Přehledně: Bez Jermanové i Šimka. Středočeská a jihomoravská koalice budou bez ANO

hrz mka ČTK Domácí hrz, mka, ČTK, Domácí
Aktualizováno 5. 10. 2020 16:48
V krajích pokračuje jednání o koalicích. Nejrychlejší byla dohoda v Pardubickém kraji, kde bude pokračovat dosavadní sestava v čele s hejtmanem Martinem Netolickým. Dojednáno je také například ve Středočeském či Moravskoslezském kraji - hejtmany budou Petra Pecková (STAN), respektive Ivo Vondrák (ANO). Aktuálně.cz shrnuje stav vyjednávání v jednotlivých krajích.
Hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO)
Hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) | Foto: ČTK

Středočeský kraj: Na koalici se dohodly všechny strany mimo hnutí ANO. Vítězní Starostové a nezávislí budou vládnout s ODS, Piráty a Spojenci pro Středočeský kraj (které tvoří TOP 09, hnutí Hlas a Zelení). Hejtmankou bude lídryně STAN a dosavadní starostka Mnichovic Petra Pecková. 

Zástupci stran začínají pracovat na programovém prohlášení, koaliční smlouvu musí nejdříve projednat stranické orgány a zastupitelské kluby. Nová koalice by se měla opírat o 50 z 65 hlasů. Do opozice zamíří dosud vládnoucí ANO, které ve volbách skončilo třetí s 15 mandáty. Jeho dosavadní krajští partneři - ČSSD a KSČM - se do zastupitelstva vůbec nedostali.

Jihočeský kraj: Vítězné hnutí ANO získalo stejně jako druhá ODS 12 mandátů, obě strany dělí pouhých 0,6 procentního bodu. Lídr ODS Martin Kuba řekl, že volební výsledek ODS opravňuje k tomu, aby žádala pozici hejtmana. Zástupci strany již zahájili koaliční jednání, mluvit chtějí se všemi demokratickými stranami. Jednou z možných koalic v kraji je spojení ODS, KDU-ČSL s TOP 09, ČSSD a uskupením Jihočeši 2012.

Piráti naopak preferují koalici bez dvou nejsilnějších subjektů, tedy ANO a ODS. Jednalo by se o alianci s TOP 09 a KDU-ČSL, ČSSD, STAN a Jihočechy. Dohromady by měli 31 z 55 mandátů. ODS v reakci na to uvedla, že další její jednání s Piráty postrádá smysl.

Plzeňský kraj: STAN a Piráti, kteří skončili v kraji na třetím a čtvrtém místě, se dohodli na společném povolebním postupu. Spojením tak vznikne zřejmě nejsilnější subjekt v novém zastupitelstvu, řekl lídr Pirátů Rudolf Špoták. Sám bude usilovat o post hejtmana. Piráti se STAN budou jednat s dalšími stranami kromě KSČM a SPD.

Volby v kraji vyhrálo ANO před ODS, v zastupitelstvu bude i ČSSD, SPD a KSČM. Koaliční jednání chce vést také krajský lídr vítězného ANO Roman Zarzycký. Osloví k jednání všechny úspěšné strany mimo extremistů. 

Karlovarský kraj: O koalici jedná vítězné ANO s ODS, Místním hnutím a uskupením SNK1-Starostové našeho kraje. V zastupitelstvu by měla 24 ze 45 hlasů. O vytvoření koalice se snaží také blok STAN, Pirátů a Volby pro Karlovarský kraj. Rozhodující bude, ke komu se přikloní menší strany. Ve variantě bez ANO by se musely spojit téměř všechny liberální strany.

Ústecký kraj: Vítězné ANO jedná o koalici s druhou ODS a třetím STAN. Dohodli se, že hejtmanem by mohl být lídr ANO, poslanec Jan Schiller. Taková koalice by měla v 55členném zastupitelstvu 32 mandátů. V opozici by zůstali Piráti, SPD, KSČM, Spojenci pro kraj a Koalice UFO-ProMOST.

Liberecký kraj: Volby vyhráli Starostové pro Liberecký kraj, získali 22 mandátů v 45členném zastupitelstvu. Hejtman Martin Půta chce vytvořit silnou a stabilní koalici. Nejreálnější je pro něj spojení s Piráty a ODS, taková trojkoalice by měla většinu 32 ze 45 zastupitelů. Stejně by vyšlo spojení Starostů s druhým ANO. S ním ale budou Starostové jednat až v případě, že se s ODS a Piráty nedohodnou, řekl Půta. Už dříve odmítl jednat s SPD.

