Zubaři: Děti chodí častěji na prohlídky, mají ale hodně kazů

ČTK ČTK
6. 3. 2015 9:56
Do zubní ordinace přijde podle zubařů téměř každý den dítě, které potřebuje akutní zákrok na chrupu.
Ošetření u zubaře. Ilustrační foto.
Ošetření u zubaře. Ilustrační foto. | Foto: www.sxc.hu

Praha - Na preventivní zubní prohlídku chodí děti častěji než v minulosti. Ukazují to data České průmyslové zdravotní pojišťovny (ČPZP).

Aspoň jednu prohlídku u zubaře absolvovalo loni téměř 68 procent dětí. Podle zubařů ale děti mají příliš mnoho kazů. Na vině je podle nich především nedostatečná péče o zuby a nadměrná konzumace sladkostí.

Do zubní ordinace přijde podle zubařů téměř každý den dítě, které potřebuje akutní zákrok na chrupu. Výjimkou nejsou prý ani děti předškolního věku se dvěma a více kazy, které nelze řešit jinak než vytržením zkaženého zubu. Druhým nejčastějším problémem jsou záněty dásní.

"Na druhou stranu se zájem o preventivní prohlídky postupně zvedá. Zatímco v roce 2009 je absolvovalo 63 procent dětí pojištěných u ČPZP, loni to bylo už téměř 68 procent. Zhruba polovina z nich absolvovala alespoň dvě preventivní prohlídky za rok, zbytek navštívil stomatologickou ambulanci během dvanácti měsíců alespoň jednou," dodala Mazurová.

Ke špatnému stavu chrupu dětí přispívá i strach z návštěvy zubaře. Rodiče často mají pocit, že pokud dítě zuby nebolí, není nutné k zubnímu lékaři chodit. Přitom právě prevence je nejúčinnějším nástrojem v boji proti zubním kazům.

"Preventivní prohlídky jsou z hlediska zdravého chrupu klíčové. Zubař může zbavit zuby kazů, ale hlavně může dítěti ukázat, jak si správně má čistit zuby a pečovat o dásně," řekla mluvčí.

ČPZP zaplatila loni za stomatologické zákroky téměř 1,25 miliardy korun, což je růst proti předchozímu roku o 3,2 procenta.

 

Právě se děje

Další zprávy