Ženy mají nižší penze, chudoba jim ve stáří hrozí mnohem víc než mužům

ČTK ČTK
30. 9. 2015 15:26
V Česku hrozí chudoba ve stáří více ženám než mužům. Do chudoby se podle analýzy Gender Studies může propadnout až 15 procent žen nad 65 let. Mezi muži je to sedm procent. Ženy mají v průměru zhruba o pětinu nižší důchody než muži. Průměrný český důchodce loni dostával 12 259 korun měsíčně, průměrná důchodkyně 10 050 korun. Analýza srovnávala situaci v Česku, Polsku, Slovinsku, Rakousku a na Slovensku. Příjmová chudoba v penzi hrozí ve všech pěti zemích víc ženám.
Chudoba žen, ilustrační foto
Chudoba žen, ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Ženám v Česku hrozí ve stáří mnohem víc chudoba než mužům. Propadnout se do ní může téměř 15 procent žen nad 65 let, které žijí samy. Mezi muži je to sedm procent. Seniorky totiž mají v průměru zhruba o pětinu nižší důchody než senioři.

Do jejich menších penzí se promítají menší výdělky. Česko patří v EU k zemím s největším rozdílem v odměňování mužů a žen, ale také ke státům s nejnižší mírou chudoby. Výsledky analýzy na tiskové konferenci představily zástupkyně společnosti Gender Studies.

Příjmová chudoba hrozí lidem, kteří nemají ani 60 procent mediánového příjmu. Průměrný český důchodce loni dostával 12 259 korun měsíčně, průměrná důchodkyně 10 050 korun. Téměř pětinový rozdíl v průměrných penzích se za posledních 15 let nezměnil. Mediánový příjem je o něco nižší než průměrný.

Podle socioložky Romany Volejníčkové důchody jen "kopírují platovou nerovnost". Ženy v Česku vydělávají zhruba o pětinu méně než muži. Pracují totiž obvykle v hůř placených oborech a na nižších pozicích. Často ale i za stejnou práci dostávají nižší odměnu než jejich kolegové.

"V důchodech se odráží pracovní biografie mužů a žen. Ženy ji mají přerušovanou rodičovskou dovolenou. Tu máme nejdelší v Evropě a ženy si ji navíc řetězí, takže najednou mají šestiletý výpadek z pracovního trhu. Na konci pracovní dráhy se pak starají o nemohoucí členy rodiny. Je to jiné než u muže, který si za 35 let někam posunul kariéru a má daleko vyšší plat," uvedla Volejníčková.

Podle Kláry Čmolíkové Cozlové ze společnosti Gender Studies si navíc obvykle muži na rozdíl od žen dokážou říct o vyšší plat či o přidání.

Pět zemí se stejným výsledkem

Analýza srovnávala situaci v Česku, Polsku, Slovinsku, Rakousku a na Slovensku. Vycházela hlavně z údajů Eurostatu. Příjmová chudoba v penzi hrozí ve všech pěti zemích víc ženám. Roli hrají podle autorek analýzy ale jiné faktory.

Například v Rakousku mívají ženy nižší penze hlavně kvůli tomu, že pracovaly kvůli péči o děti a rodinu na částečný úvazek. Podle Dity Jahodové z Gender Studies takto dělají dvě třetiny rakouských matek s potomky do 15 let. V roce 2013 se do chudoby mohlo propadnout 24 procent rakouských seniorek a 14 procent seniorů.

Jahodová řekla, že ve Slovinsku se výdělky žen a mužů sice liší jen o něco víc než o tři procenta, velké rozdíly jsou ale v platech žen a mužů ve zdravotnictví a finančním sektoru. To pak hraje roli v průměrných penzích. Chudoba ve Slovinsku podle údajů Eurostatu hrozí 33 procentům mužů nad 65 let a 42 procentům jejich vrstevnic.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Vedoucí Lille jen remizovalo, PSG může snížit ztrátu na jediný bod

Fotbalisté vedoucího celku francouzské ligy Lille ve 33. kole jen remizovali 1:1 s Montpellierem a zaznamenali ztrátu v boji o titul. Alespoň bod jim pět minut před koncem zachránil Luiz Araújo.

Lille vede tabulku o čtyři body před obhájcem titulu Paris St. Germain, který má k dobru nedělní zápas se St. Etienne. Montpellier, kterému k bodu několika skvělými zákroky pomohl brankář Jonas Omlin, je osmý se ztrátou pěti bodů na pohárové příčky.

Francouzská fotbalová liga - 33. kolo:

Lille - Montpellier 1:1 (85. Araujo - 21. Delort).

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Lipsko opět ztratilo a dalo vedoucímu Bayernu šanci odskočit

Fotbalisté Lipska ve 29. kole německé ligy remizovali bez branek s Hoffenheimem a dali šanci Bayernu Mnichov navýšit náskok na prvním místě tabulky. Hostům k bodu ze hřiště druhého celku tabulky pomohl i český obránce Pavel Kadeřábek, který odehrál celý zápas.

Lipsku se sice v nastavení podařilo skórovat, ale po zásahu videorozhodčího nebyl gól Yussufa Poulsena uznán. Tým trenéra Juliana Nagelsmanna zaznamenal třetí domácí ztrátu za sebou a Bayern, který má k dobru sobotní zápas s Wolfsburgem, mu může v případě výhry odskočit na rozdíl sedmi bodů.

Hoffenheim remizoval podruhé za sebou bez branek a v bundeslize natáhl sérii bez vítězství na pět zápasů. V tabulce mu patří jedenácté místo.

Německá fotbalová liga - 29. kolo:

Lipsko - Hoffenheim 0:0.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

U tuniských břehu ztroskotala loď s migranty z Afriky, nejméně 41 jich zemřelo

Nejméně 41 afrických migrantů utonulo při ztroskotání lodi u tuniských břehů. Podle tuniských úřadů loď směřovala na italský ostrov Lampedusa. Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) v pátek večer oznámila, že loď se potopila ve čtvrtek.

Tuniská pobřežní stráž původně ohlásila 21 nalezených těl. Úřady uváděly, že dvacítka lidí z lodě se pohřešuje. Všichni uprchlíci pocházeli ze subsaharské Afriky.

Loď s migranty podle úřadů vyrazila z tuniského Sfaxu ve čtvrtek večer. "Tato tragická ztráta životů znovu podtrhuje, jak je důležité rozšířit státem řízené záchranné operace napříč střední částí Středozemního moře," uvedla v prohlášení IOM. Mezi dosud vylovenými těly jsou i ženy a jeden kojenec.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Raúl Castro na sjezdu potvrdil, že předává vedení mladší generaci

Kubánský vůdce Raúl Castro v pátek na úvod osmého stranického sjezdu potvrdil, že předá vedení mocné Kubánské komunistické strany (PCC) mladší generaci, která je "plná vášně a protiimperialistického ducha". Informovala o tom agentura Reuters.

Čtyřdenní sjezd PCC se koná za zavřenými dveřmi, ale kubánská televize odvysílala úryvky Castrova úvodního projevu. Devětaosmdesátiletý Raúl Castro v něm vyjádřil spokojenost nad tím, že může předat vedení skupině věrných, kteří za sebou mají desítky let zkušeností, během nichž stoupali po stranickém žebříčku.

Předáním moci formálně skončí éra bratrů Castrových na Kubě. Ve vedení PCC má na sjezdu Raúla Castra vystřídat kubánský prezident Manuel Díaz-Canel (61).

Zdroj: ČTK
Další zprávy