Znalci mají být kvalitnější. Nemá se opakovat Kuřim

Lenka Smyčková
3. 8. 2008 14:15
Ministerstvo spravedlnosti navrhuje novelu zákona o znalcích

Praha - Ministerstvo spravedlnosti slibuje kvalitnější, vzdělanější a zodpovědnější soudní znalce a tlumočníky.

"Návrh novely zákona o znalcích a tlumočnících je již připraven. Ministerstvo spravedlnosti jej odeslalo do připomínkového řízení," řekla Aktuálně.cz mluvčí resortu Zuzana Steinerová.

Odborníci z různých oborů volají po změně starého zákona už několik let. Vadí jim nedostatečně specifikované požadavky pro jmenování znalcem i to, že znalci nenesou za svá pochybení takřka žádnou odpovědnost.

Jiný psycholog, jiný posudek

Například polovina obrazů české moderny na českém trhu jsou pouhé padělky, které se vydávají za originály. A mají na to razítko právě od soudních znalců, tvrdí akademický malíř a výtvarný publicista Jan Paul.

"Už od konce devadesátých let upozorňuji na to, že současní soudní znalci v oboru umění nejsou vždy kompetentní a hlavně nemají za své jednání přímou zodpovědnost," řekl Aktuálně.cz poté, co skončil soud s geniálním padělatelem Liborem Prášilem.

Znalecká novela
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Znalecká novela

  • Rozšiřuje a zpřesňuje předpoklady pro jmenování znalcem (tlumočníkem).
  • Zavádí povinné pojištění pro případ odpovědnosti za škodu způsobenou výkonem činnosti znalce nebo tlumočníka.
  • Uzákoňuje povinnost celoživotního vzdělávání znalců a tlumočníků.
  • Umožňuje uložit v určitých případech znalci (tlumočníkovi) povinnost zúčastnit se ověření odborné způsobilosti.
  • Stanovuje přesnější podmínky pro vyškrtnutí znalce (tlumočníka) ze seznamu.
  • Nahrazuje devět seznamů znalců a tlumočníků jedním elektronickým registrem s dálkovým přístupem.
  • Odstraňuje současný stav v oblasti znaleckých ústavů, kdy do seznamu ústavů jsou zapisovány i ryze soukromoprávní subjekty.

Ten byl součástí gangu, který padělal přes sto padesát obrazů a obral lidi o miliony korun. Znalci, kteří obrazy označili za pravé, se u soudu zodpovídat nemuseli.

Čtěte zde: Soudní znalci se mýlí o statisíce. Nic jim nehrozí

Dech beroucí jsou i posudky psychologů a psychiatrů na Barboru Škrlovou z kauzy Kuřim. Znalci obhajoby a obžaloby totiž došli k naprosto rozdílným závěrům. Soud tak čeká na vypracování revizního posudku od znaleckého ústavu.

Čtěte zde: Je Škrlová oběť, nebo herečka? Vědecky obojí

Ministerstvo spravedlnosti přiznává, že současná právní úprava znalectví je nedostatečná, a slibuje, že díky novele budou podobné excesy téměř nemožné.

Povinné pojištění i vzdělávání

Podle ní budou znalci za škodu způsobenou výkonem činnosti znalce nebo tlumočníka odpovědni a budou pro takový případ uzavírat povinné pojištění.

Novela přináší i další významné novinky. Například zpřesní, jaké předpoklady musí mít člověk, aby byl do funkce jmenován. Podle Steinerové to zaručí vyšší kvalitu znalců.

Dle současného zákona se může znalcem stát člověk, který má "potřebné znalosti a zkušenosti z oboru a náležité vlastnosti".

Co přesně musí zvládnout, ovšem zákon blíže neurčuje. Záleží tak na úvaze příslušného soudu, kdo je pro něj dostatečně znalý a zkušený. Například Krajský soud v Brně vyžaduje vysokoškolské vzdělání příslušného směru a osm let praxe v oboru.

Novinkou bude pro znalce a tlumočníky i povinné celoživotní vzdělávání, jaké v současnosti funguje třeba u lékařů. V mimořádných případech budou dokonce muset podstoupit ověření odborné způsobilosti.

S nápadem, jak zaručit profesionalitu soudních znalců, přišli už v roce 2001 poslanci Cyril Svoboda a Stanislav Křeček. Kromě změny zákona o znalcích a tlumočnících podali také návrh na vytvoření profesní komory soudních znalců. Neuspěli.

 

Právě se děje

Další zprávy