reklama
 
 

Živě: Prezident Si Ťin-pching je v Česku, policie zadržela dvanáct aktivistů

Aktualizováno 28. 3. 2016 21:41
reklama
Letoun čínského prezidenta Si Ťin-pchinga přistál krátce po půl druhé na ruzyňském letišti. Dnes měl Si Ťin-pching na programu návštěvu lánského zámku, kde s prezidentem Milošem Zemanem zasadil strom a společně povečeřeli.

Návštěva čínského prezidenta

reklama
21:40

Návštěvu v Lánech čínský prezident ukončil krátce po 21:00 v zámeckém kostele, kde si poslechl krátký varhanní koncert. Prezidentův mluvčí Ovčáček také twitteru zveřejnil fotografii z předávání darů. Zeman podle ní dostal křeslo a čínský porcelán. Hrad již dříve uvedl, že Si Ťin-pching obdrží tři páry bot Baťa a broušenou skleněnou mísu.

21:09

Po večeři trochu kultury. Miloš Zeman a Si Ťin-pching si v lánském zámeckém kostele dopřáli varhanní koncert.

21:00

Bezpečnostní opatření v souvislosti s třídenní návštěvou čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Česku jsou mimořádná. Policie musela reagovat i na zhoršenou bezpečností situaci v Evropě po teroristických útocích v některých západních metropolích. Řekl to dnes Jozef Bocán z policejního prezidia. Srovnání s jinými podobnými akcemi při pobytu významných lidí v Česku ale policie nemá. Opatření jsou totiž specifická, ať už jde o konkrétní takzvanou chráněnou osobu nebo o bezpečnostní situaci.

Například když pobýval před šesti lety v Praze americký prezident Barack Obama a jeho tehdejší ruský protějšek Dmitrij Medveděv, situace v Evropě byla podle policie klidnější. Nyní bezpečnost ovlivňují teroristické útoky v Paříži a v Bruselu. "I na toto samozřejmě musí být brán zřetel," poznamenal Bocán.

20:03
Miloš Zeman

"Na zdraví mého mladého přítele, prezidenta Čínské lidové republiky, a na úspěch jeho země," pronesl přípitek Miloš Zeman. V Lánech se právě večeří.

18:49
 

Zítra, na druhý den návštěvy Si Ťin-pchinga v Česku, otevře několik nevládních organizací v Praze Informační centrum pro demokracii a lidská práva v Číně. "Rádi bychom informovali o tom, jaký je stav občanské společnosti v Číně, jak se zachází s lidskými právy na tom území," řekla mluvčí Nadace Forum 2000 Anna Vošalíková. Datum pro otevření centra vybrali organizátoři záměrně. "Myslíme, že je velmi důležité, vzhledem k tomu, že dochází k prohlubování ekonomických vztahů, aby měla veřejnost možnost dozvědět se o té druhé straně," doplnila.

Program centra bude spoluvytvářet několik organizací. Kromě Nadace Forum 2000 se do projektu zapojily také Post Bellum o.p.s., Amnesty International, Národní galerie v Praze, Lungta o.s., Potala o.p.s., MOST Pro Tibet o.p.s., hnutí Brontosaurus, Initiatives for China, Češi Tibet podporují a řada dalších. Budou pořádat přednášky, kulaté stoly nebo výstavy.

18:28

Co bude dnes v Lánech k večeři? Miloš Zeman si pro Si Ťin-pchinga připravil své oblíbené bažantí speciality.

Večerní menu v Lánech - prezidenti 28. 3. 2016 Foto: Jiří Ovčáček
18:10

O tom, jak se na vítání prezidenta připravovali čeští Číňané a jaké instrukce a jakou odměnu za to dostali, si můžete přečíst na webu Hospodářských novin.

17:45

Zasazeno.

Miloš Zeman a Si Ťin-Pching zasazují strom v Lánech Foto: Jakub Plíhal
17:15
 

Si Ťin-pching dorazil na zámek v Lánech, Miloš Zeman ho na balkoně objal. V zámeckém parku spolu oba prezidenti zasadí strom a v zámku pak společně povečeří.

Návštěva čínského prezidenta Foto: Jakub Plíhal
16:40

Návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v České republice věnuje čínský tisk širokou pozornost. Televize CCTV přenášela dnešní přílet hlavy státu do Prahy v přímém přenosu a na své internetové stránce v angličtině umístila několik článků věnovaných čínsko-českým vztahům, mimo jiné materiál o českých sinolozích. Čínská média si rovněž všímají hanobení čínských vlajek v Praze. Německá agentura DPA píše v souvislosti s příjezdem Si Ťin-pchinga o kontroverzní návštěvě a agentura AFP si všímá protestů na pražské Evropské třídě, která spojuje letiště s centrem města.

16:20

Číňany vítající prezidenta už převezly autobusy z Prahy do Lán, před zámkem jich čeká víc než místních.

Návštěva čínského prezidenta Lány Foto: Jakub Plíhal
15:55

Bezmála 60 procent Čechů se domnívá, že komunistická Čína je mocnost jako každá jiná, což platí i o jejích investicích v Česku. S omezením kritiky porušování lidských práv výměnou za udržení čínských investic by ale souhlasilo jen 28 procent obyvatel. Vyplývá to z průzkumu agentury Median pro Český rozhlas. Čínské investice v Česku podle výzkumu vítá 32 procent Čechů. Stejnému podílu dotázaných ale vadí. Zbytek respondentů buď nevěděl, nebo mu to bylo jedno. Průzkumu se účastnilo 1011 respondentů.

15:50

Na příjezd čínského prezidenta Si Ťin-pchinga čekají v Lánech desítky Číňanů. Vybaveni jsou čínskými i českými vlaječkami, připraveny mají i velké prapory. Do Lán ale dorazilo i několik odpůrců čínského režimu s tibetskými vlajkami. Si Ťin-pching by měl do Lán dorazit kolem 17:00. Po celé cestě z Prahy až do Lán stojí již několik hodin desítky policistů. Hlídají nájezdy na dálnice i všechny mosty. V pohotovosti jsou i speciální dálniční hlídky s passaty.

15:35

Mluvčí Miloše Zemana na Twitteru oznámil, že prezidenti zasadí v Lánech ginkgo bilobu.

15:20

Hotel Hilton střeží policisté v uniformách i v civilu. V ulici vedle hotelu směrem k magistrále je provoz svedený do jednoho pruhu a parkují v něm dodávky, autobus a několik policejních aut. Na Vltavě u ostrova Štvanice kotví policejní loď.

15:00

Kolona aut, ve které jel pravděpodobně i čínský prezident Si Ťin-pching, dorazila krátce po 14:30 do pražského hotelu Hilton. Na Hlávkově mostě ho vítalo asi 150 lidí, převážně Číňanů s vlajkami, transparenty, bubny a mávátky. Budovu ze všech stran hlídají i policisté. Ti také zadrželi jednoho muže, který na místo přišel s tibetskou vlajkou. Na vítající troubila i některá projíždějící auta. Oficiálně však nebylo místo ubytování čínské hlavy státu potvrzeno.

14:50

Prezidentu Miloši Zemanovi jde podle ministra financí a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše o restart česko-čínských vztahů. Česká republika podle něj začala zahraniční politiku konečně chápat jako prostředek k naplnění ekonomických zájmů, což dříve nebylo obvyklé. Babiš tak reagoval na Zemanova slova o tom, že bývalá vláda Petra Nečase měla velmi špatné vztahy s Čínou a velmi podléhala tlaku USA a EU.

"Vyjádření pana prezidenta chápu tak, že naše země začala konečně zahraniční politiku chápat jako prostředek k naplňování národních ekonomických zájmů, což v minulosti nebylo běžné," napsal ČTK Babiš. "Snahy pana prezidenta chápu jako restart česko-čínských vztahů," podotkl také.

14:40

Mluvčí pražské policie Andrea Zoulová sdělila, že policisté zadrželi 12 osob, které na Evropské třídě vyměnily několik čínských vlajek vyvěšených na sloupech veřejného osvětlení za vlajky Tibetu. Zadržení podle ní odmítali uposlechnout policejní výzvy a někteří z nich se ke sloupům připoutali. Jsou podezřelí ze spáchání přestupku.

14:30

Naproti čínské ambasádě v pražských Dejvicích cvičí asi třicítka lidí meditační cvičení Falun Gong. Během návštěvy čínského prezidenta chce upozornit na porušování lidských práv v Číně. Vláčným pohybům lidí ve žlutých tričkách přihlíží za zvuku tradiční hudby z přehrávače asi deset policistů. V řadách cvičících jsou Číňané, Češi, ale i jiné národnosti. Mezi nimi pobíhají malé děti. "Víme, že prezident teď pojede do Lán a sem tedy nedorazí. Ale v příštích dnech hodláme kopírovat jeho program. A dnes večer chystáme u Hradu akci se svíčkami," popisuje jeden z organizátorů Pavel Porubiak.

Číňané cvičení Praha Foto: Markéta Šrajbrová
14:20

Dav před letištěm je dobře zorganizovaný. Několik mužů vybírá vlajky a transparenty, další s megafonem svolávají účastníky "vítací akce" do přistavených autobusů. Také vítači na Evropské balí vlajky do přistavených autobusů a odjíždějí.

Návštěva čínského prezidenta Foto: Markéta Šrajbrová

autoři: Lucie Stuchlíková, Markéta Šrajbrová, Ludvík Hradilek, Domácí, ČTK, Jakub Plíhal | 28. 3. 2016 9:30

Související

    Pokračujte dál

    Hlavní zprávy

    reklama
    reklama