Nehádejte se, nabádal prezident Babiše a Chovance. Dal jim šachové hodiny

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
Aktualizováno 22. 6. 2016 17:43
Předseda hnutí ANO Andrej Babiš a ministr vnitra Milan Chovanec se sešli u prezidenta Miloše Zemana na Pražském hradě kvůli hádkám ohledně reorganizace policie. Zeman oba nabádal ke klidu a slíbil, že ve čtvrtek řekne, co si o policejní reformě myslí.
Prezident Miloš Zeman hostil dvojici rozhádaných ministrů
Prezident Miloš Zeman hostil dvojici rozhádaných ministrů | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Neexistuje v současnosti jiná dvojice politiků, která se častuje tak nenávistnými výrazy, jako je předseda hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš a místopředseda ČSSD a ministr vnitra Milan Chovanec.

I přes vzájemnou nevraživost se ve středu odpoledne setkali na Pražském hradě s prezidentem Milošem Zemanem, který je k setkání pozval. 

Co přesně jim řekl, lze vyvozovat pouze z toho, co oba prozradili, když ze setkání po hodině odcházeli. Jisté ale je, že byli obdarovaní šachovými hodinami, na kterých prezident nastavil hodně symbolický čas - pět minut před dvanáctou. Oba "sokové" si ale šachy nezahrají, na rozdíl od Babiše totiž Chovanec šachy nehraje. 

Pokud jde o slova, je jisté, že prezident oběma domlouval, aby se přes média nehádali a místo toho řešili samotnou reorganizaci policie.

"Říkal, abychom se nehádali, že politika je víceméně šachová hra na dlouhou dobu, a je dobré hledat spíše shody než to, co nás rozděluje," sdělil ministr Chovanec.

"Pan prezident nám vytkl mediální přestřelky, říkal, že se máme zklidnit a máme argumentovat," podotkl Babiš, který mezi novináře přišel, až když Chovanec odešel.

I po schůzce na Hradě bylo patrné, že mezi oběma členy vlády existuje nadále velké napětí a oba si stojí za svými názory.

"Milan Chovanec je kmotr kmotrů, už dvakrát zradil premiéra Sobotku a s klidem by ho zradil i potřetí nebo počtvrté," prohlásil dříve Babiš, o němž se naopak vyjadřuje nelichotivě Chovanec. "Policie se nikdy nestane divizí Agrofertu," prohlásil v narážce na Babiše.

Po schůzce na Hradě vzájemnými útoky šetřili, ale jinak si zachovávali zcela odlišný pohled na dění kolem policie. "Názor hnutí ANO je stále stejný, myslíme si, že žádná reorganizace není potřebná a proběhla velmi podivně," opakoval Babiš.

Jediná shoda panuje po schůzce s prezidentem nad tím, že děním v policii by se měla zabývat Poslanecká sněmovna. Stane se tak možná už ve čtvrtek, kdy zasedne výbor pro bezpečnost, na který má dorazit šéf protimafiánského útvaru Robert Šlachta i vrchní státní zástupce Ivo Ištvan.

Babiš s Chovancem se hádají od chvíle, kdy ministr vnitra oznámil reorganizaci policie. V jejím rámci skončí současná podoba Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu vedeného Robertem Šlachtou. Nově policie připravuje vznik Národní centrály proti organizovanému zločinu, pod kterou bude spadat Šlachtův útvar, z něhož ale odchází samotný šéf a množství jeho podřízených. Babiš vyčítá Chovancovi, že fakticky zlikvidoval elitní útvar, ministr vnitra se hájí, že se nic vážného neděje a policie chystá užitečnou změnu. 

Když se oba politici vystřídali v Lánech, svorně věřili, že prezident Zeman se veřejně přikloní na stranu jednoho z nich. To se ale nestalo, přímo od prezidenta na adresu tohoto sporu zatím nezaznělo jediné slovo.

"Pan prezident se živě zajímal o debatu se státními zástupci, policejní prezident slyšel, že prezident si přeje, aby debata se státními zástupci byla intenzivnější, ale ve své podstatě nemám pocit, že by mu ta reforma byla proti mysli," komentoval jednání v Lánech Chovanec. "Požádal jsem pana prezidenta, aby nás podpořil a ministr vnitra změny v policii nepodepisoval," uvedl pro změnu Babiš, který šel k prezidentovi po Chovancovi.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Michigan oficiálně potvrdil výsledek prezidentských voleb, Biden ve státě vyhrál s náskokem 154 tisíc hlasů

V americkém státě Michigan v pondělí oficiálně potvrdili výsledek prezidentských voleb. S náskokem 154.000 hlasů zde zvítězil demokratický kandidát Joe Biden, informovala dnes agentura AP. Velká americká média Bidena za vítěze v Michiganu označila už krátce po volbách ze 3. listopadu.

O takzvané certifikaci výsledku voleb rozhoduje v Michiganu komise, v níž zasedají dva demokraté a dva republikáni. Pro potvrzení výsledku dnes hlasovali tři její členové, jeden z republikánů se zdržel.

Agentura AP uvedla, že je oficiální vyhlášení výsledku prezidentských voleb v Michiganu, jednom z klíčových států pro vítězství, další ranou pro Donalda Trumpa. Současný prezident stále neuznal volební porážku a snaží se výsledek voleb zvrátit soudní cestou. Podle odhadů renomovaných amerických médií ale zvítězil v prezidentských volbách jasně bývalý viceprezident Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Polští odpůrci zákazu potratů znovu vyšli do ulic, byla zadržena fotografka

Polská policie v pondělí zadržela několik lidí, kteří ve Varšavě demonstrovali proti dalšímu zpřísnění restriktivního zákona o interrupcích. Mezi zadrženými byla i fotoreportérka, kterou policie později propustila. Informují o tom agentury a polská média.

Protestující na některých místech metropole blokovali dopravu, další demonstrovali před ministerstvem školství. Šéf resortu Przemyslaw Czarnek totiž podle nich pohrozil učitelům potrestáním za podporu demonstrací proti potratovému zákonu. Protestující před ministerstvem rozvinuli plakát s nápisem "Svobodné potraty, svobodné vzdělání" a požadovali ministrovu demisi. Někteří demonstrující se připoutali k bráně ministerstva, jedna žena se k ní podle agentury AP přilepila a policistům trvalo hodinu ji od brány oddělit. Poté ji odvezla sanitka.

Krátce po začátku protestu policie násilím odvedla některé lidi, včetně fotoreportérky Agaty Grzybowské, píše AP s tím, že je to poprvé, co polská policie během současných protestů proti zpřísnění potratového zákona zadržela novináře. Policie Grzybowskou později propustila. Podle agentury PAP si však před tím vyslechla obvinění z napadení policistů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Pospíšil v polské lize skóroval, Přikryl nahrál na čtyři góly

Čeští fotbalisté Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl se podíleli na všech pěti brankách Jagiellonie Bialystok, která v 10. kole polské ligy zvítězila nad Plockem 5:2 a rázně ukončila sérii tří porážek. Pospíšil dal čtvrtý gól domácího celku, Přikryl na zbývající čtyři přihrál.

Třikrát se po jeho asistencích střelecky prosadil chorvatský útočník Jakov Puljič, hosté v druhém poločase pouze snižovali. Kapitán týmu Pospíšil dal první gól v sezoně, střelcům v polské lize vládne s osmi brankami český reprezentant Tomáš Pekhart z vedoucí Legie Varšava

Polská fotbalová liga - 10. kolo:

Gliwice - Gdaňsk 2:0, Bialystok - Plock 5:2 (gól domácích Pospíšil).

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

EU nabídla Bidenovi obnovu úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady ho pozval na mimořádný summit do Bruselu

Vrcholní představitelé Evropské unie nabídli nově zvolenému prezidentovi Spojených států Joeovi Bidenovi obnovení úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady Charles Michel jej v telefonickém rozhovoru pozval na mimořádný summit s šéfy států a vlád evropské sedmadvacítky. Budoucí šéf Bílého domu také poprvé telefonoval i s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

"Během telefonátu předseda Michel navrhl obnovit silnou transatlantickou alianci založenou na společných zájmech a sdílených hodnotách," stojí v prohlášení, které vydal úřad předsedy Evropské rady. Michel podle něj přivítal Bidenovu oddanost americkým spojencům a podporu evropské spolupráce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy