Ženy, které převedly děti přes koleje při zavřených závorách, nespáchaly trestný čin

Michal Polák Michal Polák
Aktualizováno 28. 2. 2020 14:03
Učitelky, které začátkem února přecházely v pražských Řeporyjích se skupinou třinácti dětí koleje, ačkoli byly závory dole a svítil výstražný systém, nespáchaly trestný čin. Policie předala případ magistrátu, který musí dořešit, jestli se nedopustily přestupku v dopravě. Učitelky se skupinou dětí dobíhaly vlak jedoucí ve 12 hodin ve směru na Prahu. Do odjezdu zbývaly čtyři minuty.
Učitelky hazardovaly se životy 13 dětí na železničním přejezdu v Řeporyjích | Video: Mall.tv, Extrémní starosta

"Vyhodnocením kamerových záznamů a výslechem svědků jsme zjistili, že nebyly naplněné znaky jakéhokoliv trestného činu, které by nám umožnily zahájit trestní stíhání konkrétních osob," řekl Aktuálně.cz mluvčí pražské policie Jan Rybanský.

Policisté případ původně prověřovali pro podezření z trestného činu obecné ohrožení, za což může hrozit v nejhorším případě až osm let vězení.

Nakonec ale případ předávají policisté k posouzení správnímu orgánu, v tomto případě pražskému magistrátu. O případném přestupku v dopravě bude rozhodovat oddělení správního řízení Odboru dopravněsprávních činností.

Na sociálních sítích se v minulých týdnech šířila informace, že učitelky k přechodu kolejí vyzval někdo z personálu Českých drah. Podle mluvčí Vandy Rajnochové se však informace nezakládá na pravdě. "Z našeho interního šetření vyplynulo, že žádný ze zaměstnanců Českých drah vychovatelky k přecházení přes železniční přejezd nevybízel," popsala pro Aktuálně.cz mluvčí.

Mluvčí Správy železnic Marek Illiaš Aktuálně.cz v minulosti řekl, že situace mohla být pro skupinu nebezpečná. Na lince S6 mezi Prahou-Smíchovem a Nučicemi je vypravována i nákladní doprava či mimořádné vlaky.

"Přejezd byl ve výstraze a takovéto chování je naprosto neomluvitelné a o to více zarážející, že se ho dopustily učitelky, které by měly jít dětem vzorem a které jsou za jejich bezpečí zodpovědné. Je naprosto lhostejné, že v době incidentu stál vlak ve stanici," řekl Aktuálně.cz mluvčí.

Podle mluvčího v daném úseku jede v 11:43 rychlík do Českých Budějovic, který stanicí projíždí plnou traťovou rychlostí. "Stačilo by pár minut zpoždění a strojvůdce by neměl šanci vlak zastavit," řekl dále Illiaš.

Na případ upozornil starosta Řeporyjí Pavel Novotný, který video pořídil v rámci pořadu Extrémní starosta pro internetovou televizi Mall.TV.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 4 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy