Vážení čtenáři, on-line reportáž z oslav výročí 17. listopadu tímto uzavíráme. Děkujeme za pozornost.
Ceny Paměti národa obecně prospěšné společnosti Post Bellum putují do sousedních postkomunistických zemí. Ocenění získal také Čech Miroslav Hampl, který pomáhal jako mladík vězňům v uranových dolech. Post Bellum vedle něj ocenila polského disidenta a bývalého lídra hnutí Solidarita Wladyslawa Frasyniuka, příbuzní převzali ocenění za maďarského politického vězně Lászla Regéczy-Nagye a německého politického vězně Dietricha Kocha. Do rukou jejích rodinných příslušníků putovala i cena pro slovenskou herečku Dalmu Špitzerovou, která přežila holokaust a účastnila se Slovenského národního povstání. Slavnostní večer se u příležitosti 30. výročí sametové revoluce konal v Národním divadle.
Tomáš Halík ve svém kázání v kostele Nejsvětějšího Salvátora zdůraznil, že demokracie je závazek a zodpovědnost. Vyzdvihl roli mladých lidí a studentů, se kterými se setkává. Podle něj jsou vnímaví k dění kolem sebe. Připomněl, že je třeba dbát o těžce zkoušené životní prostředí. Varoval před nenávistí, šířením strachu a populismem. Apeloval na občany, aby pozvedli hlavu, narovnali páteř a střežili svobodu. Následoval potlesk, což po kázání není obvyklé.
K 30. výročí sametové revoluce se rozhovořila i hokejová legenda Jaromír Jágr. "Kdyby nebylo 17. listopadu, tak bych nikdy nemohl hrát v osmnácti NHL. Jedna věc je dřít, další věc je ale dostat příležitost. Spousta lidí, kteří dřeli a chtěli být nejlepší, nedostali příležitost. To byla asi taková největší bezmoc během komunismu," řekl Jágr.
Představitelé zemí visegrádské skupiny se u Brány svobody v Bratislavě poklonili památce lidí, kteří před listopadovou revolucí 1989 zahynuli na hranicích při útěku do svobodného světa. Tisíce lidí se vpodvečer ve slovenské metropoli také zúčastnily mítinků a shromáždění organizovaných politickými stranami a občanskými iniciativami, na náměstí SNP vystoupili i představitelé opozice či bývalý slovenský prezident Andrej Kiska.
Paying tribute to victims of communism on the occassion of 30th anniversary of #VelvetRevolution. Wreath laying ceremony together w Czech Prime Minister Babis, Hungarian Prime Minister Orban and Polish Foreign Minister Czaputowicz at Freedom Gate in Devin, 🇸🇰 pic.twitter.com/yxvaV0JJD9
— Peter Pellegrini (@PellegriniP_) November 17, 2019
V Chebu byla v neděli slavnostně odhalena pamětní deska nedávno zesnulé herečce Vlastě Chramostové, její jméno ponese i prostranství před Západočeským divadlem Cheb. Odhalení plakety bylo součástí oslav 30. výročí listopadových událostí roku 1989. Chramostová se v roce 1973 krátce objevila v chebském divadle v titulní postavě Brechtovy hry Matka kuráž a její děti.
"Je to jen malé poděkování velké ženě," řekl k tomu starosta Chebu Antonín Jalovec (VPM). O pojmenování prostranství požádalo po smrti herečky chebské divadlo zastupitele města, kteří to v říjnu schválili.
Až čtyři desítky tisíc lidí v podvečer dorazily na Koncert pro budoucnost na Václavském náměstí. Akci zahájila Aneta Langerová, postupně se na pódiu vystřídaly desítky řečníků a umělců. Krátce před sedmou hodinou večer vystoupila i Annamária d ́Almeida, která zazpívala hymnu 17. listopadu - legendární píseň Marty Kubišové Modlitba pro Martu.
Po osmé hodině večer začala v kostele Nejsvětějšího Salvátora v Praze slavnostní mše k 30. výročí sametové revoluce, celebruje ji duchovní, teolog a pedagog Tomáš Halík. Poslechnout si ho přišlo více než 500 lidí.
Lituje premiér Andrej Babiš? Táže se Petr Honzejk.
Fakt by mě zajímalo, jestli @AndrejBabis autenticky lituje, že byl aktivním příslušníkem komunistické nomenklatury, což mu umožnilo získat sociální a následně i skutečný kapitál, který využil při cestě na vrchol byznysu, z něhož se lehce rozkročil i na vrchol mocenský.
— Petr Honzejk (@PetrHonzejk) November 17, 2019
Ústecké Činoherní studio ožilo v neděli oslavami 17. listopadu 1989. Lidé si mohli prohlédnout zázemí divadla, které bylo před třiceti lety centrem revolučního dění ve městě. Ve foyer herci četli Zahradní slavnost Václava Havla, studenti umění představili svá díla v rámci výstavy Ozvěny svobody. V Městských sadech si události roku 1989 připomněli představitelé města a dalších institucí, přítomen byl bývalý primátor Petr Gandalovič. Na přednášku textaře a výtvarníka Petra Mičky o revolučním roku přišli hlavně akademici a současní studenti.
Zaplněné Václavské náměstí.
Davy na Václaváku, 17/11. pic.twitter.com/hYlgLrzMgn
— Martin Fendrych (@fendrych_m) November 17, 2019
Součástí podvečerního programu na Národní třídě byl i videomapping, který připravila společnost Post Bellum.
Stovky lidí se odpoledne sešly také v Hradci Králové. Přišly se podívat na studentský happening na Ulrichově náměstí. Vše se odehrávalo u zdi z papírových krabic, která vznikla jako rekonstrukce stavby zdi z krabic v prosinci roku 1989 na tehdejším Gottwaldově náměstí. V prosinci 1989 byla papírová zeď v krajském městě jedním z nejvýraznějších symbolů sametové revoluce.
Stovky lidí přišly v Plzni v neděli symbolicky zúčtovat s komunistickým režimem. Sledovaly, jak z 12 let opuštěného bývalého sídla krajského výboru KSČ snímali hasiči za zvuku budovatelských písní asi čtyřmetrovou rudou hvězdu. Téměř 30 let ležela na střeše. Šlo o hlavní část oslav 30. výročí listopadu 1989 v Plzni. Budova už je týdny polepená a pomalovaná hesly, které nesla koncem roku 1989. Hvězda nepůjde do šrotu, ale zřejmě skončí v kreativní zóně DEPO2015.
Akce na Praze 6 organizované spolkem Milion chvilek, na které se demonstrovalo za zachování demokracie a proti premiérovi Andreji Babišovi, se nakonec zúčastnilo asi 100 lidí. Lidé se rozešli krátce po šesté hodině. Shromáždění ukončili společným zpěvem státní hymny.
Michael Kocáb vzpomíná na události sametové revoluce bez servítek: "Komouše jsme měli zakázat," řekl v rozhovoru pro DVTV.
Policie vydala statistiky k aktuálnímu množství lidí v pražských ulicích: Odhadované počty účastníků na dnešním pochodu z Albertova je 8 000 až 10 000, počet účastníků v ulici Národní až 40 000. Aktuální počet účastníků na Václavském náměstí je v tuto chvíli 35 000 až 40 000, počet se však s ohledem na změnu programu může změnit.
"Stále je za co bojovat, ale nevzdávám to a snažím se k tomu vést i své děti," řekl Aktuálně.cz otec dvou dětí při 30. výročí sametové revoluce.
A ještě jeden video rozhovor z dnešního dne... Šli nyní po Václaváku, otec a s ním dvě jeho děti. On státní vlajku, dcera kytku, syn transparent Chceme slušné Česko... “Stále je za co bojovat, ale nevzdávám to a snažím se k tomu vést i své děti,” řekl mi tento otec... pic.twitter.com/RxL4Q15m6R
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) November 17, 2019
O nutnosti čelit populismu mluvil i katolický kněz Tomáš Halík. "To důležité se neděje na náměstích. To důležité se děje v našem prostředí - v našich rodinách, v naší obci, v naší práci. Bez kritického myšlení není žádná odpovědná činnost a odpovědná demokracie," podotkl Halík.
"Úvahy o minulosti mají smysl jedině tehdy, jestliže nám otevírají hlubší porozumění dnešku a připravují nás na budoucnost," řekl. Největším problémem dneška podle něj nejsou ruské tanky, ale lenost kriticky myslet.
"Dnes po 30 letech si nemyslím, že bychom přes všechny problémy měli důvod k pesimismu," řekla na koncertu novinářka Lída Rakušanová, která žila dvě desetiletí v exilu a jejíž hlas znali lidé za totality z Rádia Svobodná Evropa. Podle komentátorky stačí jedny volby, "aby se ukázalo světlo na konci tunelu". Populistům podle ní dokáže čelit jen silná občanská společnost. Připomněla sobotní čtvrtmilionovou demonstraci Milionu chvilek na Letné. "Jsme na dobré cestě, akorát nesmíme zabloudit," dodala Rakušanová.
Koncert zahájila zpěvačka Aneta Langerová, zatím promluvila novinářka Lída Rakušanová.
Na Václavském náměstí nyní probíhá Koncert pro budoucnost, řada lidí se tak nyní nahrnula přímo na náměstí a do okolních ulic.
Zašlou zeď na pražské Kampě na břehu Vltavy pokryje dílo výtvarníka Petra Síse Sametový most, zobrazující cestu české demokracie mezi lety 1918 a 1989. Návrh díla dnes přímo na Kampě představili jeho autor a zástupci Prahy 1 a dalších partnerů projektu - Centra současného umění DOX, Knihovny Václava Havla a organizace Amnesty International ČR. Dílo má být instalováno na jaře roku 2020, sdělila v tiskové zprávě mluvčí radnice Prahy 1 Kateřina Písačková.
Na akci v Praze 6 Jako první promluvil a organizátor Filip Turek, který vyzval demokratické strany, aby neuzavíraly místní koalice s hnutím ANO. "Každá místní koalice napomáhá tomu, aby u moci držela StBáka," řekl Turek
Stovky lidí se dnes odpoledne v Hradci Králové přišly podívat na studentský happening na Ulrichově náměstí k 30. výročí listopadových událostí. Vše se odehrávalo u zdi z papírových krabic, která vznikla jako rekonstrukce stavby zdi z krabic v prosinci roku 1989 na tehdejším Gottwaldově náměstí. V prosinci 1989 byla papírová zeď v krajském městě jedním z nejvýraznějších symbolů sametové revoluce.
Na Slovensku se večer Babiš, slovenský premiér Peter Pellegrini a předseda maďarské vlády Viktor Orbán zúčastní ceremoniálu u památníku Brána svobody na soutoku Dunaje a Moravy pod hradem Děvín na okraji slovenské metropole u hranic s Rakouskem. Vzpomenou tam na oběti a perzekuci těch, kteří přes přísně chráněnou hranici utíkali. Babiš se večer s Pellegrinim zúčastní i koncertu k připomínce 30. výročí sametové revoluce ve Slovenském národním divadle.
Pokud se za 30 let od pádu komunismu nedokončily nějaké reformy, tak spíše ekonomické, řekl premiér Andrej Babiš. Česko se podle něj mohlo poučit ve světě. "Ale myslím, že ohledně demokracie nepotřebujeme žádné reformy. Máme svobodu a demokracii, a pokud jsem se díval na záběry z roku 1989, tak to hlavní, co Občanské fórum požadovalo, byly svobodné volby a ty máme. Myslím, že na tom není potřeba nic měnit, Česká republika nemá žádné problémy s právním státem. Je tady svoboda slova, máme nezávislá média, lidé mohou vyjadřovat svůj názor, takže z hlediska demokracie nevidím nějaký problém," uvedl premiér.
Menší akce v režii spolku Milion chvilek demokracie se koná od 17 hodin také v Šabachově parku na Praze 6. Měli by tam by vystoupit zastupitelé z prahy 6, pražská radní Hana Marvanová Kordová či Milena Johnová. Akce nazvaná Proti estébakovi zatím přilákala podle redaktora Aktuálně.cz asi 50 lidí. Na pořádek dohlíží policie.
Podle některých informací na sociálních sítích policie uzavřela část Národní třídy směrem od galerie Mánes.
Právě teď policie zakázala vstup na národní u Mánesu!!!@janekrubes @FilipHorky @SeznamZpravy @jindrichsidlo @LudekStanek @BuhZdarma @BuHsyn @Posledniskaut @PavelNovotnak pic.twitter.com/sQUj3dmR00
— Vojtěch Houdek (@vojtechhoudekk) November 17, 2019
Tamní dopravní podnik vyvěsil v dopravních prostředcích klíče, do nichž bylo možné vepsat, za jaké hodnoty lidé v roce 1989 bojovali. Jen ne každému to bylo po chuti.
V brněnské MHD visí tyto klíče. Jeden starší pán před vystoupením jeden sundal a venku roztrhal a hodil na chodník. Hrdina. Přesně tyhle mám nejradši. pic.twitter.com/Z3utYImTuS
— Běžící češtinář (@bezicicestinar) November 17, 2019
Stovky lidí se začaly shromažďovat také v Brně.
Díky, že můžem! ✌️ pic.twitter.com/FfQAzvluCa
— Brno (@brnomycity) November 17, 2019
Situace se ještě zhoršila poté, co na místo dorazil průvod z Albertova. Kolem 16:00 se část lidí začala z Národní přesouvat na Václavské náměstí na Koncert pro budoucnost.
Zástupy lidí odpoledne úplně zaplnily Národní třídu. Ulicí se dalo procházet s obtížemi, dav se rozlil do okolních uliček a průchodů. Nejvíc lidí se shromažďovalo u místa někdejšího policejního zásahu u pamětní desky. Kolem hořely svíčky.
Oslavy výročí pádu komunismu v Praze jsou podle premiéra Andreje Babiše (ANO) velice důstojné. "Lidé jsou v ulicích, mají dobrou náladu, takže myslím, že to probíhá velice důstojně. Těší se, mají určitě důvod k radosti. Myslím, že lidé jsou spokojení, a myslím si, že na Slovensku to bude podobné," uvedl Babiš před odletem na Slovensko.
Svíček na Náměstí Václava Havla stále přibývá.
Starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný (ODS) se naopak pískajícího davu zastal a zkritizoval, že se Klaus mladší vzal s sebou jako štít do náruče dítě.
Poslanec za TOP 09 dnes na Twitteru kritizoval chování těch, kteří vypískali na Národní třídě Václava Klause mladšího.
O kolegovi Klausovi mladším může každý smýšlet leccos, ale vypískat ho rozhodně nebylo správné. Vždyť kdy jindy je vhodnější čas pro smířlivost, než při připomínce znovunabytí svobody a obnovení demokratické mnohosti názorů.
— Dominik Feri (@DominikFeri) November 17, 2019
Cestu provázely historické vozy Veřejné bezpečnosti.
Průvod byl od Vyšehradu nepovoleny, proto nás zahradil a veřejná bezpečnost. :-)) pic.twitter.com/kTdyo50yHQ
— Zuzana Hronová (@ZuzanaHronova) November 17, 2019
Z Vyšehradu se účastníci již účastníci pochodu z Albertova přesunuli na náplavku, kde u připravených instalací pokládali květiny a zapalovali u nich svíčky. Pokračují na Národní třídu.
Oslavy sametové revoluce se odehrávaly také v Olomouci na Palachově náměstí, kde se až do večerních hodin odehrává happening včetně koncertů, nechyběla například vzpomínka na dobu normalizace v podání Divadla Tramtarie. V Olomouci se také demonstrovalo, protestní setkání s odkazem na sobotní demonstraci na Letné se odehrála na rohu Křížkovského a Wurmovy ulice. Sešlo se zhruba 250 lidí.
Ohýbání ústavy jako porcování českého lva nebo klimatické hrozby v podobě kostlivců, lebkounů, předvedl dnes v Praze satirický karnevalový průvod Sametové posvícení. Průvod se skládal ze 13 skupin, z nichž každá zobrazovala podle pořadatelů z iniciativy FÓR_UM některý z palčivých problémů současné společnosti - od klimatických změn až třeba po strach z rodičovství.
Nečekejme, že nás někdo povede za ručičku, říká pro Aktuálně.cz v Projektu 30 biskup a tvář demonstrací v roce 1989 Václav Malý.
Velký úspěch sklidil také bývalý předseda TOP 09 a Zemanův rival v prezidentských volbách Karel Schwarzenberg.
Dnešní politická realita je hold taková, že čelní politici ODS, TOP 09, STAN, KDU-ČSL a pirátů se při procházení po Národní můžou těšit z velké přízně. Ovšem, když přišel Karel Schwarzenberg, to byl teprve nával! Fotila moje 14 letá dcera Anicka, já točil a fotil jinde :) pic.twitter.com/syhNcRi3lH
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) November 17, 2019
Výročí revolučního roku připomíná výstavou také Národní galerie.
Velký úspěch sklidila na Národní třídě bývalá první dáma Dagmar Havlová.
Na Žofíně nyní probíhá konference "30 let trnité cesty ke svobodě a obrana před těmi, kteří nám ji chtějí vzít". Na Twitteru o tom informoval prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček, ačkoliv prezident se žádného z oficiálních aktů nezúčastnil. Na místě je pouze předseda Senátu Jiří Kubera.
Praha, Žofín, právě teď! Konference „30 let trnité cesty ke svobodě a obrana před těmi, kteří nám ji chtějí vzít“. pic.twitter.com/tlzWmGtmX0
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) November 17, 2019
Během odpoledne i večera proběhne ještě řada akcí připomínajících třicáté výročí Sametové revoluce. Podívejte se do naší grafiky, kam ještě stojí za to vyrazit.
K výročí 17. listopadu se dnes na Twitteru vyjádřil také ministr kultury Lubomír Zaorálek.
Ukázalo se, že těch 30 let nebyla jen pravda a láska proti lži a nenávisti, ale jedna pravda proti druhé pravdě, jeden zájem proti druhému zájmu, jedna láska proti druhé lásce. Cením si toho, že je tu stále dost lidí, kteří se neokřikují,jsou ochotni se poslouchat a mluvit spolu. pic.twitter.com/E8MEzvpcSF
— Lubomír Zaorálek (@ZaoralekL) November 17, 2019
Zatímco průvod se již vydal z Vyšehradu na náplavku, na Národní třídě to stále žije. Rozhovor se skauty spontánně zpívajícími písně Waldemara Matušky natočil náš redaktor.
To tak jde člověk v tom ohromném davu lidí na Národní a najednou slyší zpívat mladé lidi Matušku... Kdo to jen zpívá? Skauti? Odkud? Tak vzniklo toto povídání.. Mluvit s mladými lidmi mi často přináší obrovskou radost a naději! Jako v tomto případě! Díky, źe sleduje @Aktualnecz pic.twitter.com/Ub3MWxdeQk
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) November 17, 2019
Kolem stovky lidí se dnes odpoledne sešlo také v Brně u památníku tří odbojů, aby připomněli Den boje za svobodu a demokracii. Mezi nimi byli zástupci města, kraje, Senátu, Poslanecké sněmovny, soudů, městských částí i pamětníci. Brněnská primátorka Markéta Vaňková připomněla smrt Jana Opletala i listopad 1989, který podle ní nebyl jen dílem osobností, ale byl i o "podpoře lidí na náměstích, v továrnách, nemocnicích, školách, úřadech nebo redakcích. Po tři desetiletí díky tomu žijeme v demokracii, míru a svobodě," řekla Vaňková.
Na Vyšehradě vystoupili někteří z pamětníků demonstrace 17. listopadu 1989. Mnozí z těch, kteří se tehdejších událostí účastnili, přišli s průvodem i dnes.
Organizátoři pochodu z Albertova rozdávají účastníkům květiny, které mají připomenout ty, které nesli i demonstranti v listopadu 1989. Po cestě se je pak snažili dávat příslušníkům bezpečnosti za jejich štíty. Účastníci pochodu je pak položí na náplavce.
Rozdávání květin na Vyšehradě jako před 30 lety, kdy se akce jmenovala Vezmi s sebou květinu. pic.twitter.com/IA8R0EvuVt
— Zuzana Hronová (@ZuzanaHronova) November 17, 2019
Projev slovenské prezidentky Zuzany Čaputové ve Slovenském národním divadle. Připomněla oběti komunistického režimu a poděkovala všem, kteří se na pádě totalitního režimu podíleli.
Do průvodu z Albertova se podle odhadů zapojilo asi deset tisíc lidí. Z Vyšehradu se účastníci dnes přesunou na náplavku. Po cestě si mohou vyslechnout nahrávky se svědectvím lidí, kteří v průvodu před 30 lety byli. Nyní jsou účastníci na Vyšehradě, pokračovat budou volnějším tempem na Národní třídu, kde se koná řada akcí.
Svíci na Národní třídě zapálil také předseda pirátů Ivan Bartoš.
Ve vzpomínce na 30. výročí Sametu i Mezinárodní den studentstva hledejme sílu, která je potřeba pro zdolávání každodenních překážek, ale i k občanské angažovanosti, jaká je potřeba pro obranu demokracie a svobody. Za tuto sílu děkuji... pic.twitter.com/f7bCrdCW60
— Ivan Bartoš (@PiratIvanBartos) November 17, 2019
Lepší orientaci na Národní třídě pomáhají ukazatele.
Jedna informace pro ty, které zajímá, kde na Národní jít a kolik metrů u toho třeba našlapat :) Moc pěkné názvy! Takové sluníčkové :) pic.twitter.com/HYdFmFfw2d
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) November 17, 2019
Na poklidný průběh pochodu z Albertova dohlíží policie. Zatím vše probíhá bez problémů.
— Policie ČR (@PolicieCZ) November 17, 2019
Na místě došlo k lehké potyčce. Situaci musela uklidnit skutečná polistopadová policie a "esenbákům" domluvila, aby výstavu pomohli pověsit zpět.
Příslušníci SNB se na Národní třídě trochu příliš vžili do své role, strhli výstavu polaroidovýchch fotek.
Na Jungmannově náměstí v Praze připomíná výročí Sametové revoluce socha v podobě znamení vítězství, takzvaného "véčka". Prsty do známého gesta na šestimetrovém objektu svírá ruka kostlivce. Sochu s názvem 17.listopad 2019 od umělce Kryštofa Hoška zde instalovali v rámci oslav 30. výročí sametové revoluce. Na místě je zároveň k vidění výstava, kterou na svém Twitteru pochválil ministr zahraničí Tomáš Petříček.
Doporučuji k vidění. Výstava na Jungmannově náměstí, na níž se podílí i @Ceska_centra, představuje změny roku 1989 v celé střední Evropě. Nebyli jsme v tom sami a nebyla to samozřejmost! #30letsvobody #30let1989 #sametovarevoluce pic.twitter.com/Uqc3eCMqTY
— Tomáš Petříček (@TPetricek) November 17, 2019
Dokumenty vztahující se k osobnosti Václava Havla a jeho persekuci ze strany komunistické Státní bezpečnosti (StB), ale i další archiválie mimo jiné o Chartě 77 si dnes veřejnost může prohlédnout v Archivu bezpečnostních složek (ABS). V ulici Na Struze pořádá akci nazvanou Na čaj do archivu. Budova nedaleko Národní třídy, kde se dnes odehrává řada vzpomínkových akcí k 30. výročí pádu komunistického režimu, otevřela krátce před polednem. Přišly sem už desítky lidí starší a mladší generace i rodiče s dětmi.
Babiš poté pozval slovenského, polského a maďarského premiéra a předsedu Německého spolkového směnu na slavnostní oběd do Kramářovy vily.
V poledne uspořádal @AndrejBabis v Kramářově vile slavnostní oběd. Účasnili se předsedové vlád Slovenska @PellegriniP_, Polska @MorawieckiM a Maďarska Viktor Orbán, předseda Německého spolkového směnu Wolfgang Schäuble a ministerský předseda Saska Michael Kretschmer. pic.twitter.com/y2vpZRQoq2
— Úřad vlády ČR (@strakovka) November 17, 2019
Národní muzeum uspořádalo u příležitosti oslav 30. výročí Sametové revoluce stejnojmennou výstavu. Jako první si ji prohlédli premiér Andrej Babiš a další státníci, kteří se zúčastnili slavnostního ceremoniálu.
U příležitosti 30. výročí sametové revoluce připravilo @NarodniMuzeum stejnojmennou expozici. Jako první si ji dnes prohlédli premiér @AndrejBabis a další hosté. Slavnostně také otevřeli spojovací chodbu mezi oběma budovami muzea. pic.twitter.com/gb65mBmk32
— Úřad vlády ČR (@strakovka) November 17, 2019
Na vzpomínkovou akci na Albertov přišly dnes stovky lidí, nyní rekonstrukcí historického průvodu z listopadu 1989 na Národní třídu, kterou provází nahrané vzpomínky tehdejších pamětníků. Průvod nyní míří na Vyšehrad.
Zlínské Muzeum jihovýchodní Moravy na dnešek připravilo výstavu "Zlín - Gottwaldov - Zlín", která mapuje proměny města i změny jeho jména. Zlín se Gottwaldovem stal v lednu 1949, přejmenování města bylo na konci roku 1948 podle historika Zdeňka Pokludy velmi rychlé. Zpět k původnímu názvu se město vrátilo 1. ledna 1990.
Českou hymnu zazpívala na Národní třídě operní pěvkyně Dagmar Pecková.
Slam poetry v tramvaji zachytil také náš fotograf.
Ve stand-up tramvaji na Národní třídě probíhalo také vystoupení několika básníků improvizujících ve slam poetry.
V Litoměřicích dnes v rámci výročí 30 let od sametové revoluce skauti odhalili na náměstí sochařské dílo. Na rohu budovy na Mírovém náměstí je umístěna bronzová trikolora jako symbol 17. listopadu 1989. Shromáždění občanů se poté vydalo k památníku obětem nedemokratických režimů, kde zapálili lidé svíčky stejně jako následně u busty Václava Havla v parku.
Samotnému odhalení díla předcházela bohoslužba v téměř zaplněném kostele Všech svatých, která byla pojata jako poděkování za 30 let svobody.
Na olomoucké filozofické fakultě si dnes připomněli události roku 1989 vzpomínkou na okupační stávku. Učebny studentů se proměnily v tiskárny, plakátovací sekce či telefonní ústředny. Nechyběla ani písárna včetně několika desítek psacích strojů a stohů letáků. Dobu listopadových událostí roku 1989 na fakultě, která byla tehdy centrem revolučního dění v Olomouci, se rozhodli lidem v autentické podobě přiblížit tehdejší členové studentského stávkového výboru. Atmosféru lidem přiblížila i výstava bezmála 1200 dobových fotografií rozmístěných po zdech fakulty.
Předseda ODS Petr Fiala poobědval s disidenty a dalšími důležitými aktéry listopadu 1989.
Tradiční oběd v Mánesu s disidenty a lidmi Listopadu 89. Jejich příběhy dokládají, že hrdinství má mnoho podob, že svoboda není nic abstraktního, ale že je to podmínka dobrého života. Lidem, kteří se postavili totalitní diktatuře, bychom měli naslouchat i dnes. pic.twitter.com/HW3aJ9r197
— Petr Fiala (@P_Fiala) November 17, 2019
Významné jubileum připomínají po celém Česku také různé výstavy. Například v Regionálním muzeu v Kolíně byla v neděli zahájena expozice s názvem Socialistický sen. Výstava se snaží poodkrýt podobu bytové kultury za socialistického Československa.
Podívejte se, jak lidi slavící na Národní třídě zachytil z leteckého pohledu policejní vrtulník.
V Brně připomněli jednu z obětí komunistického režimu Danuši Muzikářovou. Dnes po ní slavnostně pojmenovali park v centru města. Osmnáctiletou studentku zastřelili v srpnu 1969 při ročním výročí okupace z roku 1968.
Podle primátorky Vaňkové jsou v dnešní době demokratické hodnoty často zpochybňovány. "Je stále důležitější si připomínat, jak těžké bylo období nesvobody a útlaku," poznamenala Vaňková.
Jedno z témat, která dnes při oslavách rezonují, je také životní prostředí.
Rád bych upozornil, že při letošních oslavách se mluví také o životním prostředí... Po zajímavé debatě v Nové budově Národního divadla jsem si proto povídal pro @Aktualnecz s Michaelou Pixovou z Klimatické koalice a s Janem Rovenským z Greenpeace... A debaty tady pokračují dál! pic.twitter.com/f1yzlSPojZ
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) November 17, 2019
Policie zveřejnila na svém Twitteru aktuální záběry z centra Prahy pořízené z vrtulníku.
Aktuální záběry z policejního vrtulníku pic.twitter.com/57m134OK6D
— Policie ČR (@PolicieCZ) November 17, 2019
Účastníky Festivalu svobody na Národní třídě zpovídá náš redaktor Radek Bartoníček. Proč přijeli do Prahy až z Chebu? Co jim vadí na současné politické situaci a co by si přáli?
“Jsme moc rádi, že tady na Národní můžeme slavit svobodu. A máme radost ze včerejší akce na Letné,” řekla mi tato dvojice, když jsem náhodné oslovoval za redakci @Aktualnecz lidi na Národní třídě... Paní má navíc moc krásné náušnice v národních barvách :) pic.twitter.com/dZa5u0lgJ8
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) November 17, 2019
Výročí událostí roku 1989 připomněl na Twitteru také pražský primátor Zdeněk Hřib, který vyzval k tomu, aby si národ vážil především mladých lidí, kteří byli v minulosti hybateli událostí.
Poté, co na Národní třídě zazněla česká hymna, položil rektor Zima k pietnímu místu věnec.
“Kde domov můj,” zaznělo právě na Národní třídě z úst operní pěvkyně Dagmar Peckové. Rektor Tomáš Zima poté předal skautům věnec, aby ho položili na bezpečné místo k pietě. @svobodalistopad #dikyzemuzem pic.twitter.com/MEirZAeooK
— Univerzita Karlova (@UniKarlova) November 17, 2019
"Svobodu a demokracii je potřeba hájit a rozvíjet, ale je to také velká odpovědnost. Važme si toho, že žijeme v demokracii, bohaté zemi, buďme bdělí, abychom se mohli setkávat a diskutovat, slyšet i další názory," řekl na Albertově rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima. Jeho projev provázel pískot a skandování "hanba". Někteří studenti požadují Zimovo odstoupení. Zima sklízel kritiku za uzavření sponzorské smlouvy s Home Creditem, postoj k ochraně klimatu či činnost Česko-čínského centra na univerzitě.
Na Karla Kryla a sametovou revoluci dnes vzpomínali také návštěvníci Expozice Karla Kryla v Kroměříži. Kryl se ve městě narodil. Expozice byla dnes pro návštěvníky otevřena zdarma, konala se tam pietní vzpomínková akce Světlo pro Kryla. Komorně laděná expozice instalovaná v opraveném suterénu budovy Starého pivovaru připomíná Krylovy písně, ale i jeho milostnou poezii. Verše jsou na chodbě napsané rtěnkou na zrcadle nebo vytesané do země.
Sametovou revoluci z listopadu 1989 ode dneška na vstupních schodech do liberecké radnice připomíná speciální schod z liberecké žuly. Je na něm Havlův citát: "Život je radostná spoluúčast na zázraku bytí" a z boku poděkování: "Všem, kteří se v listopadu 1989 vzepřeli totalitě".
Na Národní třídě probíhala dopoledne akce Sametový brunch.
Na Národní třídě zazněla ve 13:15 na balkónu Paláce Metro česká státní hymna v podání operní pěvkyně Dagmar Peckové.
Památku studentů z roku 1939 uctila v Brně bývalá ministryně školství Kateřina Valachová.
Uctila jsem památku studentů roku 1939 v Kounicových kolejích v Brně. Roky 1939 a 1989 úzce souviseji a jsem ráda, když je dnešní den znovu vzpomínkou na oběti roku 1939 stejně, jako na odvahu studentů roku 1989. Není vzdělání bez svobody a není svobody bez vzdělání! pic.twitter.com/8dgcU64TwG
— Kateřina Valachová (@katavalachova) November 17, 2019
V rámci Festivalu svobody probíhají také nejrůznější debaty se zajímavými osobnostmi.
Rád bych dal vědět také o zajímavých debatách, které běží například v Rock Cafe. Tady jsem zachytil začátek povídání o zásahu nacistů proti studentům v listopadu 1939... NEZAPOMÍNEJME na to, prosím. Uslyšíte i jednu zajímavost, kterou určitě nevíte :) pic.twitter.com/JJUUfKprl5
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) November 17, 2019
Sledujte přímý přenos DVTV z Albertova.
Na pietním aktu u Hlávkovy koleje zazněly především výzvy k dialogu a hledání toho, co spojuje současnou společnost. Předseda Studentské komory Rady vysokých škol Michal Zima požádal o minutu ticha za Vojmíra Srdečného. Poslední přeživší student odvlečený během nacistických represí proti studentům ze 17. listopadu 1939 do koncentračního tábora v Sachsenhausenu zemřel letos 14. srpna ve věku 99 let. Srdečný se každoročně pietního aktu účastnil.
Pietní akty u Hlávkovy koleje a v Žitné ulici. Studenti, akademici, politici. Pohledy zpět i vpřed.
— Univerzita Karlova (@UniKarlova) November 17, 2019
Užijte si sváteční den! @svobodalistopad #dikyzemuzem pic.twitter.com/EH8GLIPggV
Americký velvyslanec pokládá na Národní třídě věnec k pietnímu místu. Lidé mu tleskali a volali "Děkujeme". King novinářům řekl, že přišel oslavit 30 let svobody, demokracie a vlády práva. "Byli jsme tu včera, jsme tu dnes a budeme tu zítra," dodal k roli Spojených států.
Premiér Andrej Babiš přišel na Národní třídu s kravatou v barvě ruské trikolory namísto české. Upozornil na to na Facebooku redaktor serveru Hlídací pes Robert Malecký. Na projev v Národním muzeu si již vzal správnou.
Stovky lidí přišly dnes v poledne na vzpomínkovou akci na pražský Albertov, aby si připomněly studentské události roku 1939 a 1989. Na shromáždění vystoupili zástupci vysokých škol i bývalí studentští vůdci. Vystoupení rektora Univerzity Karlovy Tomáše Zimy provázelo nesouhlasné pískání.
Na Albertově to žije. Děkujeme, že jste dnes s námi a připomínáte si události let 1939 a 1989.
— Univerzita Karlova (@UniKarlova) November 17, 2019
Ve 14:30 vyrazí Sametový průvod směr Národní třída. Pojďte taky! @svobodalistopad #dikyzemuzem pic.twitter.com/CNGmbunz6C
Autoři a signatáři prohlášení vyzvali, aby setrvání ve funkcích zvážili ti, kteří "škodí svobodě, demokracii a našim vztahům s přáteli a spojenci v zahraničí". Volají k odpovědnosti politiky, kteří zneužívají své mocenské pozice, jsou v trvalém střetu zájmů a korumpují své okolí i právní stát. Vyzvali také k účinné ochraně veřejnoprávních médií, která stále častěji čelí zastrašování a manipulacím ze strany politiků.
Prohlášení může podepsat kdokoli, kdo s jeho hodnotami souhlasí, a to buď v tzv. Obýváku Václava Havla na Národní třídě nebo on-line na webu www.provolani19.cz/.
Na Národní třídě podepisují lidé Provolání osobností k 17. listopadu. Kritizují v něm zpochybňování hodnot demokracie a lidských práv, pokusy o obrat k autoritářským režimům, korupci, útoky proti právnímu státu nebo nátlak na média.
Jak vzpomíná na události 17. listopadu před třiceti lety tehdejší studentská vůdkyně Monika Pajerová? A jaká je podle ní situace dnes? Cítí, že je demokracie ohrožena? Přečtěte si v naše rozhovoru.
V Plzni si připomněli výročí Sametové revoluce primátor Martin Baxa společně s plzeňským biskupem Tomášem Holubem odhalením pamětní desky kardinálu Josefu Beranovi, který byl za minulého režimu perzekvován a nakonec donucen k emigraci do Říma, kde roku 1969 zemřel.
Sváteční den jsme v Plzni začali spolu s panem primátorem modlitbou na nábřeží a odhalením pamětní desky kardinálu Beranovi na naší katedrále. Kardinálova slova o pokrytectví, které roste všude, kde není hájena svoboda svědomí, nebyla zásadní jen pro koncil, ale platí i dnes! pic.twitter.com/vSpUQ5upbY
— Tomáš Holub (@TomasHolubPB) November 17, 2019
Oslavy probíhají také v Akademii věd, kde je možné navštívit s dětmi Festival vědy a techniky. Náš redaktor vyzpovídal jednu z lektorek středověké tiskařské a písařské dílny.
Vešel jsem na Akademii věd a hleděl, kolik je tady dětí! A také dívka Markéta, která se moc hezky dětem věnuje! A také hezky povídá! Podívejte se, co dělá, jak je oblečená - a co by přenesla z historie do dnešních dnů... Díky, že sledujete on-line @Aktualnecz . Krásný svátek! pic.twitter.com/JTOk6gdQzb
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) November 17, 2019
Památku studentů hájících akademické svobody a lidská práva si dnes v Praze připomnělo několik desítek účastníků pietní vzpomínky u památníku Jana Opletala a Václava Sedláčka. "Díky událostem v letech 1939 a 1989 tady můžeme svobodně stát a mluvit," uvedl ministr školství Robert Plaga. "Dnešní svět nemá jednoduchá řešení. A kdo říká, že je má, před tím bychom se měli mít na pozoru," dodal.
Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima připomněl, že obě tato výročí spojuje fakt, že lidé tehdy táhli za jeden provaz. "A to je silná výzva do budoucnosti - pokud chceme něco dokázat, musíme postupovat společně, musíme jeden druhého respektovat a vnímat názory druhých. Dnešní den je svátkem odvahy, svobody a demokracie. A těchto hodnot si musíme vážit," řekl Zima.
Jak bude vypadat večerní videomapping Cesta ke svobodě na budově Národního muzea? Dopoledne jej měli možnost zhlédnout účastníci slavnostního ceremoniálu. K vidění pro veřejnost bude na budově muzea v 19 a 22 hodin.
Na Národní třídu zavítal také Jiří Drahoš. Jeho zapálení svíce u pietního místa provázel na rozdíl od jiných politiků potlesk. Náš redaktor se ho ptal, zda uvažuje nad kandidaturou v dalších prezidentských volbách.
A na Národní třídě je 17/11 také Jiří Drahoš. Za @Aktualnecz jsem se ho mimo jiné zeptal: Proč se vám a dalším politikům nedaří oslovit ve volbách ještě více lidi? A budete kandidovat v dalších prezidentských volbách? Více ve videu... pic.twitter.com/EDjMv74a3L
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) November 17, 2019
O čem dalším hovořil Andrej Babiš v Národním muzeu? Poděkoval například studentům i hercům divadel, kteří se hned 17. listopadu 1989 začali zabývat brutálním zásahem komunistické bezpečnosti proti pokojné demonstraci. Více se dočtete v článku.
Výročí provází řada kulturních akcí. Na Národní třídě zazněla například symfonická báseň Vltava Bedřicha Smetany z cyklu Má vlast, kterou zahrál Akademický orchestr ČVUT.
A Vltava v podání Akademického orchestru ČVUT je taková krása, ze po rozhovoru a ukázce dávám vetší část... A také pohled do tváři posluchačů... Abyste viděli, jaká tady panuje radost! :) pic.twitter.com/GTyd1zNjNf
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) November 17, 2019
Oslavy výročí Sametové revoluce probíhají napříč celou republikou. Události si připomínají například lidé v Liberci.
Podívejte se na ukázku z velkoformátové projekce Paměť národa: 1989. Promítat se bude na Národní třídě v 17:00 18:45 a 20:00.
K výročí se vyjádřil také bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek "Demokracie není jenom většina, musí naplňovat jisté hodnotové prvky jako je nezávislost médií, nezávislost justice, základní atributy právního státu mezi které patří třeba i to, že nikdo nesmí rozhodovat ve věci, na které má subjektivní zájem. To je celá řada atributů, které poslední dobou jsou zpochybňovány nebo neplatí, tudíž je ohrožována demokracie a právní stát," řekl.
Na to, co si myslí o výzvě Mikuláše Mináře opozici, odpovídal našemu redaktorovi na Národní třídě.
Protože na Národní vidím i Miroslava Kalouska, šel jsem se ho za @Aktualnecz zeptat, co říká na výzvu Mikuláše Mináře o spolupráci stran, není třeba překážkou on, jak míní někteří jeho kritici? A proč ho tady zdraví mnoho lidi, ale ve volbách vyhrává jasně Andrej Babiš? pic.twitter.com/440GWZwneO
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) November 17, 2019
Situace, kdy premiér nemůže položit bez kontroverzí květiny ve státní svátek na Národní třídě, není normální, řekl předseda ODS Petr Fiala. Premiér Andrej Babiš by tak měl podle něj přemýšlet, proč vyvolává u lidí odpor.
"Velice si vážím, jak nás tady lidé přijali a cítím to jako závazek. Situace není normální, není normální, aby na velký státní svátek nemohl prezident a premiér položit květiny na Národní třídu, aniž by to vyvolalo obrovské společenské kontroverze a myslím, že by prezident i premiér měli přemýšlet nad svými kroky a svým jednáním a proč vyvolávají takový odpor občanů," řekl Fiala.
Každý rok chodím s našimi členy a příznivci na Národní oslavit svobodu a uctít památku obětí komunismu. Každý rok nás jde více. Protože stále více lidí si uvědomuje, že svoboda není samozřejmá. Že se komunisté opět podílejí na vládě. pic.twitter.com/k9QKywzmHR
— Petr Fiala (@P_Fiala) November 17, 2019
Pomník na Národní třídě stráží čestná jednotka České obce sokolské a také čestná stráž skautů. Dva ze sokolů vyzpovídal náš redaktor. "Pokud dojde k nějakým protestům či projevům nenávisti, tak i se skauty odejdeme, jelikož naše organizace s tím nechtějí být spojovány," řekl jeden ze sokolů.
Tady si můžete poslechnout dvojici sokolů, kteří stojí čestnou stráž se skauty u pomníku na Národní třídě... “V případě projevů nenávisti, my jako čestná stráž i se skauty odchazime,” řekli @Aktualnecz pic.twitter.com/EcsyUn3Ata
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) November 17, 2019
Naši reportéři nadále sledují také pietní místo na Národní třídě, kam dopoledne přišel také předseda lidovců Marek Výborný. Pro Aktuálně.cz okomentoval výzvu Milionu chvilek pro demokracii ze včerejší demonstrace.
Dvojblok politických stran? Nebo čtyřblok? Jak zareagujete na výzvu Mikuláše Mináře? Ptal jsem se za @Aktualnecz na Národní předsedy STAN Víta Rakušana pic.twitter.com/i4Dzk915o6
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) November 17, 2019
Na závěr ceremoniálu v Národním muzeu zazněla nejprve slovenská a poté také česká státní hymna v podání dětí z dětského pěveckého sboru Českého rozhlasu.
Se svou řečí vystoupil v Národním muzeu slovenský premiér Peter Pellegrini. Připomněl především to, že změny proběhly bez násilí a v rámci ústavních zvyklostí, bez destabilizace regionu během revoluce, ale i při rozdělení Československa.
"Před třiceti lety jsme stříhali ostnaté dráty a bořili barikády. Dnes ale vidíme, že jsme si je mentálně znovu mezi sebou postavili. Prosím, změňme to. Hledejme širokou podporu pro naše plány a myšlenky. To je základní odkaz listopadových dní pro současnost." dodal slovenský premiér.
Premiér Maďarska Viktor Orbán ve svém projevu akcentoval především význam národních států a varoval před větší evropskou integrací. "Bez národních států nemůže existovat demokracie," uvedl. "Pokud chceme zlepšit náš evropský svět, tak potřebujeme žít svůj vlastní středoevropský život, abychom mohli ochránit naše rodiny, mít rádi vlastní národ, mít svůj jazyk, svobodu a nezávislost," řekl Orbán.
"Před 30 lety jsme si mysleli, že naší budoucností je Evropa. Nyní už vidíme, že my jsme budoucností Evropy," akcentoval význam Visegrádské čtyřky Orbán.
V Národním muzeu promluvil polský premiér Mateusz Morawiecki, který ocenil především společné hnutí Solidarita.
Na Národní třídě mezitím lidé vypískali předsedu Trikolóry Václava Klause mladšího, který přišel na pietní místo zapálit svíčku. Novinářům řekl, že takové negativní chování je pro něj nepříjemné. "Moc nechápu, že tady ten pouliční výbor bude kádrovat, kdo smí položit svíčku a kdo ne," dodal.
Tady jsem zachytil značně vzrušenou atmosféru na Národní ve chvíli, kdy tady byl před chvíli předseda Trikolóry Václav Klaus mladší s dcerou - a na závěr videa jeho slova... Další zpravodajství z dnešního dne najdete na @Aktualnecz Prosím, chovejme se k sobě navzájem slušně... pic.twitter.com/2LYxDvmEPA
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) November 17, 2019
Schäuble hovořil o překonávání vzájemných rozdílů mezi lidmi i státy tak, abychom mohli ve světě, jehož výzvy můžeme překonávat pouze společně, Evropu posílit za pomoci respektu a optimismu, který symbolizuje věta "Kdy, když ne teď, kdo, když ne my?"
Připomněl také mírumilovné rozdělení Čechů a Slováků, kteří nadále zůstali přáteli. "Gratuluji všem Čechům a Slovákům k národnímu svátku a předávám poděkování všech svých krajanů za to, že přispěli k překonání rozštěpené Evropy. Naším společným závazkem je nikdy ji znovu neohrozit," dodal.
Následuje projev předsedy německého Spolkového sněmu Wolfganga Schäubleho. Ten vzpomněl nejprve na své setkání s tehdejším ministrem vnitra Jánem Langošem, s nímž otevřeli jeden z hraničních přechodů. Langoš jako bývalý disident neměl v té době platný pas, hranici tak překročili společně.
"Nyní zažíváme nejlepší a nejsvobodnější období, jaké pamatujeme. Období unikátní v rámci celé historie naší země. Naším úkolem nyní je udržet svobodu a demokracii pro příští generace," apeloval premiér Babiš a připomněl nejrůznější aspekty, které podle něj úspěch Česka tvoří. "Česká republika je nejkrásnější země na světě a lidé v ní jsou kreativní, zruční, pracovití a nejlepší na světě," chválil Čechy Babiš. "Nemusíme spolu vždy souhlasit, jsme ale skvělá země plná skvělých lidí," dodal.
Premiér se vyjádřil také ke svému členství v komunistické straně. "Já jsem byl členem KSČ a jak jsem již mnohokrát řekl, nejsem na to pyšný. Nebyl jsem v té době tak statečný a angažovaný jako Havel. Navíc jsem nebyl v listopadu 1989 v Československu. Dnes jsem tady, premiérem demokratické země zvolený ve svobodných volbách," řekl. Premiér poté poděkoval všem, kteří se na listopadových událostech podíleli a vyjádřil úctu studentům, zakladatelům Občanského fóra i všem, kteří pracovali v exilu a disentu.
Babiš ocenil roli Václava Havla za komunistického režimu i během revoluce. "Jeho odvaha za komunismu i za Sametové revoluce byla obdivuhodná, i když názory na něj se různí, jak už tomu bývá u všech významných osobností," řekl Babiš.
Babiš v úvodu projevu označil Sametovou revoluci za "nejvýznamnější událost novodobé historie naší republiky".
"To video bylo fantastické," pochválil Babiš videomapping a dodal, že ředitel Národního muzea si podle něj skutečně zasloužil státní vyznamenání, které prezidentovi navrhl.
Program zahájil prvním projevem generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš společně s ředitelem Slovenského Národného muzea. Následuje projev českého premiéra Andreje Babiše.
Právě začíná program v Národním muzeu, který byl zahájen videomappingem s názvem Cesta ke svobodě. Na místě jsou kromě českých státních představitelů také premiéři Polska, Slovenska či Maďarska a předseda německého Spolkového sněmu Wolfgang Schäuble, aby uctili výročí pádu komunismu. Státníci vystoupí s projevy a posléze si v muzeu prohlédnou výstavu Sametová revoluce.
Andrej Babiš přednese v Národním muzeu řeč k třiceti letům od Sametové revoluce, projev budeme sledovat přímo na místě. "Řeknu vše, co považuji za nutné a vhodné. Možná budete překvapení," uvedl premiér k chystané řeči.
Do Národního muzea dorazil například také ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) s manželkou.
Do Národního muzea přicházejí další členové vlády, dorazil také americký velvyslanec v Česku Stephen B. King (na snímku). Z Visegrádské čtyřky je zatím přítomen jen Andrej Babiš.
Stephen B. King se předtím zastavil i na Národní třídě. Lidé mu tleskali a volali "Děkujeme".
Pražský primátor Zdeněk Hřib komentuje dnešní významné výročí.
Někteří politici vám budou tvrdit, že už je hotovo. Že máme oslavovat, co máme, a už nekritizovat a nekontrolovat mocné.
— Zdeněk Hřib (@ZdenekHrib) November 17, 2019
Ale to není pravda. Odkaz Listopadu je právě v tom, že se máme občansky zajímat o svět kolem nás. pic.twitter.com/RxTAPmcG3W
Na Národní třídu přišel například také předseda lidovců Marek Výborný, europoslanec za KDU-ČSL Tomáš Zdechovský nebo Pavel Telička (Hlas).
Budova Národního muzea na Václavském náměstí. Babiš se tu dopoledne sejde s premiéry zemí Visegrádské čtyřky a předsedou Německého spolkového sněmu Wolfgangem Schäublem. Společně se zúčastní slavnostního programu k 30. výročí sametové revoluce, Babiš také přednese projev.
Český premiér dorazil s manželkou Monikou Babišovou krátce před 9:00 do budovy Národního muzea.
K rannímu dění na Národní třídě, během kterého lidé vypískali politiky z ANO a ČSSD, se na Twitteru vyjádřil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. "Došlo na mé varování. Místo oslav 30. výročí 17. listopadu 1989 sledujeme agresivní orgie nenávisti příznivců "demokratických" stran," napsal Ovčáček na Twitteru.
Prezident Miloš Zeman si Sametovou revoluci připomněl v sobotu na Slovensku. Víkendových akcí v Praze se zúčastnit nechystá. Podle svých slov zavzpomíná doma.
Došlo na mé varování. Místo oslav 30. výročí 17. listopadu 1989 sledujeme agresivní orgie nenávisti příznivců “demokratických” stran.
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) November 17, 2019
Krátce po delegaci ČSSD se na Národní třídě zastavil také předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD). Zdůraznil, že je třeba si vážit svobody a demokracie.
Památník 17. listopadu na Národní třídě je zasypán květinami i svíčkami.
Kromě Hřiba dorazili na Národní třídu i další zástupci koalice na pražském magistrátu - Jan Čižinský za Praha sobě a Hana Marvanová za Spojené síly.
Demokracie, svoboda a právní stát v ČR podle Hřiba erodují. Je smutné, že trend nastolují někteří nejvyšší představitelé, řekl novinářům na Národní třídě.
Kolem čtvrt deváté se na Národní třídě zastavil také předseda ČSSD Jan Hamáček s dalšími členy strany. I na ně lidé stejně jako na politiky z hnutí ANO pokřikovali.
"Jsou to známe tváře, které na podobné akce chodí," řekl na adresu demonstrujících Hamáček s tím, že se v roce 1989 bojovalo za to, aby na mě mohli lidé pískat.
Lidé na Národní třídě vypískali i ministry za ČSSD. pic.twitter.com/0SRUScdcZd
— ČT24 (@CT24zive) November 17, 2019
Na Národní třídu dorazil pražský primátor Zdeněk Hřib, k památníku 17. listopadu položil květinu a zapálil svíčku. Jeho přítomnost lidé naopak doprovodili potleskem. Hřib také před novináři pochválil klidný průběh sobotní demonstrace na Letné.
K dnešnímu významnému datu se na Twitteru vyjádřil předseda TOP 09. "Naše země žije už 30 let ve svobodě a demokracii, ale nikdy od roku 1989 nebyly tyto hodnoty zpochybňovány tak výrazně jako nyní," napsal mimo jiné.
17. listopad je pro mě osobně nejdůležitějším státním svátkem, který v sobě spojuje boj za svobodu a demokracii a odpor proti zlu komunismu i nacismu. Naše země žije už 30 let ve svobodě a demokracii, ale nikdy od roku 1989 nebyly tyto hodnoty zpochybňovány tak výrazně jako nyní.
— Jiří Pospíšil (@Pospisil_Jiri) November 17, 2019
Ještě jeden snímek z Babišovy zastávky na Národní třídě.
Babiš na adresu protestujících, kteří na něj křičeli "StB", novinářům sdělil, že ve Státní bezpečnosti nepůsobil. "Vyhrál jsem třikrát soud a znovu ho vyhraju," dodal.
Národní třídu vnímá jako symbolické místo svobody a demokracie. K ultimatu, která v sobotu zazněla na demonstraci na Letné, uvedl, že nechápe, proč demonstrující chtějí jeho demisi. "Co se stane? Padne vláda, budeme mít krizi. Já to nechápu," řekl.
Babiš i s ministry opustil Národní třídu, kam dorazil ještě za tmy, po půl osmé. Předseda hnutí ANO se během dopoledne přemístí do Národního muzea, kde se s premiéry zemí V4 a předsedou Německého spolkového sněmu Wolfgangem Schäublem zúčastní slavnostního programu k 30. výročí sametové revoluce a přednese projev.
"Babiš nekrade, Babiš nemůže nikoho zkorumpovat," řekl Babiš na Národní třídě serveru Novinky.cz.
"Chtějí po mně, abych dal Agrofert pryč, ale to já jsem udělal. Mě už ani nepustí na valnou hromadu Agrofertu, já Agrofert nemám," reagoval premiér na sobotní demonstraci na Letné. Organizátoři protestu po něm požadují, aby se do 31. prosince zbavil Agrofertu a odvolal ministryni spravedlnosti Marii Benešovou, jinak ať podá demisi.
Babiš za doprovodu dalších ministrů na Národní třídě.
Za skandování a pískání 15 protestujících premiér Babiš položil květinu a zapálil svíčku na Národní třídě. Lidé na něj například křičeli "hanba" nebo "StB".
Předsedu vlády doprovázela ministryně financí Alena Schillerová, ministr průmyslu Karel Havlíček či ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová. Na místo dorazila i šéfka resortu spravedlnosti Marie Benešová, ministři školství Robert Plaga a zdravotnictví Adam Vojtěch.
To nejdůležitější, co se dnes bude dít v Praze, ale i na dalších místech republiky, najdete v přehledné infografice Aktuálně.cz.
Vážené čtenářky, vážení čtenáři, vítáme vás u on-line reportáž z oslav 30. výročí počátku sametové revoluce. Reportéři Aktuálně.cz sledují události v ulicích metropole.