V Česku vyroste síť čínských klinik. Spolupráci domluvil Nečas

Václav Dolejší
28. 3. 2016 19:00
Bývalý premiér Petr Nečas domluvil spolupráci mezi největším čínským státním zdravotnickým zařízením a českou společností Delta Medical Holding. V Česku tak nejspíš brzy vznikne síť soukromých klinik tradiční čínské medicíny. První se na konci roku otevřela v Praze. Klinika během návštěvy čínského prezidenta pořádá v Praze festival čínské medicíny.
Někdejší premiér Petr Nečas
Někdejší premiér Petr Nečas | Foto: Reuters

PrahaČínské investice do Česka nevozí jenom někdejší ministr obrany Jaroslav Tvrdík, ale i další bývalý politik – expremiér Petr Nečas. Dohodl spolupráci mezi českou soukromou společnost Delta Medical Holding a největším čínským státním zdravotním zařízením Tongrentang.

"Na jaře loňského roku jsme začali vyjednávat v Pekingu s vedením firmy o spolupráci v České republice a Evropě. Tato společnost je nejstarší a nejtradičnější značka v oblasti tradiční čínské medicíny existující nepřetržitě od konce 17. století, a mající dokonce až do zániku čínského císařství v roce 1911 monopol na lékařskou péči o císařský dvůr," řekl Hospodářským novinám Petr Nečas. 

Tongrentang na konci loňského roku otevřel v Praze první kliniku. "Síť klinik chce postupně rozšiřovat, nabízet i tradiční čínská léčiva a současně proniknout i do českého lázeňství," doplnil expremiér.

Během nynější návštěvy čínského prezidenta pořádá Tongrentang v Praze festival tradiční čínské medicíny, kde si lidé mohou přijít vyzkoušet služby a masáže od zkušených čínských terapeutů.

Kliniky Delta Medical Holding patří do skupiny Delta Capital podnikatele Michaela Brody, jenž s Petrem Nečasem spolupracuje už delší dobu po jeho odchodu z politiky. Broda si ho pochvaluje jako vynikajícího lobbistu, zvlášť v Číně, kde pozice "bývalý premiér" má pořád ohromnou váhu a otevírá dveře.

Broda vysvětluje, že první klinika Delta Medical Holding se teprve rozjíždí - nabízejí čínské masáže, akupunkturu a třeba byliny a čaje. "Teprve čekáme, jak se to rozjede. Podle toho pak zvážíme expanzi do dalších větších měst a možná otevřeme ještě jednu kliniku v Praze," řekl Broda.

Privátní klinika spoléhá na samoplátce. Proto na rozdíl od Fakultní nemocnice v Hradci Králové, kde také vzniká čínské oddělení, nevyvolává takové emoce a takový odpor u lékařské komory, jež příchod alternativní medicíny do Česka usilovně blokuje.

Česko je pro Číňany přitažlivé, je tu zdravý finanční sektor i čistý vzduch, manažeři si tady kupují domy a jezdí sem s rodinami, říká Jaroslav Tvrdík | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Italská policie provedla razie kvůli pádu janovského mostu

V rámci vyšetřování okolností tragického pádu mostu v Janově provedla nyní italská policie razie v sídle provozovatele dálniční sítě Autostrade per l'Italia (ASPI) a její dceřiné firmy SPEA, která dohlíží na bezpečnost staveb. Dnes o tom informovala agentura APA. Při neštěstí loni přišlo o život 43 lidí, dosavadní vyšetřování ukazuje na závažná bezpečnostní pochybení. Vlastníkovi obou společností, holdingu Atlantia, v důsledku hrozí, že přijde o koncesi na provoz dálnic.

Dálniční Morandiho most v Janově se loni v srpnu zřítil v délce 100 metrů. Tragédie vyvolala obavy o bezpečnost mostů v italské dálniční síti. Uvedené firmy čelí podezření, že falšovaly dokumenty o bezpečnostních kontrolách na mostech před neštěstím i po něm. Podle zjištění italského tisku byly už od roku 2014 obeznámeny s rizikem zřícení stavby. Tři zástupci firmy proto skončili ve vazbě, desítky dalších manažerů úřady vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy