Za současných podmínek není podle Levínského z Centra pro modelování biologických a společenských procesů reálné, aby české nemocnice pojmuly na JIP takové množství pacientů. "Nemáme ani tolik lůžek, ani personálu," uvádí matematik z institutu CERGE-EI. "Předpokládám, že to bude končit tak, že lehčí případy dostanou oxymetr a budou zůstávat doma," dodává.
Na modely ohledně budoucího vývoje hospitalizovaných se podle něj dá dobře spoléhat. "Vidíme, že už třeba dva měsíce je stabilní poměr pacientů na JIP, kde máme 30 procent plně očkovaných a 70 procent neočkovaných," podotýká Levínský. "Ukazuje se tedy, jak se říkalo i na začátku, že očkování brání tomu, aby se nakažený na JIP dostal. Což je teď i z celospolečenského hlediska to nejdůležitější," dodává.
Kvůli sílící epidemii zastaví motolská nemocnice v Praze od pondělka veškerou plánovanou operační péči. Moravskoslezský kraj již kvůli náporu na nemocnice požádal hygieniky o omezení hromadných akcí v kraji. Velkou zátěž zažívají i nemocnice na jihu Moravy a v Olomouckém kraji. Vojáci již začali vypomáhat v nemocnici v Ústí nad Labem.
Podívejte se na video z pořadu Život v pandemii v úvodu článku, kde Levínský také uvádí, jaký krok by Česko dostal ze současné koronavirové krize.