reklama
 
 

Soumrak vrtání? Vědci testují gel, co sám spravuje zuby

29. 6. 2010 15:00
Testy na myších ukázaly, že se díra v zubu do měsíce zcela zacelila

Paříž - Nepříjemný zvuk a hrot zubní vrtačky by mohl už zanedlouho nahradit uklidňující polštářek, přiložený bezbolestně k poškozenému zubu.

Nová studie v odborném časopise ACS Nano uvádí, že byla poprvé úspěšně vyzkoušena technologie, využívající regenerační peptidy, které povzbuzují přímo buňky zubu, aby díru po kazu pomohly samy zacelit.

Vědci k unikátní metodě použili speciální gel. "Není to prevence, jakou je zubní pasta," citoval Discovery Channel spoluautorku nové metody Nadiu Benkirane-Jesselovou: "My se snažíme regenerovat zasažené zuby poté, co se už kaz vytvořil."

Benkirane-Jesselová vysvětlila, co by mohlo čekat budoucí návštěvníky zubní ordinace. Namísto obvyklého vrtání a plombování by lékař pacientovi přiložil přímo do poškozeného místa tenký proužek léčivé hmoty nebo nanesl trochu gelu.

Látka obsahuje peptid známý jako MSH, s jehož účinky už americká Akademie věd v minulosti úspěšně experimentovala při regeneraci kostí.

A protože kosti a zuby mají leccos společného, vědci z Francie vyvozovali, že by MSH mohla stejně zabírat i u kazů. Jejich předpoklad potvrdil test na zkažených myších zubech. Vědci nanesli do tlamy zvířete léčivý gel a tenký proužek s MSH, a zhruba po měsíci se ukázalo, že díry zmizely.

Kromě nepochybně příjemnějšího zážitku pro pacienta by možné budoucí využití gelu mělo i pozitivní lékařské účinky, upozornil Discovery Channel zubní specialista Hom-Lay Wang z Michiganské univerzity. Klasické vrtání totiž může narušovat nervy a cévky uvnitř zubu, takže je pak křehký a náchylnější k prasknutí.

Navzdory prvnímu laboratornímu úspěchu si nicméně spoluautorka nové metody Benkirane-Jesselová uvědomuje, že cesta k úspěšné výrobě léčivého gelu může být ještě velmi dlouhá, testy jsou teprve na počátku. Zároveň vědci upozorňují, že metoda s využitím MSH by pravděpodobně nemohla nahradit klasický postup "vrtačka-plomba" ve všech případech.

autor: Věda a Příroda | 29. 6. 2010 15:00

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama