To je prozatím vše, ráno tu budeme s novým online přenosem k vládní krizi. Dobrou noc!
Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) dnes České televizi řekl, že další postup Senátu vůči prezidentovi bude zřejmě na programu úterního jednání senátního organizačního výboru. "Požádali jsme právníky, aby připravili jasné stanovisko možného postupu Senátu," uvedl. Podle něj by měl Zeman postupovat stejně jako v případech odvolání jiných ministrů v minulosti.
Zhruba polovina senátorů, kteří podepsali prohlášení, v němž kritizují prezidenta Miloše Zemana za znevažování ústavy během nynější vládní krize, je z KDU-ČSL, nebo byli zvoleni za KDU-ČSL. Podpisy připojili i senátoři za STAN, ODS, Stranu zelených, TOP 09 nebo ČSSD.
Dosavadních sedm demisí či návrhů na odvolání ministrů podával premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) prezidentu Miloši Zemanovi vždy s konkrétním termínem odchodu těchto členů vlády z funkce. Prezident pak pokaždé návrhům vyhověl. Při nynějším návrhu na odvolání ministra financí Andreje Babiše (ANO) Hrad kvůli uvedení termínu zpochybnil platnost návrhu.
Bývalý novinář Mladé fronty Dnes Martin Biben: Babiš a vedení MF DNES o Přibilově roli věděli
Senátorka, právnička, bývalá předsedkyně Nejvyššího soudu a bývalá místopředsedkyně Ústavního soudu Eliška Wagnerová: "Svérázný výklad Ústavy, která říká, že prezident odvolá člena vlády, jestliže to navrhne předseda vlády a tečka. Zde nemá prezident ani milimetr prostoru pro úvahu, pouze provede rozhodnutí premiérovo."
Hrad platnost návrhu na odvolání Andreje Babiše zpochybnil, protože obsahuje návrh konkrétního data odvolání, s čímž podle Ovčáčka ústava nepočítá. Úřad vlády neplatnost dokumentu odmítá, stejně se podle mluvčího úřadu vlády Martina Ayrera postupovalo i v minulosti a Zeman tehdy návrhům vyhověl. Potvrzuje to návrh na odvolání ministra školství Marcela Chládka.
Místopředseda ČSSD a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek se domnívá, že křeslo ministra financí by mohlo po odchodu Andreje Babiše z vlády zůstat i nadále hnutí ANO. Resort by podle něj měl řídit někdo, kdo prokazatelně nemá vazbu na firmu Agrofert, kterou dříve vlastnil Babiš a nyní je ve svěřenském fondu. Zaorálek to dnes řekl v České televizi.
"My bychom se spokojili s tím, kdyby byl v čele ministerstva financí někdo, kdo prokazatelně nemá vliv na firmy Agrofertu," dodal. Řekl, že mluví za sebe, protože to s nikým nekonzultoval, ale myslí si, že by i nadále resort mohl zůstat hnutí ANO, protože to tak předpokládá koaliční smlouva.
Někteří z přihlížejících přišli Sobotkovi vyjádřit podporu v aktuální politické situaci. Sobotka nedával nijak znát, že asi nejzávažnější politický střet své kariéry, k vládní krizi se nevyjadřoval. S úsměvem se bavil například se slovenským velvyslancem Peterem Weissem. Po ukončení ceremonie čelil Sobotka dotazům na demisi vlády, ale nevěnoval jim pozornost. Hned využil přistaveného auta a před novináři ujel.
Bohuslava Sobotky (ČSSD) v pátek neměl na programu jen řešení vládní krize. V pátek po poledni se zúčastnil pietního aktu připomínajícího Pražské povstání z května 1945. Před budovou Českého rozhlasu vyjádřil úctu všem, kteří tehdy bojovali za svobodu. V jeho proslovu už tradičně nebylo ukryto příliš emocí. Úctu však projevil nejen všem statečným, kteří byli připraveni obětovat i vlastní život, ale připomněl také blízké padlých. kteří byli v těžké situaci, když se v nich po nabytí svobody mísila radost i smutek.
Premiéra Sobotku podpořil lidovecký ministr kultury Daniel Herman.
Je 72. výročí květnového povstání. Nezapomínejme. Mluvil jsem dnes s panem premiérem. Snaží se obnovit stabilitu země. Má moji podporu.
— Daniel Herman (@DanielDherman) May 5, 2017
Bývalý novinář MF Dnes se poprvé vyjádřil ke kauze nahrávek ministra financí a faktického majitele vydavatelství Mafra Andreje Babiše. "S panem Babišem, jehož jsem vnímal jako svého šéfa, jsem se sešel třikrát. Nikdy jsem nikoho nenahrával, natož abych pracoval pro Chovance, jehož jsem úhlavním nepřítelem. A to i v rámci soudních sporů," napsal na Facebooku s tím, že víc se k této věci nebude vyjadřovat.
Na otázku, kdy k tomu má dojít, odpověděl: "Dosud není určeno. Času je dost."
"Je otázkou, zda tento dokument bude platný i po 9. 5.," řekl Ovčáček s tím, že platnost by měli posoudit "legislativci".
Skupina 27 senátorů z KDU-ČSL, STAN, zelených a dalších menších subjektů je znepokojena z vývoje událostí v Česku v posledních dnech.
"My, níže podepsaní senátoři Parlamentu České republiky, se znepokojením sledujeme způsob zapojení prezidenta republiky do řešení současné politické krize.
Považujeme za nepřijatelné osobní útoky na předsedu vlády jako hlavu vrcholného orgánu výkonné moci a znevažování autority ústavních institucí v přímém televizním přenosu při tzv. předávání demise předsedy vlády.
Součástí české politické praxe je vysoká míra respektu k úřadu prezidenta republiky, která však nemůže zahrnovat toleranci případného protiústavního jednání. Ústava je založena na předpokladu dobré vůle a dobrých úmyslů prezidenta republiky, proto stanovuje jen nemnoho pojistek vůči excesivnímu výkonu pravomocí," píše se v jejich prohlášení.
Prezident Miloš Zeman nehodlá respektovat úterní datum, k němuž chce premiér Sobotka odvolat vicepremiéra Babiše z vlády. Jak upozornil server Echo24, Hrad navíc zpochybňuje platnost Sobotkova návrhu. "Ústava ČR nedává předsedovi vlády žádnou pravomoc určovat datum odvolání člena vlády. Je to mimořádná ostuda, že to pan premiér neví," napsal Aktuálně.cz mluvčí Jiří Ovčáček. Premiér přitom do návrhu napsal, že Babiše chce z vlády odvolat k 9. květnu.
Místopředseda lidovců Jan Bartošek kritizuje hnutí ANO, že se odmítá vyjádřit ke kauze kolem nahrávek Andreje Babiše. "Mně se zdá především pikantní to, že ministři za ANO nebudou poslouchat nahrávku Andreje Babiše s jeho novinářem, protože jsou slušně vychovaní a neposlouchávající cizí hovory. Tomu se lidově říká, že se chovají jako 'malí Jarýni', protože když se o tom nebudeme bavit a nebudeme to poslouchat, znamená to, že problém neexistuje," řekl Bartošek.
Andrej Babiš se mezitím v Plzni setkává se svými příznivci.
Měšťanská beseda v Plzni právě teď.
Zveřejnil(a) Andrej Babiš dne 05. Květen 2017
Novinář Janek Kroupa pro server iRozhlas řekl, že redaktor MF Dnes Marek Přibil Babiše nahrával sám, zřejmě pro vlastní potřebu. "On mi popsal, co bude na další nahrávce. Ta další nahrávka, která ještě neunikla, podle Marka Přibila má obsahovat debatu o tom, že se připravují kompro materiály na Andreje Babiše, které by měli připravovat lidé kolem Penty a Aloise Lorenze (poslední velitel StB, později pracoval jako bezpečnostní konzultant finanční skupiny Penta). Měly by se týkat spolupráce Andreje Babiše s KGB," řekl Kroupa.
Podle kandidáta na prezidenta Jiřího Drahoše by "v normálních poměrech" měl odstoupit každý ministr, o kterém by se provalilo, že se domlouval s novinářem na kompromitujících materiálech na politické konkurenty.
Pokud ministr řešil s novináři, co zveřejňovat o oponentech, už to samo by mělo v normálních poměrech vést k jeho odchodu, padni komu padni.
— Jiří Drahoš (@jiridrahos1) May 5, 2017
Milan Chovanec se ohradil proti tvrzení Babiše, že právě on si objednal nahrávky, které vykreslují šéfa hnutí ANO v nepříznivém světle. "Já s těmi nahrávkami nemám společného vůbec nic. Myslím si, že Andrej Babiš by se měl zaměřit na své okolí, a ne urážet českou tajnou službu, protože to devastuje dobré jméno tajné služby v zahraničí," poznamenal ministr vnitra v ČT.
Šéf poslanců ANO Faltýnek připustil, že by vláda mohla pokračovat i bez Babiše. O takové dohodě mluvila také ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová. "Ano, jsme tak dohodnutí, že bychom pokračovali ve vládě," potvrdila.
"ÚZSI je zpravodajskou službou rozvědného charakteru, což znamená, že naše působnost je v zahraničí. To, co je nám nesmyslně podsouváno, nikdy ÚZSI pod mým vedením nedělal a nikdy ani dělat nebude. A ani nesmí. Zákon o zpravodajských službách naši působnost vymezuje jednoznačně. A v naší službě zákony České republiky ctíme a dodržujeme," dodal ředitel rozvědky.
Ředitel Úřadu pro zahraniční styky a informace se ohradil proti zprávám, že rozvědka spolupracovala na pořizování nahrávek na Andreje Babiše. "Velmi důrazně odmítám veškeré záměrně šířené spekulace, které v posledních dnech a hodinách dávají Úřad pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) do souvislosti s nahrávkami rozhovorů 1. místopředsedy vlády pro ekonomiku a ministra financí Andreje Babiše," napsal generál Jiří Šašek.
Městský úřad v Černošicích odložil vyšetřování nesrovnalostí v majetkovém přiznání vicepremiéra a ministra financí Andreje Babiše. Skutek, jehož prošetření žádal sněmovní mandátový a imunitní výbor, je promlčený. Sdělila to tajemnice úřadu Bohumila Budková.
Ministr vnitra Milan Chovanec odmítl nařčení Andreje Babiše, že vyhrožoval kolegům z vlády za ANO. "Já o tom nevím. Jestli kolegové mají nějaký důkaz, ať ho dají na stůl. Kdybych vyhrožoval panu Babišovi, nebo panu Pelikánovi, tak oni to okamžitě vykřičí do médií. Vzpomeňte si, jak se velice dobře doplňovali v kauze policejní reorganizace. Je to naprostý nesmysl. My na své politické oponenty, žádné materiály neshromažďujeme," řekl.
Přečtěte si komentář Martina Fendrycha k dnešnímu obratu premiéra Sobotky. "Český stát řídí premiér, nikoli prezident, Zeman je většinou spíše ceremoniářem. Sobotka si dostatečně neuvědomuje sílu parlamentního systému, sílu premiérství, podléhá příliš pohledu Babiše, pro kterého je ústava něco jako požární řád v Lovochemii, a pohledu Zemana, který se chová, jako bychom žili v prezidentském systému, v němž nežijeme," píše ve svém komentáři Fendrych.
DVTV právě odpovídá šéf TOP 09 Miroslav Kalousek:
"Kvůli turbulentní situaci v České republice dnes eurokomisařka pro regionální rozvoj, Rumunka Corina Cretuová vzkázala, že nepřijede na předem domluvenou návštěvu. Je to opravdu velmi silný zásah, je to eurokomisařka, se kterou roky vyjednáváme pozici Česka v EU," řekla po jednání poslanců klubu ANO ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová.
"My jsme slušní lidé a ti neposlouchají cizí rozhovory," reagoval ministr spravedlnosti Robert Pelikán na dotaz Aktuálně.cz, zda-li si zástupci hnutí ANO nechtějí nahrávku svého předsedy Andreje Babiše s novinářem Mladé fronty Dnes poslechnout a udělat si na ni vlastní názor. "Pan předseda jasně řekl, že to byla cílená provokace," dodal ministr životního prostředí Richard Brabec.
Ministr Richard Brabec: "Pan premiér neměří všem stejným metrem. Už několik dní běží závažná kauza spojená s dotacemi pro sport na ministerstvu školství. A přesto se tu mluví pořád jen o Andreji Babišovi."
"Koaliční smlouva říká, že pokud chce premiér odvolat nějakého ministra, musí to konzultovat s předsedou dané politické strany. Což se nestalo. Pan premiér vlastně porušil koaliční smlouvu. My jsme na to zvyklí, protože to není poprvé," řekl Faltýnek.
"Žádný důvod k odvolání nejúspěšnějšího ministra financí v historii České republiky nevidíme. To, že se pan premiér chtěl Andreje Babiše ve vládě zbavit, prohlašuje už dlouhodobě," řekl po jednání ministrů hnutí ANO místopředseda Jaroslav Faltýnek. "Počkáme na rozhodnutí pana prezidenta."
Jaroslav Faltýnek: "Pan premiér neskutečně poškozuje jméno České republiky, dneska už i v zahraničí. Je to další gesto zoufalého premiéra."
Premiér Sobotka se pochlubil kyticí.
Jedna paní mi teď přinesla k rozhlasu krásné růže, prý za ten včerejšek. Moc děkuju! pic.twitter.com/dgoudVTgaf
— Bohuslav Sobotka (@SlavekSobotka) May 5, 2017
V Poslanecké sněmovně se v tuto chvíli schází ministři a poslanci hnutí ANO. Události posledních hodin proberou mezi sebou bez předsedy Andreje Babiše, který je na výjezdním setkání s občany v Plzni.
Na žádost o svolání mimořádné schůze dolní komory připojili svůj podpis všichni poslanci TOP 09 a ODS, celkem 41 zákonodárců. Potřebný počet je 40 poslanců.
"Mimořádnou schůzi Poslanecké sněmovny s programem ´Zneužívání moci ministra financí Andreje Babiše vůči nezávislým demokratickým institucím´ svolám na středu, 10. května od 13 hodin," potvrdil šéf sněmovny Jan Hamáček (ČSSD).
Podle Faltýnka je zarážející, že se mluví o obsahu nahrávek a nikdo se nepozastavuje nad tím, že někdo nahrává a sleduje vicepremiéra vlády. "Nás spíše znepokojuje to, že někdo sleduje nahrává a odposlouchává ministra financí a 1. místopředsedu vlády," řekl na tiskové konferenci hnutí ANO Jaroslav Faltýnek.
"Takový člověk nemá v politice co pohledávat," řekl o Babišovi předseda Senátu Milan Štěch v živě vysílaném rozhovoru na DVTV. Zeman podle něj pohrdá ústavou a stává se převodovou pákou Andreje Babiše.
Poslancům TOP 09 a ODS se podařilo prosadit mimořádnou schůzi sněmovny…
Všech 26 poslanců TOP 09 a 16 poslanců ODS dalo dohromady dostatečný počet hlasů ke svolání mimořádné schůze s názvem "Zneužívání moci ministrem financí Andrejem Babišem vůči nezávislým institucím demokratické společnosti". Na nahrávkách, které unikly na veřejnost, se ministr financí sám přiznává, že se z titulu svého vlivu a moci snaží ovlivnit: 1) Personální složení Rozhodčího soudu při Hospodářské a Agrární komoře. 2) Obsah svých deníků. Obojí ve svůj vlastní prospěch. Toto počínání je skandální, podle některých expertů porušuje i ustanovení trestního zákoníku. V každém případě však není slučitelné s výkonem funkce člena vlády.
Zveřejnil(a) TOP 09 dne 05. Květen 2017
Babišovo ovlivňování svých médií bude řešit zvláštní schůze sněmovny. Miroslav Kalousek potvrdil, že mají dost podpisů TOP 09 a ODS k jejímu svolání. Podpisy předají Bohuslavu Sobotkovi ještě dnes. Teď musí svolat schůzi do 10 dnů. Je reálné, že ještě příští týden.
Sledujte živě rozhovor s předsedou Senátu Milanem Štěchem (ČSSD) na DVTV:
Z Hradu přichází jeden komentář za druhým.
Premiér B. Sobotka si neuvědomuje, že ČR se neřídí Stanovami ČSSD, ale Ústavou ČR.
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) May 5, 2017
Andrej Babiš poprvé přiznal, že nahrávka, kde hovoří s novinářem MF Dnes Markem Přibilem, je autentická. "ČSSD vytváří atmosféru, že já ovlivňuji média. Já ale žádná neovlivňuji. Ta akce s tím odposlechem byla provokace toho novináře. Něco mi tam podsouval a já to kopal od sebe. Ten rozhovor mi byl nepříjemný. Dneska už vím, že to byla provokace," řekl Andrej Babiš.
"U toho opakuje premiér nehorázné lži, že čelím podezření z neplacení daní. Člověk, který se neumí uživit normální prací, bude mě, manažera, který vybudoval jednu z největších firem v zemi, a člověka, který odvedl stovky milionů na daních, školit, že mám nějaký problém. Ke všemu se ani neobtěžuje mi říct návrh na mé odvolání dopředu a osobně," zlobí se Babiš.
"Nebylo jasné, zda prezident přijme dle ústavních zvyklostí demisi celé vlády, a zároveň Miloš Zeman dával jasně najevo, že trvá na účasti Andreje Babiše ve vládě bez premiéra Sobotky. K tomu je třeba připočítat velmi nešťastné vystupování Andreje Babiše ohledně jeho ovlivňování novinářů, kdy nebyl schopen vyvrátit, že lidem lhal," dodal šéf lidovců.
Za premiéra se postavil šéf lidovců Pavel Bělobrádek. "Krok Bohuslava Sobotky chápu. Premiér udělal jedinou věc, která byla za dané situace možná, aby nedošlo k destabilizaci kabinetu jako celku," prohlásil.
Ministryně školství Kateřina Valachová stojí za svým stranickým předsedou a premiérem. "Ve chvíli, kdy si pan prezident vykládá ústavu takto po svém, ztratila demise smysl. Rozhodnutí pana premiéra chápu a podporuji ho," odpověděla na dotaz Aktuálně.cz.
Vicepremiér Babiš se pro Aktuálně.cz vyjádřil k dnešnímu vystoupení premiéra. "Pan premiér už působí opravdu komicky. Dnes jsme se vrátili k variantě 1, u které jsme byli na úplném začátku, kdy to byl právě on, který postupně svými výmysly zničil reputaci naší úspěšné vlády a do společnosti přinesl nejistotu. Napřed ze mě nechtěl udělat mučedníka, tak navrhl demisi celé vlády, takže tady máme premiéra, který si kvůli své bezradnosti zničí úspěšnou vládu. A protože se mu nepodařilo ani to, vrací se k variantě, že mě odvolá," popsal současnou situaci Andrej Babiš.
Na Twitteru se již objevil plakát vyzývající k účasti na středeční demonstraci.
SDÍLEJTE, TISKNĚTE, ŠIŘTE, PŘIJĎTE! PROČ? PROTO! ❤️✌️
— Karel Peka (@karelpeka) May 5, 2017
K tisku barevné PDF https://t.co/fRB5ocrzMj; černobílé PDF https://t.co/B6VmsBvoOv pic.twitter.com/cDyKe563xZ
Podle aktuálních informací ve středu večer proběhne na Václavském náměstí demonstrace proti Andreji Babišovi.
Lidé v Praze se ve středu večer chystají na Václavském náměstí protestovat proti Andreji Babišovi.
— Filip Horký (@FilipHorky) May 5, 2017
Babiš je na návštěvě Plzně, kolem poledne se zastavil v pivovaru Purkmistr v Černicích, kde má program. S novináři ale odmítl komunikovat, vzkázal přes členku svého týmu, že zatím nechce odpovídat. Odpoledne má na programu besedu s veřejností v Měšťanské besedě v Plzni.
Podle ústavního právníka Marka Antoše mluví ústava jednoznačně a prezidentovi nedává prostor k manévrování.
Prezident musí jednat bez zbytečného odkladu, upozorňuje exministr Dienstbier.
Prezident má podle ústavy povinnost vyhovět návrhu předsedy vlády na odvolání ministra Babiše. Musí tak učinit bez zbytečného odkladu, tj. v řádu několika málo dnů. Pokud tak neučiní, může premiér podat žalobu k Ústavnímu soudu a domoci se respektu ke svému ústavnímu postavení. Prezident by neměl odkládat rozhodnutí kvůli cestě do Číny.
Zveřejnil(a) Jiří Dienstbier dne 05. Květen 2017
Předseda Senátu Milan Štěch odsoudil včerejší chování Miloše Zemana na tiskovém briefingu na Hradě. "Já si myslím, že není důstojné jakéhokoliv občana, natož prvního občana České republiky. Já si pamatuji z mládí, že
takto vystupovali senilní starci, kteří na tom už po všech stránkách nebyli dobře. Myslím si, že to prezident absolutně nezvládl. Je to pro něj velká ostuda," řekl Štěch.
Premiér navrhl prezidentovi odvolat Andreje Babiše k úternímu datu.
Návrh na odvolání ministra financí A.Babiše z vlády byl doručen na Pražský hrad. Premiér @SlavekSobotka jej navrhuje odvolat k 9.5. 2017.
— Martin Ayrer (@MartinAyrer) May 5, 2017
Premiér Sobotka přiznal, že demise vlády bylo jeho osobní rozhodnutí. "Já jsem zvažoval různé varianty. Z hlediska pokračování koaliční vlády jsem usoudil, že demise je nejlepší řešení. Rozhodl jsem se v několika posledních dnech, ne nijak dopředu," přiznal Sobotka a dodal:
"Překvapil jsem i lidi ze svého blízkého okolí. Bylo to mé osobní rozhodnutí. Když to konzultujete v nějakém širším počtu lidí, tak žijeme v České republice a tu se všechno vykecá. Učinil jsem tedy toto rozhodnutí a jsem rád, že mě sociální demokracie podpořila," řekl.
"Písemný návrh na odvolání ministra financí Andreje Babiše by v tuto chvíli měl dorazit do podatelny Pražského hradu. Auto, které ho doručuje, vyrazilo před pár minutami z Úřadu vlády," hlásí reportérka Aktuálně.cz.
Andrej Babiš by se měl obrátit na policii, pokud má dojem, že nahrávky pochází od ČSSD. "Myslím si, že pokud má kdokoliv taková podezření jako Andrej Babiš, a víme, že v minulosti tu takové případy byly, tak tu jsou parlamentní orgány a policie. Pokud má někdo důkazy, tak nechť se na ně obrátí," poznamenal premiér.
"Já s tím (nahrávky s Babišem, pozn. red.) nemám nic společného a ČSSD také ne. Sociální demokracii se to také nehodí. Rádi bychom si odpustili tento týden vládní krize," tvrdí Sobotka pro blesk.cz
"Ústava je jednoznačná. Říká, že pokud předseda vlády navrhne odvolání člena vlády, tak ho pan prezident odvolá," řekl Aktuálně.cz ústavní právník Marek Antoš.
"Doufám, že lidé pochopí ten konflikt zájmů. Že není normální, aby ministra financí vyšetřovala finanční správa. Tenhle problém vyřeší čistý řez a tím je odchod Andreje Babiše. Mrzí mě, že se k tomu musíme dostat skrze boj o dodržování ústavy, protože kdyby Andrej Babiš hned na začátku řekl, že odejde, tak jsme to nemuseli vůbec řešit," posteskl si Sobotka.
"Vyžadovalo to pevné nervy a velké sebeovládání. Jsem klidný člověk a ledacos jsem zažil, ale včera to byla velká zkouška nervů," říká Sobotka k včerejšímu překvapení na Hradě.
"Já se nechystám prezidenta urážet. Miloš Zeman teď i během vládní krize zjevně kope za Andreje Babiše. Zeman by měl kopat za ústavu, ne za Andreje Babiše. Je tu mocenská dohoda," řekl premiér v rozhovoru pro Blesk.cz
"Vážím si toho, že mě vedení ČSSD podpořilo, a bylo to pro ně těžké. Nadávali mi, protože to nevěděli. Logicky na mě byli naštvaní a měli důvod, ale měl jsem po tyto dny jejich podporu. Sociální demokracie je semknutá a sjednocená. Hájíme společně principy. Vyměnil jsem několik ministrů za sociální demokracii a nikdo neměl takové problémy jako Andrej Babiš," řekl premiér.
"Pokud bude ministr financí Andrej Babiš odvolán, tak hnutí ANO může samozřejmě učinit nominaci na tento post v souladu s koaliční smlouvou," řekl.
"Ten návrh (na odvolání Babiše) jsem již odeslal na Hrad a podle ústavy musí prezident vyhovět návrhu předsedy vlády. Prezident by bez zbytečného odkladu měl návrhu vyhovět," řekl Sobotka v Blesk.cz.
Vicepremiér Babiš nechá rozhodnutí o svém případném odvolání na Zemanovi. "Nevidím důvod k odchodu z vlády. Sobotkovy argumenty jsou směšné," řekl Babiš.
Podle Sobotky se prezident vysmál ústavě.
Prezident se bohužel Ústavě vysmál. Demisi podávat nebudu, ztratila smysl. Navrhl jsem odvolat ministra financí A.Babiše z vlády. https://t.co/nlFPFyikaB
— Bohuslav Sobotka (@SlavekSobotka) May 5, 2017
"Považuji ten výkladový rozdíl za falešný, je to jen záminka. Pan Sobotka zřejmě jen konečně pochopil to, co bylo jinak všem jasné od počátku: že když odstoupí z funkce premiéra, nebude již premiérem," řekl Aktuálně.cz ministr spravedlnosti Robert Pelikán z ANO.
"Pan premiér stále mění svůj názor. Musíme se k tomu potkat a pak dáme stanovisko," komentoval premiérovo rozhodnutí šéf poslanců hnutí ANO Jaroslav Faltýnek.
Předseda Petr Fiala míní, že vláda nemusela být v agónii, kdyby svým dnešním krokem celou věc začal.
Premiér se probudil, ale pozdě. Premiér @SlavekSobotka měl návrhem na odvolání @AndrejBabis začít, jinak bychom v této agónii nebyli.
— Petr Fiala (@P_Fiala) May 5, 2017
Ústava prezidentovi příliš možností k manévrování nedává.
Ústava ČR
— Jan Hejl (@janhejl) May 5, 2017
Čl. 74
Prezident republiky odvolá člena vlády, jestliže to navrhne předseda vlády.
Babiše zastihla zpráva při jeho cestě po západních Čechách. Informaci dostal údajně během besedy na jedné z navštívených škol od lidí ze svého PR týmu. "Dopředu to vůbec nevěděl," potvrdila jeho mluvčí Lucie Kubovičová.
Europoslanec Jiří Pospíšil ocenil, že premiér konečně po 3 dnech pochopil, co musí udělat.
Sobotka po 3 dnech neustálých změn názoru konečně udělal to, co už se mělo stát dávno - odvolal ministra Babiše. Teď je míč na straně Zemana
— Jiří Pospíšil (@Pospisil_Jiri) May 5, 2017
"Určitě ještě počkáme," řekl Aktuálně.cz mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček s tím, že krok premiéra na Hradě neočekávali, a je tak možné, že premiér ještě změní názor. "Pan prezident se bude určitě chtít znovu sejít s panem Andrejem Babišem a zeptá se ho, proč se chce stát mučedníkem. Mohu říct, že pan prezident nebude spěchat tak, že bychom se bavili o tomto týdnu. Příští týden odjíždí na návštěvu Libereckého kraje a pak na návštěvu Číny. Je tedy pravděpodobné, že bude rozhodovat až po návratu z Číny."
Názory mění B. Sobotka takřka každou hodinu. Takže raději počkáme, zda si svůj nejnovější přemet zase nerozmyslí.
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) May 5, 2017
Podle hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka je obrat premiéra Bohuslava Sobotky důkazem jeho zoufalství.
Zoufalí lidé dělají zoufalé věci. Zoufalý premiér se právě snaží stáhnout do bahna celou republiku.
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) May 5, 2017
předseda TOP 09 Miroslav Kalousek vyjádřil na twitteru podporu premiérovi ve snaze odvolat vicepremiéra Andreje Babiše.
Oceňuji, že pan premiér pochopil, že demise byla tragickou chybou. Ve snaze odvolat skandály zatíženého AB může počítat s podporou TOP 09.
— Miroslav Kalousek (@kalousekm) May 5, 2017
Prezident Zeman o návrhu na odvolání Babiše bude pravděpodobně rozhodovat až po návratu z Číny v druhé půli května, řekl Aktuálně.cz mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.
"Svolal jsem jednání všech tří koaličních stran na příští týden, takže se s ním uvidím. Myslím si, že to pro něj nebude žádné překvapení," dodal premiér.
"Velká většina ústavních odborníků se shoduje, že s demisí premiéra končí celá vláda. Premiér je žádán veřejností, aby řešil problémy ve vládě. Já jsem dohledal korespondenci z roku 2013. Dva dopisy, první je rezignace předsedy Nečase a druhý dopis, ve kterém prezident přijímá demisi celé vlády. To je doklad, jaká byla praxe v minulých letech," zdůraznil premiér.
"Odešli by všichni, ale byla by to rozumná daň na naplnění politické kultury. Ale prezident to znemožnil. Navrhuji tedy řešit ten problém jinou cestou a navrhuji, aby prezident odvolal místopředsedu vlády a ministra financí," vysvětlil.
Sobotka trvá na tom, že by Zeman měl přijmout demisi celé vlády. S demisí premiéra souvisí to, že jmenoval vládu, tudíž je podle ústavního práva demise premiéra demisí celé vlády.
Každá z Babišových kauz podle Sobotky stačí k tomu, aby ministr z vlády odešel, a za jiných okolností by se to už dávno stalo. "Nedovedu si představit, že by jiný člen vlády, s výjimkou Andreje Babiše, za takovýchto okolností nezvážil odchod," sdělil.
Sobotka dnes předloží prezidentovi návrh na odvolání vicepremiéra Andreje Babiše z vlády.
Premiér chce zvolit jiné řešení.
V této situaci demisi podávat nebudu, řekl Sobotka.
Cílem mé demise bylo vynutit si respektování pravidel politické kultury, prohlásil.
V takové situaci má demise nedává žádný smysl, zdůraznil.
Sobotka říká, že byl připraven v rekonstruované vládě nebýt. Pak ale podle něj začal prezident vykládat ústavu v rozporu s ústavními zvyklostmi.
"V těchto dnech jde o charakter státu a republiky," zdůraznil premiér.
Sobotka poděkoval za podporu lidem, kteří mu píší SMS a vzkazy.
"Rád bych se obrátil na členy hnutí ANO. Včera jsem pozoroval, jak vystupovali na tiskové konferenci. Oni vystupují jako kloni, jako roboti, kteří mají jediný úkol - velebit svého předsedu. Neměli by se členové hnutí ANO, často vzdělaní a inteligentní lidé, zamyslet nad tím, jak je možné, že akceptují opakované lži svého předsedy?" dodal Zaorálek.
Premiér Bohuslav Sobotka chystá prohlášení k vládní krizi, sledujte ho živě:
"Včerejší rozčilování pana Babiše mi připadá opravdu jako drzost, to je něco nehorázného. Jako když zloděj, který je přistižený, že krade, tak řekne, že jiní kradou taky," uvedl ministr zahraničí.
"Podstatné je to, že v této zemi není respektována svoboda a nezávislost médií. Člověk, který je vlastníkem a dušoval se, že to nedělá, je přistižen, že to dělá, a není schopen odpovědět na otázky. S tím se nelze smířit. My to nebudeme tolerovat, takový člověk nemůže být ve vládě," dodal Zaorálek.
Zaorálek na odchodu upozornil, že nahrávky vadí představitelům ČSSD. "Nechci, aby se do této země vrátilo to, co jsme tu 33 let měli. Kvůli tomu tu sakra nedělám politiku, abych byl najednou svědkem toho, že média jsou stejně manipulována jako před rokem 1989. A ten dotyčný, který to říká, si dokonce dovolí křičet: To jsou estébácké metody, které jsou na mě používané," řekl ministr zahraničí. Narážel tak na šéfa ANO Andreje Babiše, který opakovaně nedokázal vysvětlit obsah nahrávek hovorů s redaktorem MF Dnes.
Slovenský Denník N označil za jednu z mála jistot české politiky skutečnost, že Zeman vybere takové řešení vládní krize, které nejvíce pomůže jemu samému. "Prezident si svou novou šanci naplno užívá už dnes. Krásně to předvedl tím, jak na Pražském hradě váhavého Sobotku dostal do trapné situace," uvedl list.
Za frašku označily dnes slovenské listy vývoj kolem demise českého premiéra Bohuslava Sobotky a jeho čtvrteční schůzku s prezidentem Milošem Zemanem.
"To, že na Hradě byl připraven ceremoniál pro rezignaci, ale premiér přijel Zemanovi nakonec jen ´vysvětlit situaci´, a nikoli podat demisi, je trapně směšná etuda, která charakterizuje oba. Prezidenta proto, že od rána věděl, že Sobotka mění plán, ale protokolární aranžmá nechal beze změny, jen aby nepřítele - kterým je pro něj předseda ČSSD od prezidentské volby 2003 - vykoupal ve vlastní šťávě," uvedl list Sme.
Členové nejužšího vedení sociální demokracie po skoro dvouhodinovém jednání neřekli, na čem se dohodli. Pouze uvedli, že výsledek ještě během dopoledne oznámí premiér Bohuslav Sobotka na úřadu vlády. "Grémium jednalo, dohodli jsme se na tom, jaký bude náš postoj a pan premiér ho sdělí během krátké doby z prostor úřadu vlády," uvedl ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.
Podle Zaorálka se grémium dnes shodlo. "Když jsme vyhodnotili události včerejšího dne, tak jsme nikdo neměli žádný spor o to, jaký postoj bychom měli zaujmout," uvedl Zaorálek. Nechtěl být podrobnější, pouze naznačil, že k určité změně dojde. "Ale to musí říci pan premiér. Je to věc, která je v jeho rukou a musí to on sdělit," dodal.
Německý tisk reflektuje včerejší incident mezi prezidentem Zemanem a premiérem Sobotkou.
"Už roky se česká hlava státu Zeman a ministerský předseda Sobotka nemohou vystát. Ve čtvrtek došlo k ostré výměně názorů, která šokovala celou zemi," píše server listu Nordwest Zeitung.
Deník následně popisuje scény, při kterých Zeman v podstatě přijal demisi, kterou ale Sobotka na Hrad nepřinesl, nebo moment, kdy český prezident odešel ze sálu.
Premiér Bohuslav Sobotka v 10:15 vystoupí na tiskové konferenci na Úřadu vlády, kde bude mluvit o současné politické situaci.
Dnes v 10.15 bude na Úřadu vlády ČR tisková konference premiéra @SlavekSobotka k aktuální politické situaci. @strakovka
— Martin Ayrer (@MartinAyrer) May 5, 2017
Další právní názor na demisi - tentokrát z pera Pavla Hasenkopfa - si můžete přečíst v jeho blogu na Aktuálně.cz:
"Upozorňuji, že to je něco, co je v zahraničí velmi pečlivě vnímáno společností novinářů. To Českou republiku nesmírným způsobem shazuje. To, co se dnes dovídáme, to nás posouvá dolů a to má své důsledky," pokračoval Zaorálek v kritice nahrávek.
Zaorálka pobouřily především nahrávky hovorů redaktora MF Dnes a nejspíš Andreje Babiše, které se tento týden objevily na sociálních sítích. "V České republice dochází k tomu, že tu jsou média nebo novináři, kteří posluhují politikům. Zřejmě to není jeden případ, ale je to systém, ve kterém dochází k napadání a vybírání si politiků, kteří budou různým způsobem skandalizováni," uvedl ministr zahraničí. Andrej Babiš by měl podle Zaorálka nahrávky vysvětlit. "On na to neodpovídá, vytáčí se. Ale rozčilovat bychom se měli my, na které on chystá a připravuje ve svých médiích nactiutrhačné skandály, a dokonce vybírá, jak je správně časovat. To je nehorázné," dodal Zaorálek.
"Bylo to trapné a nedůstojné," hodnotí čtvrteční aranžmá prezidenta Miloše Zemana na Pražském hradě ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. "Ale nemělo by nás to odvádět od podstaty věci. A podstatou věci je, že vláda nemůže pokračovat dál s Andrejem Babišem.
Nynější vládní krize nejspíš znemožní řešit příčiny jejího vzniku. A po volbách došetřit podezření na obcházení zákona v kauze korunových dluhopisů také nemusí být snadné. Fraška kolem podávání a přijímání demise koaliční vlády ČSSD, ANO a KDU-ČSL může vést k zastření celé této záležitosti, píše ve svém blogu na Aktuálně.cz Jiří Dolejš.
Podle ministra vnitra se vedení ČSSD bude v pátek věnovat především výkladu ústavy a tomu, jestli demisí premiéra skutečně končí celá vláda. "Za nás jednoznačně ano - odchodem premiéra končí celá vláda bez jakýchkoli debat. Pokud Pražský hrad nebo někteří právníci říkají něco jiného, je třeba věc osvětlit předtím, než demise nastane," řekl Chovanec s tím, že i Eliška Wagnerová potvrzuje verzi ČSSD. "Stanovisko Elišky Wagnerové, které věřím jako bývalé ústavní soudkyni, je jednoznačné. Odchodem premiéra končí celá vláda, o tom není sporu," dodal.
"Pokud nechtějí jednat, nedá se nic dělat. Jednat se má u stolu, my jsme tu nabídku dali. Termín je dán na středu příští týden a já doufám, že hnutí ANO do té doby pochopí, že je třeba přijít a jednat," reagoval Chovanec na dotaz, co říká tomu, že ANO nechce o nové vládě jednat, dokud premiér nepředá Hradu demisi.
"Dnes se chceme bavit o tom, co se včera stalo na Pražském hradě. Je zjevné, že potřebujeme jasně vědět, jaký je výklad ústavy, to znamená, jestli opravdu odchodem premiéra končí celá vláda. Pokud by to tak nebylo, tak to problém vůbec neřeší. Odchod Bohuslava Sobotky přece nevyřeší problém Andreje Babiše," uvedl dále při příchodu na jednání grémia ČSSD ministr vnitra Milan Chovanec.
Na páteční jednání grémia ČSSD už dorazili členové nejvyššího vedení strany. Ministr vnitra Milan Chovanec při příchodu řekl, že problém vlády nevyřeší odchod premiéra Bohuslava Sobotky. Trvá na tom, že post ministra financí musí opustit i šéf hnutí ANO Andrej Babiš.
Není pochyb, že demise premiéra Bohuslava Sobotky by znamenala demisi celé vlády, říká bývalá místopředsedkyně Ústavního soudu Eliška Wagnerová, nyní nezávislá senátorka za Stranu zelených. Názory právníka Zdeňka Koudelky, podle nějž může prezident Miloš Zeman odvolat pouze Sobotku, považuje za "naprostý nonsens".
Podle Richarda Brabce vedení ANO považuje za neuvěřitelné, že Sobotka "třikrát změnil názor", a i když avizoval podat demisi tento týden, nakonec ji chce doručit na Hrad až v polovině května. "Pokud bychom měli jednat o podmínkách nějakého pokračování vlády na koaliční bázi, musí to být potom, až bude demise podána - bude-li podána," dodal Brabec.
Zástupci ANO jsou podle něj připraveni i přes toto stanovisko jednat s koaličními partnery příští týden na domluvené koaliční radě, i když v té době premiér demisi podle všeho ještě nepodá. ANO si prý chce situaci se sociálními demokraty a lidovci vyjasnit osobně, ne si posílat vzkazy přes média.
Politici vládního hnutí ANO jsou připraveni jednat o pokračování vlády nynější koalice a jejím personálním složení až poté, co premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka podá demisi kabinetu. Shodlo se na tom dnes večer předsednictvo hnutí, řekl místopředseda ANO a ministr životního prostředí Richard Brabec. Vedení i nadále stojí za svým předsedou Andrejem Babišem a nevidí důvod, proč by měl opouštět funkci ministra financí.
Z kandidátů na příštího premiéra si ANO umí představit ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka z ČSSD i šéfa KDU-ČSL Pavla Bělobrádka. Ministra vnitra Milana Chovance, kterého dnes prezident Miloš Zeman spolu se Zaorálkem a Bělobrádkem označil za dalšího adepta na premiérské křeslo, Brabec nezmínil. "Pro nás z těch třech jmen si umíme představit dvě jména: Lubomíra Zaorálka, případně pana Bělobrádka," uvedl ministr životního prostředí.
První místopředseda KDU-ČSL a ministr zemědělství Marian Jurečka patří k těm politikům, které nejvíce rozladilo čtvrteční jednání prezidenta Miloše Zemana při přijetí premiéra Bohuslava Sobotky:
Původní demise premiéra, která mohla být vnímána jako velké gesto Bohumila Sobotky, se proměnou v zatímní nedemisi mění v blamáž, píše Zdeněk Koudelka.
Nevypadá to, ale potupa na Pražském hradě je pro Bohuslava Sobotku výhrou. Tak zásadní a zpupné chyby se Miloš Zeman rozhodně neměl dopustit, píše ve svém blogu na Aktuálně.cz David Klimeš.
Premiér Bohuslav Sobotka si před spaním nebral servítky. Snaží se podle svých slov docílit toho, aby se Češi nemuseli krčit před "prolhanými oligarchy", čímž zjevně narážel na svého koaličního partnera Andreje Babiše. Čtvrteční setkání na Hradě podle něj chtělo pevné nervy.
Dobrý večer, opravdu moc děkuju za všechnu podporu, které se mi v posledních dnech dostává tady na FB i jinak (mám smskami úplně zahlcený mobil😊) Vidíte sami, že to není jednoduché, zejména dnes to chtělo na Hradě opravdu pevné nervy a velké sebeovládání. Chci vás ujistit, že mým cílem je udržet Česko jako slušný, stabilní a demokratický stát, kde se ctí ústava a zákony, kde funguje politická kultura a kde se lidi nemusí krčit před prolhanými oligarchy. Takže zítra znovu do bitvy. Dobrou noc.
Zveřejnil(a) Bohuslav Sobotka dne 04. Květen 2017
Shrnutí postojů Miloše Zemana k vládní krizi a jejím aktérům si můžete přečíst zde:
Velká část české veřejnosti si v nynější vládní krizi nepřeje radikální řešení, vyplývá z výsledků bleskového průzkumu agentury STEM/MARK pro Českou televizi. Podle 38 procent lidí by měl dovládnout do řádných voleb nynější koaliční kabinet Bohuslava Sobotky (ČSSD) v demisi. Přes 60 procent dotázaných nechce předčasné volby.
Více než 28 procent dotazovaných si myslí, že za současné situace by měl prezident Miloš Zeman demisi Sobotkovy vlády přijmout a jmenovat premiéra ze stávající koalice.
Zeman se zastal Babiše v kauze korunových dluhopisů. Je podle něj podivné, že 3,5 roku stará kauza se začala řešit právě v období před volbami. "Je tady volební souboj, ve kterém každý vytáhne všechno, co má. Tam, kde některé důkazy existují tři a půl roku a nikdo je před tím nevytáhl a nyní je vytahuje ve volební kampani, tak to smrdí účelovostí," tvrdí prezident.
Půl roku do řádných voleb je podle prezidenta nesmyslné dramaticky měnit ministry. "Až na drobné výjimky by vláda měla zůstat ve stejné sestavě. Jediný, kdo by se měl vyměnit, je premiér," řekl Zeman. Sobotka se podle něj dobrovolně rozhodl odejít, ostatní ministři by měli "až na drobné výjimky" pokračovat.
Zeman už si prý vybral kandidáta na premiéra, ale ještě ho neoslovil. "Už mám prvního kandidáta na premiéra. Musím to s ním ještě probrat. Pokud dojde k dohodě, tak po návratu z Číny oznámím jméno nového premiéra," informoval Zeman.
Prezident neslyšel nahrávky, ve kterých měl vicepremiér Babiš úkolovat novináře MF Dnes. "Já jsem ty nahrávky neslyšel, bylo by nepoctivé se k nim vyjadřovat. Nezajímá mě, co Babiš psal svým novinářům," řekl prezident Zeman.
Zeman vyloučil, že by jmenoval vládu odborníků. "Úřednická vláda má smysl, když zbývá alespoň rok do voleb. Teď do nich zbývá jen šest měsíců," poznamenal Zeman.
"Po dnešním jednáním s Pavlem Bělobrádkem, nemůžu vyloučit ani to, že se premiérem stane právě on, pokud kandidáti sociální demokracie tuto moji nabídku odmítnou," řekl prezident.
Miloš Zeman se vyjádřil k případnému jmenování Lubomíra Zaorálka a Milana Chovance premiérem. Preferoval by prvního z nich. "Já mám oba dva rád. S oběma vycházím doslova skvěle. Ale když někoho z nich jmenuji premiérem, tak musím vycházet z toho, že tento premiér v Poslanecké sněmovně musí získat většinu. U Lubomíra Zaorálka můžeme předpokládat, že ji získá, protože podporován napříč politickými stranami. U Milana Chovance se můžeme setkat s blokádou ze strany ANO, řekl prezident.
Zeman pověří po demisi premiérem opět sociálního demokrata a nikoli Andreje Babiše. "Mě poté čeká úkol jmenovat nového premiéra a tímto člověkem by měl být někdo z ČSSD, protože tato strana vyhrála volby," informoval prezident.
"Jestliže pan premiér sám, aniž by ho kdokoliv nutil, rezignuje, tak je to člověk, který by měl z politiky odejít a rozhodně by neměl být v čele vlády," řekl prezident.
"Mě velmi překvapilo, že premiér neinformoval prezidenta o svém záměru podat demisi. Pokládám to za politickou chybu," řekl Zeman
"Nikdo Sobotku k rezignaci nevyzýval. Demise poškozuje ČSSD, protože jak je má jejich volič podporovat, když premiér skládá zbraně a podává demisi," říká prezident.
"Ještě včera jsme byli informováni, že demisi přinese Sobotka dnes. Najednou se pan předseda zalekl a řekl, že podá demisi v polovině května. Nevím proč. Měl mi to říct předem. On to vyhlásil bez konzultace s prezidentem a teď jako malý kluk kličkuje a hledá cesty, jak tu demisi aspoň trochu oddálil," popisuje dnešní incident prezident.
"Nic nebránilo panu premiérovi, aby mi navrhl odvolání pana Babiše. On to neučinil. Proč by se tedy měl vymlouvat, když sám nejednal," řekl dále prezident.
Miloš Zeman označil v TV Barrandov rozhodnutí Bohuslava Sobotky podat demisi za "akt zoufalství".
Jak probíhalo (ne)podání demise dnes na Hradě? Prohlédněte si fotoblog Ludvíka Hradilka.
Podle sociologa a politologa Daniela Kunštáta střet prezidenta s premiérem na Hradě posílí znechucení lidí z politiky. "Jestli jsme si mysleli, že česká politika si sáhla na své kulturní dno, tak jsme se možná mýlili. Zdá se, že současní političtí aktéři nás ještě mohou přesvědčit o opaku," ohodnotil vystoupení obou politiků Kunštát. Veřejnost podle něj spíš než podstatu konfliktu bude vnímat rozepři vysoce postavených ústavních figur. "Obávám se, že to může výrazně prohloubit velikou nedůvěru k politice, politické elitě a politickým stranám," uvedl.
Ministr financí Andrej Babiš byl hostem DVTV. "Emoční inteligence je u pana Sobotky nulová," řekl v něm mimo jiného.
"Celkový dojem: divadlo nedůstojné vážnosti chvíle. Česká politika poznala za poslední léta "dno" na řadu různých způsobů, a tenhle patří mezi nejbizarnější. A přitom je navíc zásadní, nebezpečný. Neklamal nás zrak: prezident republiky opravdu přijímal z rukou předsedy vlády neexistující demisi," píše ve svém komentáři Jan Lipold.
Předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček přirovnal situaci okolo Andreje Babiše k slavné americké aféře Watergate.
aféra se zneužíváním médií k cílené dehonestaci politických protivníků se stává Babišovým Watergate... @AndrejBabis #RichardNixon
— Jan Hamáček (@jhamacek) May 4, 2017
Ministr vnitra Milan Chovanec reaguje na vyjádření Andreje Babiše.
Podle AB jsem zřejmě spáchal trestný čin "sobotkáže". Snad si toho st. zástupci nevšimnou! 😆😆😆
— Milan Chovanec (@Milan_Chovanec) May 4, 2017
Střet prezidenta Miloše Zemana s premiérem Bohuslavem Sobotkou na Hradě zaznamenaly i zahraniční média. Německá agentura DPA událost označila za "malý skandál". Rakouská agentura APA píše o tom, že se ústavní činitelé "hádali před běžícími kamerami".
Podle informací Aktuálně.cz se širší vedení ČSSD domnívá, že chování prezidenta Miloše Zemana je snahou odvést pozornost od podezření Andreje Babiše z daňových podvodů. Zároveň podle něj není možná jiná interpretace demise předsedy vlády než ta, která znamená konec celé vlády.
Chování prezidenta Miloše Zemana ostře odsoudil ministr zemědělství.
Můžeme si o sobě myslet navzájem, co chceme, ale to neznamená, že se nemáme chovat slušně. Politik má být vzorem společnosti!!!
— Marian Jurečka (@MJureka) May 4, 2017
Situaci na Hradě stručně okomentoval i vicepremiér Pavel Bělobrádek "Myslím, že každý, kdo to viděl, si udělá úsudek sám. Hrát se může tvrdě, ale vše má svoje limity," myslí si.
"Myslím, že premiér Sobotka ukázal, že je silný a zásadový politik a jasný lídr ČSSD," reagoval místopředseda ČSSD Jan Birke na střet Miloše Zemana s premiérem Bohuslavem Sobotkou.
Ministr financí Andrej Babiš odmítl, že by měl být nyní premiérem. "Teď určitě ne. Po volbách je to na lidech, jestli si zvolí Sobotka s Kalouskem na věčné časy," řekl. Kdyby se stal premiérem po volbách, byla by to pro něj velká oběť. "Samozřejmě, velká oběť. Taková špína a takový hnus, co je v české politice, to, co předvádí sociální demokracie, jsem nezažil. Je mi z toho na zvracení," řekl Andrej Babiš.
"My chceme zůstat ve vládě a dokončit naši práci," říká Andrej Babiš a nevidí důvod, proč by vláda měla pokračovat bez něj.
"Potřebuje si odpočinout. Je přepracovaný. Protože tohle udělá jenom šílenec," nechápe ministr financí, proč premiér podal demisi.
"To je skutečně velká šaškárna, co předvádí pan premiér," myslí si premiér Andrej Babiš o počínání premiéra.
Ministr kultury Daniel Herman nechal výstup na Hradě bez komentáře. "Pan ministr nemá potřebu komentovat průběh tiskové konference na Hradě," napsala mluvčí ministerstva Simona Ciganková.
"Je naprosto neslýchané, že by prezident republiky nedokázal udržet nervy na uzdě, nedokázal se korektně rozloučit s premiérem a dát mu najevo tu příslušnou úctu," myslí si Ladislav Špaček.
"Já mám jako politik čistý stůl. Řekněte mi, co jsem udělal špatně?" říká Andrej Babiš. "Ano, já bojuji proti korupci. To jsou všechno pseudokauzy a systematicky vymyšlené kauzy," odpovídá na otázku, jestli je autoritou v boji proti korupci.
Podle Andreje Babiše reklamní kampaň, která se objevila v řadě českých deníků, transparentním účtem teprve projde.
"Proč to vyšlo teď? Protože je korupce u Valachové?" ptá se Andrej Babiš. Podle něj je to jen zastírací kampaň, aby se odvedla pozornost jinam.
"Emoční inteligence je u pana Sobotky nulová, ne-li minusová," řekl o premiérovi Andrej Babiš.
"Mrzí mě to, je to zbytečný konflikt," komentovala střet ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.
"To není můj problém. To je problém vedení Mafry," odpověděl ministr financí na otázku, co říká tomu, že někteří její redaktoři zvažují odchod.
Andrej Babiš odmítá nařčení, že by ovlivňoval články v MF Dnes. "Já neovlivňuji. Řekněte mi jeden článek, jeden rozhovor, který bych ovlivňoval," řekl v DVTV.
Události na Hradě politiky evidentně vyvedly z míry. "Málokdy se člověk v politice takto setká s takovým… Bylo to nečekané od pana prezidenta a nečekané od pana premiéra. Je vidět, že si vůbec nerozumí," řekl poslanec Jaroslav Foldyna. Na otázku, zda to považuje za otevřený střet, řekl: "Směřuje to k tomu."
Vládní krize může skončit v podstatě za deset minut, řekl Sobotka. Stačí, když Andrej Babiš uzná svou odpovědnost.
Ceremonii na Hradě, která ho zaskočila, nechtěl komentovat. "Jen by to odvedlo pozornost od podstaty věci," řekl.
Premiér dodal, že bude v následujících dnech s koaličními partnery jednat.
Prezidenta jsem informoval o svém znepokojení, které se objevilo v posledních dnech - že Andrej Babiš úkoloval novináře v rámci svých médií, řekl premiér s tím, že Babiš opakovaně lhal.
Sobotka nabízí řešení v podobě vlády na následujících pět měsíců, upřednostňuje dohodu na půdorysu stávající koalice, ovšem bez Babiše.
Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová o střetu mezi premiérem a prezidentem: "Mrzí mě to, je to zbytečný konflikt."
Sobotka zopakoval, že demisi vlády podá k 20. květnu a k tomu datu ji bude adresovat prezidentu Zemanovi.
Sobotka přišel mezi novináře, schůzka trvala 45 minut.
Podle předsedy ODS setkání prezidenta s premiérem postrádalo elementární důstojnost a státnickost.
Setkání prezidenta s premiérem ukázalo hloubku krize: postrádalo elementární důstojnost, státnickost, velkorysost a odpovědnost.
— Petr Fiala (@P_Fiala) May 4, 2017
Čekáme na vyjádření premiéra Bohuslava Sobotky po jistě bouřlivém jednání s prezidentem Milošem Zemanem.
"Prezident se snaží dosáhnout toho, aby vláda byla prezidentova, nikoliv premiérova," domnívá se politolog Milan Znoj. "Prezident zjevně odmítl stanovisko premiéra, že vláda končí kvůli nesrovnalostem ve financích Andreje Babiše," myslí si politolog a dodává, že Zeman se jednoznačně postavil na stranu předsedy ANO. Podobnou roztržku na Hradě nepamatuje. "Žádný z minulých českých prezidentů se do takových veřejných polemik v sídle hlavy státu nepouštěl," říká.
Válka vypukla i mezi tiskovými mluvčími.
Odmítám hrát s tiskovým mluvčím prezidenta falešnou hru na korektní chování.Na moji sms a připomínku,že s fototermínem nepočítáme,nereagoval https://t.co/6WUVtXndAx
— Martin Ayrer (@MartinAyrer) May 4, 2017
K roztržce se vyjádřil i europoslanec za TOP 09 Jiří Pospíšil.
Miloš Zeman opět interpretuje Ústavu po svém. Považuji to za nebezpečné a těžko přijatelné. Nestabilita se tak i kvůli prezident. prohlubuje
— Jiří Pospíšil (@Pospisil_Jiri) May 4, 2017
Na dění na Hradě obratem reagovala opoziční ODS: "Lidem musí být smutno, když se dívají na to, co se děje. Prezident, premiér, vicepremiér a vlastně vládní koalice jako celek jednají nezodpovědně a dělají naší zemi ostudu. Toto je nezodpovědná garnitura lidí, jejichž chování se příčí zdravému rozumu a které musí zastavit volby. Proto jsme navrhli předčasné volby, a proto se jenom volby mohou stát počátkem návratu k zodpovědné politice," napsal předseda strany Petr Fiala.
"Takže vážený pane premiére, dovolte mi, abych vám především poděkoval za práci, kterou jste vykonal v čele české vlády. Za druhé vás žádám, aby vláda do doby, než jmenuji nového premiéra a na jeho návrh vládu, tak jak je obvyklé, plnila své funkce s tím, že nebude přijímat žádná strategická rozhodnutí, to znamená rozhodnutí s dlouhodobými účinky," řekl prezident jakoby vláda v tuto chvíli podala demisi a on ji chtěl pověřit vládu prozatímním vykonáváním funkce.
"Roztržka na Hradě je začátek ústavní krize, která by mohla skončit u Ústavního soudu," domnívá se politolog Milan Znoj.
Miroslav Kalousek (TOP 09): "Je to mimo jakoukoliv úroveň slušného chování jak mezi dospělými lidmi, tak ústavními činiteli. Musím si ale povzdechnout, že pan premiér měl s něčím podobným počítat ve svém uvažování, a to před tím krokem, který udělal. Předal rozhodovací pravomoci do rukou pana prezidenta, dokonce i výklad ústavy. Naplňuje se to, čeho jsem se obával."
Na střet prezidenta s premiéry již reagují politici.
Další Zemanova trapná šaškárna na Hradě při setkání se Sobotkou.
— Jiří Dienstbier (@jiridienstbier) May 4, 2017
Prezident Miloš Zeman opustil sál ještě během toho, co hovořil premiér Bohuslav Sobotka.
Momentka z Hradu. pic.twitter.com/qK2SzgUafq
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) May 4, 2017
"Nebyl jsem informován o tom, že tu bude připraven takový ceremoniál. Je to pro mě překvapení," řekl Sobotka na závěr poté, co už Zeman odešel ze sálu.
"Bohužel, taková už je česká politika. Bohužel to vypadá tak, že taková už je politika v nejvyšších patrech. Myslím si, že jsme si to tady mohli odpustit," doplnil.
"Aspoň si lidé uvědomí, jakým způsobem je tady nutné postupovat, aby člověk prosadil určité principy a zásady právního státu," uzavřel premiér.
Nejostřejší veřejná roztržka mezi oběma představiteli vygradovala tím, že prezident odešel ze sálu, v němž ještě několik minut premiér obhajoval před novináři svůj postoj. "Tato událost dokládá úroveň tuzemských politických jednání," ukončil znatelně zaskočený a naštvaný premiér a odešel za prezidentem.
Dnešní schůzka Miloše Zemana a Bohuslava Sobotky začala veřejnou roztržkou. Prezident napřed před novináři řekl, že pokládá schůzku za ohlášení demise, poděkoval Sobotkovi za jeho práci a popřál mu hodně štěstí. Premiér si vzal slovo a očividně zaskočený ostrým tónem prezidentovi odvětil, že demisi ještě nepodává a že očekával standardní jednání. Vyzval také prezidenta, aby bral vážně celou vládní krizi a také otázky ohledně Andreje Babiše.
Nebyl jsem informován, že tu bude takový ceremoniál, proto jsem byl překvapený. Úřadu vlády o tom nebyla poskytnuta informace. Mohli jsme si to odpustit, dodal
Navrhujeme obnovit koalici na půdorysu současné koalice s tím, že Andrej Babiš členem vlády nebude, nastínil Sobotka své návrhy.
Sobotka na závěr zdůraznil, že krizi vlády nezpůsobil on, ale problémy vicepremiéra Andreje Babiše.
Zeman zdůraznil, že vláda by měla dovládnout na stávajícím koaličním půdorysu.
Prezident kontroval, že premiérův sekretariát mu oznámil, že Sobotka přinese demisi už ve čtvrtek.
Sobotka Zemanovi vytkl, jakým způsobem uspořádal setkání na Pražském hradě, kam byl sezván tisk. Znevažuje to podle něj důstojnost okamžiku.
Sobotka řekl, že prezidentovi doručí demisi písemně, aby nevznikly pochybnosti.
"Složil jsem slib člena vlády, že budu dodržovat Ústavu České republiky," zdůraznil premiér.
"Těžko mohu podat demisi, když nevím, jak k ní Pražský hrad přistoupí - jestli ji bude vnímat jako demisi předsedy vlády, nebo celé vlády," odpověděl Sobotka.
"Vaše demise, pane premiére, by měla být co nejdříve," řekl Sobotkovi Zeman.
Premiér Bohuslav Sobotka dorazil na Hrad, sledujte události online:
Podle ústavního právníka Jana Kysely by bylo protiústavní, kdyby prezident Miloš Zeman přijal pouze demisi premiéra Sobotky a vláda by přitom pokračovala dál. "Byl by to protiústavní postup zejména za předpokladu, že bude premiér dávat najevo, že dává demisi za vládu jako celek, nikoliv sám za sebe," myslí si.
Celé vyjádření Pavla Bělobrádka po setkání s prezidentem Milošem Zemanem.
"Já bych uvítal, aby pan premiér podal svou demisi co nejdříve," zakončil Pavel Bělobrádek tiskovou konferenci.
"Pokud budu pověřen sestavením vlády teď, nebo po volbách, to už není takový rozdíl," zavtipkoval Pavel Bělobrádek na otázku, zdali by přijal pověření o sestavení vlády.
Zátarasy na druhém nádvoří komplikují provoz. Turisté už vice než hodinu nemohou projít na Hradčanské náměstí. Vicepremiér Bělobrádek pak hledal cestu do "ohrady", ve které hradní policie uzavřela novináře a jejich techniku.
Miloš Zeman má dnes znovu nabitý program. Po Pavlu Bělobrádkovi nyní přijal belgického premiéra. Toho za půl hodiny vystřídá český šéf vlády Bohuslav Sobotka.
Střídající se představitelé státu budí na Pražském hradě pozornost turistů. Ti čekají spolu s novináři desítky minut na vystoupení, jim neznámého politika si pak natáčejí a fotí. Nejvděčnějším objektem pro ně byl v úterý vicepremiér Babiš, který japonským turistům ochotně pózoval a pořizoval s nimi společné fotografie.
Podle místopředsedy vlády má prezident k dispozici právní rozbor, podle kterého nemusí být demise premiéra demisí celé vlády. "Říkal, že má právní analýzy, které hovoří o tom, že to skutečně může být jen demise premiéra. Viděl jsem zase právní analýzy, že to tak není, takže to je asi otázka spíš pro právníky než pro mě," řekl Bělobrádek.
Předseda Pavel Bělobrádek po schůzce s prezidentem
Zveřejnil(a) KDU-ČSL dne 04. Květen 2017
Vicepremiér Bělobrádek označil obsah nahrávek Andreje Babiše s redaktorem MFD za skandální, pokud nejde o podvrh. Rovněž odsoudil fakt, že jde o skrytou nahrávku.
"Já považuji za nevkusné, že se tady lidé nelegálně odposlouchávají. Každopádně to, co tam zaznělo, je velmi závažné. Pokud by se ukázalo, že to není podvrh, tak by to svědčilo o tom, že to, co nám celou dobu říkal, že je prostě lež," uvedl. Zdůraznil také, že není potvrzena autenticita nahrávky.
Bělobrádek zopakoval, že ve hře je několik možností toho, v jaké personální podobě bude vláda pokračovat. Miloš Zeman prý nekomentoval variantu bez Bohuslava Sobotky ani Andreje Babiše.
Po schůzce s prezidentem vystoupil vicepremiér Pavel Bělobrádek. Řekl, že se s Milošem Zemanem shodli na třech věcech: úřednická vláda ani předčasné volby nemají smysl a celou věc je třeba řešit urychleně.
"Řešení by mělo být optimálně na bázi současné koalice. Shodli jsme se s panem prezidentem, že bychom uvítali co nejrychlejší řešení situace, to znamená, aby premiér podal demisi co nejdříve, aby se situace mohla vyřešit a opět začala standardně fungovat eventuálně nová vláda," řekl.
"Na Hradě probíhá čilý turistický ruch. Policie má plné právo učinit příslušná opatření," vysvětlil mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček, proč jsou novináři ohrazeni plotem.
Novináře za plotem si prohlíží turisté.
Novináři se nedostanou ani ke své technice.
Novináři oploceni. Že se teda nedostanou k technice nebo přenosákům, to je věc jiná :-)) pic.twitter.com/PjuuU1Fk15
— Filip Horký (@FilipHorky) May 4, 2017
Hradní policie ohradila čekající novináře zátarasy. Nesmí ven ani dovnitř, píše z místa reportérka Aktuálně.cz.
Návštěvní odpoledne na Pražském hradě začíná, za prezidentem Milošem Zemanem právě přijel šéf lidovců Pavel Bělobrádek.
První místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek má v otázce dalšího působení Andreje Babiše ve vládě jasno:
Aktuální dění očima Martina Fendrycha:
"Považuji za skandální, že první místopředseda vlády a Bezpečnostní rady státu je odposloucháván," řekl Babiš v rozhovoru pro Blesk. V minulosti se podle něj kvůli podobným záležitostem svolávala Bezpečnostní rada státu.
Vicepremiér Andrej Babiš podal trestní oznámení kvůli záznamům nahrávek svých rozhovorů, které se objevily na internetu. Má pocit, že je léta sledován a odposloucháván.
"On sám (Sobotka) říká, aby se tím zabývalo předsednictvo strany. A personální rozhodnutí je v rukou grémia," dodal ministr zahraničí.
Na doplňující otázku, zda dvěma variantami myslí premiér Zaorálka a Chovance, Zaorálek řekl: "To je to, co premiér říká jako dvě nejpravděpodobnější varianty. To je jeho názor."
Zaorálek doplnil, že Sobotka na funkci předsedy vlády netrvá. "Pan předseda vlády a premiér Bohuslav Sobotka nám na grémiu včera řekl, že je připraven dát svou funkci k dispozici. Netrvá na tom, aby byl ve funkci premiéra."
"Pokud sociální demokracie dostane od pana prezidenta šanci, tak říká, že jsme schopni určitě podat kandidáta. Za sebe opakuje, že vidí jen dvě možné alternativy ze sociální demokracie," dodal Zaorálek.
Pokud dá prezident ČSSD šanci složit vládu, jsou podle Sobotky nejpravděpodobnějšími kandidáty na post premiéra Lubomír Zaorálek nebo Milan Chovanec.
Předsedové poslaneckých klubů se shodli, že předčasné volby nepodporují a další sněmovní schůze začne 16. května. Mimořádnou schůzi podporovala jen TOP 09, ale její návrh byl osamocený.
Premiér odmítl úvahy, že by prezident přijal pouze jeho demisi a vláda fungovala dále. "Výklad ústavy i dosavadní ústavní praxe je zcela jasná. Demisí premiéra končí celá vláda," řekl serveru iDNES.cz Sobotka.
Po setkání s prezidentem se Bohuslav Sobotka v 16:15 k situaci vyjádří médiím, uvedl na Twitteru mluvčí vlády Martin Ayrer.
Po setkání s prezidentem Zemanem poskytne premiér @SlavekSobotka na 3.nádvoří Pražského hradu komentář pro média: https://t.co/ctnLz0igk8
— Martin Ayrer (@MartinAyrer) May 4, 2017
Termín podání demise bude záviset na návratu prezidenta Zemana z cesty do Číny, která má skončit 18. května.
Přinášíme přehledné shrnutí dosavadních událostí:
- Premiér Bohuslav Sobotka v úterý překvapil koaliční partnery i vlastní ČSSD oznámením, že podá demisi celé vlády. Vysvětlil, že tak reaguje na nejasnosti kolem financí vicepremiéra Andreje Babiše.
- Podle Babiše i jeho hnutí ANO tak premiér poškodil úspěchy celé vlády. ANO odmítá, že by byl důvod pro Babišův konec na postu ministra financí.
- ČSSD ve středu na dvou schůzkách řešila další osud vlády i svého předsedy. I přes naštvané hlasy, které ze strany zaznívaly, se vedení ČSSD za Sobotku postavilo. Podle ní je nepřijatelné, aby Babiš ve vládě zůstal.
- Sobotka připustil řešení, že nový kabinet bude bez něj, ale i bez šéfa ANO.
- ČSSD proti Babišovi argumentuje i nahrávkou, kterou kdosi ve středu zveřejnil na YouTube a na níž faktický majitel Agrofertu a vydavatelství Mafra koordinuje s redaktorem MF Dnes vydávání článků o politických protivnících z ČSSD.
- Babiš po středečním jednání na Hradě odmítl, že by mohl novou vládu vést on.
- Ministr vnitra Milan Chovanec pak po setkání s prezidentem za ČSSD vyloučil předčasné volby i úřednický kabinet.
- Premiér Bohuslav Sobotka ve čtvrtek oznámil, že prezidentovi odpoledne představí plán ČSSD na řešení krize, samotnou demisi však chce na Hrad přinést až v druhé půli května.
Situaci šéfa ANO komplikuje nahrávka neznámého původu, která zachytila, jak se s redaktorem MF Dnes domlouvá na publikování článků o svých politických protivnících z ČSSD.
Andrej Babiš si na postu premiéra umí představit ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka z ČSSD.
Sobotka ve čtvrtek odpoledne na Hradě prezidentovi pouze představí plán ČSSD na řešení rychlé krize. Demisi Zemanovi formálně předá v druhé polovině května.
Nejasnosti panují kolem toho, co s demisí Sobotkovy vlády udělá prezident republiky. Deník Právo ve čtvrtek zveřejnil spekulaci, že Miloš Zeman poruší všechny dosavadní ústavní zvyklosti a přijme pouze demisi Sobotky jako premiéra, nikoli celé vlády, v jejímž čele stojí.
Události předchozích dnů najdete zde: