Žena chtěla milion za nižší plat, než měl muž, neuspěla

Tomáš Fránek
16. 11. 2007 13:01
Soud rozhodl, že nebyla diskriminována

Brno - Nejvyšší soud s definitivní platností rozhodl pravděpodobně první případ v Česku, ve kterém ekonomka jedné pražské společnosti chtěla vysoudit milion korun za platovou diskriminaci.

Tedy konkrétně za to, že za stejnou práci dostala nižší plat než muž.

Nejvyšší soud její dovolání odmítl a potvrdil verdikty soudců pražského obvodního i městského soudu. Ty rozhodly, že žena nebyla diskriminována. Soudci kauzu vyhodnotili tak, že práce, kterou dělala žena, nebyla srovnatelná s tou, již vykonával její mužský předchůdce ve firmě.

V Česku se kvůli diskriminaci pohlaví soudí i další ženy. Asi nejznámější je případ Marie Čauševic, která si stěžuje na to, že Pražská teplárenská vzala na místo ředitele muže s daleko menšími zkušenostmi než ona.

O stovky tisíc korun méně

Žena jako ekonomka nastoupila do firmy v roce 1999. A její roční příjem v roce 2000 činil 267 tisíc korun, o 178 tisíc korun méně než roční příjem bývalého ekonoma. A za pět let rozdíl v platech dosáhl 893 tisíc korun.

Ekonomka pak firmu zažalovala za pětiletou pracovní diskriminaci a mobbing. Jako odškodné chtěla jeden milion korun. "Jde o rozdíl odpovídající minimálně skutečnému rozdílu v platech a dále odškodnění za to, že z nižšího platu byl vypočtený také nižší důchod," uvedla v žalobě.

Podle soudců však žena přebrala jenom část práce po bývalém ekonomovi. "Byl rozdíl v samostatnosti a zkušenosti obou pracovníků, nejednalo se o diskriminaci," uvedli soudci.

Tento postoj nyní potvrdil právě Nejvyšší soud. "Odvolací soud (Městský soud v Praze) v souladu se zákonem dovodil, že odlišné finanční ohodnocení žalobkyně "nesouviselo s jejím pohlavím" a "nejednalo se tedy o projev diskriminace," uvedl ve svém verdiktu senát Nejvyššího soudu pod vedením soudce Zdeňka Novotného.

Ženy kontra muži

To, že ženy vydělávají méně než muži, potvrzují statistiky.

Podle zprávy Evropské komise se situace ohledně rovnosti výdělků mužů a žen v EU za posledních deset let moc nezlepšila.

Ženy stále vydělávají asi o 15 procent méně než muži a obsazují méně vedoucích pozic, i když nad muži v průměru vyčnívají co do stupně dosaženého vzdělání.

Největší platové rozdíly existují na Kypru a v Estonsku, kde ženy vydělávají v průměru o čtvrtinu méně než muži. Následuje Slovensko s rozdílem 24 procent, v České republice je to pak 5 procent.

 

Právě se děje

Další zprávy