Život stánkaře na vánočním trhu: Dřina, ale vyděláte si na čtvrt roku dopředu

Markéta Hronová Markéta Hronová
13. 12. 2015 16:10
Vánoční trhy přitahují nejen turisty, ale i spoustu Čechů. Svařák, trdlo, svíčky - na odbyt jde téměř vše. Pro stánkaře, kteří v dřevěných boudičkách v centru Prahy prodávají občerstvení a vánoční sortiment, už je to tradice. Vracejí se. Jsou to studenti, důchodci, ale i lidé, kteří normálně pracují v kanceláři a na trhy si berou dovolenou. Prý se to vyplatí. Navíc letos ani nejsou mrazy, pochvalují si stánkaři.
Mariela Sarafová si v práci bere volno, aby mohla prodávat na trhu. "Člověk se musí otáčet, ale vyplatí se to," říká o životě na trhu.
Mariela Sarafová si v práci bere volno, aby mohla prodávat na trhu. "Člověk se musí otáčet, ale vyplatí se to," říká o životě na trhu. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Z nekonečného proudu lidí před stánkem zaznívají otázky, zda jsou nabízené svíčky z vosku a františky z Česka. Ty zahraniční totiž smrdí. "Naše české Františky jdou na odbyt skvěle, lidé se sem pro ně každoročně vracejí," říká Adam Pudil, jeden ze stánkařů na trzích na náměstí Míru, pro nějž je každoroční prodej na stánku tradicí.

"Vzpomínám, jak jsme tu před dvěma lety stáli nabalení a stejně jsme se klepali zimou. To bylo minus čtrnáct," vzpomíná.

Letos je pouze ve svetru a hbitě podává nejrůznější druhy svíček, které si zákazníci přejí. "Největší hit je malinké moduritové prasátko za deset korun. Ta jdou na odbyt skvěle," tvrdí a jeho slova se hned potvrzují. "Vzal bych si jedno jmelí. A nechceš prasátko pro štěstí?" ptá se syna tatínek. A už je v tašce.

Pudil prodává na stánku svíčky, vánoční ozdoby a dekorace a cukroví. "Před začátkem adventu se prodávají hlavně svíčky na adventní věnce, čím víc se blíží Vánoce, jdou na odbyt ozdobné svíčky, které si lidé dávají darem," popisuje Pudil. Na rozdíl od trhů na Staroměstském a Václavském náměstí chodí na "Mírák" hodně Čechů.

"K nám chodí nejvíc večer, po práci, přes den moc ne," říká Klára Kovaříková, která na Staroměstském náměstí prodává svařené víno a klobásy. Hodně záleží na počasí. Když prší, návštěvnost je mizivá, jinak je na trzích pořád lidí dost. "Denně vytočíme tak 40 litrů svařáku," říká. 

Vyplatí se to. Vydělám na čtvrt roku dopředu

"Je to dřina a sebezapření tady každý den dvanáct hodin stát," říká Mariela Sarafová, která jezdí na trhy pravidelně. Někteří zákazníci ani neodpovědí na pozdrav. "Teď jsou Češi skoro nejlepší zákazníci. Poslední léta se více usmívají, jsou milejší," míní Sarafová, která prodává svíčky, porcelánové i dřevěné ozdoby.

"Člověk se musí snažit, ovládat řeči, alespoň základy," vysvětluje Sarafová. Ona sama se se zákazníky domluví pěti jazyky. "Už jsem s tím letos chtěla praštit, ale potřebuji peníze na cestování do Německa, kam se teď přestěhoval můj přítel," říká Sarafová.

Normálně pracuje v kanceláři, po dobu konání vánočních trhů si vybírá dovolenou. "Vyplatí se to," říká rozhodně a potvrzují to i ostatní stánkaři. Nikdo z nich ale nechce říci, jak moc. Jen studentka, která na Staroměstském náměstí peče trdlo, výdělek naznačí. "Vydělám si na čtvrt roku dopředu," říká. Navíc, u trdla není zima, což je výhoda hlavně při krutých mrazech. "Akorát občas bolí nohy," připouští.

Trdlo na Staroměstském náměstí stojí šedesát korun, svařák od čtyřiceti do padesáti korun.

V Praze vsadili na Ladu, organizátor se příští rok změní

Vánoční trhy na Staroměstském a Václavském náměstí už deset let pořádá firma Taiko, letos ale možná naposledy. Magistrát jí loni v létě vypověděl smlouvu s tím, že se mu nelíbí, jak trhy vypadají.

"Samozřejmě že městu vycházíme vstříc – reagujeme na podněty lidí. Například každý rok rozšiřujeme místa, kde je možné konzumovat jídlo, jak jen to prostor dovolí. Město nám vytýkalo sortiment, přestože v nabídce nebylo nic, co by nedovolila smlouva. Po domluvě s prodejci jsme některé kritizované věci stáhli. Paradoxem je, že trhy oceňuje zahraničí jako například teď čtenáři USA Today," říká Hana Tietze, mluvčí firmy Taiko.

Naráží na žebříček amerického listu, který pražské trhy zařadil mezi deset nejlepších vánočních destinací na světě. Letos organizátoři vsadili na Ladu, jeho motivy se objevují na stáncích, na pódiu i na vánočním stromečku.

A co se na trzích prodává, skutečně kontrolují. Při focení stánků prodejci zakrývají například hodiny s motivem pražského orloje. "To nefoťte, my věci s motivem Prahy prodávat nesmíme. Musí se to týkat Vánoc," říkají.

Kdo bude trhy pořádat příští rok, není zatím jasné. Město ještě nevypsalo výběrové řízení.

Brno sází na ekologii, představilo vratné hrníčky s Ježíškem

V Brně se naopak chtějí od Prahy odlišit, a letos k vánočním trhům spustili dokonce kampaň. Snaží se přilákat Brňáky i turisty z Rakouska. Letos poprvé dostanete svařák i oblíbený turbomošt (jablkovice s jablečným moštem) do hrníčků či kelímků s motivem Vánoc, podobiznou Ježíška a nápisem: "Dárky od pradávna nosí Ježíšek".

"Na designu hrníčků jsme spolupracovali se Spolkem pro tradiční Vánoce, který má na starosti i sbírání a vymývání hrníčků," říká Adéla Nováková z Turistického informačního centra, které trhy pořádá.

Letos nevynechali ani marketingovou kampaň. Vydali placky s logem rozpůlené vločky a hesly: "Lebeda Vánoce" a "Šalinou pro dárky!". 

 

Právě se děje

Další zprávy