Sobotka obhájil post šéfa ČSSD, dostal hlasy dvou třetin delegátů. Překvapil je ostrým projevem

Petr Honzejk
Aktualizováno 10. 3. 2017 15:31
Premiér Bohuslav Sobotka obhájil pozici předsedy ČSSD. V tajné volbě delegátů sjezdu v Brně dostal přibližně 67 procent platných hlasů. Delegáti mu odevzdali 460 platných hlasů, proti jeho zvolení se jich vyslovilo 201. Ministerský předseda stranu vede od roku 2011 a tentokrát neměl protikandidáta. Delegáty požádal o silný mandát před blížícími se volbami do sněmovny. Při poslední volbě v roce 2015 získal Sobotka zhruba 85 % hlasů, podobně úspěšný byl i o dva roky předtím, kdy ho podpořilo přibližně 84 % delegátů.
Bohuslav Sobotka.
Bohuslav Sobotka. | Foto: Tomáš Škoda

Brno - Bohuslav Sobotka byl podle očekávání už počtvrté zvolen předsedou ČSSD. Delegáti sjezdu na brněnském výstavišti mu dali 67 procent hlasů. Je to relativně silný mandát, ještě před volbou delegáti spekulovali o tom, že Sobotka nemusí dostat ani 60 procent, což se obecně považovalo za hranici neúspěchu.

Zvolení Sobotky předcházely dva radikálně odlišnými projevy. První vystoupení, zpráva předsedy, bylo výčtové, suché, bez energie. Delegáti si ho vyslechli, ale žádné nadšení nevyvolalo. Potlesk Sobotka nesklidil ani jednou, na rozdíl třeba od prvního místopředsedy Milana Chovance a místopředsedy Lubomíra Zaorálka.

"Chybí tomu emoce, v tom je největší potíž strany," řekl HN právník Miroslav Jansta, jenž krátce před sjezdem v tisku zkritizoval Sobotku a vysloužil si za to kritiku mnohých spolustraníků.

Jakoby ale jeho slova Sobotka slyšel. V druhém proslovu, předsednickém nominačním projevu dokázal 681 delegátů sjezdu zaujmout. Varoval před hrozbami, kterým se podle něj musí ČSSD postavit. Na prvním místě to je podle něj hrozba vytvoření pravicové vlády. Sobotka delegátům tvrdil, že hnutí ANO chystá koalici s ODS. "A to přitom ANO, coby hnutí nespokojených občanů vzniklo v roce 2011 právě proti pravicové vládě, kde to jsme?!" hřímal jako vyměněný Sobotka.

Největší potlesk vyvolal Sobotkův útok na předsedu hnutí Andreje Babiše. "Babiš není sociálně citlivý miliardář. Je to člověk, který nemá rád demokracii. Chce získat absolutní a nekontrolovanou moc, použije všechny prostředky včetně neomezeného populismu," řekl předseda ČSSD. Odmítl scénář, kdy by "politická ekonomická a mediální moc byla koncentrovaná v rukou jednoho člověka." To podle něj vždy v historii skončilo špatně. "Korupcí, zneužíváním moci, ekonomickým úpadkem země."

Sobotka slíbil, že se zaměří na platy, bude prosazovat daňovou progresi, několikrát zmínil zájmy tradičních sociálnědemokratických voličů. "Budu tlačit na růst mezd, chci do toho šlapat," využíval Sobotka čerstvě inovovaný slovník.

Delegáty vyzval aby mu odevzdali hlasy a varoval před nejednotou strany. "Musíme se sjednotit a táhnout za jeden provaz. Do bitvy nemůže jít rozhádaná jednotka. Až skončí sjezd musí skončit vnitřní rozdělování. Lidé nevolí vnitřně nejisté strany," prohlásil.

Se ziskem 67 procent hlasů může být Sobotka nakonec spokojen. Jeho síla se ale ukáže až při volbě místopředsedů. Na statutárního místopředsedu prosazuje Sobotka Milana Chovance. Proti němu ale stojí Sobotkův kritik Jeroným Tejc, kterého podporuje například právě vlivná lobbista Jansta, nebo jihočeský hejtman Zimola.

Složení týmu místopředsedů tak nakonec bude tím, co o úspěchu nebo neúspěchu Sobotky na stranickém sjezdu rozhodne. Toho si je vědom i on sám. "V týmu nemůžou být lidé, kteří říkají věci které jsou proti sobě," varoval delegáty.

201 delegátů ale hlasovalo proti Sobotkovi, což není bezvýznamné číslo. A podle informací HN pravděpodobně Jeroným Tejc minimálně do pozice jednoho ze čtyř řadových místopředsedů zvolen bude. 

 

Právě se děje

před 11 minutami

Šéf uskupení Modrá a bílá Ganc informoval izraelského prezidenta, že se mu nepodařilo sestavit vládu. Zemi tak nejspíš čekají již třetí volby za rok.

před 28 minutami

Trump se distancoval od výpovědi velvyslance při Evropské unii Sondlanda

Prezident Spojených států Donald Trump se distancoval od středeční veřejné výpovědi amerického velvyslance při Evropské unii Gordona Sondlanda v Kongresu zmínkou o rozhovoru, kdy mu řekl, že od Ukrajiny nic nechce. Šéf Bílého domu novinářům zároveň řekl, že Sondlanda příliš dobře nezná a nijak často s ním nehovořil.

Trump citoval z jiné Sondlandovy výpovědi, ve které velvyslanci na dotaz, co žádá od Ukrajiny, odpověděl, že nic nechce. Sondland pod přísahou vypověděl, že nebylo pochyb, že Trump k Ukrajině přistupuje stylem "něco za něco", a že každý ve vedení Trumpovy administrativy o této politice věděl.

"Moc dobře ho neznám. Nemluvil jsem s ním často. Není to člověk, kterého dobře znám. Jeví se ale jako dobrý chlapík," řekl Trump novinářům o Sondlandovi. Velvyslanec v minulosti podporoval Trumpovu prezidentskou kampaň a na volby mu skrze své společnosti podle médií poslal milion dolarů (23 milionů korun).

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Pravomoci prezidenta se zřejmě nezmění. Nemáme k tomu mandát, tvrdí poslanci

Pravomoci prezidenta republiky pravděpodobně Parlament v současném složení nezmění. Proti se na středečním jednání ústavních komisí sněmovny a Senátu postavili zástupci ANO a SPD, které svými hlasy mohou ústavní změny ve Sněmovně zablokovat. Většinu možných úprav kompetencí hlavy státu odmítla i KSČM.

"Nemáme mandát k otevření této otázky," uvedla za ANO její poslankyně Helena Válková. Debatu komisí o možných změnách ústavních pravomocí prezidenta před svým předčasným odchodem označila za "zajímavou akademickou diskusi, které se ráda zúčastní, až bude mít čas". "Nevnímáme to jako zásadní nebo akutní problém," dodal poslanec ANO Milan Feranec.

Změnu prezidentských pravomocí odmítl také předseda SPD Tomio Okamura, který s ohledem na nemožnost je prosadit jednání komisí také předčasně opustil.

Předseda KSČM Vojtěch Filip byl ochoten podpořit odvolání přímo voleného prezidenta v referendu. Ochoten byl i k tomu, aby Sněmovna schvalovala kandidáty na ministry před jejich jmenováním tak, jako to činí Evropský parlament u adeptů na eurokomisaře. Bylo by to přijatelné i pro předsedkyni sněmovní komise Kateřinu Valachovou (ČSSD).

před 57 minutami

Djokovič pomohl Srbsku k vítěznému vstupu do Davisova poháru

Druhý hráč světového žebříčku Novak Djokovič vstoupil do finálového turnaje Davisova poháru hladkou výhrou nad Jošihitem Nišiokou. Po nevydařeném vystoupení na Turnaji mistrů zvítězil ve druhé dvouhře 6:1, 6:2 a zpečetil vítězství Srbů nad Japonskem, které po druhé porážce přišlo o šanci postoupit ze skupiny. Srbsko se o první místo utká ve čtvrtek s Francií.

Vítězný návrat do týmové soutěže oslavil Andy Murray a v úvodním utkání Velké Británie v Madridu udolal Tallona Griekspoora z Nizozemska 6:7, 6:4, 7:6. Trojnásobný grandslamový šampion, jenž v Davis Cupu naposledy nastoupil v roce 2016, se proti 179. hráči světového žebříčku dlouho trápil, koncovku ale zvládl a potvrdil, že je po lednové operaci kyčle naplno zpět.

O druhý bod marně bojoval Daniel Evans, který nakonec Robinu Haasemu podlehl 6:3, 6:7, 4:6. Duel rozhodne závěrečná čtyřhra.

První výhru ve skupině slaví Německo, jehož hráči v obou úvodních dvouhrách porazili soupeře z Argentiny. Druhý duel sehrají ve čtvrtek proti Chile.

před 1 hodinou

Penceův úřad popřel tvrzení velvyslance Sondlanda o Ukrajině

Americký republikánský viceprezident Mike Pence nikdy nehovořil s velvyslancem Spojených států v Evropské unii Gordonem Sondlandem o propojení vojenské pomoci Ukrajině s požadavkem, aby Ukrajina otevřela vyšetřování dřívějšího viceprezidenta za Demokratickou stranu Joea Bidena. V prohlášení, které popírá dnešní Sondlandovo tvrzení v Kongresu, to uvedl šéf Penceovy kanceláře Marc Short.

Sondland ve středu předstoupil před výbor Sněmovny reprezentantů pro kontrolu tajných služeb. Řekl mimo jiné, že prezident Donald Trump naléhal na Ukrajinu, aby zahájila vyšetřování jeho politického soka Bidena a že každý ve vedení americké administrativy včetně Pence o této politice věděl.

Ač podle televize CNN Sondlandova výpověď Bílý dům a republikány zcela jistě nepotěšila, demokratům očekávané důkazy rovněž nepřinesla. Sondland totiž opakovaně popřel, že by mu Trump přímo řekl, že by americká vojenská pomoc byla podmíněna tím, že Ukrajina oznámí vyšetřování Joea Bidena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy