Praha - Koaliční smlouva vládních stran se nakonec změní jen minimálně, uvedl po jednání koaliční rady ministr zahraničí Lubomír Zaorálek z ČSSD. Změny požaduje hnutí ANO kvůli neshodám ohledně reformy policie.
"Nejsou to fundamentální úpravy. Dostali jsme nějaké návrhy, například na stanovení lhůt, ve kterých musí premiér svolat koaliční radu či dohadovací řízení," řekl Zaorálek.
Strany se prý zatím nedohodly, jaké by tyto lhůty měly být. "Upřesníme to až příště," dodal Zaorálek. Podle předsedy poslaneckého klubu KDU-ČSL Jiřího Miholy "nebyla bouře nakonec tak velká".
"Jsou to takové technické úpravy. Kdybychom si spíš řekli, ať tu dohodu ctíme, tak by to bylo nejlepší. Řešit, jestli svoláme koaliční schůzku do 72 hodin, mi nedává úplně smysl. To není zásadní posun," dodal Mihola.
Kvůli plánovanému sloučení protimafiánského a protikorupčního útvaru se koalice rozhádala minulý týden. Krize eskalovala ve středu, kdy ministr vnitra Milan Chovanec za ČSSD změny podepsal, ačkoli hnutí ANO vyhrožovalo vypovězením koaliční smlouvy.
Nakonec ale šéf hnutí ANO Andrej Babiš couvl - jeho strana oznámila, že nebude rozvracet vládu, když je premiér na návštěvě Číny. Ale že požaduje zpřesnění koaliční smlouvy tak, aby v ní byly například sankce za porušení dohod.
Debata se zklidnila
Středeční koaliční rada se ale odehrávala, jako by se téměř nic nestalo. Podle šéfa poslaneckého klubu ANO Jaroslava Faltýnka je koaliční smlouva věcně v pořádku a potřebuje právě jen tyto kosmetické úpravy.
Podle ministra spravedlnosti Roberta Pelikána se premiér Bohuslav Sobotka omluvil hnutí ANO za to, že reforma policie byla podepsána během dohadovacího řízení. Myslel si prý, že je řízení už skončeno.
"Pořád nám nebylo uspokojivě vysvětleno, proč reorganizaci dělat takto překotně," uvedl Pelikán. Chovanec prý pouze připustil, že měl koaliční partnery o svých plánech informovat dříve.
Strany si také ujasnily některé priority, u kterých by vláda měla být jednotná, aby nenarazila ve Sněmovně. "Jde o protikuřácký zákon, školský zákon, zelenou naftu a povolování staveb EIA a prokazování původu majetku," dodal Zaorálek.
Andrej Babiš a Milan Chovanec se těsně před jednáním koaliční rady sešli u prezidenta Miloše Zemana. Ten se k celé záležitosti vyjádří ve čtvrtek, politiky ale vyzval právě k tomu, aby zklidnili debatu a přestali s mediální přestřelkou.
Další kolo ve čtvrtek
Další vývoj krize kolem policejní reformy se očekává během čtvrtka. Bývalý šéf ÚOOZ Robert Šlachta požádal o svolání sněmovního bezpečnostního výboru, protože má prý zásadní informace o prorůstání organizovaného zločinu do řad policie.
Podle vedoucího ostravské expozitury Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jiřího Komárka je policejní prezident Tomáš Tuhý podezřelý z "brutálního" úniku informací při objasňování hospodářské trestné činnosti. Tuhý to popírá a podal trestní oznámení na Generální inspekci bezpečnostních sborů.
Zda Šlachta na výboru promluví, není jasné. Zbavit mlčenlivosti ho totiž musí ministr vnitra Chovanec. Není jisté ani to, zda členové výboru schválí program - část z nich je proti.