Zkontrolujte si řidičáky. Jejich platnost letos končí téměř půlmilionu lidem

Magdaléna Čevelová
20. 8. 2019 16:14
V letošním roce skončila nebo brzy skončí platnost 433 tisíc řidičských průkazů, které vydaly úřady před deseti lety. Dosud si však pro nový doklad přišla jen asi třetina z nich. Za řízení s propadlým řidičským průkazem přitom motoristům hrozí pokuta až 2000 korun. O body však takový řidič nepřijde.
Foto: Martina Křížová

Na začátku srpna registrovalo ministerstvo dopravy 268 tisíc motoristů, kterým letos propadne řidičák a ještě si nezažádali o nový. Cestu na úřad se vyplatí dobře naplánovat. "Lidé si jej mohou vyměnit zdarma tři měsíce před koncem platnosti. Pokud ale přijdou dříve, účtujeme poplatek," říká ředitel odboru dopravněsprávních činností pražského magistrátu Milan Hubka. 

Podle něj lidé prodloužení nemají nechávat na poslední den platnosti, může se totiž stát, že si počkají ve frontě. "Máme určité hranice a kapacity. Neradi bychom, aby fronty vedly třeba až k metru," dodává Hubka. Pražská pobočka sídlící nedaleko stanice metra Vyšehrad má nyní prázdninovou zkrácenou otvírací dobu, od září však naběhne na tu standardní.

Jen v Praze by si letos mělo řidičák vyměnit ještě více než 30 tisíc lidí. V této souvislosti Hubka Pražanům doporučuje online rezervaci, která je k dispozici na internetových stránkách magistrátu. "Člověk se může přímo objednat na konkrétní čas, jeho žádost je pak ihned vyřízena," uvádí.

Vyvolaná fotografie již není potřeba

K výměně je nutné donést platný doklad totožnosti a nynější řidičák. Je možné ji provést i po propadnutí data platnosti. Od června loňského roku není třeba nosit vlastní fotografii, pořídí vám ji na místě. Pracoviště byla také vybavena přístrojem, který naskenuje podpis žadatele.

Pokud lidé například ví, že rok nebudou řídit, mohou s prodloužením počkat. Oprávnění k řízení nepropadá. "Pokud však člověk řídí s neplatným dokladem, dopouští se přestupku," upozorňuje Hubka. Za ten hrozí pokuta do 2000 korun, v případě správního řízení až 2500 korun.

Hubka nepředpokládá, že by si řidičáky prodloužili všichni. "Starší osoby už často nejezdí, průkaz si nechávají z nostalgie. Kolikrát ani neví, že by správně řidičák s vypršenou dobou splatnosti měli odevzdat," dodává. Zároveň si podle něj průkazy často neprodlužují i ti lidé, kteří jsou dlouhodobě v zahraničí.

Nejvíce se výměna prošlých řidičských průkazů týká motoristů, kterým je mezi 41 až 50 lety, nejméně skupiny do 30 let.

Údaje podle věku k datu 31. 7. 2019:

Věk držitele řidičského průkazu Počet řidičů, kterým zbývá doklad prodloužit
30 a méně 33 240
31 až 40 54 570
41 až 50 69 357
51 až 60 44 361
61 a více 66 874
Celkem 268 402

Zdroj: Ministerstvo dopravy ČR

Respekt k pravidlům tu není zakořeněný. Řidiči si myslí, že budou jezdit tak, jak se to líbí jim, ne tak, jak pravidla stanoví, míní Michal Walter. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy