Zemřela Táňa Fischerová. Odcházela s takovým něžným úsměvem, říká herec Kačer

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 25. 12. 2019 20:28
Nadaná recitátorka, herečka a také bývalá kandidátka na prezidentku Taťana Fischerová zemřela, bylo jí 72 let. O úmrtí informovala její bývalá asistentka Monika Šatavová na svém profilu na Facebooku s odvoláním na rodinu. Deníku Aktuálně.cz potvrdil smutnou zprávu zdroj blízký rodině.
Ptal jsem se jí, co tady bez ní budeme dělat. Ona mi na to odpověděla, že jsem se zbláznil, že tady bude všechno hezké," uvedl režisér Jan Kačer.
Ptal jsem se jí, co tady bez ní budeme dělat. Ona mi na to odpověděla, že jsem se zbláznil, že tady bude všechno hezké," uvedl režisér Jan Kačer. | Foto: ČTK

"Je to bohužel pravda. Ale víc vám říkat nebudu. Rodina si přála ještě chvíli klidu, nevěděli jsme, že to někdo dá na Facebook," uvedl zdroj blízký rodině, s nímž hovořil deník Aktuálně.cz. 

Táňa Fischerová se podílela na činnosti řady neziskových nadací a občanských sdružení - byla například členkou správní rady nadace Vize 97, v níž seděla i s Jiřinou Šiklovou. "Znám ji celá léta. Byly jsme spolu i v nadaci Charty 77. Je to skvělá ženská. Měla jsem ji strašně ráda," uvedla Šiklová pro Aktuálně.cz. "Někdo mi říkal, že prochází těžkou nemocí, ale o úmrtí nemám informace," dodala.

Za neobyčejně statečnou ženu, která svůj nelehký osud nesla s velkou noblesou, označila Fischerovou zpěvačka Marta Kubišová. "Je to veliká ztráta. Byla to úžasná ženská, která měla až biblický osud se svým synem. Srovnávala se s tím úžasně," řekla. Fischerová se celý život starala sama o svého postiženého syna, péče o něj se pro ni stala jedním z impulsů jejího zájmu o nemocné a potřebné.

Kubišová spolu s Fischerovou a hercem a režisérem Janem Kačerem léta moderovali charitativní adventní koncerty vysílané v televizi. Kubišová ve středu uvedla, že ji zpráva o Fischerové skonu překvapila. "Vím, že byla mladší než já. Bylo jí jen 72 let.... nemůže mi to stále nějak dojít…" uvedla.

Kačer s Fischerovou mluvil ještě minulý týden. "V pátek mi volala, usmívala se a říkala mi, že se se mnou loučí," vzpomíná Kačer. Podle něj si na svůj zdravotní stav nikdy nestěžovala. "Odcházela s takovým něžným úsměvem. Já jsem se jí ptal, co tady bez ní budeme dělat. Ona mi na to odpověděla, že jsem se zbláznil, že tady bude všechno hezké," uvedl režisér.

Bavit se s Fischerovou o smutných věcech se prý ani nedalo. "Já na ni nikdy nezapomenu a chtěl bych, aby na ni lidé vzpomínali s úsměvem," dodal Kačer.

"Byla posledním spravedlivým, všechno nesla s noblesou. Snažila se svým životem všude kolem sebe dělat dobro," řekla Kubišová. Podle ní i role, které Fischerová jako herečka ztvárňovala, jakoby její osud také připomínaly. Dokázala se vcítit do osudů a příběhů, na něž by mnozí neměli vnitřní sílu, uvedla.

Byla jako svatá

Fischerová se věnovala také politice, v letech 2002 až 2006 byla poslankyní a v roce 2013 kandidovala jako nezávislá v prezidentských volbách.

Na zprávu o úmrtí proto reagovala i řada politiků. "Je mi smutno. Někteří lidé symbolizují svět, který je mi blízký, a nechci, aby zmizel. A jejich odchod cítím jako osobní ztrátu. Čest životu Taťany Fischerové," napsal na Twitter šéf Starostů Vít Rakušan. "Odešla osobnost, která dokázala veřejně hájit hodnoty, ke kterým jsme se před 30 lety přihlásili. A zároveň aktivně pomáhat potřebným a být inspirací pro druhé. Díky! Čest její památce!" uvedl předseda lidovců Marek Výborný. "Táňo, klid v duši. Bylas bojovnice," dodal bývalý europoslanec a senátor Jaromír Štětina.

"S Táňou jsme byly před 45 lety ve stejném angažmá, s Táňou jsme čekaly ve stejnou dobu dítě, s Táňou jsem se radila, smála i plakala. S Táňou jsme na sebe byly napojené. S Táňou nezištnou, statečnou, sofistikovanou, vzdělanou," napsala na sociální sítě Dagmar Havlová.

Na političku zavzpomínal také bývalý disident, český premiér a předseda Senátu Petr Pithart. "Paní Táňa svým zjevem, hlasem, modulací hlasu a takovou průzračností svého myšlení, ona byla něco jako svatá žena. A víte, že jsme jí to věřili? Tak jsme ji za to měli rádi," řekl. Podotkl ale také, že pro mnoho lidí to bylo něco nesnesitelně dráždivého. Kandidatura Fischerové na funkci prezidentky byla podle Pitharta oběť, kterou podstoupila. "Je to tak, že tím možná dodávala odvahy těm (ženám), které to zkusí po ní a budou úspěšné, a řekl bych, že už je nejvyšší čas. Ona razila cestu a dodávala odvahy těm po ní," dodal.

Herečka z divadelní rodiny

Velkou část života věnovala Fischerová herectví. Na filmovém plátně se poprvé objevila pod režijním vedením Vladimíra Čecha v československém dramatu Kohout plaší smrt v roce 1961. Hrála také například ve filmech Hotel pro cizince (1966), Lev s bílou hřívou (1986) nebo Svědek umírajícího času (1989). Po roce 1989 se objevila například v seriálu Konec velkých prázdnin (1994).

Fischerová se narodila v Praze, jejím otcem byl divadelní režisér Jan Fischer, který byl za války vězněn v Terezíně a Osvětimi. Studovala herectví na Janáčkově akademii múzických umění, školu ale nedokončila. Během své herecké kariéry působila v Činoherním klubu, ze kterého ale musela v roce 1973 odejít.

Foto: Vojtěch Marek

Čtyři roky odehrála v Divadle Jiřího Wolkera, odkud odešla po narození syna Kryštofa. Musela se vyrovnat s jeho postižením a profesi přizpůsobit rodině. Stálé angažmá už nevzala. Hostovala v různých divadlech, dělala s Evaldem Schormem třeba v Černém mnichovi nebo ve Vivisekci, pracovala s Janem Kačerem.

V roce 2002 byla jako nezávislá na kandidátce Unie svobody-DEU zvolena do Poslanecké sněmovny a do roku 2006 působila ve výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu či stálé komisi pro kontrolu činnosti BIS. V roce 2006 kandidovala na Praze 2 do Senátu, postoupila do druhého kola. I další pokus o návrat do sněmovny byl neúspěšný.

Milovnice poezie

V posledních letech se věnovala také charitativní činnosti, byla i vyhledávanou recitátorkou a moderátorkou nejen charitativních akcí. Koncem března 2013 se stala předsedkyní Českého helsinského výboru, byla ve vedení Národní rady osob se zdravotním postižením, členkou organizace Amnesty International nebo správní rady Nadace Vize 97. S Martou Kubišovou a Janem Kačerem moderovala televizní Adventní koncerty.

Velkou láskou Táni Fischerové byla poezie. Léta se o ní dělila s návštěvníky Violy a Lyry Pragensis. Její melodický hlas jakoby stvořený pro lyrické verše zněl často i z rozhlasu. Je autorkou několika knih.

 

Právě se děje

Další zprávy