Česko nepodléhá tlaku Ameriky a Evropské unie jako dřív, sdělil prezident Zeman čínské televizi

ČTK ČTK
28. 3. 2016 9:20
Zeman rozhovor týkající se česko-čínských vztahů poskytl před nadcházející návštěvou čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. Špatné vztahy s Čínou podle něj způsobila podřízenost předchozí vlády západním mocnostem. Expremiér Petr Nečas se brání tím, že jeho vláda lepší vztahy s Čínou naopak nastartovala a připomněl svůj výrok o "dalajlamismu, který škodí exportu".
V dřívějším rozhovoru pro televizi CCTV ukázal prezident Miloš Zeman Číňanům krtečka.
V dřívějším rozhovoru pro televizi CCTV ukázal prezident Miloš Zeman Číňanům krtečka. | Foto: Repro CCTV

Praha - Prezident Miloš Zeman kritizoval v rozhovoru s čínskou televizí CCTV politiku minulé české vlády. Podléhala podle něj Spojeným státům a Evropské unii. Zeman rozhovor týkající se česko-čínských vztahů poskytl před nadcházející návštěvou čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v ČR.

"Je to nový začátek, protože mezi Čínou a bývalou vládou České republiky byly velmi špatné vztahy. Zdůrazňuji bývalou vládou, protože ta vláda velmi podléhala tlaku Spojených států a Evropské unie," řekl čínsko televizi prezident Zemn.

Česko je podle něj nyní znovu nezávislou zemí. "Formulujeme svou zahraniční politiku, která je založena na našich vlastních zájmech. Nevměšujeme se do zájmů žádné jiné země," dodal Zeman, zřejmě i v narážce na otázku dodržování lidských práv v Číně nebo nezávislost Tibetu.

Na kritická slova o své někdejší vládě zareagoval tehdejší premiér Petr Nečas. "Byla to vláda pod mým vedením, která zahájila obrat k více pragmatické politice ve vztahu k Číně," uvedl Nečas.

Zmínil dvojici svých setkání s čínským premiérem i projev na sjezdu Svazu průmyslu v září 2012. V něm kritizoval podporu dalajlamy, když uvedl, že takzvaný "dalajlamismus" škodí českému exportu a spolupráci s Čínou.

Kalousek: Odpudivé výroky

Proti Zemanovům slovům se ohradil i předseda TOP 09 Miroslav Kalousek, jehož stranický kolega Karel Schwarzenberg v Nečasově vládě vedl ministerstvo zahraničí. "ČR je součástí Evropské unie, tudíž EU není něco, co nás může tlačit zvenčí, USA je náš partner v rámci NATO. Výrok hlavy státu tak v podstatě odmítá dlouhodobou zahraniční a bezpečnostní politiku ČR," uvedl Kalousek.

"Že to je Číňanům úplně jedno, dokazuje fakt, že nejrychleji rostl zahraniční obchod s Čínou v letech, kdy ministrem zahraniční byl Karel Schwarzenberg (TOP 09). Nám to ale jedno být nesmí, protože hlava státu se těchto odpudivých výroků dopouští zcela záměrně," uvedl také šéf opoziční strany TOP 09.

Český premiér Bohuslav Sobotka v písemných odpovědích na otázky televize CCTV vyjádřil naději, že se ČR stanem pro Čínu středoevropským finančním a leteckým centrem. Těší se prý také na rozvoj spolupráce s Čínou v oblastech financí, zdravotnictví, sportu a vzdělání.

Sobotka v odpovědích na otázky uvádí, že prioritou jeho vlády je prohloubení vztahů s Čínou. "Minulé dva roky jsme se intenzivně zabývali posílením česko-čínských vztahů a toto úsilí nyní začíná přinášet plody," citovala televize ze Sobotkových odpovědí.

K finanční spolupráci sdělil, že čínské finanční instituce mají blíže k českým finančním skupinám než k bankám. Vstup těchto velkých institucí na trh bude podle něj nejenom pobídkou finančního, ale všech sektorů české ekonomiky.

Premiér Sobotka se při své loňské návštěvě Číny zúčastnil summitu platformy 16+1, tedy zástupců Číny a šestnácti zemí střední, východní a jihovýchodní Evropy. Televizi CCTV řekl, že je to významná skupinu a že je hrdý na to, že je ČR jedním z jejích tahounů. Zmínil se, že už se začala projevovat dobrá spolupráce mezi Čínou a ČR v podobě přímého leteckého spojení mezi Prahou a Pekingem, které bylo zavedeno loni na podzim.

Spolupráce s Čínou

V nejbližších týdnech se pak chystá letecké spojení mezi Prahou a Šanghají a pak má následovat také linka do Čcheng-tu, tedy střediska province S´-čchuan. Kontakty se podle Sobotky úspěšně rozvíjejí také v oblasti zdravotnictví, protože ČR se stala základnou tradiční české medicíny.

Čína podle českého premiéra míří k transformaci své výroby ve smyslu zlepšení kvality. Doufá proto, že se tím zvýší šance vysoce kvalitní české technologie a průmyslové výroby na čínském trhu.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Tento týden předpovídají meteorologové tropické třicítky, v sobotu až 35 stupňů Celsia, srážek bude málo. Suchý má být také přelom června a července

Další zprávy