Živě: Déšť dál hrozí, Praha vyklidila náplavky

Domácí ČTK Domácí, ČTK
25. 6. 2013 22:51
Úterní vývoj počasí jsme pro vás sledovali v online reportáži
Vydatné deště v noci na úterý rozvodnily řeky v ČR. Ilustrační foto.
Vydatné deště v noci na úterý rozvodnily řeky v ČR. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Česká republika - Vydatné deště znovu rozvodnily řeky v zemi. V Česku má vydatně pršet až do středy, déšť se bude postupně přesouvat na sever republiky.

Srážky v úterý naplnily řeky v oblasti Českomoravské vrchoviny, vydatně pršelo i na severu Čech v oblasti Krkonoš, Jizerských a Lužických hor.

Zvedaly se hladiny menších řek na Vysočině, v Pardubickém a Jihočeském kraji a kvůli velké vodě mají postupně stoupat i hladiny horního a středního Labe a Vltavy. V Praze už by vyhlášen první povodňový stupeň a uzavírány jsou náplavky a oblast Kampy.

Povodňové orgány v Pardubickém, Královéhradeckém, Jihočeském, Středočeském, Libereckém, Ústeckém kraji a na Vysočině se připravovaly na povodňové ohrožení. Stále také platil zákaz plavby na tocích po dobu vyhlášení druhého a třetího stupně.

Třetího stupně v úterý podle meteorologů dosahovaly menší toky v okolí Novohradky, Chrudimky, Doubravy, horní Sázavy, Nežárky, horní Dyje, Svratky nebo Jihlavy. Postupně stoupal i horní úsek Labe, Jizera, Smědá, Lužická Nisa a toky Šluknovkého výběžku.

Úterní dění jsme sledovali v online reportáži:

Ve Višňové-Předláncích na Frýdlantsku klesla v úterý večer hladina řeky Smědá pod třetí povodňový stupeň. Stav ohrožení zůstával v Libereckém kraji na potoce ve Stružnici na Českolipsku. Smědá se dostala dopoledne na třetí povodňový stupeň za pouhou hodinu. Ve 14:30 kulminovala na 286 centimetrů, extrémní povodeň nastává při 320 centimetrech. Višňová patří k obcím, které bývají velkou vodou pravidelně postiženy, i na počátku června patřily k nejvíce zasaženým. V roce 2010 tam velká voda napáchala škody za více než 36 milionů korun a řadu z nich se ještě ani nepodařilo opravit.

Provoz na 108. kilometru dálnice D1 u Větrného Jeníkova ve směru na Brno téměř hodinu komplikoval spadlý strom, který na vozovku spadl zřejmě v souvislosti s deštivým počasím. Krátce před 20:00 na několik minut dálnici zcela uzavřel. Poté byl provoz sveden do jednoho pruhu.

Třetí stupeň povodňové aktivity, znamenající ohrožení, začal před 18:00 platit na řece Sázavě v Pohledských Dvořácích u Havlíčkova Brodu. Od úterního poledne tam hladina řeky stoupla o víc než 40 centimetrů. Ohrožení platí na Vysočině také na řece Doubravě v Bílku na Havlíčkobrodsku a v Dobroníně na Jihlavsku. Na deseti místech v kraji je druhý stupeň vyžadující pohotovost. Na dalších 11 místech je nutná bdělost, odpovídající prvnímu stupni.

S ochranou poničeného historického mostu v Ronově u Přibyslavi před velkou vodou v řece Sázavě pomáhají hasiči. Před polednem odstranili dřevěné bednění pod opravovaným středním obloukem a uvolnili průtok. Na řeku stále dohlížejí, aby ji neucpaly větve a jiné naplaveniny. Most pocházející asi z 16. století patří mezi desítku nejstarších v zemi.

Ve východních Čechách jsou podle ŘSD uzavřeny dvě silnic u obce Dolní Roveň a úsek mezi Komárovem a Horními Ředicemi na Pardubicku, zaplavena je také Jasenská ulice v Přelouči. V Královéhradeckém kraji je pod vodou silnice u Doudleb nad Orlicí a úsek z Petrovic do Lodína.

Foto: Ludvík Hradilek

Kolem 18:00 bylo v souvislosti s vytrvalými dešti neprůjezdných 17 komunikací, zejména silnic druhé a třetí třídy. Nejvíce uzavřených úseků je na východě Čech, kde řidiči neprojedou čtyři silnice v Pardubickém a dvě v Královéhradeckém kraji. Problémy jsou i na železnici, na Vysočině najel vlak do stromu, který zřejmě kvůli podmáčené půdě spadl na trať.

Na Kutnohorsku jsou uzavřeny kvůli zvýšené hladině řeky Doubravy dvě komunikace u obce Zbyslav a ulice v obci Vrdy. Neprůjezdná je také místní komunikace u obce Onomyšl.

Na trati z Rozsochatce do Havlíčkova Brodu najel spěšný vlak do spadlého stromu. Nehoda se podle informací Českých drah obešla bez zranění, v úseku je přerušen provoz. Kvůli spadlému stromu byla uzavřena také železniční trať u Mšena na Mělnicku.

Třetí stupeň povodňové aktivity, znamenající ohrožení, platí v úterý odpoledne k 16:30 na Vysočině na řece Doubravě v Bílku na Havlíčkobrodsku a v Dobroníně na Jihlavsku. Na osmi místech v kraji platí druhý stupeň vyžadující pohotovost. Na 13 místech je nutná bdělost, odpovídající prvnímu stupni. Zlatý a Mlýnský potok v Dobroníně zaplavují silnice v okolí sportovního areálu a několik domů v blízkosti obou toků.

Hladina Kamenice ve Hřensku se odpoledne pohybovala kolem 70 centimetrů, stav bdělosti se vyhlašuje při 80 centimetrech. Řeka tu od půlnoci do poledne stoupla o 35 centimetrů. Zvedla se i hladina Ploučnice, v Benešově nad Ploučnicí ve 13:00 měla 132 centimetrů, první stupeň povodňové aktivity je při 140 centimetrech. Do 16:20 ale její hladina poklesla na 124 centimetrů. Prudce také stoupla hladina Jílovského potoka. V 7:00 byla v Jílovém na sedmi centimetrech, v 10:50 už dosahovala 31 centimetrů, během následujících hodin ale také o několik centimetrů klesla.

Flájský potok v Českém Jiřetíně odpoledne dosáhl prvního stupně povodňové aktivity. Kamenice a Ploučnice odpoledne mírně poklesly.

Hladina Labe od Špindlerova Mlýna po přehradu Les Království odpoledne klesla na úroveň nejvýše druhého povodňového stupně. Na prvních povodňových stupních se držely Cidlina v Novém Bydžově, Úpa ve Zlíči a Stěnava v Meziměstí na Náchodsku. Většina toků odpoledne vykazovala setrvalý stav hladin.

Ve Středočeském kraji odpoledne platil druhý stupeň povodňové aktivity na Doubravě ve Žlebech, na Sázavě v Kácově a Zruči nad Sázavou a na Výrovce v Plaňanech. První stupeň povodňové aktivity platí na dalších třech místech. Problémy jsou hlavně ve východní části kraje a působí je i malé potoky, které nejsou sledované měřicími zařízeními. Případné záplavy by neměly mít tak hrozivé následky jako na začátku června.

Foto: Ludvík Hradilek

Hladina Vltavy v Praze mírně stoupá, v 17:00 by měla dosáhnout prvního povodňového stupně. V 16:30 protékalo Vltavou 417 metrů krychlových za sekundu, první stupeň začíná platit od průtoku 450 metrů krychlových. Ve středu ráno by Prahou mělo protékat 600 metrů krychlových.

Ústřední povodňová komise doporučila vládě prodloužit nařízení o povolání vojáků k záchranným pracím o dva týdny do poloviny července. "Toto usnesení má platnost do 28. června, my doporučujeme vládě, aby prodloužila tuto možnost o dalších 14 dnů," řekl ministr životního prostředí Tomáš Chalupa.

Chalupa zopakoval pondělní doporučení komise, aby lidé vyklidili techniku používanou při likvidaci následků po předchozích povodních z koryt rizikových vodních toků a jejich bezprostřední blízkosti. "V této souvislosti jsme požádali o asistenci policii ČR," doplnil. Výzva se vztahuje i na odklizení automobilů z blízkosti řek.

Na Chrudimsku byla kvůli rozvodněné Novohradce přehrazena pomocí protipovodňových vaků silnice mezi Vejvanovicemi a Dvakačovicemi. Silničáři rovněž uzavřeli úseky Včelákov - Majlant, Miřetice - Dubová, Petrkov - křižovatka se silnicí III/3437 a komunikaci III/32265 u Luže v úseku od státní silnice I/17 po křižovatku u Bližňovic.

Na Pardubicku jsou kvůli záplavám neprůjezdné úseky Vysoká u Holic - Litětiny - Horní Roveň - Dolní Roveň - Komárov - Dašice, Horní Roveň - Ostřetín, Uhersko - Liteřiny, Horní Ředice - Choteč, Opatovice nad Labem - Vysoká nad Labem a Dříteč - Zástava - Újezd u Sezemic. Železniční podjezd Opočno na silnici III/30520 zaplavila asi do půl metru řeka Loučná.

Kvůli záplavám je omezen průjezd v úseku Bukovina na hranice okresu Hradec Králové na Pardubicku. Přes silnici teče asi pět centimetrů vody z přilehlých polí, rychlost je snížena na 30 kilometrů v hodině. Zatopené příkopy a zčásti i silnice omezují provoz také v úseku Platenice - Čeradice na Pardubicku.

V Pardubickéme kraji voda z řek zaplavila množství domů, hasiči dosud vyjížděli ke 110 případům. Odčerpávají hlavně vodu ze sklepů a garáží nebo plní pytle s pískem. Voda uzavřela 12 úseků silnic na Chrudimsku a Pardubicku.

Třetí stupeň ohrožení platí na Chrudimsku na Novohradce v Luži a v Pařížově na Doubravě. Kvůli Novohradce vydali meteorologové výstrahu před extrémním nebezpečím záplav. Nejhorší je situace podle hasičů v regionu Holic na Pardubicku, kde voda zaplavila asi dvacítku domů. Zasažené jsou obce Litětiny, Komárov, Horní a Dolní Ředice.

Stav ohrožení v Libereckém kraji platí na Smědé v Předláncích, Jizera v Jablonci nad Jizerou klesla ve 14:30 na druhý povodňový stupeň. Ploučnice ve Stráži pod Ralskem a Lužická Nisa v Liberci jsou na prvním povodňovém stupni. Za posledních 24 hodin spadlo na některých místech přes 100 milimetrů srážek, nejvíc v Jizerských horách. Situace se ale po poledni zklidnila a srážky na většině míst ustávají. Vyplývá to z informací z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) v Jizerských horách.

Na jihu Čech stále prší a hladiny řek stoupají. Podle ČHMÚ aktuálně platí některý z povodňových stupňů ve 12 měřicích stanicích, od rána se počet ztrojnásobil. Z prvního na druhý stupeň během dne vystoupaly čtyři toky: Nežárka v Lásenici, Černá v Ličově, Svinenský potok v Trhových Svinech a Černovický potok v Tučapech. Překročení třetího stupně povodňové aktivity hydrologové očekávají v povodí Nežárky a Lužnice.

V Pardubickém kraji byla kolem 13:00 nejhorší situace na Holicku v Litětinách, Komárově, Dolní i Horní Rovni. Tady již hasiči museli odčerpávat zaplavené domy a stavěli i protipovodňové hráze, aby voda nevnikala do domů. Hasiči od časného úterního rána zasahovali u 110 událostí.

Hladina horního Labe v profilu Vestřev u Hostinného na Trutnovsku během dnešního dopoledne vystoupala na třetí stupeň povodňové aktivity. Třetí, tedy nejvyšší stupeň od dopoledne trvá i na odtoku z přehrady Labská pod Špindlerovým Mlýnem v Krkonoších. První stupně po poledni platily na Labi na přehradě Les Království, na Úpě ve Zlíči, Stěnavě v Meziměstí na Náchodsku a na Cidlině v Novém Bydžově na Hradecku.

Foto: Vojtěch Marek

Kvůli vodě valící se z pole museli silničáři ráno uzavřít silnici u Petrovic na Hradecku. Kvůli zaplavení byla dopoledne obtížně průjezdná silnice číslo 14 u Doudleb nad Orlicí na Rychnovsku.

Rozvodněné potoky, řeky a přívalové deště uzavřely několik úseků silnic v Pardubickém kraji. Postiženy jsou zvláště komunikace na Pardubicku a Chrudimsku. Na Pardubicku jsou kvůli záplavám neprůjezdné úseky Dolní Roveň - Vysoká u Holic, Dašice - Dolní Roveň, Komárov - Horní Ředice, Opatovice nad Labem - Vysoká nad Labem a ulice Jasenská v Přelouči. Uzavřen je železniční podjezd Opočno na silnici III/30520, vozovku do půl metru zaplavila řeka Loučná. Projet se nedá ani úsek z Dříteče přes Zástavu do Újezdu u Sezemic. Očekává se také uzávěra silnice z Horní Rovně do Ostřetína a z Bukoviny na hranice okresu Hradec Králové.

Na Chrudimsku byla kvůli rozvodněné Novohradce přehrazena pomocí protipovodňových vaků silnice mezi Vejvanovicemi a Dvakačovicemi.

Na odtoku z vodního díla Nové Mlýny na Břeclavsku a na řece Jihlavě v Ivančicích platí druhý stupeň povodňové aktivity. Situace je ale klidná. U Nových Mlýnů je vyšší průtok, protože vodohospodáři zvýšili odtok z tohoto vodního díla, a v Ivančicích hladina Jihlavy klesá. Problémy mohou nastat na horním toku Dyje nad Vranovskou přehradou, kde se brzy očekává třetí stupeň povodňové aktivity, tedy ohrožení.

Situaci v Bílku monitoruje městská policie, hladina řeky podle starostky Chotěboře Elišky Pavlíkové zatím nehrozí zatopením obydlí.

Zvedá se i Labe. Od půlnoci jeho hladina v Ústí nad Labem vzrostla o 62 centimetrů, ve 12:30 byla ve výšce 362 centimetrů. Podle modelové předpovědi vodního stavu by měla ve středu překonat hranici 450 centimetrů, kdy se vyhlašuje stav bdělosti. Děčínský magistrát v této souvislosti upozorňuje, že ve středu nejspíš Labe zatopí silnici do Dolního Žlebu.

S ochranou opravovaného historického mostu v Ronově u Přibyslavi pomáhají hasiči. Hodinu před polednem začali odstraňovat dřevěné bednění středního oblouku, aby uvolnili průtok. Hladina řeky Sázavy se v té době dostávala ke třetímu stupni povodňové aktivity. Most pocházející asi z 16. století patří mezi desítku nejstarších v zemi. Od loňska je v havarijním stavu. Kvůli opravám, které začaly zjara, je napůl rozebraný. Starosta Přibyslavi Jan Štefáček uvedl, že most zatím velkou vodou poškozen nebyl a měl by jí odolat.

To bylo o fous...
To bylo o fous... | Foto: Zuzana Kleknerová

Vltavská kaskáda má v současné době podle ministra zemědělství v demisi Petra Bendla dostatečnou retenční schopnost zadržet vodu tak, aby mohly odtéct problematické řeky, zejména Sázava. Tam se nicméně očekává vzestup vodní hladiny. "Zároveň počítáme s tím, že vltavská kaskáda, protože se srážky postupně přesouvají na sever ČR a větší problémy se čekají právě na Labi, by mohla v tomto ohledu pomoct Labi," uvedl Bendl.

Na Smědé v Předláncích vyhlásili dnes po 10:00 stav ohrožení, když hladina přesáhla úroveň dvou metrů a dál rychle stoupá. Druhý povodňový stupeň platí na Jizeře v Jablonci nad Jizerou a na Smědé v Bílém Potoce. Za posledních 24 hodin napršelo v kraji místy 95 milimetrů srážek.

Komplikovaná je situace v okolí Holic na Pardubicku, zvláště v Moravanech nebo Dolní Rovni. Hasiči připravují pytle s pískem, v některých místech vynášejí věci do bezpečných míst a čerpají vodu ze zatopených sklepů. Pytle s pískem se plní také na Chrudimsku v obcích Horka, Hlína, Chroustovice a Svídnice, přetečení hráze hrozí v Lukavici. Ve Vejvanovicích byla uzavřena a přehrazena protipovodňovými vaky silnice kvůli hrozícím záplavám. Ve Vortové odřízla voda jeden dům od obce, v přízemí jí bylo asi 20 centimetrů. "Obyvatelům bylo doporučeno, aby objekt opustili," řekl místostarosta Vortové Jindřich Sedláček.

V Luži na Chrudimsku voda zaplavila některé zahrady a cesty, do domů zatím nevnikla. Lidé připravují pytle s pískem, aby zabránili škodám. Podle hydrometeorologů je průtok řeky stonásobně větší než obvykle.

Hladiny řek v Ústeckém kraji po vydatných deštích stoupají. Mandava ve Varnsdorfu se dostala na 1. stupeň povodňové aktivity, blíží se k němu i Flájský potok v Českém Jiřetíně. Na vzestupu je i Ploučnice v Benešově nad Ploučnicí či Kamenice ve Hřensku.

"Zbývá ještě deset čísel a řeka se vylije," řekl Josef Novotný, který má chalupu v obci Doly na Chrudimsku.

Rozvodňuje se také potok v Bečvárech na Kolínsku. "Voda stále pomalu stoupá, nepřestává pršet a nevypadá to moc dobře. Doufám, že se přítok nezvedne a nebude to ještě horší," řekl starosta Bečvár Jan Uher. Voda se už v Bečvárech dostala do zahrad, obtéká kolem domů, ale do obytných částí zatím nezasahuje.

Rozvodňuje se potok Výrovka u Vavřince na Kutnohorsku, kde platí třetí stupeň povodňové aktivity. "Voda se k nám valí z celého povodí Výrovky nad námi, je tam několik rybníků," řekla místostarostka Vavřince Hana Švarcová. Při nedávných povodních potok v obci vytopil několik domů.

Foto: Lukáš Marvan, HZS Ústeckého kraje

V Chrudimi je zaplavená ulice K Májovu, hlásí z místa čtenář Aktuálně.cz.

Pódium na Velkém náměstí v Kroměříži, které slouží jako zázemí kulturním a společenským akcím, nevydrželo v noci na dnešek vydatný déšť a propadlo se. Pódium bylo uvedeno do provozu loni v květnu, radnice na jeho pořízení získala dotaci z evropských fondů. Konstrukce s plochým plachtovým zastřešením ale neunesla zátěž vody. V tu dobu na pódiu nikdo nebyl.

"Kulminace na malých tocích pramenících na Českomoravské vrchovině očekáváme během dnešního odpoledne, kulminace v oblasti Krkonoš očekáváme během noci na středu," prohlásil ministr životního prostředí Tomáš Chalupa. Kvůli intenzivním srážkám podle něj hrozí vyvracení stromů v podmáčených územích. S tímto nebezpečím by měli počítat zejména organizátoři dětských táborů a rekreací, zdůraznil.

V Česku bude vydatně pršet až do středy, přičemž déšť se bude postupně přesouvat na sever republiky. Vzhledem k očekávaným srážkám řeky v oblasti Českomoravské vrchoviny a na severu Čech dosáhnou nejvyššího povodňového stupně, sdělil po zasedání Ústřední povodňové komise ministr životního prostředí Tomáš Chalupa - VÍCE ZDE.

Třetí stupeň povodňové aktivity vyhlásil dopoledne starosta Dobronína na Jihlavsku. Zlatý a Mlýnský potok v obci zaplavují silnice. "Oba potoky v obci zaplavují silnice v okolí sportovního areálu a několik domů v blízkosti obou toků. Dobrovolní hasiči sledují průtok vody pod mosty. Informovali jsme vlastníky nemovitostí. Kdyby voda dále stoupala, bude nutné připravit pytle s pískem," řekl starosta Dobronína Ivan Sehnal.

Jak uškodila protipovodňová hráz Hořínu - podívejte se:

Ústřední povodňová komise vyzvala povodňové orgány k tomu, aby se připravily na možné ohrožení, a doporučila vládě, aby prodloužila své nařízení o povolání vojáků k záchranným a pracím o dva týdny do poloviny července - VÍCE ZDE.

Při nočním vydatném dešti se v Miroslavi na Znojemsku utrhl kus svahu nad rodinným domem a jeho zadní část zasypala hlína. V objektu bydlí tříčlenná rodina, nikdo nebyl zraněn. Město jí zajistilo náhradní ubytování. Dům sice zůstal po sesuvu stát, jeho stav ale budou muset po úklidu posoudit odborníci.

Hasiči v Královéhradeckém kraji dopoledne několikrát vyjeli čerpat vodu ze sklepů či zahrad, a to v Týništi nad Orlicí a Rohenicích na Rychnovsku a v Jasenné na Náchodsku. Kolem deseti výjezdů zatím měli hasiči k popadaným stromům, a to hlavně v Krkonoších. V Prkenném dole spadly stromy na dva projíždějící osobní automobily. Padající strom zasáhl i projíždějící auto v Temném dole. Obě události se obešly bez zranění.

V Novém Bydžově se hladina Cidliny zvedla trojnásobně z 50 na 167 centimetrů. Ve Špindlerově Mlýně Labe stouplo z jednoho na více než dva metry.

Pražský magistrát dnes ve 14:00 uzavře protipovodňová vrata na Čertovce. Vltavou v Praze v 10:00 protékalo 368 metrů krychlových vody za vteřinu. První povodňový stupeň je v Praze vyhlášen, když Vltavou protéká 450 m3/s. "Podle dat, která máme, budou vrata zavřena ve 14:00. Pokud bude voda nadále stoupat, budou postaveny protipovodňové zábrany v Divadelní ulici a na Zbraslavi," řekl primátor Tomáš Hudeček (TOP 09). Kromě uzavírání vrat na Čertovce budou od 14:00 vyklízeny také náplavky.

Kromě uzavírání vrat na Čertovce se ve 14:00 začnou v Praze také vyklízet náplavky.
Kromě uzavírání vrat na Čertovce se ve 14:00 začnou v Praze také vyklízet náplavky. | Foto: Jan Langer

Silný déšť zvedá hladiny řek v Libereckém kraji. Po 09:00 dosáhla druhého povodňového stupně Smědá v Bílém Potoce na Liberecku. První povodňový stupeň platí na Lužické Nise v Liberci a na Jizeře v Jablonci nad Jizerou. Za posledních 24 hodin spadlo v Libereckém kraji na některých místech téměř 90 centimetrů srážek, nejintenzivněji prší v Jizerských horách.

Hladina Labe na odtoku z přehrady Labská pod Špindlerovým Mlýnem v Krkonoších dopoledne stoupla na třetí stupeň povodňové aktivity. Na Labi ve Špindlerově Mlýně v 10:00 platil druhý povodňový stupeň.

Ve středních Čechách byly ráno na několik hodin uzavřeny dvě tratě kvůli spadlým stromům. Neprůjezdný byl úsek Samechov - Ledečko na trati mezi Čerčany a Světlou nad Sázavou. Na trati Praha - Turnov v úseku mezi zastávkami Mladá Boleslav-Hlavní nádraží a Mladá Boleslav-Debř najel do padlého stromu vlak, ale nikomu se nic nestalo. Bez zranění se obešel i náraz vlaku do stromu na Vysočině na trati Tábor - Horní Cerekev v úseku Horní Cerekev - Dobrá Voda u Pelhřimova. Tratě jsou již průjezdné.

V Ronově nad Sázavou hrozí zřícení historického mostu. Na místě zasahují hasiči.

Na velkou vodu a s ní spojené komplikace se začali připravovat v Herálci, Velkém Meziříčí a v obci Sněžné na Žďársku. Hasiči tam plní pytle s pískem a stavějí protipovodňové hráze. "Na stavbě protipovodňové hráze ve Velkém Meziříčí v Třebíčské ulici pracují čtyři jednotky hasičů," uvedla mluvčí krajských hasičů Petra Musilová. Rozvodnil se také Ochozský potok v Tyršově ulici v Polné, kde také hasiči začali plnit pytle pískem a stavět hráz.

Hasiči na Vysočině kvůli vydatným dešťům zasahovali od pondělního do dnešního rána u více než čtyř desítek událostí. Nejčastěji odstraňovali stromy, které padly na silnice, a bránily tak plynulému provozu. Všechny události se zatím obešly bez zranění osob.

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD) svolal na 10:00 na krajský úřad povodňovou komisi. Kvůli množství srážek, které v regionu spadly od pondělního večera, a vzhledem k předpovědi počasí chce získat podrobný přehled o současné situaci a přijatých opatřeních.

"Doubrava je regulovaná. Hrázný z Pařížova pouští maximálně 26 kubíků. Pokud nezačne víc pršet, nemělo by nás nic ohrožovat. Horší jsou potůčky ze Železných hor, které procházejí městem zatrubněnými částmi. Snad to trubky stačí pobrat," řekl starosta Ronova nad Doubravou na Chrudimsku Miroslav Žítek. V Ronově se voda z Doubravy už vylila na louku, v místní části Mladotice obydlí zatím bezprostředně neohrožuje.

Třetího povodňového stupně, tedy ohrožení, by mohl brzy dosáhnout průtok na řece Dyji nad Vranovskou přehradou na Znojemsku, řekla mluvčí státního podniku Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.

Dva dny po připomenutí 71. výročí vyhlazení osady Ležáky (VÍCE ZDE) na Chrudimsku nacisty zalila památník velká voda. Záplavy, které přišly ráno, zřejmě zanechají značné škody na porostech a některých stavbách. Většina hrobů a objektů v areálu je ale na vyšších místech, takže by mohla zůstat ušetřena. Záplavy postihly Ležáky už podruhé od rozsáhlé rekonstrukce z roku 2008.

Foto: Sandra Štefaniková

Kolem 08:00 se hladina Nežárky na jihu Čech dostala z prvního na druhý povodňový stupeň, na dalších pěti tocích platí zatím nejnižší stupeň - bdělost. Překročení třetího stupně povodňové aktivity hydrologové očekávají v povodí Nežárky, Lužnice a Malše.

První stupeň povodňové aktivity zatím platí ve Středočeském kraji na Doubravě ve Žlebech, Želivce v Souticích, Sázavě v Kácově a Blanici v Louňovicích po Blaníkem. Řeky by měly stoupat i na dalších místech. Hasiči od půlnoci do 7:00 zaznamenali kvůli dešti 30 výjezdů. Většinou šlo o popadané stromy, ale hlídali i vodní toky, rybníky nebo odčerpávali vodu ze sklepů.

Na Doubravě v Bílku a Sázavě ve Žďáru nad Sázavou platí druhý stupeň povodňové aktivity - pohotovost. První stupeň vyžadující bdělost je na Vysočině k 08:00 na dalších 11 místech.

Vytrvalé deště v noci vzedmuly hladiny řek v Královéhradeckém kraji. Na první povodňový stupeň, bdělost, se ráno dostaly řeka Bystřice v Rohoznici na Jičínsku a Labe ve Špindlerově Mlýně v Krkonoších. Na vzestupu byly ráno i hladiny dalších toků v kraji. Největší srážky zasáhly hřebeny Krkonoš, kde spadlo kolem 95 litrů vody na metr čtvereční.

Neprůjezdný je úsek Samechov - Ledečko na trati mezi Čerčany a Světlou nad Sázavou. Na trati Praha - Turnov v úseku mezi zastávkami Mladá Boleslav-Hlavní nádraží a Mladá Boleslav-Debř najel do padlého stromu vlak, ale nikomu se nic nestalo. Bez zranění se obešel i náraz vlaku do stromu na Vysočině na trati Tábor - Horní Cerekev v úseku Horní Cerekev - Dobrá Voda u Pelhřimova. Zmíněné tři tratě jsou stále uzavřené, kdy budou otevřeny zatím není jasné.

Množství srážek, které do rána spadlo v Jihočeském kraji, je nižší, než hydrologové očekávali. "Vzestupy hladin tedy nebudou tak výrazné. Přesto i nadále trvá nebezpečí překročení třetího stupně povodňové aktivity, a to hlavně v povodí Nežárky. Na středním a dolním úseku Lužnice a v povodí Malše nad vodním dílem Římov očekáváme překročení druhého stupně," uvedla hydroložka Kateřina Štěrbová. V povodí Nežárky a Malše očekávají hydrologové kulminaci odpoledne, Lužnice bude i během dneška stoupat.

V Jihočeském kraji, kde platí výstraha meteorologů před vydatnými dešti, bylo ráno na prvním, tedy nejnižším stupni povodňové aktivity, šest toků, a to Malše v Roudném, Nežárka v Lásenicích, Černá v Ličově, Svinenský potok v Trhových Svinách, Stropnice v Pašinovicích a Hamerský potok v Oldřiši. Také hladiny ostatních řek a potoků stoupají.

Jemný ale vytrvalý déšť pomalu zvyšuje hladiny řek na jižní Moravě. Na několika místech regionu platí první stupně povodňové aktivity, tedy bdělost, a to zejména pod přehradami, v nichž vodohospodáři z preventivních důvodů snižují hladiny.

Hasiči v Pardubickém kraji museli v noci vyjíždět k čerpání vody z desítek zatopených sklepů a dalších prostor. Například v bioplynové stanici v Dříteči na Pardubicku voda natekla do strojovny a bylo nutné ji odčerpat. V Ostřetíně na Pardubicku se valila voda z pole a začala zaplavovat a plnit příkopy a postupně i vozovku. "Čtyři hasičské jednotky zasahovaly v půl jedné ráno v Dolní Rovni na Pardubicku, kde se v obci vytvořila velká laguna a zaplnila i příkopy. V Němčicích hasiči ve 2:00 odčerpávali vodu ze zatopené silnice," uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková.

Foto: Lukáš Marvan, HZS Ústeckého kraje

Vydatné deště zvedají hladiny řek na Vysočině na více místech. Podle hejtmana Jiřího Běhounka je možné očekávat na některých místech i dosažení nejvyššího, tedy třetího stupně povodňové aktivity. "Prostřednictvím operačního střediska krajských hasičů bude všem starostům obcí doporučeno zvýšit pozornost v souvislosti s hrozícími povodněmi a sledovat aktuální zpravodajství. V případě potřeby jsou připraveni zasáhnout a poskytnout pomoc krajští hasiči i krajská policie," uvedl Běhounek.

Na Doubravě v Bílku platí druhý stupeň povodňové aktivity - pohotovost. První stupeň vyžadující bdělost je na Vysočině na dalších pěti místech, a to na Sázavě ve Žďáru nad Sázavou a Chlístově, na Šlapance v Mírovce, na Borovském potoku ve Stříbrných Horách a na Oslavě v Dolních Borech.

Ve středních Čechách byly ráno uzavřeny dvě tratě kvůli spadlým stromům. Stromy popadaly na trati Praha-Turnov v úseku mezi zastávkami Mladá Boleslav - Hlavní nádraží a Mladá Boleslav - Debř. Vlaky by se tam měly opět rozjet kolem 07:00. Již po 06:00 bude zřejmě průjezdný úsek Samechov-Ledečko na trati mezi Čerčany a Světlou nad Sázavou.

"Vzhledem k předpokládaným srážkám očekáváme vzestupy hladin na všech tocích a dosažení stupňů povodňové aktivity zejména ve vodních tocích na Českomoravské vrchovině a dále na horním Labi a Jizeře," uvedl vedoucí vodohospodářského dispečinku Povodí Labe Jiří Petr.

Třetího stupně povodňové aktivity dosáhla v Pardubickém kraji kromě Novohradky v Luži i Doubrava v Pařížově. Rychle se zvedají i další řeky, vyplývá z informací státního podniku Povodí Labe. Nejnižší, první stupeň povodňové aktivity, platí na Chrudimce v Přemilově. Rychlé zvyšování hladiny zaznamenali vodohospodáři také na Novohradce v Úhřeticích a na Labi v Přelouči.

Fotografie z Podbořan na Lounsku, kde se jinak mírný potůček rozlil do okolních domů, sklepů a zahrádek.
Fotografie z Podbořan na Lounsku, kde se jinak mírný potůček rozlil do okolních domů, sklepů a zahrádek. | Foto: Jiří Žemlička

V Pardubickém kraji již na řadě míst zasahovali hasiči. Museli odčerpávat vodu ze sklepů, zahrad či silnic, ale také z bioplynové stanice v Dřítči na Pardubicku. Ke stanici vyjížděli již před pondělní půlnocí. "Voda tady natekla do strojovny, bylo nutné použít kalová i plovoucí čerpadla," sdělila mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. Hasiči také uzavřeli silnici mezi Vejvanovicemi a Dvakačovicemi na Chrudimsku, kde museli umístit protipovodňové vaky, aby se voda nedostala do obcí.

Na Chrudimsku je extrémní nebezpečí záplav. Výstrahu vydal ráno Český hydrometeorologický ústav kvůli řece Novohradce, která již před 05:30 dosáhla stupně ohrožení. Hladina řeky navíc stále stoupá. Novohradka je zatím v Pardubickém kraji jediným tokem na povodňovém stupni. V celé ČR ale vystoupaly hladiny toků na stupeň povodňové aktivity již na 19 úsecích, ačkoli se všechny toky kromě Novohradky zatím drží na nejnižším stupni.

 

Právě se děje

Další zprávy