Nehádejte se, nabádal prezident Babiše a Chovance. Dal jim šachové hodiny

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
Aktualizováno 22. 6. 2016 17:43
Předseda hnutí ANO Andrej Babiš a ministr vnitra Milan Chovanec se sešli u prezidenta Miloše Zemana na Pražském hradě kvůli hádkám ohledně reorganizace policie. Zeman oba nabádal ke klidu a slíbil, že ve čtvrtek řekne, co si o policejní reformě myslí.
Prezident Miloš Zeman hostil dvojici rozhádaných ministrů
Prezident Miloš Zeman hostil dvojici rozhádaných ministrů | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Neexistuje v současnosti jiná dvojice politiků, která se častuje tak nenávistnými výrazy, jako je předseda hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš a místopředseda ČSSD a ministr vnitra Milan Chovanec.

I přes vzájemnou nevraživost se ve středu odpoledne setkali na Pražském hradě s prezidentem Milošem Zemanem, který je k setkání pozval. 

Co přesně jim řekl, lze vyvozovat pouze z toho, co oba prozradili, když ze setkání po hodině odcházeli. Jisté ale je, že byli obdarovaní šachovými hodinami, na kterých prezident nastavil hodně symbolický čas - pět minut před dvanáctou. Oba "sokové" si ale šachy nezahrají, na rozdíl od Babiše totiž Chovanec šachy nehraje. 

Pokud jde o slova, je jisté, že prezident oběma domlouval, aby se přes média nehádali a místo toho řešili samotnou reorganizaci policie.

"Říkal, abychom se nehádali, že politika je víceméně šachová hra na dlouhou dobu, a je dobré hledat spíše shody než to, co nás rozděluje," sdělil ministr Chovanec.

"Pan prezident nám vytkl mediální přestřelky, říkal, že se máme zklidnit a máme argumentovat," podotkl Babiš, který mezi novináře přišel, až když Chovanec odešel.

I po schůzce na Hradě bylo patrné, že mezi oběma členy vlády existuje nadále velké napětí a oba si stojí za svými názory.

"Milan Chovanec je kmotr kmotrů, už dvakrát zradil premiéra Sobotku a s klidem by ho zradil i potřetí nebo počtvrté," prohlásil dříve Babiš, o němž se naopak vyjadřuje nelichotivě Chovanec. "Policie se nikdy nestane divizí Agrofertu," prohlásil v narážce na Babiše.

Po schůzce na Hradě vzájemnými útoky šetřili, ale jinak si zachovávali zcela odlišný pohled na dění kolem policie. "Názor hnutí ANO je stále stejný, myslíme si, že žádná reorganizace není potřebná a proběhla velmi podivně," opakoval Babiš.

Jediná shoda panuje po schůzce s prezidentem nad tím, že děním v policii by se měla zabývat Poslanecká sněmovna. Stane se tak možná už ve čtvrtek, kdy zasedne výbor pro bezpečnost, na který má dorazit šéf protimafiánského útvaru Robert Šlachta i vrchní státní zástupce Ivo Ištvan.

Babiš s Chovancem se hádají od chvíle, kdy ministr vnitra oznámil reorganizaci policie. V jejím rámci skončí současná podoba Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu vedeného Robertem Šlachtou. Nově policie připravuje vznik Národní centrály proti organizovanému zločinu, pod kterou bude spadat Šlachtův útvar, z něhož ale odchází samotný šéf a množství jeho podřízených. Babiš vyčítá Chovancovi, že fakticky zlikvidoval elitní útvar, ministr vnitra se hájí, že se nic vážného neděje a policie chystá užitečnou změnu. 

Když se oba politici vystřídali v Lánech, svorně věřili, že prezident Zeman se veřejně přikloní na stranu jednoho z nich. To se ale nestalo, přímo od prezidenta na adresu tohoto sporu zatím nezaznělo jediné slovo.

"Pan prezident se živě zajímal o debatu se státními zástupci, policejní prezident slyšel, že prezident si přeje, aby debata se státními zástupci byla intenzivnější, ale ve své podstatě nemám pocit, že by mu ta reforma byla proti mysli," komentoval jednání v Lánech Chovanec. "Požádal jsem pana prezidenta, aby nás podpořil a ministr vnitra změny v policii nepodepisoval," uvedl pro změnu Babiš, který šel k prezidentovi po Chovancovi.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Fotbalista Procházka přestoupil z Plzně do Górniku Zabrze

Fotbalista Roman Procházka po sezoně a půl opustil Plzeň a přestoupil do Górniku Zabrze. Třicetiletý slovenský záložník podepsal s dvanáctým týmem polské ligy smlouvu do konce června 2021 s opcí.

Procházka přišel do Plzně v létě 2018 z Levski Sofia. V české lize odehrál 35 zápasů, v nichž vstřelil devět gólů. Celkově za Viktorii nastoupil ve 46 soutěžních utkáních. Nejvíce se blýskl předloni v listopadu v Lize mistrů na půdě CSKA Moskva, kde vyrovnávací brankou načal obrat na 2:1. Západočeši poté prošli do jarní fáze Evropské ligy.

V Plzni v prosinci skončil trenér Pavel Vrba a jeho nástupce Slovák Adrián Guľa před dnešním odletem na soustředění do Španělska zúžil kádr mimo jiné o Procházku.

"Na angažmá ve Viktorii budu velmi rád vzpomínat, zejména pak na fanoušky, kteří byli vždy skvělí. Plzeň budu i nadále sledovat a přeji jí hodně štěstí," uvedl Procházka pro web plzeňského klubu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

Další zprávy