Hospodářská komora zastoupí Babišův úřad. Chystá osvětu o EET, aby se živnostníci nebáli

Martin Ťopek Martin Ťopek
1. 6. 2016 13:46
Informační kampaň pro podnikatele, které za půl roku čeká povinnost elektronické evidence tržeb, odstartovala Hospodářská komora. Pod heslem "EET ANO ALE..." chce upozorňovat na některé těžko schůdné komplikace nové daňové povinnosti, například proč tisk účtenek z tabletů či chytrých telefonů začne s adventem, kdy má většina obchodníků nejvíce práce.
Foto: Ondřej Tůma, Storyous

Praha - Webové stránky nazvané EET ANO ALE se během deseti dní stanou na internetu pravidelnou zastávkou zejména malých podnikatelů. Hospodářská komora na nich bude živnostníky připravovat na úskalí, která je čekají se zavedením elektronické evidence tržeb. 

"Nejsme proti zavedení elektronické evidence, jen chceme nabídnout vládě konstruktivní zpětnou vazbu. Heslo EET ANO ALE znamená, že je tu několik "ale", které vnáší mezi podnikatele nejistotu, nervozitu a někde i apatii," uvedl prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý

Zmínil například, že plánovaných osm měsíců na přípravu EET by sice byla pro podnikatele dostatečná doba, ale zatím z ní ukrajuje jen státní administrativa, zatímco podnikatelé stále ani pořádně netuší, co je čeká. 

"Termín začátku elektronické evidence 1. prosince je advent, doba kdy jsou stánkoví prodejci nejvíce vytíženi. Ten termín není vhodný," uvedl prezident Dlouhý. 

Přidal k tomu, že doposud nikdo pořádně neví, jaké zařízení si má vlastně pořídit a že chybí větší technická podpora ze strany státu. "Jak bude například zmrzlinář točit zmrzlinu a zároveň ťukat účtenky do tabletu? A co teprve řezník, který má ruce v mastných rukavicích?" dodal Dlouhý. 

Všechna uvedená úskalí chce Hospodářská komora prezentovat na chystaném webu, zároveň by tady měli podnikatelé najít i konkrétní situace a jak je vyřešit. "Portál přinese i konkrétní scénáře, namodelované pro jednotlivé kategorie podnikatelů, jak ty velké, tak i nejmenší," řekl poradce prezidenta Hospodářské komory Jakub Rainisch. 

Anketa ukázala obavy podnikatelů

Řešené situace budou vycházet z průzkumu mezi čtyřmi stovkami členů komory. Ten zjišťoval, jaké pocity mají podnikatelé z blížící se EET a z čeho panují největší obavy. 

Anketa například prokázala, že více jak třetina podnikatelů se už dnes obává ohrožení plynulého průběhu letošního adventního období. "Téměř polovina podnikatelů se také domnívá, že by stát, když už uvaluje na podnikatele administrativní břemeno a požaduje, aby si pořídil nějaké technické zařízení, by měl podnikatelům alespoň garantovat, které na trhu nabízené zařízení pro EET je vůbec vhodné a které nikoliv," dodal Dlouhý. 

Ministerstvo financí zatím vydalo pouze specifikaci a strukturu údajů EET pro vývojové firmy. Ty teprve budou na základě dodaných informaci připravovat produkty pro koncové zákazníky. Vývoj nových systémů tak potrvá ještě několik měsíců. 

"Měsíc před účinností zákona se rozjede testovací prostředí pro zasílání údajů o evidovaných tržbách, které umožní podnikatelům otestovat funkčnost jejich pokladních zařízení," uvedla mluvčí Generálního finančního ředitelství Petra Petlachová.

Prvního prosince pak začne zákon o EET platit pro hospodské a hoteliéry. Další na řadě budou od března příštího roku maloobchody a velkoobchody, poslední se přidají přibližně v červnu 2018 řemeslníci a výrobci zboží.

Byl bych nejspokojenější, kdyby byla EET o rok odložená, finanční správa by se měla zaměřit na velké podvody, říká daňový expert Jiří Žežulka | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy