"Zeman je kulhavý netvor." Sextremistka se svlékla před českou ambasádou v Kyjevě, hrozila holí

Michael Švec Michael Švec
Aktualizováno 26. 1. 2018 17:53
Ukrajinské hnutí Femen demonstrovalo proti Zemanovi i při druhém kole prezidentských voleb.
Aktivistka Femen při pátečním protestu v Kyjevě.
Aktivistka Femen při pátečním protestu v Kyjevě. | Foto: Femen.org

Kyjev - Stejně jako při prvním kole prezidentských voleb, i tento pátek ukrajinská skupina Femen protestovala proti prezidentu Miloši Zemanovi. "Sextremistka" Oleksandra Němčinová se svlékla do půl těla před českou ambasádou v Kyjevě, na hrudi i na zádech měla anglický nápis "Zeman je kulhavý netvor" (Zeman limping monster).

Němčinová, která se na akci vybavila "zemanovskou" hůlkou, se přitom nejprve začala svlékat před sousedním slovenským velvyslanectvím, až po upozornění přešla před český zastupitelský úřad.

Hnutí Femen se k akci přihlásilo na svých stránkách. "Zemanovo vítězství je vítězství Putina a Putinovo vítězství znamená smrt svobodné České republiky," uvedlo hnutí k akci.

"V den, kdy v Česku začíná druhé kolo prezidentských voleb, ukázaly extremistky Femen u velvyslanectví ČR v Kyjevě Putinova favorita v celé jeho kráse. Strašný pohled na kulhavého netvora musí podle názoru hnutí odradit rozumné Čechy od volby Zemana," uvedlo Femen. "Hnutí Femen vyzývá všechny občany Česka, aby si vybrali svobodu a demokracii," dodalo.

Při prvním kole Zemana ve volební místnosti překvapila jiná "extremistka" Anželina Diašová přímo ve volební místnosti. Žena dostala u soudu podmínku a byla z Česka vyhoštěna.

Ministerstvo zahraničí akci Femen potvrdilo s tím, že se uskutečnila ještě před otevřením volební místnosti na ambasádě. "Ráno přišla skupinka pěti lidí s kamerami, šlo o dvě ženy a tři muže. Jedna z žen se svlékla do půl těla, pózovala před kamerami a hrozila holí," řekla Aktuálně.cz mluvčí Černínského paláce Irena Valentová. Akce trvala zhruba dvě minuty, pak skupinka odešla.

Valentová upozornila, že česká ambasáda v Kyjevě už minulý týden po incidentu s aktivistkou Femen v Praze požádala ukrajinskou stranu o zesílenou ochranu v průběhu voleb.

"Na fanynky protikandidáta nereaguji," okomentoval pro Aktuálně.cz akci hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

Akce Femen při prvním kole volby

Na Miloše Zemana se ve volební místnosti vrhla polonahá aktivistka | Video: Tomáš Cetkovský
 

Právě se děje

před 9 hodinami

FBI považuje střelbu na floridské armádní základně za teroristický čin, útočník jednal sám

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) pracuje s předpokladem, že páteční střelba na armádní základně na Floridě byla teroristickým činem. Vyšetřovatelka FBI to oznámila na tiskové konferenci. Její úřad se rovněž domnívá, že saúdskoarabský vojenský student jednal sám, když v areálu v Pensacole zabil tři lidi.

Pachatel, který se na základně účastnil výcviku, začal střílet v jedné z místních učeben. Podle agentky FBI Rachel Rojasové 21letý příslušník saúdskoarabského letectva Muhammad Šamrání použil legálně zakoupenou pistoli. Zasahovali proti němu policisté i vojáci a nakonec se jim podařilo ho zlikvidovat. Kromě tří mrtvých si útok vyžádal také osm zraněných. Motivy činu jsou zatím neznámé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy