Video: Učitelky převedly děti přes koleje při zavřených závorách, šetří to policie

Michal Polák Michal Polák
Aktualizováno 6. 2. 2020 14:10
Policie prověřuje případ skupiny tří učitelek a třinácti dětí, které ve středu před polednem přeběhly koleje u zastávky Praha- Řeporyje v době, kdy byly závory dole a svítil výstražný systém. Ženy se mohly dopustit trestného činu obecného ohrožení. Podle starosty Řeporyj Pavla Novotného o život nešlo. Správa železnic však považuje chování učitelek za naprosto neomluvitelné.
Tři učitelky a 13 dětí přebíhá přejezd v Praze- Řeporyjích | Video: Mall.tv, Extrémní starosta

"Policisté se zabývají videem, které se objevilo na sociálních sítích, a jsou na něm vidět tři ženy, jak převádí skupinu dětí přes železniční přejezd, i když jsou spuštěné závory a svítí výstražná červená světla," informoval na Twitteru mluvčí policie Jan Rybanský.

Učitelky se podle Rybanského mohly dopustit trestného činu obecného ohrožení. Případ prošetřují policisté z druhého policejního obvodu.

Podle starosty Řeporyjí Pavla Novotného se nejednalo o místní školáky. "Je to pravděpodobně nějaká škola z Prahy 5, která byla v Řeporyjích na návštěvě. Skupina odjela včera ve 12 hodin směrem na Smíchov," popsal starosta video, které bylo pořízeno v rámci pořadu Extrémní starosta pro internetovou televizi Mall.TV. 

Deník Aktuálně.cz se pokusil celou situaci zrekonstruovat. Starosta Novotný přebíhání kolejí v tomto místě dlouhodobě kritizuje, zároveň ale připustil, že v tomto případě o život nešlo. "Ty vlaky se tam setkávají. Dokud oba neodjedou ze zastávky, tak závory zůstávají dole," vysvětlil starosta.

Na videu je vidět, že první vlak přejezdem projede v 11:55 ještě před příchodem dětí. Druhý vlak, do kterého skupina podle Novotného nastoupila, měl odjezd v opačném směru až v 11:59, tedy tři minuty poté, co skupina opustila koleje. Další vlak přijížděl do zastávky podle jízdního řádu až za další hodinu.

Mohlo dojít k tragédii

S tím, že situace byla bezpečná, však nesouhlasí mluvčí Správy železnic Marek Illiáš, protože na lince S6 mezi Smíchovem a Nučicemi je vypravována i nákladní doprava či mimořádné vlaky. "Přejezd byl ve výstraze a takovéto chování je naprosto neomluvitelné a o to více zarážející, že se ho dopustily učitelky, které by měly jít dětem vzorem a které jsou za jejich bezpečí zodpovědné. Je naprosto lhostejné, že v době incidentu stál vlak ve stanici," řekl Aktuálně.cz mluvčí.

Podle mluvčího v daném úseku jede v 11:43 rychlík do Český Budějovic, který stanicí projíždí plnou traťovou rychlostí. "Stačilo by pár minut zpoždění a strojvůdce by neměl šanci vlak zastavit," varuje Illiáš.

Novotný kameru k přejezdu nainstaloval teprve před dvěma dny. "Já se rozčiluji kvůli dospělým, kteří tady překračují ten přejezd. My je tady vychováváme a ty děti na to koukají," zlobí se Novotný.

Byl jsem u výslechu a poučil jsem vyšetřovatele, že to obvinění neobstojí. Nikdy jsem nikomu smrtí nevyhrožoval, tvrdí starosta pražských Řeporyjí. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Papež jmenoval 13 kardinálů, devět může volit jeho nástupce

Papež František v neděli oznámil, že jmenoval 13 nových kardinálů. Povýšeni do kardinálského stavu budou při slavnostní konsistoři ve Vatikánu 28. listopadu. Devíti z nich je méně než 80 let, takže se mohou stát členy konkláve, které po smrti nebo rezignaci nynější hlavy římskokatolické církve vybere příštího papeže, uvedla agentura Reuters.

Papež jména nových kardinálů překvapivě oznámil z okna své pracovny věřícím na Svatopetrském náměstí. Mezi jmenovanými kardinály je také washingtonský arcibiskup Wilton Gregory, který se tak stane prvním černošským prelátem s červenou čepičkou.

Kardinály se stanou také Ital působící dlouhodobě ve Vatikánu Raniero Cantalamessa, arcibiskup z rwandského Kigali Antoine Kambanda, arcibiskup José Feurte Advincula z Filipín nebo arcibiskup Celestino Aós ze Santiaga de Chile.

Devět nových volitelů papeže podle agentury Reuters pochází z celého světa a zvyšují pravděpodobnost, že i příští papež bude pokračovat v politice papeže Františka, který byl zvolen v roce 2013.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Dvě osoby zemřely po autonehodě u Jasenné na Zlínsku, silnice je opět v provozu

Dvě oběti si vyžádala dopravní nehoda, která se stala dnes ráno u Jasenné na Zlínsku. Sdělila to zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková. Silnice mezi obcemi Jasenná a Liptál na Vsetínsku byla po dobu vyšetřování uzavřená, policisté v obou obcích odkláněli dopravu. Nehoda se stala na hlavním tahu ze Zlína na Vsetín kolem 05:30, silnice se opět motoristům otevřela před 13:00.

"Řidička osobního vozidla při jízdě od Vsetína do Vizovic v levotočivé zatáčce zřejmě z důvodu vysoké rychlosti čelně narazila do stromu a s vozidlem skončila na střeše. Vozidlo začalo po havárii hořet. Při nehodě zahynula nejen řidička, ale také její spolujezdkyně. Totožnost obětí potvrdí až nařízená soudní pitva," uvedla Kozumplíková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy