Byznys s chudobou roste, státní dávky na bydlení loni přesáhly 12 miliard

ČTK ČTK
29. 9. 2015 15:40
Od ledna do července stát vyplatil na dávky na bydlení zhruba tolik jako za celý rok 2012. I když nezaměstnanost, stejně jako třeba ceny energií, klesá, objem vyplacených peněz dál roste. Peníze od státu často končí v nevyhovujících a předražených ubytovnách. Loni stát vyplatil na příspěvcích a doplatcích na bydlení přes 12 miliard korun.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Výdaje na dávky na bydlení v posledních letech každoročně rostou. Loni stát vyplatil na příspěvcích a doplatcích na bydlení přes 12 miliard korun. V roce 2012 to bylo celkem 7,4 miliardy korun. Zhruba tolik se vyplatilo letos od ledna do července. Vyplývá to ze zpráv úřadu práce o vyplácených dávkách za jednotlivé roky. Letos v prvním pololetí lidé v tísni na bydlení dostali 6,3 miliardy, loni šest miliard.

Příspěvek na bydlení patří mezi dávky sociální podpory. Dosáhnou na něj lidé, jimž na přiměřené bydlení nestačí v Praze 35 procent příjmu a jinde 30 procent. Doplatek je dávka v hmotné nouzi. Získají ho ti, jimž ani s příspěvkem na bydlení po zaplacení ubytování nezbývá na živobytí.

Stát počítal s nižšími výdaji

Ministerstvo práce pro letošek počítalo se zbrzděním růstu výdajů. Nezaměstnanost totiž klesá, snížily se ceny energií a upravila se pravidla pro poskytnutí dávek obyvatelům ubytoven.

Úřady práce letos od ledna do konce července na příspěvku na bydlení vydaly 5,51 miliardy. Loni to bylo 5,21 miliardy. Do doplatku na bydlení v prvních sedmi měsících před rokem putovalo 1,89 miliardy a letos 1,86 miliardy, tedy o 31,5 milionu méně. Výdaje na doplatek tak meziročně klesly o 1,7 procenta. Letos v červenci se vyplácelo 70 300 těchto dávek, před rokem o 2400 víc. Příspěvků na bydlení vydávaly v červenci úřady 242 100, minulý rok o 8000 méně.

Celkové výdaje na příspěvek a doplatek na bydlení za letošních prvních sedm měsíců jsou tak zhruba stejné jako za celý rok 2012. Tehdy do doplatků putovalo 1,67 miliardy a do příspěvků 5,73 miliardy. Loni na doplatcích lidé dostali 3,25 miliardy a na příspěvcích 8,84 miliardy.

Pokoj na ubytovně může být dražší než byt

Podle zpráv úřadu práce za zvyšováním výdajů byl v minulých letech růst počtu nezaměstnaných a zhoršování situace rodin. Roli hrálo i zdražování bydlení. Podle zástupců neziskových organizací a vedení ministerstva se v Česku v posledních letech ale rozmohl také "byznys s chudobou". Peníze od státu často končily v nevyhovujících a předražených ubytovnách. Jejich obyvatelé za pokoj dali někdy mnohem víc, než by stál celý byt.

Ministerstvo práce nyní chystá novelu, která by dávky na bydlení v ubytovnách ještě snížila. Nově by tam náklady na bydlení, podle nichž se doplatek vypočítává, neměly překročit 70 procent úředně stanovených nákladů za byt. Dosud to bylo 90 procent. Platforma pro sociální bydlení proti tomu protestuje. Opatření podle ní dopadne nejvíc na ty nejchudší, ne na podnikatele s ubytováním.

Ministerstvo práce plánovalo v dávkách na bydlení ale i větší změny. Místo dvou se měla podle záměru začít v budoucnu vyplácet jen jedna. Se sloučením nynějšího příspěvku a doplatku na bydlení počítala chystaná koncepce sociálního bydlení. Jestli z další verze materiálu opatření nevypadne, není teď jasné.

 

Právě se děje

Další zprávy