Živě: Ať je Česko pro Čínu nerušeným přístavem, řekl Zeman. Pak zahájil ohňostroj

Přenos skončil
Čínský prezident Si Ťin-pching je druhý den na návštěvě České republiky. Na Pražském hradě se sešel s Milošem Zemanem, kde podepsal dohodu o spolupráci mezi zeměmi. V podvečer ho přijal také premiér Bohuslav Sobotka. Několik stovek lidí se vydalo na Pražský hrad v protestním průvodu pod heslem Svědomí není na prodej!. Těžkooděnci jim ale zablokovali další postup před Hradčanským náměstím. V průvodu byli i Miroslav Kalousek, Ivan Havel, Martin Bursík nebo Jaromír Štětina.
Miloš Zeman s čínským prezidentem.
Miloš Zeman s čínským prezidentem. | Foto: ČTK

Druhý den návštěvy čínského prezidenta

Přenos skončil
22:58

Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček uvedl, že došlo k podpisu další dohody.

22:01

Prezident Zeman při slavnostní večeři uvedl, že si přeje, aby právě Česká republika byla pro Čínu bezpečným a nerušeným přístavem. "Vážím si rovněž čínské iniciativy ve formátu 16+1," uvedl Zeman. Poté řekl, že má pro čínského prezidenta připraveno několik překvapení. "Jedním z nich bude podpis dohody o překladu vaší knihy do češtiny, druhým krátký koncert slavného chlapeckého pěveckého sboru Boni Pueri ve Vladislavském sále, na který vás srdečně zvu, a za pět minut se ozvou výbuchy, které nebudou teroristickým útokem, ale ohňostrojem na pobřeží Vltavy na vaši počest," dodal Zeman.

21:03

Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček zveřejnil sváteční menu státní večeře.

20:51

V Rudolfově galerii Pražského hradu se právě večeří. Pobýt s čínským prezidentem přišli prezident, předsedové obou komor parlamentu, premiér, vicepremiér či kardinál. Dorazili také další ústavní činitelé a zástupci církve a rovněž někteří podnikatelé.

20:42

Policie na svém webu uvedla, že o uzavření Hradčanského náměstí bylo rozhodnuto už minulé pondělí, a to pro vozidla i chodce. "Uvedený prostor tak přestal být po tuto dobu veřejným prostranstvím, a svolavatel se tak nemohl dovolávat svého práva konat zde shromáždění," sdělila pražská policejní mluvčí Andrea Zoulová.

20:28

Na shromáždění v parku Maxe van der Stoela nakonec dorazilo několik set lidí. Podle odhadů police jich mohlo být až 600.

20:26

Průvodu se zúčastnil také Karel Schwarzenberg, jehož příchod provázel potlesk a skandování hesla "Karel na Hrad!". Bývalý šéf české diplomacie se důrazně ohradil proti postoji prezidenta Miloše Zemana k Číně. Kritizoval ho i za to, že čínskou hlavu státu přijal na zámku v Lánech. "Netušil jsem, že pětadvacet let po slavném listopadu se tady budeme klanět diktátorovi," prohlásil. "Je to nedůstojné naší republiky, nedůstojné Hradu, a to že byl pozván diktátor do Lán, kde pobýval Masaryk a Havel, to je opravdu ostudné divadlo," řekl Schwarzenberg.

Foto: Jakub Plíhal
20:24

Miroslav Kalousek se vyjadřuje k tomu, že policie zásahla proti jejich pochodu.

20:19

"Pronásledování čínských věřících je mnohem krutější a bolestnější, než bylo za komunistického režimu u nás," uvedl kardinál Dominik Duka. Celý článek o dopise, který předal prezidentovi Číny, si přečtěte zde.

19:52

Selfie si na jednání s čínským prezidentem nezapomněl pořídit Zdeněk Škromach.

Foto: Zdeněk Škromach
19:30

Pražská primátorka Adriana Krnáčová Si Ťin-pchingovi mimo jiné připomněla, jak Praha slavila ohňostrojem začátek nového čínského roku ve znaku ohnivé opice. "Věřím, že pokud jako opice budeme zvídaví a otevření novým projektům a jako oheň zůstaneme zapálení pro budoucí spolupráci, dosáhneme na poli dalšího rozvoje vzájemných vztahů vynikajících výsledků," pravila.

Pražská primátorka Adriana Krnáčová se usmívá po podpisu dohody o navázání vztahu sesterských měst s primátorem Pekingu Wang An-šunem.
Pražská primátorka Adriana Krnáčová se usmívá po podpisu dohody o navázání vztahu sesterských měst s primátorem Pekingu Wang An-šunem. | Foto: Jakub Plíhal
19:26

Číňané budou investovat také v Jihomoravském kraji, což dnes dvěma podpisy stvrdil hejtman Michal Hašek (ČSSD). První dokument se týká dohody mezi krajem a bankou China Development Bank Corporation, která na krajské i soukromé projekty týkající se infrastruktury vymezí 200 milionů eur (asi 5,4 miliardy korun).

Druhou dohodu Hašek podepsal jako předseda Vinařského fondu ČR s čínským importérem vína Beijing Ershang Group. Týká se podpory exportu českého vína do Čína. "Pilotně jde o odběr českého a moravského vína asi za 100 milionů korun," řekl Hašek.

18:42

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček má o situaci u Hradčanského náměstí jasno.

18:39

Miroslav Kalousek zůstal na místě, od přítomných policistů se snažil zjistit, kdo průvod zablokoval. Davu teď oznámil, že podle informací policie propustky vydává Vratislav Mynář. "Ocitli jsme se v zemi, kde pohyb svobodných občanů omezuje ruský šváb, který představuje bezpečnostní riziko a má právo nařizovat Policii České republiky," hřímá Kalousek. "Doporučuji jít pryč a vzít to ne jako konec, ale jako začátek," řekl lidem.

18:12

Martin Bursík vyzval s megafonem několik stovek lidí v průvodu, aby se v klidu otočili a vydali se k parku Maxe van der Stoela. Tam bude shromáždění pokračovat „bez asistence policie a těžkooděnců“. Na místě promluví několik řečníků, zahrát má například kapela Zrní.

Shromážděné přišel podpořit také Karel Schwarzenberg, setkal se s bouřlivým potleskem.

Foto: Adéla Skoupá
18:09

Čínský prezident se v podvečer sešel také s pražskou primátorkou Adrianou Krnáčovou. "Dnešním dnem vrcholí dlouhodobé úsilí Prahy a Pekingu podepsáním dohody o navázání vztahu sesterských měst," řekla Krnáčová s tím, že je ráda, že podpis se uskutečnil při tak unikátní příležitosti, jakou je návštěva Si Ťin-pchinga v Praze. O lidských právech se nezmínila.

18:05

V Lichtenštejnském paláci skončilo jednání premiéra Bohuslava Sobotky a vybraných ministrů s prezidentem Si Ťin-pchingem. Prostřednictvím tiskové zprávy Sobotka jen vzkázal, že tématy jednání byly rozvoj vzájemného obchodu a investic, prohlubování česko-čínské spolupráce v oblasti průmyslu, technologií, cestovního ruchu nebo zdravotnictví. Dotkly se prý také rozvíjející se bilaterální spolupráce v rámci iniciativy Hedvábné stezky.

K lidským právům se premiér vyjádřil jen stručně. „Ze zkušenosti České republiky vyplývá, že pro harmonický rozvoj jakékoli společnosti jsou jedním ze základních předpokladů úcta k lidským právům a základním svobodám a jejich ochrana. Za velmi důležitý a užitečný nástroj pro sdílení zkušeností a komunikaci v těchto otázkách považuji lidskoprávní dialog mezi Čínou a Evropskou unií. Jako Česká republika jsme připraveni vést s Čínou také bilaterální dialog o lidských právech,“ uvedl Sobotka.

17:38

Aktuální dění v čele průvodu můžete sledovat v živém vysílání DVTV: https://www.youtube.com/user/studioDVtv/live .

V protestním průvodu míří k ministerstvu zahraničí také Miroslav Kalousek, Jaromír Štětina, Martin Bursík, Ivan Havel nebo Michael Kocáb. Lidé skandují "Nechceme pandu".

Průvod se zastavil před Hradčanským náměstím, pokračovat dál mu brání policejní zátarasy.

17:29

Tiskové oddělení vlády právě oznámilo, že premiér Bohuslav Sobotka nebude mít kvůli náročnému programu po jednání s čínským prezidentem tiskovou konferenci.

17:21

Bohuslav Sobotka začal setkání s čínským prezidentem několika uvítacími větami a představováním ministrů. "Dovolte, abych vás, pane prezidente, srdečně přivítal v Praze, jsem velmi rád, že se po několika měsících opět setkáváme," byla jeho první slova. Pak museli novináři pryč.

17:15

Asi pět stovek demonstrantů proti sbližování České republiky a Číny pochoduje na Hradčany, kde budou protesty pokračovat tichým shromážděním.

16:56

"Osobně jsem strašně rád, že Čína je zemí, která je stabilní, která je přátelská a která má i dobrý hospodářský růst a tím pádem i růst životní úrovně svých občanů. Budou-li tam občané spokojeni, myslím si, že i k té vyšší formě demokracie se prostě dopracují," prohlásil Milan Štěch po schůzce s prezidentem Číny. K otázkám ekonomické spolupráce poznamenal, že z Číny do Česka přicházejí silní investoři. "Pokud Číňané chtějí tady podnikat, musí respektovat české právní prostředí," podotkl Štěch s tím, že provázání legislativy potrvá delší čas. K otázkám lidských práv podotkl, že "nemáme až tolik zase právo někomu vnucovat naše pojetí". "I my máme problémy, které bychom měli rychleji řešit," řekl.

16:52 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Jedinou kaňkou jsou potyčky mezi příznivci a odpůrci návštěvy čínského prezidenta, jinak se nemá Česko za co stydět. Hraje se tady demagogická hra, dobré vztahy s Čínou se musí vytvářet pro lidi, kteří v Česku žijí, říká poslanec Jaroslav Foldyna. Podle bývalého ministra pro lidská práva Michaela Kocába pošlapáváme dědictví polistopadových změn a podlézání Číně nás vede do jejího područí. Dodává, že pokud bude Miloš Zeman v nastoleném trendu pokračovat, měl by abdikovat. Duel o Číně na DVTV.

16:43

Pochod demonstrantů za svobodný Tibet vyrazil z Kampy na Malostranské náměstí.

16:40

Pavel Bělobrádek se nakonec schůzky s čínským prezidentem rozhodl nezúčastnit.

16:29

Podle mluvčího vlády Martina Ayrera přicházejí na schůzku s prezidentem ministři těch odvětví, v nichž je spolupráce s Čínou v pokročilejším stádiu. Dorazila ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová, ministr dopravy Dan Ťok i ministr financí Andrej Babiš.

16:22

Předseda KDU-ČSL a vicepremiér Pavel Bělobrádek se s čínským prezidentem sejde sice až za několik desítek minut, Číně už ale poslal jasný vzkaz. V souvislosti s pokrokem, kterého dosáhla Čína v integraci do globální ekonomiky, této zemi popřál, aby podobně uspěla i co se týče dodržování lidských práv. "Doufám, že stejně spektakulárního pokroku dosáhne Čína v oblasti lidských práv," uvedl na čínsko-českém fóru o finanční spolupráci.

16:12

Čínský prezident Si Ťin-pching začal jednání s předsedou Poslanecké sněmovny Janem Hamáčkem.

16:05

Jedna dnešní momentka z Hradu v podání prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka.

15:49

Mezitím v Lichtenštějnském paláci probíhá schůzka čínského prezidenta s předsedou Senátu Milanem Štěchem. Novináři čekají na tiskovou konferenci, která má začít v 16:15.

Foto: Radek Bartoníček
15:43

Forum 2000 ve spolupráci s dalšími neziskovými organizacemi spustilo Centrum pro demokracii v Číně, které bude sledovat dodržování lidských práv v nejlidnatější zemi světa.

15:40

U příležitosti návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Česku se večer uskuteční u Karlova mostu ohňostroj. Organizuje ho Smíšená česko-čínská komora vzájemné spolupráce ve spolupráci s čínským velvyslanectvím v Praze. Přijít se může podívat každý obyvatel či návštěvník hlavního města. Si Ťin-pching se ho zřejmě nezúčastní.

15:25

Na větším množství projektů než individuálních vědeckých pobytech jako doposud se dnes dohodli čeští a čínští akademici. Akademie věd ČR dnes ve svém hlavním sídle v Praze podepsala s Čínskou akademií společenských věd pro sociální a humanitní obory memorandum, které má být de facto pokračováním dosavadní spolupráce ale s jiným obsahem. "Počítáme s tím, že v první verzi schválíme dva tříleté projekty, uvidíme, jak se to osvědčí," řekl ČTK po podpisu dohody předseda AV ČR Jiří Drahoš. Pokud by se spolupráce s Čínou osvědčila, může se memorandum vyhodnotit a prodloužit. Drahoš čínské delegaci představil i novou strategii akademie i její větší zaměření na výzkum ve veřejném zájmu.

15:07

Na Kampě už začal protestní happening proti uvítání Si Ťin-pchinga v Česku. Na místě je pár set lidí s transparenty a tibetskými vlajkami. Nedaleko jsou i desítky příznivců čínského prezidenta. "Proti samotné návštěvě nic nemáme, jde nám o způsob uvítání," uvedl spoluorganizátor akce Tomáš Pešinský.

14:56

Pražská policie dopoledne řešila několik slovních potyček a strkanic mezi příznivci a odpůrci čínského prezidenta. Při největší z nich se do sebe pustilo několik desítek lidí poblíž Chotkových sadů, zadržen ale nikdo nebyl. Dva cizinci skončili na služebně po sporu na Hlávkově mostě.

Podporovatelé čínského prezidenta před hotelem Hilton.
Podporovatelé čínského prezidenta před hotelem Hilton. | Foto: Lenka Fialková
14:51

Jeden z připravovaných transparentů demonstrantů na Kampě. Sám Velký kormidelník Mao Ce-tung.

14:38

"Dostat se k Lichtenštejnskému paláci je pro normální smrtelníky naprosto vyloučené. Celý prostor je totálně vylidněný, všechny vstupy hlídají policisté v uniformách plus procházejí policisté v civilu. Na Kampu, pod Karlův most a na Malostranské náměstí se dostanou jen lidé s povolením, například novináři nebo ti, kteří tady bydlí. Ten, koho hlídky pustí, dostává policejní doprovod. U paláce je kontrola. Není tak úplně přísná; když byl Zeman nedávno ve sněmovně, prohlížela policie i hrnek kávy, který si člověk nesl," hlásí reportér Aktuálně.cz.

14:34

Kvůli uzavření okolí Pražského hradu souvisejícímu s návštěvou čínského prezidenta Si Ťin-pchinga přeložili organizátoři tichého protestu, který se měl odehrát od 17:00 na Hradčanském náměstí, akci na nedaleký Pohořelec. V tiskové zprávě uvedli, že uzavření prostoru až do půlnoci považují za nesmyslné, protože delegace na Hradě už nebudou přítomny.

14:32

Demonstranti z obou táborů se usadili na Kampě, dochází k drobným potyčkám.

14:22 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Fotograf a kameraman Ondřej Mazura v pondělí fotografoval vítání čínského prezidenta i protesty proti němu. Mazura měl na zádech připevněnou tibetskou vlajku, kvůli které se dostal do potyčky s Číňany. Ti mu ji strhli a napadli ho železnými tyčemi, na kterých byly přidělané čínské vlajky. "Dostal jsem několikrát tyčí po kebuli a mám na ní nějaké boule a modřiny a nateklé obočí. Nic vážného," řekl Aktuálně.cz. Rvačku rychle zastavili policisté, kteří fotografa Deníku Referendum zadrželi a odvezli k výslechu.

14:03

Demonstruje se i na Karlově mostě.

13:40

A ještě k pozvánkám na dnešní uvítání čínského prezidenta na Pražském hradě. Na rozdíl od premiéra Bohuslava Sobotky pozvánku obdržel vicepremiér a předseda lidovců Pavel Bělobrádek, rozhodl se ale dát přednost jinému programu a vystoupil na čínsko-českém fóru finanční spolupráce. Pozvánku naopak nedostal jeho stranický kolega a ministr kultury Daniel Herman.

13:30

Odpoledního setkání s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem by se měli vedle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) zúčastnit i vicepremiér Andrej Babiš (ANO) a pětice dalších členů vlády. Podle Úřadu vlády by měl na jednání být i vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Ten ale ČTK sdělil, že má jiný program. Ministři budou s čínským prezidentem diskutovat především o vzájemném obchodu.

13:20

Co vše se tedy dnes na Hradě podepsalo? Po podpisu smlouvy o strategické spolupráci následovalo uzavření dalších deseti memorand nebo partnerských smluv. U stolu se postupně vystřídali ministři zahraničí, průmyslu, zdravotnictví, školství, dopravy a místního rozvoje. Šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek (ČSSD) a předseda Národní komise pro rozvoj a reformu Číny Sü Šao-š uzavřeli memorandum o porozumění ohledně společné formulace návrhu plánu bilaterální spolupráce mezi vládami. Další memoranda a dohody se týkají například průmyslových zón, vědeckotechnické spolupráce, spolupráce v oblasti zdravotnictví a investic do infrastruktury cestovního ruchu nebo civilního letectví. Pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO) za hlavní město podepsala dohodu o navázání vztahu sesterských měst s primátorem Pekingu. Text smlouvy mezi Prahou a Pekingem byl kritizován kvůli tomu, že hlavní město v ní uznává politiku jedné Číny.

Foto: Jakub Plíhal
13:14

Kvůli návštěvě čínského prezidenta je řada míst v centru Prahy uzavřena, zde je další důkaz.

12:52

Čínské investice v Česku jen v letošním roce podle prezidenta Miloše Zemana dosáhnou 95 miliard korun. Automobilka Škoda pak v Číně během pěti let investuje 60 miliard korun. Zeman to dnes řekl po jednání s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem na Pražském hradě. Přeje si, aby se Česká republika stala vstupní branou Čínské lidové republiky do Evropské unie.

12:47

DVTV sleduje demonstrace pro i proti návštěvě Si Ťin-pchinga v Česku v pravidelných online vstupech. Sledovat je můžete na jejich YouTube kanále.

DVTV live

Podporovatelé čínského prezidenta před hotelem Hilton.
Video:
12:35

"Zahájíme velké projekty spolupráce, například v oblasti jaderné energetiky. Budeme dále spolupracovat v oblasti financí a pokročilých technologií. Zmínil také potřebu podporovat výměnu v oblastech, jako je kultura, film, sport, cestovní ruch a další rozšíření čínské medicíny," uvedl Si Ťin-pching na závěr.

Foto: Jakub Plíhal
12:33

"Shodli jsme se, že obě strany by měly na základě vzájemného respektu a principu vzájemné výhodnosti pokračovat ve vztazích. Obě strany by měly provést několik kroků - posilovat kontakty na vysoké úrovni. Za poslední dva roky jsem se s prezidentem Zemanem setkal pětkrát a stali se z nás dobří přátelé."

12:32

"Účelem mé návštěvy je upevnit přátelství, prohloubit vztahy, politickou důvěru a společný rozvoj. Dnešní dopoledne jsme strávili s prezidentem Zemanem přátelským rozhovorem, při kterém jsme si vyměnili názory na česko-čínské vztahy a další otázky. Dosáhli jsme širokého konsenzu."

12:31

Nyní se ujal slova čínský prezident: "Dovolte mi vyjádřit srdečné pozdravy občanům České republiky. Děkuji panu prezidentovi a české vládě za pečlivou organizaci mé návštěvy, za vřelé přijetí. Díky tomu se zde cítím jako doma. Krásná česká krajina, dlouhá historie, země a její pohoda, kultura, dědictví ve mně zanechaly hluboký dojem."

12:27

"Vztahy mezi našimi státy nejsou založeny jenom na ekonomické základně. Snažíme se rozvíjet i výměnu osob, jsem rád, že už platí pětiletá víza pro čínské podnikatele, ale bylo by dobré zjednodušit vízovou povinnost i pro další osoby. Za chvíli se setkáme s čínskými a českými fotbalisty, což je v oblasti sportu - věřím, že i v dalších oblastech dosáhneme stejné spolupráce. Zároveň bych popřál slovy Bohuslava Sobotky, aby se ČR stala vstupní branou pro ČLR do Evropské unie a aby byla - to už za mě - klidným přístavem, do kterého se budou vracet po nejrůznějších bouřích čínské lodi, aby tam nalezly přátelské přijetí," uzavírá svůj projev Miloš Zeman.

12:26

Miloš Zeman začíná s projevem: "Chtěl bych se vám omluvit za to, že nemám funkční zlatý kočár, kterým bych vás svezl tak, jako vás svezla královna Alžběta druhá. I za to, že nevlastním Bílý dům, kde jste se nedávno setkal s prezidentem Obamou. Chtěl bych jenom poznamenat, že Praze se říká zlatá Praha a zlaté město je více než zlatý kočár. A Bílý dům byl postaven 450 let poté, co tady v Praze vznikala katedrála, kterou  jste viděl. Takže se není za co stydět."

12:22

Premiér Bohuslav Sobotka se na dnešním přivítání čínského prezidenta neobjevil proto, že nebyl na Hrad pozván. Mluvčí prezidenta Zemana potvrdil, že premiér na Hrad nedostal pozvání. Ovčáček to zdůvodnil tím, že čínský prezident bude se Sobotkou jednat odpoledne v Lichtenštejnském paláci. „Pan premiér si jistě této pocty váží,“ sdělil Ovčáček serveru Echo24.cz.

12:14

Oba prezidenti podepsali dotyčné dokumenty. Nyní budou následovat dohody o obchodní spolupráci, které podepíší čeští ministři.

Foto: Repro ČT24
12:11

Miloš Zeman a Si Ťin-pching přicházejí do sálu Pražského hradu, kde za chvíli podepíší dokumenty o spolupráci mezi Českou republikou a Čínskou lidovou republikou.

11:48

"Většina demonstrantů s vlajkami Tibetu a Falun Gong nejsou Číňané. To co na transparentech tvrdí, jsou lži," říká ve videu jedna z podporovatelek Si Ťin-pchinga.

11:40 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Čínské investice se na všech zahraničních investicích v Česku podílejí 0,36 procenta. Do Číny vyváží každý desátý tuzemský exportér, 34 procent vývozců očekává další zvýšení objemu vývozů do Číny. Dalších 17 procent firem vstup na čínský trh plánuje. Vyplývá to z průzkumu Asociace malých a středních podniků a živnostníků.

11:22

Čínští podporovatelé Si Ťin-pchinga nabírají sílu na odpoledne.

11:19

Si Ťin-pching se na Pražském hradě kromě Miloše Zemana sešel i s některými členy vlády.

11:09

Česká národní banka a Čínská bankovní regulatorní komise se dohodly na rozšíření memoranda o porozumění z roku 2010. Spolupráce obou regulátorů bude nově zahrnovat také oblast krizového managementu. Obě instituce budou spolupracovat při hledání řešení v případě, že by banky působící na obou trzích nebo jejich pobočky byly ohroženy finanční krizí. Zároveň si budou vyměňovat informace v rámci dohledu nad skupinou PPF a jí vlastněnou společností Home Credit, která působí v Číně. Výměna informací se bude týkat i dohledu nad aktivitami Bank of China v České republice. „Memorandum o porozumění jsme podepsali jako první ze všech zemí EU. Jeho rozšíření je krokem, který nás opět dostává před ostatní členské země Evropské unie,“ řekl guvernér ČNB Miroslav Singer.

11:05 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Bývalý premiér Petr Nečas domluvil spolupráci mezi největším čínským státním zdravotnickým zařízením a českou společností Delta Medical Holding. V Česku tak nejspíš brzy vznikne síť soukromých klinik tradiční čínské medicíny. První se na konci roku otevřela v Praze. Klinika během návštěvy čínského prezidenta pořádá v Praze festival čínské medicíny.

10:50

Silný vítr potrápil orgánizátory na Pražském hradě, takto vypadalo III. nádvoří krátce po uvítacím ceremoniálu.

10:44 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Svobodně nadáváme na EU, která nám do rozpočtu přispívá zhruba 190 miliard ročně. A plazíme se kvůli slibu 45 miliard pro několik oligarchů, kteří jen cosi prodají. Píše ve svém komentáři europoslanec KDU-ČSL Pavel Svoboda.

10:23

Pražský hrad se kvůli návštěvě čínského prezidenta uzavřel, policie zde vytvořila bezpečnostní zónu. ČTK to řekla mluvčí pražské policie Andrea Zoulová. Ve městě jsou omezení pro auta, kolem Hradu nejezdí tramvaje. Při průjezdu jeho kolony Chotkovými sady se mezi jeho příznivci a odpůrci strhla potyčka, při které muž protestující proti čínské lidskoprávní politice skončil na zemi. Konkrétní bezpečnostní opatření policie nechce z taktických důvodů zveřejňovat. Už dříve oznámila, že nad Hradem bude při návštěvě čínského prezidenta bezletová zóna a v ulicích Prahy budou stovky policistů a vojáků.

10:20

Uvítací ceremoniál skončil. Po vojenských poctách oba prezidenti opouštějí nádvoří. Mezi přítomnými členy vlády není žádný zástupce lidovců. Proslov nebude.

10:14

Koberec se při ceremoniálu nepodařilo uhlídat. Když se vznesl do vzduchu, jeden z členů Hradní stráže dokonce upadl. Ministři museli postoupit dopředu, aby koberec zatížili.

10:09

Zájem médií o návštěvu čínského prezidenta je velký i ze strany čínských médií.

10:05

Velitel posádky uvítal čínského prezidenta v jeho rodné řeči. Při české hymně znějí slavnostní salvy z děl.

10:03

Čínský prezident dorazil na Pražský hrad.

10:01

Komentátor Hospodářských novin Petr Fischer se zamýšlí nad návštěvou čínského prezidenta.

9:56

Na ceremoniál dorazila řada ministrů - vicepremiér Andrej Babiš, ministr dopravy Daň Ťok, zdravotnictví Svatopluk Němeček, ministryně školství Kateřina Valachová a další. Premiér Bohuslav Sobotka na Hradě není. Kvůli silnému větru se nedaří udržet výzdobu na místě. Létající červený koberec srazil několik květináčů, na místě se ho marně pokouší udržet technici.

9:50

Přípravy na slavnostní ceremoniál uvnitř areálu Pražského hradu vrcholí.

Pražský hrad se připravuje na návštěvu čínského prezidenta.
Pražský hrad se připravuje na návštěvu čínského prezidenta. | Foto: Lucie Stuchlíková
9:35

TOP 09 vyvěsila vlajku Tibetu.

9:28 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Připomeňte si pondělí vítání i demonstrace, které provázely přílet čínského prezidenta do Prahy.

9:20

Další skupinky vítačů i odpůrců čínského prezidenta v okolí Pražského hradu.

9:11

Na dohled od Lichtenštejnského paláce, u Sovových mlýnů, se mají odpoledne sejít lidé, kteří upozorňují na porušování lidských práv v Číně. V podvečer se uskuteční shromáždění na podporu demokracie v Číně na Hradčanském náměstí. V pondělí se někteří aktivisté dostali až do potyček s lidmi, kteří čínského prezidenta v ulicích metropole vítali.

9:08 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Česko bylo „velmi submisivní pod tlakem Spojených států a Evropské unie“, řekl Zeman čínské televizi. Neví, že jsme EU a že USA jsou naši spojenci? Přečtěte si komentář Martina Fendrycha.

8:52 Ikona - Logo Aktuálně.cz

V okolí Hradu už se scházejí první skupinky Číňanů, kteří chtějí uvítat svého prezidenta, hlásí z místa reportérka Aktuálně.cz. Řada z nich má jako poznávací znamení kolem krku uvázaná rudá trička- organizátoři vítání se totiž při objednávání spletli a koupili tak malé velikosti, že se do nich většina lidí nevejde. Přístupové cesty k Hradu jsou uzavřené a hlídané policisty. Odkloněny jsou i tramvajové linky v okolí.

 

8:50

Čínský prezident Si Ťin-pching bude dnes jednat na Pražském hradě s českou hlavou státu Milošem Zemanem. Odpoledne čekají Si Ťin-pchinga v Lichtenštejnském paláci setkání s předsedy obou parlamentních komor Milanem Štěchech a Janem Hamáčkem (ČSSD), premiérem Bohuslavem Sobotkou a pražskou primátorkou Adrianou Krnáčovou (ANO).

8:46

Policie obvinila jednoho cizince, který se účastnil pondělních protestů při příletu čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. Muže cizí státní příslušnosti policisté zadrželi v souvislosti s potyčkami mezi odpůrci a převážně čínskými zastánci prezidenta Si Ťin-pchinga na Evropské ulici. Celkem bylo v souvislosti s jeho příjezdem zadrženo třináct lidí. Dalších dvanáct lidí policisté zadrželi při pokusu vyměnit čínské vlajky na sloupech veřejného osvětlení za tibetské.

8:40 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Pondělní příjezd a večer v Lánech si můžete připomenout v našem onlinu.

8:35

Vítáme vás u dnešního online přenosu, ve kterém budeme sledovat druhý den návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v České republice.

Michal Štůsek Adéla Skoupá Lucie Stuchlíková Radek Bartoníček Michal Štůsek, Adéla Skoupá, Lucie Stuchlíková, Radek Bartoníček
Aktualizováno 29. 3. 2016 23:55
 

Právě se děje

před 2 minutami

Ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Kabátek zůstane ve své funkci. Správní rada nepovažuje jeho přednostní očkování za porušení právních předpisů

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Zemřel fotograf Pavel Jasanský, bylo mu 82 let

Ve věku 82 let zemřel Pavel Jasanský. Byl jedním z nejosobitějších a nejinovativnějších českých fotografů 60. až 80. let minulého století, míní kurátor Pavel Vančát, který s ním spolupracoval na mnoha výstavách. Jasanský se věnoval divadelní fotografii a grafické úpravě tiskovin, fotografoval zpěváky i hudební skupiny. Spolupracoval s Divadlem za branou či Divadlem Na zábradlí.

Vytvářel subjektivní dokumenty a rozměrné snímky aktů, asambláže a plastiky. Kromě fotografií tvořil i grafiky, objekty, přemalby fotografií, projekce a instalace. V letech 1981 a 1982 se podílel na neoficiální výtvarné akci Most, kterou organizoval Jiří Sozanský a která reagovala na destrukci města Most. Po pádu komunismu spoluzaložil agenturu Signum a provozoval vlastní grafické studio Jago, v 90. letech také učil na pražské FAMU.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 32 minutami

Britský prodejce oblečení Boohoo koupil značku Debenhams. Obchody převzít nechce, hrozí zánik 12 000 míst

Britský on-line prodejce oblečení Boohoo koupil zhruba za 55 milionů liber (1,6 miliardy Kč) značku Debenhams, včetně jejího webu. Žádný ze 118 obchodů, které má Debenhams na hlavních třídách britských měst, se ale Boohoo převzít nechystá. Zájem nemá ani o zaměstnance, takže v ohrožení je až 12 000 pracovních míst. 

Společnost Boohoo převzetí značek Debenhams popisuje jako transformační záležitost a označuje ji za velký krok. Podmínky dohody ale znamenají zánik pracovních míst, což v prosinci avizovali už správcové Debenhams, když zahájili likvidaci této 242 let staré firmy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy