Babiš chystá masivní mediální kampaň na podporu EET. Už má průzkum, že ji lidé vítají

Martin Ťopek Martin Ťopek
24. 5. 2016 12:34
Až do listopadu bude trvat reklamní kampaň ve všech typech médií, která má za cíl přesvědčit živnostníky i jejich zákazníky o účelnosti elektronické evidence tržeb. Náklady mají přesáhnout 28 milionů korun. Od příštího roku chce ministerstvo financí zavést i slosování účtenek.
Andrej Babiš
Andrej Babiš | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Během pár dnů se spustí masivní reklamní kampaň na podporu elektronické evidence tržeb. Náklady mají přesáhnout 28 milionů korun. "Informační kampaň bude zaměřená na širokou veřejnost, jak pro běžné lidi, tak podnikatele. Bude to online, televize, tisk i rádio. Přes léto bude sice utlumena, ale od září se zase rozjede a potrvá do listopadu," uvedl šéf Generálního finančního ředitelství Martin Janeček.

Jedním z hlavních hesel kampaně bude slogan "Férově pro všechny". Cílem je podle ministra financí Andreje Babiše přesvědčit lidi, že z EET plyne lepší výběr daní, který se projeví například na platech učitelů nebo vojáků. "Je to už v šestnácti zemích Evropské unie, přínos bude 18 miliard korun ročně. Příští rok chceme navíc začít účtenkovou loterii, aby lidé neměli pocit, že si musí brát účtenku povinně," řekl Babiš.

Jeho ministerstvo si také nechalo udělat průzkum u společnosti STEM, který měl ukázat, jak lidé nadcházející novou daňovou povinnost pro obchodníky vnímají. Podle zjištěných výsledků se elektronická evidence těší oblibě nejen u voličů koaličních stran, ale i u klasických kritiků, jako jsou ODS nebo TOP 09. 

Je však pravda, že zatímco mezi voliči ANO nebo ČSSD dosahuje podpora EET kolem osmdesáti procent, u voličů opozice je to polovina. "Výzkum jsme provedli v polovině května, údaje jsou velmi čerstvé. Dotázali jsme se souboru šesti tisíc respondentů, což umožňuje solidní posouzení situace," uvedl Jan Hartl z agentury STEM. Doplnil, že na slosování stvrzenek už se podle průzkumu těší tři čtvrtiny lidí.

Dvě třetiny populace údajně věří v lepší výběr daní od obchodníků, víra v dobrou morálku obchodníků je padesát na padesát. 

Ministr Babiš zároveň poděkoval obchodníkům za odevzdaná kontrolní hlášení a omluvil se těm nejmenším živnostníkům. "Chtěl bych poděkovat všem, kteří s pochopením akceptovali kontrolní hlášení. Jak se bavím s firmami a získávám informace, tak zjišťuji, že u malých a středních firem jsou ty náklady akceptovatelné, problém je to asi u těch nejmenších. Jsme otevřeni debatě," řekl Babiš.

Byl bych nejspokojenější, kdyby byla EET o rok odložená, finanční správa by se měla zaměřit na velké podvody, říká daňový expert Jiří Žežulka | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy