Adresa voličů příliš velkou roli nehrála. Přesto volby nabídly zajímavá srovnání

Jakub Heller Jakub Heller
3. 10. 2020 23:20
Českou společnost už dlouhá léta analytici i politici kvůli výsledkům různých voleb označují za rozdělenou na dva tábory. Ať už je to štěpení mezi Prahou včetně přilehlých okresů a zbytkem země, mezi městy a venkovem, Čechami a Moravou a Slezskem. Redakce Aktuálně.cz se proto podívala na to, jak tyto stereotypy obstály v letošních krajských volbách.
Foto: Aktuálně.cz

Větší rozdíly jsou vidět zejména při pohledu na to, jak si jednotlivé strany vedly v nejrůznějších koutech České republiky. Žádné dělení na Moravu a Česko však příliš neobstojí, stejně jako přestává fungovat dělení na levé a pravé spektrum politiky. Úspěšné strany totiž měly zpravidla stabilní podporu po celé republice a ty neúspěšné naopak nedokázaly voliče zaujmout téměř nikde. Výjimky z toho pravidla se ale přeci jen najdou.

Například sociální demokracie v celostátním průměru neuspěla a stěží překonala pět procent hlasů. Leckde kvůli tomu dokonce přišla o všechna zastupitelská křesla. Třeba v Ústeckém kraji, kde v minulých volbách oslovila téměř dvanáct procent voličů a získala deset mandátů, letos měla pouze 3,7 procent hlasů, což nestačilo ani na jediný mandát.

Nicméně v Pardubickém kraji oslovil dosavadní hejtman Martin Netolický (ČSSD) se svým uskupením 3PK téměř patnáct procent voličů. Nakolik za to může fakt, že do voleb raději nešel pod značkou sociální demokracie, už si lze jen domýšlet. Ani to však sociálním demokratům nepomohlo, ve volbách obhajovali 125 mandátů a získali jich jen 28.

Větší rozdíly pak zaznamenala také KDU-ČSL. Zatímco třeba v Plzeňském kraji nezískali lidovci ani jeden mandát, v Jihomoravském a Zlínském kraji skončili ve volbách druzí a zaujali více než patnáct procent voličů.

Podobným zklamáním jako pro ČSSD jsou krajské volby i pro komunisty. Dostatečný počet hlasů na to, aby se dostali do zastupitelstev, se jim podařilo získat jen ve čtyřech krajích - Ústeckém, Moravskoslezském, Plzeňském a na Vysočině. A i tak nikde nezískali více než čtyři mandáty.

Například v Královéhradeckém zastupitelstvu proto nebudou komunisté zasedat po 20 letech. Celkem komunisté přišli o 73 mandátů z 86.

Nepřekvapila ani Trikolóra Václava Klause mladšího, která uspěla jen ve Zlínském kraji. Naopak hnutí SPD se probojovalo do zastupitelstev hned devíti krajů a dostatek voličů nezvládlo oslovit jen ve Středočeském, Jihočeském, Pardubickém kraji a na Vysočině. Leckde SPD pětiprocentní hranici překonalo i poměrně výrazně, třeba v Moravskoslezském kraji, kde útočila na osm procent hlasů.

Hnutí ANO zvítězilo ve všech krajích kromě tří a získalo větší počet hlasů než v minulých volbách. Největší baštou hnutí se letos stal Moravskoslezský kraj, kde strana jako v jediném regionu překonala hranici třiceti procent. Větší podporu ale hnutí získalo také na severozápadě Čech. Perličkou pak je, že ve středočeských Průhonicích, bydlišti premiéra Andreje Babiše, skončilo hnutí ANO až třetí, za ODS a STAN.

Města versus vesnice?

Srovnání pražských voličů proti všem ostatním letošní volby nenabídly, jelikož obyvatelé metropole v krajských volbách nevolí. Lze se však podívat alespoň na to, jak se preference obyvatel deseti největších českých měst liší vůči zbytku republiky. Nicméně i v tomto ohledu se rozdíly hledají jen stěží.

Být to jen na obyvatelích deseti největších měst, krajské volby by dopadly velmi podobně, jak je vidět na celostátním průměru. Dobře je to znát třeba na úspěších hnutí ANO. To v celostátním srovnání oslovilo téměř 22 procent voličů a to zhruba odpovídá tomu, jak si strana vedla i v deseti největších městech. Velkou výjimkou je v tomto ohledu jen Ostrava, kde ANO volbám dominovalo s 32 procenty hlasů.

Kdyby rozhodovala pouze velká města, leckde by si o pár procentních bodů polepšili Piráti, kteří v celostátním srovnání zaujali kolem třinácti procent voličů. Největší skok zaznamenali v Olomouci, kde dostali 22 procent hlasů. Také ODS by zůstala většinou na svém.

A podobné je to i se Starosty. Ti zabodovali zejména v Liberci, kde volby drtivě vyhráli s téměř čtyřiceti procenty hlasů. Téměř stejného výsledku ostatně strana dosáhla i v celém Libereckém kraji. Pro zajímavost: žádná jiná kandidátka nezískala nikde v republice vetší podíl hlasů. Což je i zásluhou dosavadního hejtmana Martina Půty, který kraj vede už od roku 2012 a přestál ve funkci i obvinění z korupce.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Crocs žaluje Walmart a další firmy za kopírování svých známých bot

Výrobce obuvi Crocs obviňuje Walmart a další firmy z kopírování svých známých barevných plastových bot. Čtyři žaloby kvůli porušení ochranné známky a zneužití duševního vlastnictví podal minulý týden proti zhruba 20 společnostem u amerických soudů. Píše o tom server CNN. V žalobě podané ve státě Colorado Crocs uvádí, že Walmart prodává levnější verzi jeho plastových dřeváků, které jinak stojí 50 dolarů (1090 Kč), a to pod různými jinými názvy jako Time and Tru a George.

Crocs v coloradské žalobě také tvrdí, že kopie jeho výrobků "mohou způsobit zmatek nebo uvést v omyl, mohou zklamat zákazníky, a proto porušují ochrannou známku Crocs". Takzvané crocsy dříve čelily posměchu, ale v posledních letech si je lidé velmi oblíbili. A pro některé spotřebitele, kteří hledají pohodlí, je to bota jako stvořená do pandemie, píše CNN.

Firma v roce 2020 zaznamenala vůbec nejlepší tržby v celé své historii. Zahájila také spolupráci s některými slavnými osobnostmi a jinými značkami, aby přilákala zákazníky z generace Z, tedy lidi narozené od poloviny devadesátých let 20. století do roku 2012. Na zvláštních kolekcích se podílel kanadský zpěvák Justin Bieber, rapper Post Malone a řetězec KFC. Rychle se rozprodala kolekce vydaná loni v září vzniklá ve spolupráci s latinskoamerickým zpěvákem Bad Bunnym.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Po tornádu zůstalo v obcích 210 tisíc tun odpadu. Kraj a obce napočítaly škody za 1,5 miliardy

V pěti obcích postižených tornádem na Břeclavsku a Hodonínsku a v jejich okolí zůstalo po likvidačních a demoličních pracích asi 210 000 tun odpadu. Jeho likvidace bude stát téměř 300 milionů korun. Škody na majetku Jihomoravského kraje jsou 800 milionů korun, na obecním 721 milionů, vyplynulo ze zpřesňujících posudků. Škody celkově budou podle odhadu nižší než 15 miliard korun, řekl náměstek jihomoravského hejtmana Jan Zámečník (KDU-ČSL).

"Rozsah škod byl obrovský. Vzniklý odpad při odstraňování staveb a porostů jsme museli prozatímně ukládat na třech provizorních skladových deponiích (místech) - Moravská Nová Ves, Mikulčice a Hodonín," uvedl jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL).

Škody na majetku kraje se dosud odhadovaly zhruba na půl miliardy korun, celkové škody na 15 miliard s tím, že zřejmě porostou. Posudky kraj zašle vládě. "U celkových odhadů dojde k nějakému snížení, ale dosud nevím k jakému. Ale bude to méně než těch 15 miliard," uvedl Zámečník.

Podle zákona o odpadech si svůj odpad likviduje obec na své náklady. "Likvidaci spouště, která svým rozsahem přesahuje území daných obcí, nemají tyto obce šanci ze svých rozpočtů zaplatit. Ministerstvo životního prostředí proto prostřednictvím Státního fondu životního prostředí ČR vypsalo výzvu adresovanou krajům k předkládání žádostí o dotace právě na odstraňovaní odpadů vzniklých v důsledku tornáda. Musíme obcím pomoci," doplnil Grolich.

Zdroj: ČTK
Další zprávy