Respirátory nahrazují roušky. Vědec popisuje největší chyby při jejich nošení

Kristýna Pružinová Martin Krepindl Blahoslav Baťa Kristýna Pružinová, Martin Krepindl, Blahoslav Baťa
8. 2. 2021 7:00
Už dříve platilo, že při setkání s nakaženým, který byl vysoce infekční, jste se mohli nakazit během minuty, pokud ani jeden z vás neměl roušku. Nikdy jsem nepovažoval uváděných 15 minut, které se považují za dobu nerizikového kontaktu, za relevantní údaj. Jde o to, jak velkou virovou dávku inkasujeme, říká pro Aktuálně.cz Vladimír Ždímal z Ústavu chemických procesů Akademie věd České republiky.
Život v pandemii - Vladimír Ždímal z Ústavu chemických procesů Akademie věd České republiky | Video: Kristýna Pružinová, Blahoslav Baťa, Jakub Zuzánek

Rychlost přenosu viru ovlivňuje podle Ždímala také teplota a vlhkost vzduchu. "V létě při 20 až 25 stupních Celsia má virus výdrž jednotky minut. Zatímco když se ochladí a moc nesvítí sluníčko, tak při čtyřech stupních Celsia virus ve vzduchu vydrží aktivní až 16 hodin," uvádí expert na aerosoly.

"Existují už experimentální data, která se týkají i výdrže viru na povrchu a ve vzduchu. Ta říkají, že v obou případech virus výrazně kratší dobu přežije v teplém a slunném než v chladném počasí," podotýká Ždímal. U nových mutací nového typu koronaviru, které se po světě v posledních měsících objevují, by konkrétně v těchto vlastnostech neočekával velké rozdíly oproti původní verzi viru.

Z hlediska ochrany nosu a úst Ždímal upozorňuje na to, že v případě respirátorů nezáleží tolik na materiálu, ale na tom, jak dobře sedí. "Respirátor by měl velmi těsně přiléhat a neměli bychom nikde mít pocit netěsnosti," vysvětluje vědec. "Měli bychom při nádechu cítit, že se respirátor přitahuje k tváři. A když vydechujeme, tak že se nafukuje," dodává.

Podívejte se na video z pořadu Život v pandemii v úvodu článku.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Sprinterka Pírková skončila místo semifinále HME na ošetřovně

Sprinterka Marcela Pírková na halovém mistrovství Evropy v Toruni díky vyrovnanému osobnímu rekordu 7,34 sekundy postoupila do semifinále šedesátky, ale na jeho start se nepostaví. Bezprostředně za cílem rozběhu totiž spadla a zranila se. Místo přípravy na semifinále zamířila na ošetřovnu a na hotel.

Ve vyrovnaném pátém rozběhu skončila pětadvacetiletá Češka šestá, ale byl to nejrychlejší ze všech pěti běhů, takže vedle čtyř přímo postupujících z něj prošly další tři závodnice na čas.

Pírková se z toho ale ani nestihla radovat. Těsně za cílovou čárou spadla, jen těžko se zvedla a kulhala. "Marcela si s největší pravděpodobností natrhla zadní stehenní sval. Chladíme, stáhli jsme to. Jde na ultrazvukové vyšetření na hotel. Sotva chodí, na běh to určitě není," řekla České televizi šéflékařka české reprezentace Karolína Velebová.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V Barmě pokračují demonstrace proti vojenské juntě

Desítky tisíc lidí vyšly v neděli do ulic barmských měst znovu protestovat proti vojenské juntě, která před víc než měsícem převzala moc v zemi. Demonstrace se podle agentury Reuters konají, přestože bezpečnostní síly v noci na dnešek provedly v největším barmském městě Rangúnu razie proti organizátorům protestů a opozičním aktivistům.

Podle záběrů zveřejněných na facebooku policie zasáhla slzným plynem a zábleskovými granáty proti účastníkům protestu ve městě Lašio v Šanském státě na severu země. V historickém městě Pugam, ležícím v centrální oblasti Barmy, se policie snažila střelbou rozehnat tamní demonstraci, není ale jasné, zda použila ostré náboje nebo gumové projektily.

Zatím nejsou zprávy, že by při nedělních demonstracích byli mrtví či zranění. Protesty v dalších městech jsou dosud podle informací Reuters poklidné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy