Praha - Ve věku 72 let zemřel v pondělí známý grafik Oldřich Kulhánek. Proslavil se mimo jiné jako autor podoby současných bankovek. Sdělila to Kulhánkova rodina.
Kulhánek byl známým umělcem doma i v zahraničí. Zaměřoval se především na grafiku a kresbu. Jeho profesionální dráha se započala v 60. letech 20. století.
Za svého života se dočkal řady ocenění, která obdržel na mezinárodních výstavách a biennale, například: Europahaus, Vienna, Biennale Frechen, Biennale Ljubljana, The Grand Diploma for Graphic Art, Tuzla, 1st Prize 4. Biennale of Prints in Wakayama, atd.
"Můj názor, mé přesvědčení je, že umělec by měl ve své práci podat zprávu o sobě, o čase a místě, kde žije. Umělec by měl odkrývat přetvářku (či lež) establishmentu, odhalovat, co se děje s člověkem, manipulaci a dehumanizaci člověka. Umělec by měl podat zprávu o duši současníka," napsal na svém webu Kulhánek.
Jeho grafiky se nelíbily StB
Narodil se 26. února 1940 v Praze. Výtvarná studia začal na Výtvarné škole v Praze. Od roku 1958 studoval na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze v ateliéru profesora Karla Svolinského. Učednická léta strávená na škole pod jeho vedením se stala základem jeho umělecké kariéry.
V březnu 1971 byl zatčen StB a obviněn, že svými grafickými listy z let 1968-1971 hanobil představitele komunistických zemí (čímž byla míněna tvář Stalina v některých jeho grafických listech) a tím se měl dopustit i pobuřování.
"Případ, tak jako mnoho jiných, byl vyfabrikován agenty Státní bezpečnosti. V kauze, zvané Kulhánek a spol. číslo 3T 80/72 (spol. proto, že stejně postižen byl i jeho kolega a přítel, akademický malíř Jan Krejčí), se jednalo o jeden z prvních případů komunistické genocidy ducha po roce 1968," píše se na Kulhánkových internetových stránkách.
Po měsíčním věznění byl propuštěn a po celé dva roky každých čtrnáct dnů vyslýchán. Sedmdesátá léta jsou v jeho tvorbě ve znamení úplného zákazu výstav, zákazu spolupráce s nakladatelstvími, zákazu publicity.
S humorem později vzpomínal, jak komunističtí soudci jeho grafiky odsoudili, ale později se dozvěděl, že místo aby je zlikvidovali, rozebrali si je domů. "Tedy ukradli," dodával.
Díky přátelům z USA, Holandska, Belgie, Německa, Rakouska a Francie ovšem neztrácel kontakt s výtvarnou scénou Evropy.
Bankovky i známka s Klausem
V roce 1990 poprvé navštívil USA při příležitosti Lithographic Workshop v Los Angeles. Od té doby Státy navštívil vícekrát. V létě 1991 vedl seminář o kresbě v Atlantic Center for the Arts, New Smyrne Beach. V roce 1995 hostoval na University of Houston-Clear Lake v Texasu.
V letech 1992 až 1993 pracoval na návrzích nových českých bankovek a je autorem mnoha českých poštovních známek mimo jiné navrhl poštovní známku s portrétem prezidenta Václava Klause.
V roce 2010 byl jmenován čestným občanem Prahy 6. Jako autor podoby českých bankovek při té příležitosti řekl: "Byla to pro mne výzva. Dodnes když platím, tak se dívám, jestli to tisknou dobře."
Až do své smrti žil a pracoval v Praze, byl prezidentem Nadace Hollar. "Znali jsme se od zlomového roku 1968 a společně prožívali naše osudy soukromé a společenské. Oldřich se vždy, v životě i v tvorbě, netajil svými názory, což mu vyneslo nepřízeň normalizačního režimu, která vyvrcholila ruzyňskou věznicí," řekl předseda Sdružení českých umělců grafiků Hollar Vladimír Suchánek.
Čím se platilo od vzniku Československa? Galerie nejen pro pamětníky