Čím se platilo od vzniku Československa? Galerie nejen pro pamětníky

Čím se platilo od vzniku Československa? Galerie nejen pro pamětníky
První bankovky z roku 1919.
První bankovky z roku 1919.
První bankovky z roku 1919.
První bankovky z roku 1919.
Foto: ČNB

Osmého února 1993, pár týdnů po vzniku samostatné České republiky, začali Česi platit novou měnou. Koruna česká (Kč) nahradila korunu československou (Kčs). S výjimkou už dříve připravené nové dvoustovky se bankovky dostaly do oběhu až za pár měsíců, ještě do konce srpna platily i federální bankovky s kolkem. Tehdejší bankovní rada ČNB rozhodla, že použije návrhy Oldřicha Kulhánka. Původní slovenské motivy nahradil ženami, tedy Anežkou Přemyslovnou, Boženou Němcovou a Emmou Destinovou. Kulhánek pokračoval v tradici, která platila už od vzniku Československa. I tehdy si tvorbu bankovek brali na starost přední umělci. Mince navrhovali Otto Gutfreund, Otakar Španiel nebo Jaroslav Horejc. Uznávaným autorem bankovek kromě Alfonse Muchy byl také Max Švabinský - jeho stokoruna (1931) a tisícikoruna (1934) patří mezi nejkrásnější bankovky v meziválečném období. Připomeňte si historii československé a později české měny.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 minutami

Antimonopolní úřad povolil nákup Equa bank skupinou Raiffeisenbank

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil skupině Raiffeisenbank nákup Equa Bank od fondu AnaCap Financial Partners. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě, rozhodnutí je pravomocné.

" V důsledku fúze získá společnost Raiffeisenbank možnost výlučně kontrolovat společnosti Equa bank a Equa Sales & Distribution. Ke spojení soutěžitelů dochází v oblasti poskytování bankovních služeb," uvedl úřad.

Raiffeisenbank International (RBI) oznámila nákup 100 procent akcií Equa bank od fondu AnaCap Financial Partners na začátku února.

Zdroj: ČTK
před 8 minutami

Zeman přijal v Lánech nového slovenského premiéra Hegera. Jednat budou o koronavirové krizi či bilaterální spolupráci. Poté se Heger setká s Babišem

Zdroj: ČTK
Další zprávy