Ženy vybojovaly v krajích rekordní vítězství. Stále jich tam je ale jen pětina

Jakub Heller Jakub Heller
4. 10. 2020 14:41
V sálech krajských zastupitelstev bude na příště o něco snazší potkat ženy. Navzdory tomu, že jejich podíl na kandidátkách klesl proti volbám v roce 2016, se jim podařilo vybojovat historický výsledek. I tak budou ženy tvořit jen 22 procent zastupitelů, což je jen o 1,78 procentního bodu více než před čtyřmi roky. Horší situace je v senátních volbách - do druhého kola postoupilo jen šest žen.
Do sálu jihomoravského zastupitelstva více žen nemíří. Bylo sem zvoleno vůbec nejméně žen ze všech krajů - jen 16,9 procenta. O více než tři procentní body méně než v předchozích krajských volbách.
Do sálu jihomoravského zastupitelstva více žen nemíří. Bylo sem zvoleno vůbec nejméně žen ze všech krajů - jen 16,9 procenta. O více než tři procentní body méně než v předchozích krajských volbách. | Foto: Andrea Smolková, TOP 09

V Českých zemích žije přibližně 5,24 milionu mužů a s nimi 5,4 milionu žen. Pohled do poslaneckých, zastupitelských či senátorských lavic tomuto poměru ani zdaleka neodpovídá. Naopak to má blíže k situaci, kdy na každou ženu v naší společnosti připadají tak čtyři muži.

A nijak zvlášť tento dojem nezmění ani výsledky letošních voleb. Byť v případě těch krajských se tato nesrovnalost mírně zmenší. "Ačkoli podíl žen na kandidátkách byl nižší než před čtyřmi lety, podařilo se udržet narůstající trend zastoupení žen v krajských zastupitelstvech," říká Veronika Šprincová, ředitelka Fóra 50 %, které bojuje za vyvážené zastoupení žen a mužů v politice.

Zásluhu na tom podle ní mají především Piráti a díky velkému zisku mandátů i hnutí ANO. "Nezvykle dobrého výsledku dosáhla i Občanská demokratická strana, za niž bylo před čtyřmi lety zvoleno jen 13 procent žen a letos už více než 21 procent", dodává Šprincová.

Ze všech krajů má největší zastoupení žen Královéhradecký kraj a stal se zároveň jediným krajem, kde do zastupitelských lavic usedne více než třicet procent žen. Naopak nejméně jich bude k vidění v Jihomoravském kraji - 16,9 procenta.

Česko má tak očividně k vyrovnanému počtu mužů a žen v zastupitelstvech ještě hodně daleko. Současně však lze říct, že urazilo i dlouhou cestu, byť po ní kráčí pomalu. V prvních krajských volbách před dvaceti lety voliči zvolili jen 14,4 procenta žen. Od té doby se každé další čtyři roky situace mírně zlepšuje. Oproti předcházejícím volbám se do zastupitelstev dostalo o 1,78 procentního bodu více žen.

kraj Podíl kandidujících žen Podíl zvolených žen Rozdíl oproti roku 2016
Královéhradecký 29,50 % 31,10 % 8,89 %
Karlovarský 29,10 % 26,70 % -2,22 %
Středočeský 24,10 % 24,60 % -1,54 %
Jihočeský 26,80 % 23,60 % 7,27 % 
Plzeňský 28,00 % 22,20 % 4,44 % 
Liberecký 31,10 % 22,20 % -2,22 % 
Ústecký 29,60 % 21,80 % 9,09 % 
Olomoucký 25,90 % 21,80 % 7,27 %
Vysočina 29,50 % 20,00 % 2,22 %
Zlínský 25,20 % 20,00 % -2,22 %
Moravskoslezský 26,00 % 20,00 % -4,62 %
Pardubický 29,40 % 17,80 % 2,22 % 
Jihomoravský 25,40 % 16,90 % -3,08 %
Celé Česko 27,60 % 22,10 % 1,78 %

Šanci na post senátorky má jen šest žen

V Senátu je situace méně nadějná. Ze 38 kandidátek postoupilo do druhého kola jen šest žen. Senátorkou se tak může stát v Chebu Jaroslava Brožová Lampertová za hnutí ANO, na Praze 1 Miroslava Němcová z ODS, v Kladně Adéla Šípová za Piráty, v obvodu Brno-město Anna Šabatová za Zelené, v Přerově Jitka Seitlová za KDU-ČSL a ve Frýdku-Místku Helena Pešatová za hnutí STAN.

První tři zmíněné ženy postoupily do druhého kola z prvního místa. Miroslava Němcová dokonce už v prvním kole téměř zvítězila, když získala 48 procent hlasů. 

Jak je ale vidět, v žádném volebním obvodě nepostoupily do druhého kola dvě ženy současně, a už nyní je jasné, že v celkem 21 obvodech zvítězí muž. U šesti z nich to bylo ostatně jisté už před volbami, protože tam ani jedna žena nekandidovala.

Ať už šest zmíněných senátorských kandidátek v druhém kole uspěje či nikoliv, rozložení sil z pohledu pohlaví se v senátu nijak výrazně nezmění - žen tam bude stále jen velmi málo. Aktuálně totiž v senátu působí pouhých 12 žen, tedy jen 14,8 procenta ze všech senátorů.

Video: Fórum 50 %

Kvóty mají jen Zelení a u nich ženy vyhrávají

Žádná z českých politických stran si nemyslí, že by ženám na cestě po politickém žebříčku kladla nějaké překážky, ale jen minimum z nich přistoupilo k systémovým změnám. Těmi jsou třeba kvóty, které mají zajistit vyváženější rozložení pohlaví. 

Ty v Česku zavedla za vlády Bohuslava Sobotky například sociální demokracie, když stanovila, že na kandidátkách musí být minimálně 40 procent žen. Loni se však ČSSD tohoto pravidla vzdala s tím, že už není potřeba. Výsledkem je, že do letošních krajských voleb sociální demokraté poslali jen necelých 23 procent žen a do senátních ani jedinou kandidátku.

Aktuálně má tak v Česku povinné kvóty pouze Strana zelených. Na její kandidátní listině musí být v první dvojici a v každé následující trojici jeden kandidát opačného pohlaví - nehledě na to, jestli je více žen, či mužů. 

Zelení ostatně dokazují, že ženy mohou často voliče zaujmout i více než muži. V letošních krajských volbách sice strana získala jen sedm mandátů, ale hned pět z nich bude patřit ženám.

Zlepší se to, tvrdí strany

Obecně se české politické strany k nevalnému počtu žen na svých kandidátkách staví váhavě. Například mluvčí Trikolóry Ivana Kerlesová na něm nic zvláštního nevidí a myšlenku genderově vyvážené kandidátky odmítá jako "sexistické uvažování".

"Až do vašeho dotazu jsme neměli tušení, kolik procent žen na kandidátce máme, stejně jako nevíme, kolik je tam modrookých, leváků nebo Romů. Nerozlišujeme lidi podle jejich vrozených vlastností, ale schopností," říká Kerlesová, která sama neúspěšně kandidovala v Jihočeském kraji.

Z dalších stran pak zaznívá, že by byly rády, kdyby na jejich kandidátkách bylo více žen, ale že ony o angažmá v politice nestojí. Většinou je takové prohlášení následováno slibem, že na tom partaje zapracují. Uvedl to třeba předseda sociální demokracie Jan Hamáček.

A například předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová doufá, že k nalákání žen do politiky přispěje i její příklad. "Přála bych si, aby mé působení bylo pro ženy alespoň částečnou inspirací i důkazem, že politika není jenom pánská jízda," uvedla. Její strana přitom do boje o senát poslala jedinou kandidátku a do krajských voleb jen dvacet procent žen.

Příležitost na větší změnu budou mít strany už příští rok, kdy Česko čekají volby do Poslanecké sněmovny. Prostor na ni rozhodně je. Ani tam totiž nepatří naše země v oblasti vyrovnaného zastoupení žen k premiantům mezi evropskými státy. Naopak. Hned dvacet států EU má v dolní komoře parlamentu více žen. 

Graf zobrazuje zastoupení žen v národních parlamentech členských států Evropské unie.
Graf zobrazuje zastoupení žen v národních parlamentech členských států Evropské unie. | Foto: Evropský komise
 

Právě se děje

před 36 minutami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 53 minutami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy