Sedmapadesátiletá žena uvěřila fiktivnímu obchodníkovi s kryptoměnami a přišla o více než 8,5 milionu korun. Případem se zabývají pražští kriminalisté. Neznámému podvodníkovi, který vystupoval pod přezdívkou Jack London, hrozí až osmileté vězení. Ve středu o případu informoval policejní mluvčí Richard Hrdina.
Falešný obchodník podle policie oslovil ženu v mobilní aplikaci Tandem, která slouží k výuce angličtiny, a dále s ní komunikoval pouze přes aplikaci WhatsApp. Mluvčí uvedl, že postupem času poškozenou přesvědčil, aby investovala peníze do obchodu s kryptoměnami Kadena. Sliboval mnohonásobné znásobení zaslaných peněz. Žena tak provedla během dvou měsíců šest plateb v celkové hodnotě přes 2,5 milionu korun.
"V momentě, kdy si chtěla vložené peníze vybrat, jí z aplikace dorazila zpráva o zablokování účtu z důvodu podezřele extrémního profitu a odblokován měl být pouze tehdy, pokud zaplatí jakousi daň ze zisku z obchodování. Dle dalších zaslaných pokynů tak provedla několik plateb, v celkové výši bezmála pět a půl milionu korun," popisoval mluvčí.
Místo odblokování jí ale přišla zpráva s informací, že účet do deseti dnů zaniká, a že tím přijde o všechny své vynaložené peníze. "Celkem se tedy jednalo o více než osm a půl milionu korun," dodal mluvčí.
Policie se podobnými případy zabývá opakovaně, většinou jde ale o nižší částky. Kriminalisté doporučují dodržovat zásady bezpečného obchodování. Podle kriminalistů je před investicí do kryptoměn vždy potřeba zjistit, jak tyto investiční platformy fungují a jakým způsobem se provádí nákup a prodej této měny. Stejně tak je důležité ověřit si věrohodnost investičního poradce nebo dané společnosti.