Oprava Národního muzea se zdrží, vede se spor o 200 milionů

Marek Pokorný Marek Pokorný
18. 8. 2014 5:30
Stavební společnost Strabag nechala u antimonopolního úřadu prošetřit dvouapůlmiliardový tendr. Byla o 200 milionů levnější než největší soupeř, kvůli nejasnostem ji ale vyloučili.
Národní muzeum
Národní muzeum | Foto: Národní muzeum

Praha - Pražské Národní muzeum oslaví v dubnu 2018 dvousté výročí svého založení téměř jistě zavřenými expozicemi. Šéfům muzea se totiž zřejmě nepodaří včas vybrat stavební firmu, která by do té doby český kulturní klenot opravila.

Regulérnost soutěže na dodavatele napadla společnost Strabag, což může tendr zdržet. Přestože firma Strabag podala nejlevnější nabídku, vedení muzea ji z tendru vyřadilo. Strabag proto nechá výběrové řízení prošetřit na antimonopolním úřadu. "Minulý čtvrtek jsme podali návrh na přezkum k antimonopolnímu úřadu," potvrdila Edita Novotná, tisková mluvčí Strabagu.

Zatímco firma je přesvědčena, že uspěje, v Národním muzeu si stojí za jejím vyřazením. Podle investičního náměstka muzea Milana Plačka se nic jiného nedalo dělat. To proto, že firma prý nenacenila necelou desítku z několika tisíců požadovaných položek rozpočtu stavby.

"Je potřeba, aby posuzování bylo transparentní. Smyslem je zabezpečit shody jednotlivých nabídek – aby se to dalo dobře posoudit. Jestli někdo nenacení všechny položky, musí být vyřazen, protože ta nabídka je neporovnatelná," vysvětluje Plaček, který byl zároveň šéfem výběrové komise.

Rozhodli formalisticky, ne logicky

Strabag ovšem Plačkovu argumentaci odmítá. "My jsme ty položky nacenili. Napsali jsme tam nulu a máme logické věcné důvody, proč mají pro nás přesně tuto hodnotu. Tyto důvody jsme Národnímu muzeu sdělili, to je ale nevzalo v potaz. V nabídce je oceněno vše, nebudeme účtovat nic navíc," říká právní poradce Strabagu, Tomáš Bureš z advokátní kanceláře PRK Partners.

Současné tahanice tak začínají být pro Národní muzeum smutnou kapitolou příběhu, který původně směřoval k veselejšímu konci: k více než miliardové úspoře.

Šéfové muzea totiž sice spočítali náklady na opravu své historické budovy na 2,4 miliardy korun, všechny přihlášené stavební firmy však ve snaze zvítězit stlačily své nabídky pod dvě miliardy.

Ta nejnižší byla dokonce ani ne poloviční: Konsorcium firem Strabag a Instalace Praha nabídlo, že vše opraví za 1,15 miliardy korun. Byla tak o více než 200 milionů levnější než druhá nabídka v pořadí, kterou podalo sdružení Metrostav-Průmstav. Dalších pět uchazečů pak nabídlo ceny v rozmezí od 1,6 do 1,8 miliardy.

"Je to brutální formalismus. Národní muzeum se žene do situace, kdy vybere o dvě stě milionů dražší nabídku," říká právní poradce Strabagu Tomáš Bureš.

Dvě v jednom

Jednou z problémových položek v rozpočtu, které Strabag podle výběrové komise nenacenil a byl kvůli tomu vyloučen ze soutěže, jsou třeba krabice na elektroinstalaci zabudované v podlaze.

Zatímco rozpočet zadavatele má pro část krabice dvě kolonky, protože se u některých výrobců skládá ze dvou samostatných kusů, Strabag používá typ krabice, která má tuto část jen z jednoho kusu, a nelze ji prý proto rozdělit fakticky ani cenově. Proto do druhé kolonky napsal nulu.

Druhý spor vznikl u nájemného za zábor pozemků potřebných pro stavbu. A také u poplatku za užívání veřejného prostranství. Technika a materiál potřebný pro stavbu totiž bude muset někde stát.

"Říkali, že je třeba rozlišit nájem za zábory a poplatek za užívání veřejného prostranství. A zároveň nám řekli, že je dohoda s magistrátem, že je nájem za zábor bezplatný," tvrdí Bureš s odkazem na informace Národního muzea.

Do kolonky nájem za zábor dali tedy prý nulu, a protože neexistovala kolonka poplatek za užívání veřejného prostranství, zahrnuli jej do své režie.

Tuto argumentaci ale investiční náměstek muzea Milan Plaček zpochybňuje. "Nemůže být dlouhodobá dohoda, že to magistrát neúčtuje, to by bylo porušení předpisů," říká.

"Nejdou po věcné a logické argumentaci, ale po své formální. Ještě argumentovali, že ostatní to pochopili a dali tam jiné číslo než nula. Pokud je někde nejasnost, má jít k tíži toho, kdo ji způsobil," je přesvědčen Bureš.

"Tím, že nenacenili všechny položky, nemůžou vědět, že by byli nejlacinější," reaguje v přestřelce Plaček. "Důležitá je celková cena, ta zahrnuje vše a tu my také garantujeme," uzavírá Novotná.

Výročí bez fanfár

Pokud se tedy nyní do případu vloží antimonopolní úřad, je téměř jisté, že se nestihne původní termín otevření naplánovaný k dvoustému výročí založení muzea. Ochránci hospodářské soutěže totiž rozhodují zpravidla v řádu měsíců. A podle harmonogramu měl vítěz tendru začít stavět už letos na podzim.

"Doba stavby byla odhadnuta na 42 měsíců od doby, kdy se podepíše smlouva o dílo. Nedokážu si představit, že by to někdo zrealizoval v čase kratším," uvedl investiční náměstek muzea Milan Plaček.

O tom, že se bude Národní muzeum rekonstruovat, rozhodla již vláda Jiřího Paroubka v roce 2006. Tehdy se počítalo se zahájením stavby v roce 2011 a otevřením v průběhu roku 2015. Historická budova je už od roku 2011 uzavřena. Část sbírek se přesunula do nové budovy, která sídlí v bývalém Federálním shromáždění.

 

Právě se děje

Další zprávy