Brno - Žena původem ze Sovětského svazu, která trvale žije v České republice, získala zpětně od České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) milionový doplatek důchodu.
Pomohla jí k tomu Kancelář veřejného ochránce práv, která zjistila pochybení ČSSZ při vyřizování ženiny žádosti o důchod. Instituce pochybení uznala a doplatila žadatelce peníze od roku 2006. Částka je v zásazích veřejného ochránce práv rekordní, sdělila mluvčí kanceláře Iva Hrazdílková.
Nárok na důchod vznikl ženě v roce 2006. "Požádala od něj, ale Česká správa sociálního zabezpečení její žádost zamítla s tím, že nezískala potřebnou dobu pojištění, a důchod jí nepřiznala," uvedla Hrazdílková.
Rekordní doplatek
Žena se obrátila na Kancelář veřejného ochránce práv, která zjistila, že ČSSZ nepostupovala správně. Na žádost o důchod neaplikovala mezinárodní dohodu mezi Československou republikou a Svazem sovětských socialistických republik o sociálním zabezpečení.
"Na tento případ se dohoda vztahovala a podle ní měla být zohledněná i doba pojištění získaná v původní vlasti," uvedla Hrazdílková. ČSSZ pochybení uznala a situaci napravila. Stěžovatelce přiznala důchod od roku 2006 a zpětně jí ho i doplatila.
"Milionový doplatek je v historii veřejného ochránce práv rekordní. V případě důchodů lidí, kteří část života pracovali v některé z postsovětských zemí, se občas zpětného doplacení důchodu v řádech stovek tisíc podaří dosáhnout. Bohužel tomu ale předchází i mnoho let čekání a života s nepatrným nebo vůbec žádným důchodem," dodala mluvčí.