reklama
 
 

Lidovci chtějí od EET osvobodit ty, kteří si jen přivydělávají, třeba matky na mateřské

2. 6. 2016 11:23
Zrušení povinnosti pro ty živnostníky a obchodníky, kteří si jen přivydělávají při zaměstnání nebo při studiu, požaduje vládní KDU-ČSL. Po opozičních ODS a TOP 09 je tak další stranou, která požaduje osvobození od nové daňové povinnosti pro podnikatele s nejmenšími zisky.

Praha - Studenty na brigádách, matky na mateřské, které si přivydělávají ke státnímu příspěvku, nebo důchodce chce od povinnosti EET osvobodit vládní KDU-ČSL. 

"Už v minulosti jsme navrhovali zrušení povinnosti pro ty, kteří si jen přivydělávají třeba k důchodu. Teď máme písemný návrh, který předložíme koaličním partnerům," uvedl poslanec KDU-ČSL Jaroslav Klaška.

"Jako matce samoživitelce, která si přivydělává podnikáním, by mi taková změna pomohla. Výdaje na začátcích jsou obrovské a já se vážně bojím dalších výdajů," řekla podnikatelka Michaela Tomanová. 

Navrhovaný systém by se týkal těch živnostníků, kteří splňují dvě podmínky: neplatí zálohy na zdravotní a sociální pojištění, a nevydělají si tak více než dvacet procent průměrné mzdy, což je v současné době částka 5401 korun měsíčně. Podle ministerstva práce je takových lidí u nás kolem tří set tisíc, ne všichni však při své práci pracují s hotovostí. Konečně číslo "osvobozených" lidí by tak bylo mnohem menší. 

"Systém by byl chráněn proti zneužití. Pokud by podnikatel uvedenou hranici zisku překročil, musel by se přihlásit k elektronické evidenci tržeb," dodal Klaška.

Ten zároveň podpořil návrh Hospodářské komory, aby se start EET posunul alespoň o jeden měsíc. Od prvního prosince totiž začne nový systém platit pro hostinské a hoteliéry.

Povinnost tisknout při sebemenší transakci stvrzenku a její následné odeslání elektronickou cestou na ministerstvo financí by tak na obchodníky nedopadlo v době adventu, kdy mají nejvíce práce. "Je to nejméně vhodný okamžik, já bych se začátkem rozhodně počkal," řekl Klaška. 

autor: Martin Ťopek | 2. 6. 2016 11:23

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama