Měli jsme nejtepleji za 62 let, teď bude měsíc chladno

ČTK ČTK
22. 6. 2013 16:50
Předpověď: Teploty od 24. června do 21. července nepřekročí průměr, který činí 18 stupňů.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - V tomto týdnu padaly teplotní rekordy a podle Českého hydrometeorologického ústavu byly minulé dny s průměrnou teplotou kolem 23 stupňů Celsia nejteplejší nejméně za posledních 62 let.

Příští čtyři týdny ale budou podle meteorologů podstatně chladnější. Ve zveřejněné měsíční předpovědi počasí ČHMÚ předpovídá, že teploty od 24. června do 21. července nepřekročí průměr pro toto období, který činí 18 stupňů.

Právě končící týden byl podle meteorologů ve srovnání se stejným obdobím v minulých letech nejteplejší od roku 1951. V Česku dokonce padaly stoleté teplotní rekordy, například ve čtvrtek byl v Českých Budějovicích o 1,4 stupně překonán rekord z roku 1908, když meteorologové naměřili 34,4 stupně. Nejtepleji bylo ve stejný den v Praze-Karlově, a to 36,5 stupně Celsia. V příštích čtyřech týdnech se ale rekordní horka s největší pravděpodobností nevrátí.

S velkou pravděpodobností teploty v následujících týdnech nepřesáhnou průměr 18 stupňů. Zřejmě nejchladnější bude právě nastávající týden, od pondělí do konce června. "Předpokládáme, že s osmdesátiprocentní pravděpodobností bude teplotně podprůměrný. Bude velmi bohatý na srážky a na tuto roční dobu velmi studený," sdělili pracovníci ČHMÚ.

Pro další tři týdny už je podle meteorologů pravděpodobnost, že teploty klesnou pod dlouhodobý průměr, nižší. "Průměrné teploty budou pozvolna stoupat. Nejteplejší týden s nejmenším množstvím srážek se očekává od 15. do 21. července," uvedl ústav.

Co přišlo z vedra? Uvidíte ve fotogalerii.

Dlouhodobý srážkový průměr činí pro toto období 81 milimetrů. Příští čtyři týdny by měly být deštivější, zvláště v následujícím týdnu spadne podle ČHMÚ nadprůměrný objem srážek.

Nejvyšší teploty byly v období od 24. června do 21. července naměřeny v roce 2010, kdy průměrná teplota činila 21,4 stupně, a nejmenší v roce 1978, kdy průměr dosáhl jen hodnoty 13,9 stupně. Nejdeštivěji bylo v roce 1997, kdy spadlo dvaapůlkrát více srážek, než činí dlouhodobý průměr. Naopak v roce 1976 byly srážky zhruba na čtvrtině průměru.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Nejméně devět lidí zemřelo po střelbě na soukromém večírku v Kalifornii. Střelec se vloupal na zahradu

Nejméně devět lidí bylo v neděli zastřeleno na jihovýchodě města Fresno v Kalifornii. Informovala o tom agentura AP, podle které k neštěstí došlo na zahradní party kolem 18:00 tamního času (03:00 SELČ). Podle policie se střelec vloupal na zahradu a začal pálit do lidí, kteří na večírku sledovali fotbalový zápas. Policie zatím v souvislosti se střelbou nikoho nezadržela, podezřelý z místa činu utekl.

Zdroj: Zahraničí
Další zprávy