Ženy, které převedly děti přes koleje při zavřených závorách, nespáchaly trestný čin

Michal Polák Michal Polák
Aktualizováno 28. 2. 2020 14:03
Učitelky, které začátkem února přecházely v pražských Řeporyjích se skupinou třinácti dětí koleje, ačkoli byly závory dole a svítil výstražný systém, nespáchaly trestný čin. Policie předala případ magistrátu, který musí dořešit, jestli se nedopustily přestupku v dopravě. Učitelky se skupinou dětí dobíhaly vlak jedoucí ve 12 hodin ve směru na Prahu. Do odjezdu zbývaly čtyři minuty.
Učitelky hazardovaly se životy 13 dětí na železničním přejezdu v Řeporyjích | Video: Mall.tv, Extrémní starosta

"Vyhodnocením kamerových záznamů a výslechem svědků jsme zjistili, že nebyly naplněné znaky jakéhokoliv trestného činu, které by nám umožnily zahájit trestní stíhání konkrétních osob," řekl Aktuálně.cz mluvčí pražské policie Jan Rybanský.

Policisté případ původně prověřovali pro podezření z trestného činu obecné ohrožení, za což může hrozit v nejhorším případě až osm let vězení.

Nakonec ale případ předávají policisté k posouzení správnímu orgánu, v tomto případě pražskému magistrátu. O případném přestupku v dopravě bude rozhodovat oddělení správního řízení Odboru dopravněsprávních činností.

Na sociálních sítích se v minulých týdnech šířila informace, že učitelky k přechodu kolejí vyzval někdo z personálu Českých drah. Podle mluvčí Vandy Rajnochové se však informace nezakládá na pravdě. "Z našeho interního šetření vyplynulo, že žádný ze zaměstnanců Českých drah vychovatelky k přecházení přes železniční přejezd nevybízel," popsala pro Aktuálně.cz mluvčí.

Mluvčí Správy železnic Marek Illiaš Aktuálně.cz v minulosti řekl, že situace mohla být pro skupinu nebezpečná. Na lince S6 mezi Prahou-Smíchovem a Nučicemi je vypravována i nákladní doprava či mimořádné vlaky.

"Přejezd byl ve výstraze a takovéto chování je naprosto neomluvitelné a o to více zarážející, že se ho dopustily učitelky, které by měly jít dětem vzorem a které jsou za jejich bezpečí zodpovědné. Je naprosto lhostejné, že v době incidentu stál vlak ve stanici," řekl Aktuálně.cz mluvčí.

Podle mluvčího v daném úseku jede v 11:43 rychlík do Českých Budějovic, který stanicí projíždí plnou traťovou rychlostí. "Stačilo by pár minut zpoždění a strojvůdce by neměl šanci vlak zastavit," řekl dále Illiaš.

Na případ upozornil starosta Řeporyjí Pavel Novotný, který video pořídil v rámci pořadu Extrémní starosta pro internetovou televizi Mall.TV.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy