Odstupte, vybízí Zimolu opoziční zastupitelé. Vadí jim hejtmanův nákup domu na Lipně

ČTK ČTK
23. 3. 2017 13:10
Opozice v Jihočeském kraji vyzvala na čtvrtečním zasedání hejtmana Jiřího Zimolu k rezignaci. Zastupitelům se nelíbí podle nich nestandardní nákup rekreačního domu v Lipně nad Vltavou. Ten má hejtman koupit od předsedy představenstva společnosti Jihočeské nemocnice Martina Bláhy. Nemocnici přitom zřizuje kraj, a Bláha je tak de facto podřízeným Jiřího Zimoly. Podle hejtmana je však vše v souladu se zákonem a etikou a celou kauzu považuje za účelově vytvořenou.
Jihočeský hejtman Jiří Zimola.
Jihočeský hejtman Jiří Zimola. | Foto: Ludvík Hradilek

České Budějovice - Opoziční zastupitelé Jihočeského kraje vyzvali na čtvrtečním zasedání hejtmana Jiřího Zimolu (ČSSD), aby odstoupil z funkce. Důvodem je podle nich nestandardní nákup rekreačního domu v Lipně nad Vltavou. Zimola má objekt koupit od předsedy představenstva společnosti Jihočeské nemocnice Martina Bláhy. Ten nechává pro sebe, Zimolu i jeho náměstka Jaromíra Slívu (ČSSD) na Lipně rekreační domy stavět. Hejtman od začátku tvrdí, že v ničem nepochybil a kauza je vytvořena účelově.

"Přijde mi absurdní obhajovat něco, co je v souladu se zákonem i etikou," uvedl Zimola. Koaliční partner sociální demokracie ANO navrhl přestávku v zasedání zastupitelstva. V ní se má sejít stávající koalice, kterou kromě dvou zmíněných stran ještě tvoří hnutí Jihočeši 2012.

"Budu chtít vidět od pana hejtmana smlouvy (ohledně rekreačního domu na Lipně). Pokud to nebude smlouva, která je notářsky ověřená, můžu pochybovat o tom, kdy byla sepsána. Proto jsem svolala koaliční jednání," řekla novinářům Radka Maxová (ANO). Dodala, že hnutí primárně neusiluje o odvolání hejtmana z funkce. Podle ní chce ANO hlavně řešit pozici Martina Bláhy. "Jedna z variant je, že navrhneme jeho odvolání," uvedla Maxová.

Zimola před několika dny uvedl, že od Bláhy získá dům, jakmile bude zkolaudovaný. Dodal, že na vše má smlouvy, s nimiž může transakci dokladovat.

Opoziční zastupitelé kauzu nepovažují za marginální. Vadí jim fakt, že Zimolovi nechal postavit dům Bláha, jenž je de facto hejtmanovým podřízeným. Společnost Jihočeské nemocnice zřizuje kraj. "Hejtman by měl zvážit své setrvání ve funkci," uvedl Jiří Švec z opozičního uskupení Pro Jižní Čechy. Stejně se vyjádřil i Jan Zahradník z ODS.

 

Právě se děje

Další zprávy