Královéhradecký kraj: Na vedení kraje se předběžně dohodly čtyři politické subjekty. Vítězná koalice kolem ODS, Piráti, lidovecká koalice a TOP 09, HDK a LES. Povolební vyjednávání začala již v sobotu, sdělil lídr vítězné koalice ODS, STAN a Východočechů Martin Červíček (ODS), někdejší policejní prezident. 

Pardubický kraj: V kraji vznikne koalice podobná té dosavadní - uskupení 3PK-Pro prosperující Pardubický kraj se dohodlo s ODS a TOP 09, Koalicí pro Pardubický kraj (lidovci, nestraníci a SNK ED) a STAN. Hejtmanem bude opět Martin Netolický z ČSSD. Zástupci všech subjektů v pondělí podepsali memorandum o politickém uspořádání Pardubického kraje pro roky 2020 až 2024. Volby v kraji vyhrálo hnutí ANO s 11 mandáty z 45, podobně jako před čtyřmi lety však zůstane v opozici. V ní budou ještě Piráti.

Kraj Vysočina: Volby vyhrálo ANO před Piráty, ale v zastupitelstvu obsadí pouze 10 ze 45 mandátů. Vítěz bude jednat se všemi stranami, které se do zastupitelstva dostaly, tedy s koalicí ODS se Starosty pro občany (STAN a SNK ED), KDU-ČSL, ČSSD a zřejmě i s komunisty. Lídr ANO Martin Kukla preferuje trojkoalici ANO, Pirátů a starostů, ale nebrání se zapojení dalších stran. Uvedená trojkoalice by měla 24 hlasů v 45členném zastupitelstvu. Třetí ODS zase hledá partnery pro koalici, kteří by akceptovali hejtmana z ODS, aby ve vedení kraje nebyl zástupce ANO.

Jihomoravský kraj: Volby na jihu Moravy vyhrálo hnutí ANO, ale zřejmě skončí v opozici. Na koalici se totiž domluvili zástupci KDU-ČSL, Pirátů, ODS se Svobodnými a Starosty pro jižní Moravu. Hejtmana Bohumila Šimka (za ANO) by měl vystřídat starosta Velatic a lídr KDU-ČSL Jan Grolich. Koalice by měla 37 z 65 mandátů. Starostové a ODS se také dohodli, že vytvoří společný zastupitelský klub. V opozici kromě ANO skončí i SPD, ČSSD a Spolu pro Moravu složené z TOP 09, Zelených a dalších subjektů.

Zlínský kraj: Hnutí ANO, které jen těsně vyhrálo před druhými lidovci, vyjednává o koalici s Piráty, ODS a ČSSD. V devítičlenné radě požaduje ANO čtyři křesla včetně hejtmanské funkce, Pirátům a ODS nabízí dvě křesla, ČSSD jedno. ANO mluví nejprve se stranami, které byly proti výstavbě nové zlínské nemocnice za osm miliard korun. Tu prosazovala KDU-ČSL v čele s Jiřím Čunkem a také STAN. I s nimi však chce ANO v pondělí jednat, řekl krajský lídr hnutí Radim Holiš.

Olomoucký kraj: Krajské volby v Olomouckém kraji vyhrálo ANO s 18 mandáty v 55členném zastupitelstvu. Druhá skončila koalice Pirátů a STAN, třetí Koalice pro Olomoucký kraj (spojení KDU-ČSL, TOP 09, Zelených a hnutí ProOlomouc), následují ODS a SPD. Dosavadní hejtman Ladislav Okleštěk (ANO) chce hledat spojence do koalice, od opozičních stran ale zaznívá, že kraj potřebuje změnu. Možné je proto spojení ODS, Koalice pro Olomoucký kraj a Pirátů se STAN. Měli by v 55členném zastupitelstvu 32 křesel. Občanští demokraté rozhodnou o dalším postupu po volbách na jednání regionální rady, sejít by se měla začátkem příštího týdne.

Moravskoslezský kraj: Koalice už je dohodnuta, bude v ní vítězné ANO, ODS s TOP 09, KDU-ČSL a nově i ČSSD. V 65členném zastupitelstvu budou mít 46 hlasů. Hejtmanem bude znovu Ivo Vondrák z ANO. V opozici zůstanou Piráti, kteří skončili ve volbách třetí, dále SPD a komunisté.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 45 minutami

Izraelská armáda znásobí údery na Pásmo Gazy, USA vyšlou na Blízký východ diplomata

Izraelský bezpečnostní kabinet rozhodl na večerním zasedání, že armáda znásobí údery na Pásmo Gazy. Zaměří se na symboly tamního vládního hnutí Hamás. Podle televize Kanál 12 se zřejmě armáda zaměří na symboly Hamásu, které Pásmu Gazy vládne. Jedním z těchto cílů by mohla být podle televize budova ministerstva financí.

Izrael tvrdí, že se zaměřuje hlavně na vůdce obou skupin, ve středu ohlásil, že zabil šest členů vedení Hamásu. Izraelská armáda podle svého vyjádření zabila celkem 30 radikálů bojujících proti Izraeli. Hamás ve večerní zprávě upřesňující počet obětí v Pásmu Gazy oznámil, že o život tam přišlo 65 lidí, mezi nimiž je 16 dětí a pět žen. Izrael má sedm mrtvých včetně vojáka a dvou dětí.

Spojené státy vyšlou na Blízký východ vysoce postaveného diplomata ve snaze utišit eskalující násilí mezi Izraelem a Palestinci. Podle médií to oznámil ministr zahraničí USA Antony Blinken, který zároveň označil za "trýznivé" záběry, jež v posledních dnech přichází z regionu. Americký ministr obrany Lloyd Austin podle vyjádření Pentagonu hovořil se svým izraelským protějškem a potvrdil mu, že USA Izrael nadále jednoznačně podporují.

"Obrázky, které k nám přes noc dorazily, jsou trýznivé. A ztráta jediného civilního života je tragédií. Požádal jsem zástupce náměstka ministra zahraničí Hadyho Amra, aby ihned odjel do regionu a setkal se s Izraelci a Palestinci (…) a jménem mým a prezidenta Joea Bidena na ně naléhal, aby zmírnili násilnosti," řekl Blinken.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Raška podepsal nováčkovskou smlouvu se San Jose

Hokejový útočník Adam Raška podepsal v NHL tříletou nováčkovskou smlouvu se San Jose Sharks. Devatenáctiletý juniorský reprezentant, který startoval na posledních dvou světových šampionátech hráčů do 20 let, působil v závěru sezony v Rimouski Océanic v kanadské juniorské soutěži QMJHL.

San Jose draftovalo Rašku před rokem v 7. kole jako celkově 201. hráče. Odchovanec Kopřivnice hraje v zámoří od roku 2019. Na začátku této sezony odehrál dva zápasy za extraligový Třinec, dalších jedenáct utkání přidal v prvoligovém Frýdku-Místku.

Po juniorském MS se Raška vrátil do Kanady a stejně jako v minulém ročníku působil v Rimouski. V QMJHL odehrál včetně play off 30 zápasů, ve kterých vstřelil 15 branek a přidal 16 asistencí.

před 2 hodinami

Hertha zdolala Schalke a přiblížila se záchraně v německé lize

Fotbalisté Herthy porazili v dohrávce 31. kola německé ligy poslední Schalke 2:1 a bodovali posedmé v řadě. Berlínský tým, v jehož dresu odehrál 58 minut český reprezentant Vladimír Darida, se posunul na 13. místo a udělal důležitý krok k záchraně.

Do vedení se dostalo v 6. minutě již jistě sestupující Schalke. Amín Harít převzal na hranici šestnáctky přihrávku od Seada Kolašinace, prohnal se kolem Daridy a svou druhou brankou v sezoně otevřel skóre.

Hertha vyrovnala v 19. minutě, kdy se hlavou po standardní situaci prosadil stoper Dedryck Boyata. Obrat hostů dovršil ve druhém poločase střídající německý útočník Jessic Ngankam.

Dvě kola před koncem mají hráči Herthy na šestnáctý Bielefeld tříbodový náskok. Schalke prohrálo sedmý z posledních osmi duelů a s pouhými třinácti body uzavírá tabulku.

Německá fotbalová liga - 31. kolo:

Schalke - Hertha Berlín 1:2 (6. Harít - 19. Boyata, 74. Ngankam).

Tabulka:

1. Bayern Mnichov 32 23 5 4 92:40 74
2. Lipsko 32 19 7 6 57:28 64
3. Wolfsburg 32 17 9 6 57:32 60
4. Dortmund 32 18 4 10 69:44 58
5. Eintracht Frankfurt 32 15 12 5 63:48 57
6. Leverkusen 32 14 9 9 51:35 51
7. Mönchengladbach 32 12 10 10 59:52 46
8. Union Berlín 32 11 13 8 47:41 46
9. Freiburg 32 12 8 12 49:47 44
10. Stuttgart 32 11 9 12 54:52 42
11. Hoffenheim 32 10 9 13 49:52 39
12. Mohuč 32 9 9 14 35:51 36
13. Hertha Berlín 32 8 10 14 40:50 34
14. Augsburg 32 9 6 17 32:49 33
15. Brémy 32 7 10 15 34:51 31
16. Bielefeld 32 8 7 17 23:51 31
17. Kolín nad Rýnem 32 7 8 17 33:60 29
18. Schalke 32 2 7 23 21:82 13
Další zprávy