Praha/Brusel - Vědecký výbor EU oficiálně potvrdil, že změkčovadla PVC, obsažená ve zdravotnických pomůckách, poškozují zdraví. Nebezpečí hrozí novorozeným chlapcům, kojícím matkám a těhotným, včetně nenarozených dětí.
"Výbor pro vznikající a nově zjištěná zdravotní rizika" EU ve své studii poprvé shrnul důkazy, že ftalát DEHP se uvolňuje ze zdravotnických pomůcek do organismu a jeho zvýšené množství v těle může poškodit játra, ledviny a buňky varlat malých chlapců.
Při pokusech na zvířatech vystavení podobně vysokým dávkám ftalátu DEHP, jakým jsou vystavovány nedonošené děti v inkubátorech porodnic po celém světě, způsobilo v pozdějším věku vážné problémy s plodností.
Povinnost značení - za tři roky
Výzkumy dokazující rizika spojená se změkčovadly PVC jsou k dispozici už od 90. let. Přesto se dosud Evropská komise nerozhodla použití změkčovadel zakázat úplně, s podobným návrhem nepřišel ani Evropský parlament. Zakázány jsou ftaláty pouze u hraček pro děti do tří let a v kosmetice.
Letos v březnu se hranice tolerance nebezpečných výrobků mírně posunula v tom, že výrobky obsahující mutagenní látky a látky ohrožující reprodukční schopnost člověka musí být povinně označeny. Dosud byl totiž pro nemocnice problém vůbec zjistit, v kterých výrobcích se nebezpečné látky nacházejí. Značení bude povinné za tři roky, aby se na něj výrobci stihli připravit.
Alternativy dávno existují
Podle neziskové organizace Health Care Without Harm, která usiluje o omezení látek nebezpečných pro životní prostředí, je na evropském trhu dispozici minimálně 260 výrobků bez ftalátů. Jsou vyrobeny z materiálů jako polyetylen, silikon, polyuretan či polyamid, které ze své podstaty nemusí obsahovat změkčovadla, jsou pružné samy o sobě.
Některé nemocnice v České republice už těmito pomůckami nahradily PVC - například olomoucké novorozenecké oddělení za to získalo loni v květnu cenu na konferenci CleanMed Europe ve Stockholmu.
V Olomouci nahradili 95 procent všech zdravotnických pomůcek (mj. hadiček a vaků pro infuzi, transfuzi a okysličení krve či sond do trávicího traktu) a podařilo se jim vyjednat příznivou cenu s jejich dodavatelem. PVC pomůcky nahradily bezpečnými alternativami i nemocnice na Homolce či hemodialyzační jednotka v ostravské nemocnici. I v motolské nemocnici je podmínkou při nákupu pomůcek, že neobsahují ftalát DEHP.
Infobox
Jak se ftaláty dostanou do těla?
- Pozřením, pokud byla potravina zabalena v měkčeném PVC. U dětí olizováním či vkládáním do úst - proto Komise vydala zákaz hraček z PVC pro děti do tří let (výrobci to obcházejí varováním, že výrobek není pro děti do 3 let, ač hračky jsou na první pohled pro batolata).
- Přímým kontaktem s kůží či vnitřními orgány. Ftalát se rozpouští v tělních tekutinách, hlavně v krvi, protože obsahuje tuk. Sestry v nemocnicích ve Švédsku dokonce pozorovaly, že po několika hodinách v těle transfuzní či infuzní hadičky ztuhly, jak se změkčovadla vyplavila do těla pacienta.
- Vdechnutím.
Tlak na Brusel
Nevládní organizace v Bruselu brzy po zveřejnění zprávy vědeckého výboru daly najevo svou nespokojenost. Vědecký výbor přišel totiž s výsledky studie s devítiměsíčním zpožděním a komise proto na jeho výsledky nemohla brát zřetel při návrhu nové směrnice.
"A ke všemu se vůbec nezabýval náhradami, které existují a jsou stejně účinné, odbývá je na několika řádcích," říká Karolína Brabcová z české pobočky organizace Health Care without Harm.
"Osobně si myslím, že tlak nadnárodních chemických firem v Bruselu je obrovský a jejich zájmem je co nejdéle udržet výrobu pomůcek obsahujících ftaláty." Důvody? Nižší náklady na výrobu, vyšší marže, zavedená technologie atd.
"Oni argumentují tím, že škodlivost jejich výrobků vyváží fakt, že pomáhají či zachraňují život. Jenže co uděláme, když za patnáct či dvacet let zjistíme, že - když to přeženu - polovina mužské populace je neplodná?" klade řečnickou otázku Karolína Brabcová.