Hospodářská komora zastoupí Babišův úřad. Chystá osvětu o EET, aby se živnostníci nebáli

Martin Ťopek Martin Ťopek
1. 6. 2016 13:46
Informační kampaň pro podnikatele, které za půl roku čeká povinnost elektronické evidence tržeb, odstartovala Hospodářská komora. Pod heslem "EET ANO ALE..." chce upozorňovat na některé těžko schůdné komplikace nové daňové povinnosti, například proč tisk účtenek z tabletů či chytrých telefonů začne s adventem, kdy má většina obchodníků nejvíce práce.
Foto: Ondřej Tůma, Storyous

Praha - Webové stránky nazvané EET ANO ALE se během deseti dní stanou na internetu pravidelnou zastávkou zejména malých podnikatelů. Hospodářská komora na nich bude živnostníky připravovat na úskalí, která je čekají se zavedením elektronické evidence tržeb. 

"Nejsme proti zavedení elektronické evidence, jen chceme nabídnout vládě konstruktivní zpětnou vazbu. Heslo EET ANO ALE znamená, že je tu několik "ale", které vnáší mezi podnikatele nejistotu, nervozitu a někde i apatii," uvedl prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý

Zmínil například, že plánovaných osm měsíců na přípravu EET by sice byla pro podnikatele dostatečná doba, ale zatím z ní ukrajuje jen státní administrativa, zatímco podnikatelé stále ani pořádně netuší, co je čeká. 

"Termín začátku elektronické evidence 1. prosince je advent, doba kdy jsou stánkoví prodejci nejvíce vytíženi. Ten termín není vhodný," uvedl prezident Dlouhý. 

Přidal k tomu, že doposud nikdo pořádně neví, jaké zařízení si má vlastně pořídit a že chybí větší technická podpora ze strany státu. "Jak bude například zmrzlinář točit zmrzlinu a zároveň ťukat účtenky do tabletu? A co teprve řezník, který má ruce v mastných rukavicích?" dodal Dlouhý. 

Všechna uvedená úskalí chce Hospodářská komora prezentovat na chystaném webu, zároveň by tady měli podnikatelé najít i konkrétní situace a jak je vyřešit. "Portál přinese i konkrétní scénáře, namodelované pro jednotlivé kategorie podnikatelů, jak ty velké, tak i nejmenší," řekl poradce prezidenta Hospodářské komory Jakub Rainisch. 

Anketa ukázala obavy podnikatelů

Řešené situace budou vycházet z průzkumu mezi čtyřmi stovkami členů komory. Ten zjišťoval, jaké pocity mají podnikatelé z blížící se EET a z čeho panují největší obavy. 

Anketa například prokázala, že více jak třetina podnikatelů se už dnes obává ohrožení plynulého průběhu letošního adventního období. "Téměř polovina podnikatelů se také domnívá, že by stát, když už uvaluje na podnikatele administrativní břemeno a požaduje, aby si pořídil nějaké technické zařízení, by měl podnikatelům alespoň garantovat, které na trhu nabízené zařízení pro EET je vůbec vhodné a které nikoliv," dodal Dlouhý. 

Ministerstvo financí zatím vydalo pouze specifikaci a strukturu údajů EET pro vývojové firmy. Ty teprve budou na základě dodaných informaci připravovat produkty pro koncové zákazníky. Vývoj nových systémů tak potrvá ještě několik měsíců. 

"Měsíc před účinností zákona se rozjede testovací prostředí pro zasílání údajů o evidovaných tržbách, které umožní podnikatelům otestovat funkčnost jejich pokladních zařízení," uvedla mluvčí Generálního finančního ředitelství Petra Petlachová.

Prvního prosince pak začne zákon o EET platit pro hospodské a hoteliéry. Další na řadě budou od března příštího roku maloobchody a velkoobchody, poslední se přidají přibližně v červnu 2018 řemeslníci a výrobci zboží.

Byl bych nejspokojenější, kdyby byla EET o rok odložená, finanční správa by se měla zaměřit na velké podvody, říká daňový expert Jiří Žežulka | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 21 minutami

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 47 minutami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy