Živě: Prezident Si Ťin-pching je v Česku, policie zadržela dvanáct aktivistů

Přenos skončil
Letoun čínského prezidenta Si Ťin-pchinga přistál krátce po půl druhé na ruzyňském letišti. Dnes měl Si Ťin-pching na programu návštěvu lánského zámku, kde s prezidentem Milošem Zemanem zasadil strom a společně povečeřeli.
Prezidenti právě zasadili v Lánech strom.
Prezidenti právě zasadili v Lánech strom. | Foto: Jakub Plíhal

Návštěva čínského prezidenta

Přenos skončil
21:40

Návštěvu v Lánech čínský prezident ukončil krátce po 21:00 v zámeckém kostele, kde si poslechl krátký varhanní koncert. Prezidentův mluvčí Ovčáček také twitteru zveřejnil fotografii z předávání darů. Zeman podle ní dostal křeslo a čínský porcelán. Hrad již dříve uvedl, že Si Ťin-pching obdrží tři páry bot Baťa a broušenou skleněnou mísu.

21:09

Po večeři trochu kultury. Miloš Zeman a Si Ťin-pching si v lánském zámeckém kostele dopřáli varhanní koncert.

21:00

Bezpečnostní opatření v souvislosti s třídenní návštěvou čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Česku jsou mimořádná. Policie musela reagovat i na zhoršenou bezpečností situaci v Evropě po teroristických útocích v některých západních metropolích. Řekl to dnes Jozef Bocán z policejního prezidia. Srovnání s jinými podobnými akcemi při pobytu významných lidí v Česku ale policie nemá. Opatření jsou totiž specifická, ať už jde o konkrétní takzvanou chráněnou osobu nebo o bezpečnostní situaci.

Například když pobýval před šesti lety v Praze americký prezident Barack Obama a jeho tehdejší ruský protějšek Dmitrij Medveděv, situace v Evropě byla podle policie klidnější. Nyní bezpečnost ovlivňují teroristické útoky v Paříži a v Bruselu. "I na toto samozřejmě musí být brán zřetel," poznamenal Bocán.

20:03

"Na zdraví mého mladého přítele, prezidenta Čínské lidové republiky, a na úspěch jeho země," pronesl přípitek Miloš Zeman. V Lánech se právě večeří.

18:49

Zítra, na druhý den návštěvy Si Ťin-pchinga v Česku, otevře několik nevládních organizací v Praze Informační centrum pro demokracii a lidská práva v Číně. "Rádi bychom informovali o tom, jaký je stav občanské společnosti v Číně, jak se zachází s lidskými právy na tom území," řekla mluvčí Nadace Forum 2000 Anna Vošalíková. Datum pro otevření centra vybrali organizátoři záměrně. "Myslíme, že je velmi důležité, vzhledem k tomu, že dochází k prohlubování ekonomických vztahů, aby měla veřejnost možnost dozvědět se o té druhé straně," doplnila.

Program centra bude spoluvytvářet několik organizací. Kromě Nadace Forum 2000 se do projektu zapojily také Post Bellum o.p.s., Amnesty International, Národní galerie v Praze, Lungta o.s., Potala o.p.s., MOST Pro Tibet o.p.s., hnutí Brontosaurus, Initiatives for China, Češi Tibet podporují a řada dalších. Budou pořádat přednášky, kulaté stoly nebo výstavy.

18:28

Co bude dnes v Lánech k večeři? Miloš Zeman si pro Si Ťin-pchinga připravil své oblíbené bažantí speciality.

Foto: Jiří Ovčáček
18:10

O tom, jak se na vítání prezidenta připravovali čeští Číňané a jaké instrukce a jakou odměnu za to dostali, si můžete přečíst na webu Hospodářských novin.

17:45
17:15

Si Ťin-pching dorazil na zámek v Lánech, Miloš Zeman ho na balkoně objal. V zámeckém parku spolu oba prezidenti zasadí strom a v zámku pak společně povečeří.

Foto: Jakub Plíhal
16:40

Návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v České republice věnuje čínský tisk širokou pozornost. Televize CCTV přenášela dnešní přílet hlavy státu do Prahy v přímém přenosu a na své internetové stránce v angličtině umístila několik článků věnovaných čínsko-českým vztahům, mimo jiné materiál o českých sinolozích. Čínská média si rovněž všímají hanobení čínských vlajek v Praze. Německá agentura DPA píše v souvislosti s příjezdem Si Ťin-pchinga o kontroverzní návštěvě a agentura AFP si všímá protestů na pražské Evropské třídě, která spojuje letiště s centrem města.

16:20

Číňany vítající prezidenta už převezly autobusy z Prahy do Lán, před zámkem jich čeká víc než místních.

Foto: Jakub Plíhal
15:55

Bezmála 60 procent Čechů se domnívá, že komunistická Čína je mocnost jako každá jiná, což platí i o jejích investicích v Česku. S omezením kritiky porušování lidských práv výměnou za udržení čínských investic by ale souhlasilo jen 28 procent obyvatel. Vyplývá to z průzkumu agentury Median pro Český rozhlas. Čínské investice v Česku podle výzkumu vítá 32 procent Čechů. Stejnému podílu dotázaných ale vadí. Zbytek respondentů buď nevěděl, nebo mu to bylo jedno. Průzkumu se účastnilo 1011 respondentů.

15:50

Na příjezd čínského prezidenta Si Ťin-pchinga čekají v Lánech desítky Číňanů. Vybaveni jsou čínskými i českými vlaječkami, připraveny mají i velké prapory. Do Lán ale dorazilo i několik odpůrců čínského režimu s tibetskými vlajkami. Si Ťin-pching by měl do Lán dorazit kolem 17:00. Po celé cestě z Prahy až do Lán stojí již několik hodin desítky policistů. Hlídají nájezdy na dálnice i všechny mosty. V pohotovosti jsou i speciální dálniční hlídky s passaty.

15:35

Mluvčí Miloše Zemana na Twitteru oznámil, že prezidenti zasadí v Lánech ginkgo bilobu.

15:20

Hotel Hilton střeží policisté v uniformách i v civilu. V ulici vedle hotelu směrem k magistrále je provoz svedený do jednoho pruhu a parkují v něm dodávky, autobus a několik policejních aut. Na Vltavě u ostrova Štvanice kotví policejní loď.

15:00

Kolona aut, ve které jel pravděpodobně i čínský prezident Si Ťin-pching, dorazila krátce po 14:30 do pražského hotelu Hilton. Na Hlávkově mostě ho vítalo asi 150 lidí, převážně Číňanů s vlajkami, transparenty, bubny a mávátky. Budovu ze všech stran hlídají i policisté. Ti také zadrželi jednoho muže, který na místo přišel s tibetskou vlajkou. Na vítající troubila i některá projíždějící auta. Oficiálně však nebylo místo ubytování čínské hlavy státu potvrzeno.

14:50

Prezidentu Miloši Zemanovi jde podle ministra financí a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše o restart česko-čínských vztahů. Česká republika podle něj začala zahraniční politiku konečně chápat jako prostředek k naplnění ekonomických zájmů, což dříve nebylo obvyklé. Babiš tak reagoval na Zemanova slova o tom, že bývalá vláda Petra Nečase měla velmi špatné vztahy s Čínou a velmi podléhala tlaku USA a EU.

"Vyjádření pana prezidenta chápu tak, že naše země začala konečně zahraniční politiku chápat jako prostředek k naplňování národních ekonomických zájmů, což v minulosti nebylo běžné," napsal ČTK Babiš. "Snahy pana prezidenta chápu jako restart česko-čínských vztahů," podotkl také.

Foto: Policie ČR
14:40

Mluvčí pražské policie Andrea Zoulová sdělila, že policisté zadrželi 12 osob, které na Evropské třídě vyměnily několik čínských vlajek vyvěšených na sloupech veřejného osvětlení za vlajky Tibetu. Zadržení podle ní odmítali uposlechnout policejní výzvy a někteří z nich se ke sloupům připoutali. Jsou podezřelí ze spáchání přestupku.

14:30

Naproti čínské ambasádě v pražských Dejvicích cvičí asi třicítka lidí meditační cvičení Falun Gong. Během návštěvy čínského prezidenta chce upozornit na porušování lidských práv v Číně. Vláčným pohybům lidí ve žlutých tričkách přihlíží za zvuku tradiční hudby z přehrávače asi deset policistů. V řadách cvičících jsou Číňané, Češi, ale i jiné národnosti. Mezi nimi pobíhají malé děti. "Víme, že prezident teď pojede do Lán a sem tedy nedorazí. Ale v příštích dnech hodláme kopírovat jeho program. A dnes večer chystáme u Hradu akci se svíčkami," popisuje jeden z organizátorů Pavel Porubiak.

Foto: Markéta Šrajbrová
14:20

Dav před letištěm je dobře zorganizovaný. Několik mužů vybírá vlajky a transparenty, další s megafonem svolávají účastníky "vítací akce" do přistavených autobusů. Také vítači na Evropské balí vlajky do přistavených autobusů a odjíždějí.

Foto: Markéta Šrajbrová
13:50

Čínského prezidenta přijel na letiště přivítat ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Si Ťin-pching se krátce přivítal s ministrem zahraničí a hradním kancléřem Vratislavem Mynářem. Prakticky okamžitě nasedl do přistavené limuzíny a kolona odjela.

Foto: Jakub Plíhal
13:50

Na letišti i v okolí a na Evropské třídě už čínského prezidenta očekávají Číňané s vlajkami i vlaječkami, svezení autobusy, hlásí z místa fotoreportér Jakub Plíhal.

Foto: Jakub Plíhal
13:40

Letadlo s čínským prezidentem právě přistálo. Doprovázely ho dvě stíhačky.

Foto: Jakub Plíhal
13:40

Na letišti už se řadí kapela k uvítání čínského prezidenta. Bezpečnostní opatření na letišti jsou skutečně důkladná, ochranka provádí osobní prohlídku každému, kdo se má dostat do blízkosti ranveje.

Foto: Lucie Stuchlíková
12:55

"Jde o největší bezpečnostní opatření v historii ochranné služby," řekl novinářům na pražském letišti ředitel Ochranné služby Policie ČR Jiří Komorous. Souvisí to podle něj i s útoky v Bruselu. Na místě jsou stovky policistů.

Foto: Aktuálně.cz, Ondřej Besperát
12:35

Desítky lidí si dopoledne přišly zacvičit do restaurace na Střelecký ostrov tradiční čínské tai-chi a podívat se, jak vypadá čajový obřad. "Celkem tu bylo tak padesát lidí," odhadl event manažer restaurace Miroslav Deďo. Organizátoři třídenního Festivalu tradiční čínské medicíny přitom byli připraveni až na 120 cvičících. Na částečně krytou terasu s výhledem na Národní divadlo dorazil i starosta Pekingu Wang An-šun.

12:30

Před letištěm se shromáždilo několik desítek lidí, většinou Číňanů, s vlajkami. Za zátarasy je policie nepouští.

Číňané s vlajkami očekávající přílet čínského prezidenta u pražského letiště.
Číňané s vlajkami očekávající přílet čínského prezidenta u pražského letiště. | Foto: Lucie Stuchlíková
12:20

Příjezd čínského prezidenta očekávají před pražským hotelem Hilton, kde by měl být pravděpodobně ubytován, desítky Číňanů s vlajkami, bubínky a mávátky. Budovu ze všech stran hlídají i policisté. Oficiálně však nebylo místo ubytování čínské hlavy státu potvrzeno.

Foto: archiv HN - Radim Beznoska
12:10

Návštěvu čínského prezidenta v Česku doprovázejí rozsáhlá bezpečnostní opatření. V ulicích Prahy jsou navíc stovky policistů i příslušníků české armády. Policisté se samopaly stojí například před čínskou ambasádou, na Dejvickém náměstí, u metra Hradčanská nebo v okolí Pražského hradu. Zvýšený počet motorizovaných i pěších policejních hlídek je ale patrný po celém centru hlavního města. Řidiči proto musí počítat s krátkodobými omezeními na území hlavního města a také na trase do Lán, kam čínský prezident dnes odpoledne zamíří na setkání se svým českým protějškem Milošem Zemanem. V Lánech je dnes uzavřen zámecký park a několik přilehlých ulic.

Nad Pražským hradem, Úřadem vlády a zámkem v Lánech policie vyhlásila bezletové zóny. Ty jsou povinni respektovat i zástupci médií a zákaz letu v těchto oblastech platí i pro drony a jiná obdobná zařízení.

12:00

Dva aktivisté vylezli na sloupy na pražské Evropské třídě, sundali čínské vlajky a nahradili je tibetskými. Následovala potyčka mezi Číňany připravenými přivítat prezidenta, aktivisty a kolemjdoucími koledníky.

Incident se stal u zastávky tramvaje Červený vrch. Jeden z aktivistů měl na zádech tibetskou vlajku, kterou se z něj Číňané snažili sundat. U konfliktu zasahovala policie, stejně jako u následné potyčky, kdy mladí koledníci Číňanům začali nadávat a vyzývat je k návratu domů. Nakrátko byly uzavřeny tři jízdní pruhy.

Návštěva čínského prezidenta
Návštěva čínského prezidenta | Foto: Jakub Plíhal
11:30

Před čínskou ambasádou od dnešního rána také stojí v tichém protestu zhruba 15 aktivistů z Čínou zakázaného hnutí Falun Gong. Na dalších místech, kde byly na dnešek již dříve předběžně ohlášeny protestní akce, tedy například na Hradčanském náměstí, Klárově, Slovanském ostrově nebo na Palachově náměstí, byl dnes dopoledne po 10:00 zatím klid.

11:28

Mobilní billboard s fotkou dalajlámy a Václava Havla vyšel Spolek pro výstavbu sochy Havla na 15 tisíc korun a v parku by měl zůstat do středy, kdy čínský prezident odletí. Podle organizátorů to byla jediná možnost, protože po Praze jsou zabrány nejen veřejná prostranství ale i veškeré plakátovací ploch.

Zábor pozemku pro umístění mobilního billboardu poskytla organizátorům Praha 6. Ta vyvěsila na své radnici tibetskou vlajku. Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) v minulosti umístění čínských vlajek a vítacích billboardů kritizoval.

11:17

Pražská policie podle pondělního vyjádření svého mluvčího Jana Daňka stále pátrá po pachatelích, kteří v noci na sobotu poškodili čínské vlajky kraslicemi naplněnými šedou a modrou barvou. Známá dosud není ani výše vzniklé škody. "Poškozený nám ji má vyčíslit až v pracovní dny," doplnil dnes Daněk. Již v noci na pátek zadrželi policisté třiatřicetiletého muže, který ze sloupu na Evropské třídě odřízl dvě vlajky.

11:10

Návštěvy čínského prezidenta a dění kolem ní si všímají také světové agentury a další sdělovací prostředky. Agentura Reuters píše o protestech české opozice, která přirovnává připravovanou návštěvu k ovacím, jaké se za studné války dostávaly sovětským představitelům.

10:52

Výrok prezidenta Miloše Zemana o vztazích České republiky a Číny jde podle šéfa TOP 09 Miroslava Kalouska proti dlouhodobé zahraniční a bezpečnostní politice Česka. Ohradil se i někdejší premiér Petr Nečas, na kterého Zemanova kritika mířila. Byla to podle něj právě jeho vláda, která nastartovala obrat ve vztazích s Čínou.

10:45

Čínský list tvrdí, že se Česká republika vymanila z ideologie, která převládala v její zahraniční politice po rozpadu Sovětského svazu. Důkazem této nové politiky byla podle listu přítomnost prezidenta Miloše Zemana na vojenské přehlídce v Pekingu pořádané k loňskému výročí ukončení 2. světové války.

List však přiznává, že ve východní Evropě mnohem více než v západní existují kruhy, které jsou posedlé odporem ke komunismu, a dále také skupiny propagující nezávislost Tibetu. "Mnozí v Tibetu nikdy nebyli, ale představují si ho jako místo, kde čínská komunistická strana potlačuje a zakazuje náboženství. Tito aktivisté se snaží upozornit na sebe protesty pořádanými při velkých mezinárodních akcích, ale zohyzďování čínských vlajek je novinka," napsal list.

10:40

V České republice existuje navzdory dokončené politické transformaci stále několik ideologických aktivistů, kteří se zabývají ultrapravicovou politickou kampaní, napsal dnes čínský státem řízený list Global Times k víkendovému incidentu kolem poškozených čínských vlajek v Praze. Mluvčí ministerstva zahraničí označil incident za čin "hrstky sabotérů". ist Global Times v redakčním komentáři rovněž napsal, že incident ukazuje na "velké chyby pražské policie a na skryté nepřátelství v české společnosti".

10:15

V pražském parku Velvarská u Evropské ulice na cestě z letiště k Pražskému hradu se naopak objevil billboard s tibetským dalajlamou a bývalým prezidentem Václavem Havlem. Nese v češtině a angličtině nápis: "Tady jsou doma tito pánové". Spolku pro výstavbu sochy Havla se nelíbí, že na dobu návštěvy čínského prezidenta jsou blokovány větší pražské ulice a náměstí nahlášenými shromážděními podporovatelů Číny.

10:00

Těsně před návštěvou dal prezident Miloš Zeman rozhovor čínské televizi CCTV. Zkritizoval v ní předchozí pravicovou vlády, která podle něj byla příliš servilní vůči Americe a Rusku.

09:45

Na trasu mezi letištěm a Pražským hradem se v pondělí vrátily české a čínské vlajky, které poškodili vandalové barvou. Vlajky jsou opět na veřejném osvětlení v Chotkově ulici, v ulici Mariánské hradby, Jelení a v Evropské. Zadavatelem vyvěšení vlajek je Smíšená česko-čínská komora vzájemné spolupráce, kterou vede Jaroslav Tvrdík.

Foto: Jakub Plíhal
09:30

Letadlo s čínským prezidentem má na pražské letiště přiletět ve dvě hodiny odpoledne. Nejvyšší čínský představitel má na pondělí v oficiálním plánu jen setkání s českým prezidentem Milošem Zemanem v Lánech. Na lánském zámku oba politici společně povečeří, vysadí strom a odkryjí památeční cedule. Možná se také projdou po lánském parku.

Lucie Stuchlíková Markéta Šrajbrová Ludvík Hradilek Domácí ČTK Jakub Plíhal Lucie Stuchlíková, Markéta Šrajbrová, Ludvík Hradilek, Domácí, ČTK, Jakub Plíhal
Aktualizováno 28. 3. 2016 21:41
 

Právě se děje

Další zprávy