Živě: Zbývají poslední minuty. Zeman dorazil do svého štábu, Nejedlý s Mynářem už na něj čekali

Živě
Volební místnosti se po noční pauze opět otevřely. Voliči, kteří nevhodili svůj hlas do urny v pátek, tak mohou učinit v sobotu od 8 do 14 hodin. Poté se místnosti uzavřou a komise začnou sčítat hlasy. Hlasovat podle volebních komisařů přišla během prvního dne finále přímé volby prezidenta už zhruba polovina voličů. Souboj mezi Milošem Zemanem a Jiřím Drahošem zatím žádné vážné komplikace nepoznamenaly.
Sledujte přímý přenos z volební místnosti, kde se před dvěma týdny vrhla k prezidentovi ukrajinská aktivistka. | Video: DVTV
Živě
Aktualizovat reportáž
13:58

Před pěti lety dorazil za Zemanem i komunista Miroslav Šlouf.

13:53

Jiřího Drahoše přišla do štábu podpořit i exministryně Petra Buzková.

13:53

V Jablunkově se chystá sčítání hlasů pod širým nebem:

13:52

Údajná spolupracovnice StB Jitka Frantová přišla podpořit Miloše Zemana.

13:50

Miloš Zeman se chystá vystoupit u Top Hotelu. 

13:45

Příjezd prezidenta Zemana do štábu na Chodově proběhl bez komentáře.

13:43

Fanouškem Jiřího Drahoše je i bývalý úspěšný hokejový reprezentant Jiří Hrdina.

13:41

Prezident Miloš Zeman dorazil do svého štábu.

13:32

Jiřího Drahoše přišli podpořit skauti.

13:30

Do štábu Miloše Zemana dorazil prezidentův poradce Martin Nejedlý. V Top hotelu je už také hradní kancléř Vratislav Mynář. 

Vratislav Mynář a Martin Nejedlý při příchodu do volebního štábu Miloše Zemana.
Vratislav Mynář a Martin Nejedlý při příchodu do volebního štábu Miloše Zemana. | Foto: ČTK
13:25

Seznam novinářů, kteří sledují dění ve štábu Jiřího Drahoše, je dlouhý.

13:27

Na příjezd svého šéfa už v pražském Top Hotelu čeká protokolář Vladimír Kruliš.

13:24

Někteří členové komise v Brně-Bohunicích se před uzavřením volebních místností přemisťují do jiné reality. V druhém kole zde zatím odvolilo 75 procent voličů. 

Foto: Aktuálně.cz
13:25

Václav Hubinger, sociální antropolog, orientalista a diplomat, komentuje průběh voleb:

13:23

Zázemí v Kongresovém centru:

13:22

Čeká se na příjezd prezidenta Miloše Zemana.

13:16

Přicházejí i další příznivci Miloše Zemana.

13:16

I na venkově se najdou voliči, kteří svůj hlas dali Jiřímu Drahošovi. 

13:14

Do Zemanova volebního štábu přišel i hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

13:12

Připravuje se už i volební štáb Jiřího Drahoše.

13:11

"Mynář má u nás v dědině všechno pod palcem. Co my s tím naděláme?" říká starší manželský pár cestou z osvětimanské volební místnosti. Zemanův kancléř v městysu poblíž Buchlovských vrchů vlastní řadu nemovitostí včetně zdejšího lyžařského areálu. "Mynář je zastupitel, a tak předem ví, jaké pozemky se budou prodávat. Pak je všechny skupuje," říkají manželé. Kvůli svému negativnímu pohledu na blízkého prezidentova spolupracovníka dali hlas Jiřímu Drahošovi. "Prezident Zeman by nám zase tolik nevadil. Štvou nás ale lidi, kterými se obklopil. A to hlavně Mynář," říkají manželé. Fotit se raději nechtějí.

13:10

Hradčany zmizely v mlze.

13:05

Do TOP Hotelu, kde má štáb Miloš Zeman, se začínají scházet jeho příznivci. Kromě senátora Jana Veleby je tu například František Ringo Čech.

13:02

Odvolil i mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček.

12:55

Mezitím v Praze 4.

12:56

Ve věznicích v Liberci, Jablonci nad Nisou-Rýnovicích a Stráži pod Ralskem svůj hlas ve druhém kole prezidentských voleb vhodilo 939 odsouzených. Průměrná účast ve věznicích v Libereckém kraji tak byla 57,78 procenta, tedy obdobná jako v prvním kole.

12:53

Zdvojené lístky se objevily i na Praze 13:

12:52

Jak vypadalo sčítání před pěti lety?

První procento okrsků odeslalo své výsledky ve 14:20. Miloš Zeman tehdy nad Karlem Schwarzenbergem vedl poměrem 60 ku 40 procentům. Už o šest minut později byla sečtena čtyři procenta okrsků (Zeman vedl s 61 procenty). Pak začal Zemanův zisk klesat s tím, jak přicházely výsledky z větších měst, ve 14:40 měl 59 procent (sečteno bylo 27 procent okrsků).

Rozdíl mezi oběma kandidáty byl ale příliš velký a rychle se ukázalo, že Schwarzenberg ztrátu nedožene. Krátce před třetí hodinou už bylo sečteno 40 % okrsků a Zeman stále vedl 58:42. V 15:00 vydala ČTK prognózu, že zvítězí Miloš Zeman s 55 % hlasů, což se také stalo.

12:48

Podle serveru BBC hlasování ukazuje na rozdíly mezi voliči s nižšími příjmy a nižším vzděláním žijícími na venkově, kteří podporují spíše Zemana, a bohatšími obyvateli větších měst, kteří se přiklánějí k Drahošovi.

12:45

V pražské Moravské ulici si lidé stěžovali na to, že dostávali dva lístky se Zemanovým jménem, náměstek ministra vnitra Petr Mlsna to nepovažuje za významné. "Je to v podstatě detail, kdy volební komise měla slepené lístky a nevšimla si toho a dala voliči dva lístky jednoho kandidáta," uvedl. Podobné problémy se ojediněle vyskytly už v prvním dni voleb.

12:44

Redaktor HN Jan Úšela sleduje volby z Osvětiman. V prvním kole zde Miloš Zeman dostal 60 % hlasů.

12:44

Z 8,4 milionu voličů se do dnešního poledne zúčastnila zřejmě víc než polovina, podle řady volebních komisařů je zájem vyšší než v prvním kole před dvěma týdny. 

12:39

Před pražským TOP hotelem, kde má volební štáb současný prezident Miloš Zeman hlídají policisté. 

12:28

Ve volebním okrsku 5044 na ZŠ Weberova v pražském Motole odhadují komisaři volební účast zatím mezi 70 a 80 procenty. 

Volební komise na ZŠ Weberova v Motole
Volební komise na ZŠ Weberova v Motole | Foto: Aktuálně.cz
12:24

Volební účast v druhém kole je zatím vyšší, než v kole prvním. Svědčí o tom také informace z komise na Pankráci.

12:21

Svůj hlas dal Jiřímu Drahošovi také investigativní novinář Jaroslav Kmenta. 

12:15

Praha měla více než padesátiprocentní účast dnes kolem 11:00, přičemž nejvyšší, 64procentní, byla v Praze 6. Ve středních Čechách je účast mezi 50 a 60 procenty.

12:14

V prvním kole dosáhla volební účast k 62 procentům, stoprocentní byla například v Čilé na Rokycansku, která je nejmenší obcí Plzeňského kraje. Této hranice obec dosáhla v pátek večer.

12:13

V druhém kolem prezidentských voleb dosud v průměru odvolila více než polovina voličů. Přestože někde byla dnes účast nižší než v pátek, řada volebních komisařů hlásí větší zájem o volby než v prvním kole před dvěma týdny.

12:07

Podle politologa Jiřího Štefka bude mít na výsledky voleb v hradeckém kraji vliv právě volební účast. "Čím vyšší bude, tím lépe pro Jiřího Drahoše," řekl Štefek. Drahošovo výrazné vítězství politolog očekává zejména v horských střediscích kraje, kde svůj hlas tradičně odevzdají tisíce rekreantů volících na voličský průkaz. Politolog odhadl, že vítězem v hradeckém kraji by měl být Drahoš. Připomněl, že ve druhém kole voleb v roce 2013 vyhrál Miloš Zemana nad Karlem Schwarzenbergem jen těsně.

12:05

V Královéhradeckém kraji je zájem o druhé kolo voleb do dnešního dopoledne zatím vyšší než v kole prvním. V některých malých obcích je již nyní volební účast nadprůměrná a pohybuje se až kolem 70 procent. V prvním kole volební účast v kraji činila 64,2 procenta. K volebním urnám v kraji v pátek podle odhadů přišlo kolem 50 procent voličů, při prvním kole to bylo mezi 30 až 40 procenty.

11:16

"Je to v podstatě detail, kdy volební komise měla slepené lístky a nevšimla si toho a dala voliči dva lístky jednoho kandidáta," uvedl Mlsna. "Máme ale zaznamenané i případy, kdy si lidé zcela zjevně vymysleli, že dostali dva lístky jednoho kandidáta a nebyla to pravda," dodal.

11:15

V Praze 2 v Moravské ulici si lidé stěžovali na to, že dostávali dva lístky se jménem Miloše Zemana. Uvedl to web SeznamZprávy. Náměstek ministra vnitra Petr Mlsna informaci potvrdil.

 

10:45

Stejně tak jako v prvním kole odvolil ve Velké Británii dirigent Jakub Hrůša s rodinou. 

10:37

Osvětimany jsou jednou z voličských bašt Miloše Zemana. V městysu na Uherskohradišťsku je zastupitelem prezidentův kancléř Vratislav Mynář a Zeman je tu i díky němu velmi populární. Prezident tu jasně vyhrál už minulé volby. "V letošním prvním kole u nás pan prezident získal skoro 60 procent hlasů a věřím, že uspěje i teď," říká starosta obce Otakar Berka. "Už po svém prvním zvolení u nás udělal besedu s občany a lidé mu tu věří," dodává. 

10:20

Druhému kolu českých prezidentských voleb se obsáhle věnují také zahraniční média. Podle světových médií se v Česku rozhoduje o tom, zda se země přikloní na západ či východ. 

Deník Financial Times o Drahošovi píše jako o politickém nováčkovi s decentními způsoby, který ve své volební kampani využil nespokojenosti některých voličů se Zemanovým "přímočarým vystupováním" a hovořil o vrácení důstojnosti prezidentskému úřadu. Podle serveru BBC hlasování ukázuje na rozdíly mezi voliči s nižšími příjmy a nižším vzděláním žijícími na venkově, kteří podporují spíše Zemana, a bohatšími obyvateli větších měst, kteří se přiklánějí k Drahošovi.

České prezidentské volby sledují také v Rusku. "Večer bude ohlášen vítěz. Bude jím buď dosavadní prezident Miloš Zeman, anebo bývalý šéf české akademie věd Jiří Drahoš," uvedla rozhlasová stanice Echo Moskvy. 

8:46

Svůj hlas vhodil do urny také pětadevadesátiletý otec Benedikt. Nejstarší člen provincie svatého Václava řádu Františkánů.

Nejstarší člen naší provincie, otec Benedikt, šel dnes v 95 letech také k volbám, i se svojí "františkánskou" hůlkou :)

Zveřejnil(a) Františkáni - Provincie sv. Václava dne 26. Leden 2018
8:00

Započal druhý den prezidentských voleb. Volební místnosti jsou v sobotu otevřeny od 8:00 do 14 hodin. Po uzavření místností začnou komise sčítat odevzdané hlasy pro Miloše Zemana a Jiřího Drahoše. Výsledky by mohly být známy přibližně do 16 hodin.

6:50

Dobrý den, vážení čtenáři, vítáme vás u on-line zpravodajství z druhého dne prezidentských voleb. 

23:45

Zvýšený zájem oproti prvnímu kolu voleb pocítili i v Londýně na ambasádě. Volit sem přišlo o 30 procent víc lidí než v pátek před čtrnácti dny.

22:23

Volební účast na Vysočině se do 20:30 v oslovených volebních okrscích pohybovala v rozmezí od 44 do 60 procent. Menší zájem o volby byl ve větších městech. Zájem voličů v Olomouckém kraji byl podle volebních komisařů zhruba stejný jak v kole prvním, či jen mírně vyšší. V Jihomoravském kraji byla volební účast k 21:00 přes 48 procent. V prvním kole ve stejné době byla účast přes 42 procent, sdělila mluvčí kraje Monika Brindzáková. V Moravskoslezském kraji hlasovala téměř polovina voličů.

22:19

Volební účast v Jihočeském kraji se po prvních šesti hodinách pohybovala na úrovni kolem 50 procent. V Karlovarském kraji účast překračovala 40 procent, podobně jako v Ústeckém kraji. Mezi 40 až 50 procenty se pohyboval volební účast v Libereckém kraji. V Hradci Králové se na 50 procent dostala účast už dvě hodiny před koncem hlasování, v Peci pod Sněžkou to bylo o hodinu později 45 procent, tisícovka lidí volila s voličským průkazem. V Pardubicích účast dosahovala 48 procent.

22:15

Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš v pátek odevzdal svůj hlas ve druhém kole prezidentských voleb bez účasti médií. Kdy se premiér voleb zúčastní, nechtěla mluvčí vlády Barbora Peterová předem oznámit. Babiš se večer vrátil do Česka z Budapešti ze summitu zemí visegrádské skupiny.

22:10

V Praze odevzdala svůj hlas hodinu před uzavřením volebních místností zhruba polovina voličů. V Praze 1 hlasovalo 48,6 procenta lidí, v Praze 9 49,3 procenta a v Praze 11 to bylo 50 procent. V páté městské části volilo 45,4 procenta lidí, v Praze 3 pak 47 procent voličů. Také v některých středočeských městech je účast často výrazně vyšší než před dvěma týdny. Polovina lidí odvolila například v Kutné Hoře, v Benešově přišlo k volbám 49 procent, v Berouně 46, v Kolíně 45, v Nymburku a Mladé Boleslavi shodně 44 procent a v Příbrami 42 procent.

22:03

První den finále přímé volby prezidenta v Česku po osmi hodinách skončil. Hlasovat podle volebních komisařů přišla už zhruba polovina voličů, zbývající budou mít šanci v sobotu. Vyplývá to z informací ČTK z volebních okrsků. V prvním kole voleb před dvěma týdny byla účast na konci prvního dne v průměru čtyřicetiprocentní. Souboj mezi Milošem Zemanem a Jiřím Drahošem dnes žádné vážné komplikace nepoznamenaly.

21:59

Úřadující předseda ČSSD Milan Chovanec volil i v druhém kolem prezidentské volby Miloše Zemana. Není k němu prý nekritický, ale pro současnou dobu ho považuje za lepší řešení. Jiří Drahoš je zatím velká neznámá, řekl v pátek večer Chovanec ČTK.

 

"Já k němu (Zemanovi) nemám nekritický vztah, ale pořád si myslím, že pro nestabilní dobu je to lepší řešení," řekl. Předpokládá, že v případě zvolení Zemana by prezident dál pokračoval ve stejné politice, kterou dosud vedl. "Zůstane nezměněna směrem k migraci, k zahraniční politice, podpoře průmyslu, směrem k zastupování českých národních zájmů ve vztahu k Evropě i k dalším zemím, to by asi zůstalo neměnné," míní Chovanec.

Milan Chovanec po projevu Miloše Zemana v Poslanecké sněmovně
Milan Chovanec po projevu Miloše Zemana v Poslanecké sněmovně | Foto: Tomáš Cetkovský
21:30

Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš nebude předem oznamovat, kdy se zúčastní druhého kola prezidentských voleb. Hlas chce odevzdat bez účasti médií. V Budapešti, kde se Babiš účastní summitu zemí visegrádské skupiny, to v pátek řekla mluvčí vlády Barbora Peterová. Babiš ve volbách hlasuje ve středočeských Průhonicích.

21:20

V Teplicích odvolil napůl člověk, napůl zrcadlo.

20:51

Druhý hlasovací den začal ve 20:00 (SEČ) v Washington DC.

20:39

"Nového prezidenta republiky v Moravskoslezském kraji už zvolila skoro polovina voličů. Volební účast se podle odhadů blíží k 50 procentům," informuje mluvčí moravskoslezského kraje Mirka Chlebounová.

20:17

Zájem o druhé kolo prezidentských voleb v Bedřichově v Jizerských horách je enormní. Už nyní odvolilo v oblíbeném zimním středisku více lidí než v prvním kole. Kvůli velkému zájmu si volební komise musela nechat poslat další sadu hlasovacích lístků s kandidáty. Žádné problémy to ale nezpůsobilo, řekla zapisovatelka volební komise v Bedřichově Regína Keltnerová.

"V jedné sadě je 500 lístků, zhruba tolik lidí už tady odvolilo," uvedla před 20:00. V prvním kole v Bedřichově platný hlas odevzdalo 463 lidí a účast byla nejvyšší v celém Libereckém kraji - 88,61 procenta.

Jedna sada volebních lístků by Bedřichovu běžně stačila. "Máme tady asi 240 voličů," uvedla Keltnerová. Jenže stejně jako v prvním kole i dnes v obci hodně volí rekreanti na voličské průkazy. "Teď večer už to je volnější, ale lidé stále chodí," dodala zapisovatelka.

20:14

Menší incident v komisi v Brně.

19:32

A jak volili Uriáš a Petronel? Se Strachem, ale beze strachu.

19:25

Podle náměstka ministra vnitra Petra Mlsny pochybení v Českých Budějovicích, kde krátce dávali voličům i hlasovací lístek Pavla Fischera, neohrozilo průběh voleb. Šlo o tři hlasovací lístky, které zůstaly na stole omylem, řekl ČTK Mlsna.

19:20

Také zítřejší volební studio České televize se bude muset obejít bez Václava Moravce. Nahradí ho Michal Kubal. 

19:09

"Jedna z žen se svlékla do půl těla, pózovala před kamerami a hrozila holí," řekla Aktuálně.cz mluvčí Černínského paláce Irena Valentová.

19:04

Odvolil i nový předseda TOP 09 Jiří Pospíšil

19:03

"K 19. hodině odvolilo prezidenta republiky v Moravskoslezském kraji asi 30 procent voličů," informovala mluvčí Moravskoslezského kraje Mirka Chlebounová.

19:00

Jiří Drahoš vysvětluje svá slova o nejmenování Andreje Babiše premiérem ani na třetí pokus.

18:50

Ve věznicích v Liberci a Jablonci nad Nisou dnes odevzdalo svůj hlas ve druhém kole prezidentských voleb 487 vězňů, což představuje skoro osmapadesátiprocentní účast. Ve věznici ve Stráži pod Ralskem budou moci odsouzení volit ještě v sobotu. Vyplývá to z vyjádření od zástupců věznic v Libereckém kraji.

18:35

Předseda hnutí STAN Petr Gazdík dal svůj hlas ve druhém kole prezidentských voleb Jiřímu Drahošovi. Fyzikálního chemika a bývalého šéfa Akademie věd podpořil už v prvním kole před dvěma týdny.

V protikandidátovi prezidenta Miloše Zemana spatřuje Gazdík nositele změny, kterou Česká republika potřebuje. Poslanec a krajský radní to řekl v Suché Lozi na Uherskohradišťsku, kde krátce před 17:00 volil.

Petr Gazdík volí prezidenta.
Petr Gazdík volí prezidenta. | Foto: ČTK
18:15

V Brně je podle redaktora Aktuálně.cz o volby zájem…

18:08

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek vpodvečer v Náchodě odevzdal hlas v druhém kole prezidentské volby Jiřímu Drahošovi. Prezident Miloš Zeman je však podle něj favoritem voleb. Bělobrádek to řekl po odevzdání svého hlasu.

"Volil jsem pana Drahoše. Chtěl bych na Hradě změnu. I když jsem přesvědčen, že Miloš Zeman je favoritem při obhajobě," řekl. Připomněl, že s Jiřím Drahošem se zná dlouhá léta. "Jako s předsedou Akademie věd jsem s ním jako vicepremiér pro vědu a výzkum dlouhodobě přicházel do styku. Vždy ta jednání byla korektní, férová a kultivovaná," řekl.

Pavel Bělobrádek odvolil v Náchodě
Pavel Bělobrádek odvolil v Náchodě | Foto: ČTK
17:46

V pražském Suchdole je o volby zájem.

17:45

Předseda Pirátů Ivan Bartoš volil ve druhém kole prezidentských voleb Jiřího Drahoše. Způsob, jak Miloš Zeman naplňoval svůj první mandát, Bartošovi vadil, úřadující prezident podle něj přispěl ke zhoršení politické úrovně v Česku. 

Zeman podle Drahoše nastavil v prezidentské funkci styl, se kterým předseda Pirátů nesouhlasí. "Já si myslím, že tenhle trend by neměl pokračovat. Že role prezidenta je v parlamentní demokracii trochu jinde. Prezident má být reprezentativní, má zasahovat do politiky v rámci nějakého usmíření politických stran, v zahraničí vystupovat minimálně v souladu se zahraniční politikou, kterou definuje vláda. To prostě prezident Zeman za posledních pět let nenaplňoval," řekl Bartoš.

Foto: ČTK
17:44

Přípravy na poslední prezidentskou debatu trvaly 14 dní. Světlanu Witowskou jistili tři editoři a tým, který ověřoval kandidátské výroky: 

17:34

Nepostupující prezidentský kandidát Marek Hilšer odpoledne odevzdal ve druhém kole voleb hlas Jiřímu Drahošovi.

Hilšer, který volil v pobočce Městské knihovny v Praze na Pohořelci, řekl že Drahoše hodlá v sobotu osobně podpořit v jeho štábu.

"Sázkové kurzy spíše nahrávaly panu Zemanovi, ale já doufám, že to bude pan Drahoš," řekl. 

Foto: ČTK
17:15

Zeman se narodil, studoval a v 60. letech pracoval ve strojírnách Tatra Kolín. V kolínském Zálabí bydlel v domě v Okružní ulici. "Rodáci, kteří tady zůstali, si to samozřejmě pamatují a ve volební místnosti to občas připomínají. Ale že by to ovlivnilo nějak počty, si nemyslím," řekla zapisovatelka volební komise na zimním stadionu v Brankovické ulici Vlasta Nečesaná.

17:02

Při volbě prezidenta nabízel českobudějovický okrsek asi 15 minut voličům tři lístky s kandidáty - Zemanem, Drahošem, Fischerem. . Novinářům to potvrdila předsedkyně volební komise 22. okrsku Jana Šejharová. Podle ní komise dostaly k dispozici lístky se jmény tří kandidátů, a proto nabízely všechny.

16:55

Jiří Drahoš Vojtěcha Filipa v televizní debatě "trochu zklamal", řekl šéf komunistů. "Zarazily mě některé věci, které on nevnímá jako akutní pro Českou republiku. V tomhle ohledu mám strach, že každé zaškobrtnutí nebo nevyjádření se včas může pro nás znamenat poměrně složitou dobu," řekl Filip.

16:50

Ve Varšavě v pátek už hlasovalo už 44 lidí

16:36

"Volební účast v Moravskoslezském kraji je k 16:30 přibližně 15 procent," hlásí mluvčí Moravskoslezského kraje Mirka Chlebounová.

16:09

Neúspěšný prezidentský kandidát Pavel Fischer dal v pátek svůj hlas v mateřské škole v pražských Pitkovicích Jiřímu Drahošovi. Podle Fischera je mu programově nejblíže. Bývalý velvyslanec, který v minulosti působil na Pražském hradě v týmu prvního českého prezidenta Václava Havla, chce dál aktivně působit v politice.

"O svých plánech řeknu brzy. Počkám si také, jak volby dopadnou, to pro mne bude určité politické zadání do budoucna. Překvapilo mě, že mě podpořilo přes půl milionu voličů, a to není podle mne zadání pro to, abych se stal někde úředníkem. To je politický mandát a jako s politickým mandátem s ním budu také pracovat," řekl Fischer novinářům.

16:08

Video: Hradní mluvčí Jiří Ovčáček vysvětluje, proč média nemohou být u volby prezidenta republiky.

Ovčáček vysvětluje, proč média nemohou být u volby prezidenta republiky

Ovčáček vysvětluje proč média nemohou být u volby prezidenta republiky
0:57
Ovčáček vysvětluje proč média nemohou být u volby prezidenta republiky | Video: Jakub Plíhal
16:07

Odvolila už i poslankyně Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). 

15:54

Devětatřicetiletý Robert Macháč z Brumova - Bylnice odvolil v Krajské nemocnice T. Bati.

Devětatřicetiletý Robert Macháč z Brumova – Bylnice odvolil v Krajské nemocnice T. Bati.
Devětatřicetiletý Robert Macháč z Brumova – Bylnice odvolil v Krajské nemocnice T. Bati. | Foto: Krajská nemocnice T. Bati
15:41

Jiří Drahoš řekl, že by jako prezident nejmenoval Andreje Babiše premiérem ani při případném třetím pokusu, pokud jej navrhne předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO). Ústavní právník Jan Kudrna ale soudí, že za současné situace by prezident neměl možnost odmítnout. "Teoreticky by to snad bylo možné, kdyby předseda sněmovny navrhl zcela nezpůsobilého kandidáta, například prokázaného agenta cizí moci, prokázaného kanibala anebo osobu soudem omezenou ve svéprávnosti. Ale to jsou případy spíše nereálné," řekl právník.

Ústava dává hlavě státu dva pokusy vybírat premiéra. Pokud ani podruhé vláda nezíská důvěru poslanců, "jmenuje prezident republiky předsedu vlády na návrh předsedy Poslanecké sněmovny," uvádí ústava.

15:37

Chvála Světlany Witowské, posměšky na Karla Voříška, Drahošova panika z nezpracovaných poznámek nebo Zeman kouřící pohanku. Sledujte poslední prezidentský předvolební Sociál, kterým vás provede Lukáš Prchal.

Witowská na Hrad. Zeman kouří pohanku. Tady je předvolební Sociál

Witowská na Hrad
2:05
Witowská na Hrad. Zeman kouří pohanku. Tady je předvolební Sociál | Video:
15:31

Prezident Miloš Zeman odvolil.

15:26

 Do dřevěné urny, která pochází z první republiky, vhazují své hlasy voliči v Přebuzi, která má nejméně obyvatel z měst v České republice. Přebuz, ležící na hraně Krušných hor, má jen 70 obyvatel, z toho má 63 volební právo. K prezidentským volbám zatím letos přišla nadpoloviční většina oprávněných voličů.

15:25

V Berlíně je o druhé kolo českých prezidentských voleb velký zájem. Jen za první půlhodinu přišlo do volební místnosti na českém velvyslanectví hlasovat kolem 50 lidí. Celkově jich volební komise očekává zhruba desetkrát tolik. V prvním kole prezidentské volby v Berlíně i celém Německu jednoznačně zvítězil Jiří Drahoš.

Před volební místností se už před jejím otevřením ve 14:00 vytvořila fronta a zájem voličů neupadal ani v prvních 30 minutách. Někteří z nich v Berlíně žijí, jiní přijeli třeba z Brém nebo se v německé metropoli zastavili cestou do Dánska.

"Snaha o odstranění určitého hulvátství, které aktuálně je na Hradě, a směřování více na Západ, vzhledem k tomu, že jsme v Berlíně," uvedl ke své motivaci jeden z voličů, který se představil jako Matouš. "Je to úplně jednoduché, hlavně něco jiného, změna," řekla zase devětašedesátiletá Věra Harmsová, která do Berlína dorazila po čtyřhodinové cestě z Brém na severozápadě Německa.

15:24

Bývalý prezident Václav Klaus v dnešním druhém kole voleb podle očekávání podpořil svého nástupce Miloše Zemana. Uvedl, že pro něj Zeman znamená jistotu a že ví, co od něj může čekat. Druhého kandidáta Jiřího Drahoše označil za riskantní volbu. Klaus v rozhovoru s novináři vyzval lidi, aby šli k volbám.

Financování kampaně mě nezajímá, hraje se jen hra Antizeman, přímá volba je populismus, říká Klaus

51:37
Zeman názory má a umí je hájit, ostatním kandidátům o nic nešlo, v televizní debatě Drahoš nebyl ochoten a schopen formulovat jakýkoliv názor. | Video: Martin Veselovský, DVTV
15:10

Policisté hlídají volební místnost v pražských Stodůlkách, kde volil prezident Zeman.

Foto: Aktuálně.cz
15:10

"Kostky jsou vrženy, všechno je na voličích," řekl Drahoš. 

15:09

"Bylo náročné, ale mám dobrou kondici, tak jsem to vydržel s přehledem," komentoval Drahoš vrcholnou fázi kampaně, která proběhla v posledních dvou týdnech. 

15:08

Jiří Ovčáček před volební místností, kde hlasoval Miloš Zeman.

Foto: Aktuálně.cz
15:08

"Nabízím jim budoucnost, nabízím bezpečí a nabízím vzdělané lidi," odpověděl Drahoš na dotaz, co Česku může nabídnout. 

15:06

Poté odvolil i Jiří Drahoš.

15:05

Nejprve odvolila jeho manželka Eva. Se slovy "Je to tam," hodila lístek do urny.

15:05

K volební urně v pražských Lysolajích teď přichází Jiří Drahoš.

15:05

"Před pěti lety jsem měl soupeře, který je aktivní politik," okomentoval Miloš Zeman hlavní rozdíl oproti volbám před pěti lety, kdy lidé v druhém kole rozhodovali mezi ním a Karlem Schwarzenbergem. 

15:03

Oproti předminulému pátku zjevně ochranka věnovala sektoru s novináři zvýšenou pozornost.

15:00

Policie hlídkuje v okolí volební místnosti na Lužinách

Foto: Aktuálně.cz
15:01

"Hlavně čekám, kdy zase vyskočí polonahá žena," říká při příchodu do místnosti prezident.

14:59

Média do volební místnosti, kde volí prezident republiky, nemohou.

Foto: Aktuálně.cz
14:59

Novináři tentokrát stojí až téměř v druhé části místnosti. Prezidentovu volbu v prvním kole narušila poloobnažená ukrajinská aktivistka.

14:55

Živě: Kandidát Jiří Drahoš přišel hlasovat v prezidentských volbách.

Jiří Drahoš odvolil. Svůj hlas odevzdal v Praze

Záznam z volební místnosti. | Video: DVTV
14:55 SPD, logo, ikona

Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura i ve druhém kole prezidentských voleb volil současnou hlavu státu Miloše Zemana. Novinářům před odevzdáním hlasu řekl, že Zeman splňuje kritéria SPD pro prezidenta. V případě vítězství druhého kandidáta Jiřího Drahoše je připraven s ním jednat, pokud bude ochota i z druhé strany.

14:55

"Klasické sázky jsme uzavřeli s otevřením volebních místností na kurzech Zeman 1,6:1 a Drahoš 2,47:1. Teď v průběhu hlasování přijímáme tzv. live sázky - s aktuálním kurzem Zeman 1,55, Drahoš 2,57," informoval tiskový mluvčí sázkové společnosti Tipsport Václav Sochor.

Kurzy se v tuto chvíli odvíjejí především od zájmu sázkařů o konkrétní sázku. "A protože víc lidí sází na Zemana, jde jeho kurz dolů - tedy jeho šance na zvolení se podle názoru sázkařů zvyšují," dodal Sochor.

14:43

Volební komise v místnosti, kde má volit prezident Miloš Zeman, odmítá pustit velkou část novinářů dovnitř, hlásí z místa fotoreportér Aktuálně.cz.

14:44

Bývalý ministr kultury Daniel Herman už odvolil. Svůj hlas dal Jiřímu Drahošovi. 

14:28

Přečtěte si komentář Martina Fendrycha ke čtvrteční předvolební debatě.

14:26

Lidovci doporučují volit Drahoše.

14:25

Lidovci svým příznivcům a voličům doporučují volit Jiřího Drahoše- 

14:22

Jiří Drahoš by jako prezident nejmenoval šéfa ANO Andreje Babiše do funkce premiéra, ani kdyby mu ho v případném třetím pokusu o složení vlády navrhl šéf Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO). Drahoš to v pátku řekl krátce před otevřením volebních místností v rozhovoru pro Český rozhlas. Protikandidát a současný prezident Miloš Zeman pozvání do diskuse nepřijal.

Drahoš by nepřijal jakýkoliv návrh na jmenování premiéra. "Jakýkoliv určitě ne, to není povinnost prezidenta… Pokud by (Vondráček) navrhl pana Babiše, nejmenoval bych premiéra, který je trestně stíhán," řekl Drahoš.

Ústava dává hlavě státu dva pokusy vybírat premiéra. Pokud ani podruhé vláda nezíská důvěru poslanců, "jmenuje prezident republiky předsedu vlády na návrh předsedy Poslanecké sněmovny," uvádí ústava.

14:20

Drahošovi by podle politologa Lubomíra Kopečka naopak pomohla vyšší účast v některých městech. Jako správné strategické rozhodnutí ohodnotil Kopeček rozhodnutí Drahoš vyjet před druhým kolem za svými voliči mimo Prahu. "Vydal se na místa, kde už měl podporu a právě tyto akce by mohly pomoct k tomu, že bude ještě vyšší," uvedl politolog.

14:19

Podle politologa Lubomíra Kopečka první kolo prezidentských voleb ukázalo, že Miloš Zeman má velkou podporu v Karlovarském, Moravskoslezském nebo Ústeckém kraji. V těchto částech Česka dosáhl Zeman podpory více než 43 procent, v Moravskoslezském kraji se výsledek těsně blížil k 50 procentům. "To jsou regiony, kde měl Miloš Zeman nadstandardní výsledek. Kdyby se tu účast zvedla, tak by mu to mohlo pomoct," soudí Kopeček. Dodal, že ve zmíněných regionech přišlo před dvěma týdny méně ve voličů ve srovnání s celostátním průměrem.

14:16

Hudební dramaturgii mají v rukou voliči:

14:13

Vyšší volební účast může v prezidentských volbách pomoci nebo uškodit oběma kandidátům, záleží totiž na tom, v jakých regionech by se zvedla. Řekl politolog z Masarykovy univerzity Lubomír Kopeček. Hovořit o efektu předvolebních debat na výsledek voleb je podle něj předčasné, ani jednomu z kandidátů podle něj neuškodily.

14:10

Ve volební místnosti na sídlišti Polabiny v Pardubicích se jen pár minut po otevření tvoří fronty. 

14:02

Celkem budou lidé moci volit prezidenta v jednom z 14 866 volebních okrsků.

14:00

Volební místnosti se otevřely.

13:58

Seznam sponzorů, který ve čtvrtek v ČT zveřejnil Miloš Zeman v ČT, budí pochyby. Figuruje mezi nimi i několik firem, které podle dostupných údajů vykazovaly ztrátu.

13:55

Největšího sponzora spojuje s prezidentem láska k Izraeli, druhý prodělal 142 milionů. Další donátorka tvrdí, že peníze poslala na Klokánky.

13:50

Vážení čtenáři, hlasování v druhém kole prezidentských voleb sledujeme živě. Zpravodajství z předvolební kampaně si můžete přečíst zde:

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 27. 1. 2018 13:57
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy