reklama
 
 

Živě: Ať je Česko pro Čínu nerušeným přístavem, řekl Zeman. Pak zahájil ohňostroj

Aktualizováno 29. 3. 2016 23:55
reklama
Čínský prezident Si Ťin-pching je druhý den na návštěvě České republiky. Na Pražském hradě se sešel s Milošem Zemanem, kde podepsal dohodu o spolupráci mezi zeměmi. V podvečer ho přijal také premiér Bohuslav Sobotka. Několik stovek lidí se vydalo na Pražský hrad v protestním průvodu pod heslem Svědomí není na prodej!. Těžkooděnci jim ale zablokovali další postup před Hradčanským náměstím. V průvodu byli i Miroslav Kalousek, Ivan Havel, Martin Bursík nebo Jaromír Štětina.

Druhý den návštěvy čínského prezidenta

reklama
22:58
 

Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček uvedl, že došlo k podpisu další dohody.

22:01
Miloš Zeman

Prezident Zeman při slavnostní večeři uvedl, že si přeje, aby právě Česká republika byla pro Čínu bezpečným a nerušeným přístavem. "Vážím si rovněž čínské iniciativy ve formátu 16+1," uvedl Zeman. Poté řekl, že má pro čínského prezidenta připraveno několik překvapení. "Jedním z nich bude podpis dohody o překladu vaší knihy do češtiny, druhým krátký koncert slavného chlapeckého pěveckého sboru Boni Pueri ve Vladislavském sále, na který vás srdečně zvu, a za pět minut se ozvou výbuchy, které nebudou teroristickým útokem, ale ohňostrojem na pobřeží Vltavy na vaši počest," dodal Zeman.

21:31

Demonstrace obrazem fotoreportéra Aktuálně.cz Ludvíka Hradilka.

21:03
 

Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček zveřejnil sváteční menu státní večeře.

20:51
 

V Rudolfově galerii Pražského hradu se právě večeří. Pobýt s čínským prezidentem přišli prezident, předsedové obou komor parlamentu, premiér, vicepremiér či kardinál. Dorazili také další ústavní činitelé a zástupci církve a rovněž někteří podnikatelé.

20:42
 

Policie na svém webu uvedla, že o uzavření Hradčanského náměstí bylo rozhodnuto už minulé pondělí, a to pro vozidla i chodce. "Uvedený prostor tak přestal být po tuto dobu veřejným prostranstvím, a svolavatel se tak nemohl dovolávat svého práva konat zde shromáždění," sdělila pražská policejní mluvčí Andrea Zoulová.

20:28
 

Na shromáždění v parku Maxe van der Stoela nakonec dorazilo několik set lidí. Podle odhadů police jich mohlo být až 600.

20:26

Průvodu se zúčastnil také Karel Schwarzenberg, jehož příchod provázel potlesk a skandování hesla "Karel na Hrad!". Bývalý šéf české diplomacie se důrazně ohradil proti postoji prezidenta Miloše Zemana k Číně. Kritizoval ho i za to, že čínskou hlavu státu přijal na zámku v Lánech. "Netušil jsem, že pětadvacet let po slavném listopadu se tady budeme klanět diktátorovi," prohlásil. "Je to nedůstojné naší republiky, nedůstojné Hradu, a to že byl pozván diktátor do Lán, kde pobýval Masaryk a Havel, to je opravdu ostudné divadlo," řekl Schwarzenberg.

Demonstrace proti Babišovi a oligarchům - Václavské náměstí Foto: Jakub Plíhal
20:24

Miroslav Kalousek se vyjadřuje k tomu, že policie zásahla proti jejich pochodu.

20:19

"Pronásledování čínských věřících je mnohem krutější a bolestnější, než bylo za komunistického režimu u nás," uvedl kardinál Dominik Duka. Celý článek o dopise, který předal prezidentovi Číny, si přečtěte zde.

19:52
 

Selfie si na jednání s čínským prezidentem nezapomněl pořídit Zdeněk Škromach.

Selfie Zdeňka Škromacha na setkání s čínským prezidentem Foto: Zdeněk Škromach
19:30
 

Pražská primátorka Adriana Krnáčová Si Ťin-pchingovi mimo jiné připomněla, jak Praha slavila ohňostrojem začátek nového čínského roku ve znaku ohnivé opice. "Věřím, že pokud jako opice budeme zvídaví a otevření novým projektům a jako oheň zůstaneme zapálení pro budoucí spolupráci, dosáhneme na poli dalšího rozvoje vzájemných vztahů vynikajících výsledků," pravila.

19:26
 

Číňané budou investovat také v Jihomoravském kraji, což dnes dvěma podpisy stvrdil hejtman Michal Hašek (ČSSD). První dokument se týká dohody mezi krajem a bankou China Development Bank Corporation, která na krajské i soukromé projekty týkající se infrastruktury vymezí 200 milionů eur (asi 5,4 miliardy korun).

Druhou dohodu Hašek podepsal jako předseda Vinařského fondu ČR s čínským importérem vína Beijing Ershang Group. Týká se podpory exportu českého vína do Čína. "Pilotně jde o odběr českého a moravského vína asi za 100 milionů korun," řekl Hašek.

18:42
 

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček má o situaci u Hradčanského náměstí jasno.

18:39
 

Miroslav Kalousek zůstal na místě, od přítomných policistů se snažil zjistit, kdo průvod zablokoval. Davu teď oznámil, že podle informací policie propustky vydává Vratislav Mynář. "Ocitli jsme se v zemi, kde pohyb svobodných občanů omezuje ruský šváb, který představuje bezpečnostní riziko a má právo nařizovat Policii České republiky," hřímá Kalousek. "Doporučuji jít pryč a vzít to ne jako konec, ale jako začátek," řekl lidem.

18:12

Martin Bursík vyzval s megafonem několik stovek lidí v průvodu, aby se v klidu otočili a vydali se k parku Maxe van der Stoela. Tam bude shromáždění pokračovat „bez asistence policie a těžkooděnců“. Na místě promluví několik řečníků, zahrát má například kapela Zrní.

Shromážděné přišel podpořit také Karel Schwarzenberg, setkal se s bouřlivým potleskem.

Průvod Svědomí není na prodej 29-3-2016 Foto: Adéla Skoupá
18:09
 

Čínský prezident se v podvečer sešel také s pražskou primátorkou Adrianou Krnáčovou. "Dnešním dnem vrcholí dlouhodobé úsilí Prahy a Pekingu podepsáním dohody o navázání vztahu sesterských měst," řekla Krnáčová s tím, že je ráda, že podpis se uskutečnil při tak unikátní příležitosti, jakou je návštěva Si Ťin-pchinga v Praze. O lidských právech se nezmínila.

18:05
 

V Lichtenštejnském paláci skončilo jednání premiéra Bohuslava Sobotky a vybraných ministrů s prezidentem Si Ťin-pchingem. Prostřednictvím tiskové zprávy Sobotka jen vzkázal, že tématy jednání byly rozvoj vzájemného obchodu a investic, prohlubování česko-čínské spolupráce v oblasti průmyslu, technologií, cestovního ruchu nebo zdravotnictví. Dotkly se prý také rozvíjející se bilaterální spolupráce v rámci iniciativy Hedvábné stezky.

K lidským právům se premiér vyjádřil jen stručně. „Ze zkušenosti České republiky vyplývá, že pro harmonický rozvoj jakékoli společnosti jsou jedním ze základních předpokladů úcta k lidským právům a základním svobodám a jejich ochrana. Za velmi důležitý a užitečný nástroj pro sdílení zkušeností a komunikaci v těchto otázkách považuji lidskoprávní dialog mezi Čínou a Evropskou unií. Jako Česká republika jsme připraveni vést s Čínou také bilaterální dialog o lidských právech,“ uvedl Sobotka.

17:38
Twitter

Aktuální dění v čele průvodu můžete sledovat v živém vysílání DVTV: https://www.youtube.com/user/studioDVtv/live .

V protestním průvodu míří k ministerstvu zahraničí také Miroslav Kalousek, Jaromír Štětina, Martin Bursík, Ivan Havel nebo Michael Kocáb. Lidé skandují "Nechceme pandu".

Průvod se zastavil před Hradčanským náměstím, pokračovat dál mu brání policejní zátarasy.

17:29

Tiskové oddělení vlády právě oznámilo, že premiér Bohuslav Sobotka nebude mít kvůli náročnému programu po jednání s čínským prezidentem tiskovou konferenci.

autoři: Michal Štůsek, Adéla Skoupá, Lucie Stuchlíková, Radek Bartoníček | 29. 3. 2016 8:33

Související

    Pokračujte dál

    Hlavní zprávy

    reklama
    reklama