Sobotka obhájil post šéfa ČSSD, dostal hlasy dvou třetin delegátů. Překvapil je ostrým projevem

Petr Honzejk
Aktualizováno 10. 3. 2017 15:31
Premiér Bohuslav Sobotka obhájil pozici předsedy ČSSD. V tajné volbě delegátů sjezdu v Brně dostal přibližně 67 procent platných hlasů. Delegáti mu odevzdali 460 platných hlasů, proti jeho zvolení se jich vyslovilo 201. Ministerský předseda stranu vede od roku 2011 a tentokrát neměl protikandidáta. Delegáty požádal o silný mandát před blížícími se volbami do sněmovny. Při poslední volbě v roce 2015 získal Sobotka zhruba 85 % hlasů, podobně úspěšný byl i o dva roky předtím, kdy ho podpořilo přibližně 84 % delegátů.
Bohuslav Sobotka.
Bohuslav Sobotka. | Foto: Tomáš Škoda

Brno - Bohuslav Sobotka byl podle očekávání už počtvrté zvolen předsedou ČSSD. Delegáti sjezdu na brněnském výstavišti mu dali 67 procent hlasů. Je to relativně silný mandát, ještě před volbou delegáti spekulovali o tom, že Sobotka nemusí dostat ani 60 procent, což se obecně považovalo za hranici neúspěchu.

Zvolení Sobotky předcházely dva radikálně odlišnými projevy. První vystoupení, zpráva předsedy, bylo výčtové, suché, bez energie. Delegáti si ho vyslechli, ale žádné nadšení nevyvolalo. Potlesk Sobotka nesklidil ani jednou, na rozdíl třeba od prvního místopředsedy Milana Chovance a místopředsedy Lubomíra Zaorálka.

"Chybí tomu emoce, v tom je největší potíž strany," řekl HN právník Miroslav Jansta, jenž krátce před sjezdem v tisku zkritizoval Sobotku a vysloužil si za to kritiku mnohých spolustraníků.

Jakoby ale jeho slova Sobotka slyšel. V druhém proslovu, předsednickém nominačním projevu dokázal 681 delegátů sjezdu zaujmout. Varoval před hrozbami, kterým se podle něj musí ČSSD postavit. Na prvním místě to je podle něj hrozba vytvoření pravicové vlády. Sobotka delegátům tvrdil, že hnutí ANO chystá koalici s ODS. "A to přitom ANO, coby hnutí nespokojených občanů vzniklo v roce 2011 právě proti pravicové vládě, kde to jsme?!" hřímal jako vyměněný Sobotka.

Největší potlesk vyvolal Sobotkův útok na předsedu hnutí Andreje Babiše. "Babiš není sociálně citlivý miliardář. Je to člověk, který nemá rád demokracii. Chce získat absolutní a nekontrolovanou moc, použije všechny prostředky včetně neomezeného populismu," řekl předseda ČSSD. Odmítl scénář, kdy by "politická ekonomická a mediální moc byla koncentrovaná v rukou jednoho člověka." To podle něj vždy v historii skončilo špatně. "Korupcí, zneužíváním moci, ekonomickým úpadkem země."

Sobotka slíbil, že se zaměří na platy, bude prosazovat daňovou progresi, několikrát zmínil zájmy tradičních sociálnědemokratických voličů. "Budu tlačit na růst mezd, chci do toho šlapat," využíval Sobotka čerstvě inovovaný slovník.

Delegáty vyzval aby mu odevzdali hlasy a varoval před nejednotou strany. "Musíme se sjednotit a táhnout za jeden provaz. Do bitvy nemůže jít rozhádaná jednotka. Až skončí sjezd musí skončit vnitřní rozdělování. Lidé nevolí vnitřně nejisté strany," prohlásil.

Se ziskem 67 procent hlasů může být Sobotka nakonec spokojen. Jeho síla se ale ukáže až při volbě místopředsedů. Na statutárního místopředsedu prosazuje Sobotka Milana Chovance. Proti němu ale stojí Sobotkův kritik Jeroným Tejc, kterého podporuje například právě vlivná lobbista Jansta, nebo jihočeský hejtman Zimola.

Složení týmu místopředsedů tak nakonec bude tím, co o úspěchu nebo neúspěchu Sobotky na stranickém sjezdu rozhodne. Toho si je vědom i on sám. "V týmu nemůžou být lidé, kteří říkají věci které jsou proti sobě," varoval delegáty.

201 delegátů ale hlasovalo proti Sobotkovi, což není bezvýznamné číslo. A podle informací HN pravděpodobně Jeroným Tejc minimálně do pozice jednoho ze čtyř řadových místopředsedů zvolen bude. 

 

Právě se děje

před 7 minutami

Při výbuchu v kábulské mešitě zahynulo 12 lidí, terčem byl možná imám

Nejméně 12 mrtvých a 15 zraněných si vyžádala páteční exploze v mešitě na severu afghánské metropole Kábulu. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na místní policii. Mezi oběťmi je i imám, který podle bezpečnostních složek mohl být terčem útoku.

Mluvčí kábulské policie uvedl, že uvnitř mešity byly předem nastraženy výbušniny, které poté explodovaly v době pátečních modliteb. K atentátu se zatím nikdo nepřihlásil, policie zahájila vyšetřování.

Islamistické hnutí Tálibán a afghánská vláda, které spolu vedou boje, vyhlásily od čtvrtka třídenní příměří u příležitosti svátku íd al-fitr, který se slaví na konci muslimského postního měsíce ramadánu.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Bývalý italský ministr Salvini nepůjde před soud kvůli zablokování lodě s migranty

Bývalý italský ministr vnitra a vůdce strany Liga Matteo Salvini nepůjde před soud kvůli zablokování lodě italské pobřežní hlídky se zachráněnými migranty v červenci roku 2019. Rozhodnutí padlo v pátek u předběžného soudu v Katánii, uvedla agentura Reuters. Salvini, který obvinění související s kauzou dlouhodobě odmítá, naopak bude souzen v jiném podobném případu, který se týká lodi nevládní organizace Open Arms.

Bývalý ministr vnitra čelil obvinění z omezování osobní svobody, protože několik dní bránil přistání lodě italské pobřežní hlídky Gregoretti, jež měla na palubě zhruba 130 migrantů zachráněných v moři. Loď čekala na přidělení přístavu od 27. do 31. července 2019. Přistát mohla až poté, co italská vláda vyjednala přerozdělení migrantů mezi jiné evropské země.

Zdroj: ČTK
Další zprávy