Ženy, které převedly děti přes koleje při zavřených závorách, nespáchaly trestný čin

Michal Polák Michal Polák
Aktualizováno 28. 2. 2020 14:03
Učitelky, které začátkem února přecházely v pražských Řeporyjích se skupinou třinácti dětí koleje, ačkoli byly závory dole a svítil výstražný systém, nespáchaly trestný čin. Policie předala případ magistrátu, který musí dořešit, jestli se nedopustily přestupku v dopravě. Učitelky se skupinou dětí dobíhaly vlak jedoucí ve 12 hodin ve směru na Prahu. Do odjezdu zbývaly čtyři minuty.
Učitelky hazardovaly se životy 13 dětí na železničním přejezdu v Řeporyjích | Video: Mall.tv, Extrémní starosta

"Vyhodnocením kamerových záznamů a výslechem svědků jsme zjistili, že nebyly naplněné znaky jakéhokoliv trestného činu, které by nám umožnily zahájit trestní stíhání konkrétních osob," řekl Aktuálně.cz mluvčí pražské policie Jan Rybanský.

Policisté případ původně prověřovali pro podezření z trestného činu obecné ohrožení, za což může hrozit v nejhorším případě až osm let vězení.

Nakonec ale případ předávají policisté k posouzení správnímu orgánu, v tomto případě pražskému magistrátu. O případném přestupku v dopravě bude rozhodovat oddělení správního řízení Odboru dopravněsprávních činností.

Na sociálních sítích se v minulých týdnech šířila informace, že učitelky k přechodu kolejí vyzval někdo z personálu Českých drah. Podle mluvčí Vandy Rajnochové se však informace nezakládá na pravdě. "Z našeho interního šetření vyplynulo, že žádný ze zaměstnanců Českých drah vychovatelky k přecházení přes železniční přejezd nevybízel," popsala pro Aktuálně.cz mluvčí.

Mluvčí Správy železnic Marek Illiaš Aktuálně.cz v minulosti řekl, že situace mohla být pro skupinu nebezpečná. Na lince S6 mezi Prahou-Smíchovem a Nučicemi je vypravována i nákladní doprava či mimořádné vlaky.

"Přejezd byl ve výstraze a takovéto chování je naprosto neomluvitelné a o to více zarážející, že se ho dopustily učitelky, které by měly jít dětem vzorem a které jsou za jejich bezpečí zodpovědné. Je naprosto lhostejné, že v době incidentu stál vlak ve stanici," řekl Aktuálně.cz mluvčí.

Podle mluvčího v daném úseku jede v 11:43 rychlík do Českých Budějovic, který stanicí projíždí plnou traťovou rychlostí. "Stačilo by pár minut zpoždění a strojvůdce by neměl šanci vlak zastavit," řekl dále Illiaš.

Na případ upozornil starosta Řeporyjí Pavel Novotný, který video pořídil v rámci pořadu Extrémní starosta pro internetovou televizi Mall.TV.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zdravotní stav Borise Johnsona se zlepšuje, už není na jednotce intenzivní péče

Britský premiér Boris Johnson nakažený koronavirem byl dnes večer v londýnské nemocnici po třech dnech na jednotce intenzivní péče přesunut zpět na běžné lůžkové oddělení. V prohlášení to oznámila kancelář předsedy vlády, která předtím informovala, že zdravotní stav Johnsona se zlepšuje. Lékaři budou jeho boj s nemocí covid-19 nadále bedlivě sledovat. Britská média předtím spekulovala, že k práci se možná lídr Konzervativní strany vrátí až za několik měsíců.

"Premiér byl dnes večer přesunut z jednotky intenzivní péče zpět na lůžkové oddělení. Tam bude během rané fáze rekonvalescence pečlivě monitorován," oznámil mluvčí Johnsonova úřadu. Stručné prohlášení dále uvádí, že ministerský předseda má "nesmírně dobrou náladu".

Johnson je v nemocnici v centru Londýna od nedělního večera. Převezli jej tam poté, co se více než týden potýkal s kašlem a horečkami v důsledku nákazy koronavirem. V pondělí odpoledne se 55letému politikovi přitížilo, načež byl přesunut na JIP. Na plicní ventilátor napojen nebyl, s dýcháním mu ovšem pomáhala kyslíková terapie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy