Zubaři: Děti chodí častěji na prohlídky, mají ale hodně kazů

ČTK ČTK
6. 3. 2015 9:56
Do zubní ordinace přijde podle zubařů téměř každý den dítě, které potřebuje akutní zákrok na chrupu.
Ošetření u zubaře. Ilustrační foto.
Ošetření u zubaře. Ilustrační foto. | Foto: www.sxc.hu

Praha - Na preventivní zubní prohlídku chodí děti častěji než v minulosti. Ukazují to data České průmyslové zdravotní pojišťovny (ČPZP).

Aspoň jednu prohlídku u zubaře absolvovalo loni téměř 68 procent dětí. Podle zubařů ale děti mají příliš mnoho kazů. Na vině je podle nich především nedostatečná péče o zuby a nadměrná konzumace sladkostí.

Do zubní ordinace přijde podle zubařů téměř každý den dítě, které potřebuje akutní zákrok na chrupu. Výjimkou nejsou prý ani děti předškolního věku se dvěma a více kazy, které nelze řešit jinak než vytržením zkaženého zubu. Druhým nejčastějším problémem jsou záněty dásní.

"Na druhou stranu se zájem o preventivní prohlídky postupně zvedá. Zatímco v roce 2009 je absolvovalo 63 procent dětí pojištěných u ČPZP, loni to bylo už téměř 68 procent. Zhruba polovina z nich absolvovala alespoň dvě preventivní prohlídky za rok, zbytek navštívil stomatologickou ambulanci během dvanácti měsíců alespoň jednou," dodala Mazurová.

Ke špatnému stavu chrupu dětí přispívá i strach z návštěvy zubaře. Rodiče často mají pocit, že pokud dítě zuby nebolí, není nutné k zubnímu lékaři chodit. Přitom právě prevence je nejúčinnějším nástrojem v boji proti zubním kazům.

"Preventivní prohlídky jsou z hlediska zdravého chrupu klíčové. Zubař může zbavit zuby kazů, ale hlavně může dítěti ukázat, jak si správně má čistit zuby a pečovat o dásně," řekla mluvčí.

ČPZP zaplatila loni za stomatologické zákroky téměř 1,25 miliardy korun, což je růst proti předchozímu roku o 3,2 procenta.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman nedostal z Hradu pozvánku na 28. října

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zatím nedostal pozvánku na slavnostní udílení státních vyznamenání na Pražském hradě 28. října. Pozvání nedostal ani loni. Nejvyšší žalobce se zhruba před dvěma lety odmítl dostavit na schůzku s prezidentem Milošem Zemanem v době, kdy státní zastupitelství dohlíželo na vyšetřování kauzy v Lesní správě Lány.

"Od té doby, kdy pan nejvyšší státní zástupce odmítl schůzku s panem prezidentem za situace, kdy bylo Nejvyšší státní zastupitelství činné v kauze Lesní správy Lány, pan nejvyšší státní zástupce žádné pozvání na Hrad nedostal a s žádným už ani nepočítá," řekl tehdy mluvčí nejvyššího žalobce Petr Malý.

Zdroj: ČTK
Další zprávy