Praha - Úderem dnešní půlnoci se přestaly platit některé poplatky u lékaře.
Úplně přestávají platit děti a mládež do osmnácti let, na ošetření bez poplatku budou mít nárok i lidé, kteří z úřadu přinesou razítko, že se octli ve hmotné nouzi. Doklad nesmí být starší než jeden měsíc.
Současně se na polovinu snižuje dosavadní finanční hranice, po jejímž překročení je pacient od poplatků osvobozen. Limit se upravuje z pěti tisíc na dva a půl tisíce korun - platí to u dětí a u seniorů nad 65 let.
Kdy se poplatku 30 korun nevyhnete
Kolik na poplatcích vybrala VZP
Pojištěnci VZP letos zaplatili na poplatcích
- téměř 688 milionů korun
- pětitisícový roční limit překročilo 14 lidí, VZP jim vrátí necelých 50 tisíc korun
- nejvíce zaplatili pacienti v Praze (přes 83 milionů), ve Středočeském kraji (přes 76 milionů) a v Jihomoravském kraji (téměř 74 milionů)
Od 1. dubna
- klesne výběr o poplatky 30 korun, které nebudou v ambulancích platit děti do 18 let
- dětem a seniorům nad 65 let současně klesne roční limit na polovinu (2 500 korun)
Zdroj: VZP
Poplatky 30 korun se nyní budou podle zákona hradit vždy, když pacient starší osmnácti let navštíví svého praktického lékaře, zubaře, gynekologa či jiného specializovaného lékaře.
Platit se bude také u klinického psychologa a logopeda. Zaplatit musí i ten pacient, kterého lékař navštívil doma.
Třicet korun se nadále bude platit za položku na receptu. Ale jen tehdy, pokud bude lék bez doplatku, nebo pokud bude doplatek nižší než právě oněch třicet korun.
Jestliže si pacient vyzvedne na recept takový lék, za který bude muset doplatit vyšší částku, odečte se třicetikorunový poplatek od ceny.
Platí se za klinické vyšetření
Zákon o veřejném zdravotním pojištění říká, že poplatek třicet korun musí zaplatit pacient tehdy, pokud mu lékař udělal takzvané klinické vyšetření.
To začíná obyčejným pohovorem s pacientem o potížích a příznacích, může pokračovat potřebnými odběry a vyšetřeními a končí tím, že lékař vystaví recept.
Pokud s pacientem po celou dobu jednala jen sestra, pak poplatek nehradí. A to i v případech, kdy například píchla injekci nebo změřila tlak. Bez poplatku by se mělo obejít i vydání receptu, pokud mu nepředcházelo nějaké vyšetření.
Kdy 30 korun neplatit
Třicetikorunové poplatky se naopak nevybírají u dětí a mládeže do osmnácti let. Také u preventivních prohlídek či jiných návštěvách, při kterých lékař neprovedl výše zmíněné klinické vyšetření.
Pokud pacienta čeká zákrok u zubaře, který vyžaduje několik návštěv, platí lékaři jen jednou, a to na začátku.
Neplatí se při telefonické konzultaci, hemodialýze nebo při vyšetření před odběrem krve, plazmy a kostní dřeně.
Pacient nemá povinnost hradit poplatky, pokud si vyšetření vyžádaly úřady, policie či soud.
V nemocnici platí všichni
Šedesát korun za každý den na lůžku v nemocnici musí platit všichni kromě novorozenců. Hradí se také pobyt v ozdravovnách, léčebnách pro dlouhodobě nemocné nebo odborných ústavech.
Peníze si musí nachystat také všichni, kteří potřebují využít pohotovosti.
Kdo nebude platit vůbec
Od poplatků budou naprosto osvobozeny děti z ústavů, dětských domovů nebo pěstounských rodin. Platit nemusí ani lidé v hmotné nouzi, pokud k tomu předloží doklad. Ten nesmí být starší než měsíc.
Lékařkou péči zdarma budou mít všichni, kterým nařídil léčení či izolaci soud. Povinnost platit nebudou mít ani lidé, kteří trvale žijí v domovech pro seniory či zdravotně postižené. Ale jen v případě, že nemá žádný vlastní příjem, nebo že mu zbude po zaplacení bydlení a stravy méně než 800 korun.
Poslední pokus
Ještě dnes čeká poslance další mimořádná schůze, tento měsíc to bude už čtvrtá v pořadí. Svolala ji sociální demokracie, která stále nevzdává boj o zrušení naprosto všech poplatků u lékaře.
Program zasedání si ale musí zákonodárci schválit. Jestli se o poplatcích vůbec bude jednat, proto není jisté.