Po protestech proti čínskému prezidentovi je už obviněn jeden muž

ČTK ČTK
Aktualizováno 29. 3. 2016 9:51
Policie obvinila jednoho cizince, který se účastnil pondělních protestů při příletu čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. Muže cizí státní příslušnosti policisté zadrželi v souvislosti s potyčkami mezi odpůrci a převážně čínskými zastánci prezidenta Si Ťin-pchinga na Evropské ulici. Celkem bylo v souvislosti s jeho příjezdem zadrženo třináct lidí. Dalších dvanáct lidí policisté zadrželi při pokusu vyměnit čínské vlajky na sloupech veřejného osvětlení za tibetské.
Dvanáct lidí policisté zadrželi při pokusu vyměnit čínské vlajky na sloupech veřejného osvětlení za tibetské. (Ilustrační foto)
Dvanáct lidí policisté zadrželi při pokusu vyměnit čínské vlajky na sloupech veřejného osvětlení za tibetské. (Ilustrační foto) | Foto: Jakub Plíhal

Praha - V souvislosti s pondělními protesty, které provázely přílet čínského prezidenta Si Ťin-pchinga do České republiky, zadržela policie i jednoho cizince, kterého obvinila z krádeže tibetské vlajky.

Informovala o tom mluvčí pražské policie Andrea Zoulová. Celkem bylo zadrženo 13 lidí, a to především kvůli přestupkům proti veřejnému pořádku.

Muže cizí státní příslušnosti policisté zadrželi v souvislosti s potyčkami mezi odpůrci a převážně čínskými zastánci prezidenta Si Ťin-pchinga na Evropské ulici. "Po zhodnocení celé situace byl obviněn z přečinu krádeže dle trestního zákoníku. Celou věc budou policisté řešit ve zkráceném přípravném řízení," upřesnila Zoulová.

Dalších 12 lidí policisté zadrželi při pokusu vyměnit čínské vlajky na sloupech veřejného osvětlení za tibetské. "Tyto osoby odmítaly uposlechnout policejní výzvy a některé z nich se ke sloupům připoutaly. Vzhledem k tomu policie na místo přivolala hasiče s výškovou technikou a všechny odpůrce svedla na zem."

Podle policie se dopustili přestupku proti veřejnému pořádku. Dva lidé si navíc vyslechli i obvinění ze spáchání přestupku proti majetku.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Armáda vystřídala sedm desítek vojáků v Mali. V čele mise EU zůstává český generál

Česká armáda na misi v Mali vystřídala sedm desítek vojáků, kteří střeží velitelství mise a výcvikovou základnu. Podílí se také na výcviku malijské armády. Nová jednotka v úterý od svých předchůdců převzala operační úkol. Uvedl to mluvčí výcvikové mise EU Jakub Šimíček. Velitelem celé mise Evropské unie i nadále zůstává český generál František Ridzák, svou funkci bude předávat v polovině ledna.

Slavnostní akt předání operačního úkolu mezi 3. a 4. úkolovým uskupením české armády se uskutečnil v úterý. Jednotka, která v Mali působila od května, byla složena především z vojáků 74. mechanizovaného praporu, doplnili je příslušníci 43. výsadkového praporu a dalších útvarů české armády. Nyní je vystřídali vojáci ze 131. dělostřeleckého oddílu z Jinců a specialisté z dalších útvarů.

Česká jednotka má v Mali za úkol chránit samotné velitelství mise v hlavním městě Bamaku, zajišťují také doprovod důležitých osob. Další její část zajišťuje bezpečnost výcvikové základny Koulikoro a chrání její velení. Podílí se také na výcviku. Kromě této jednotky má česká armáda v Mali několik desítek vojáků v čele s Ridzákem, kteří se podílejí na řízení samotné mise. Ridzák je prvním českým vojákem, který spojenecké misi v zahraničí velí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy