Fajtl se zapojil do zahraničního odboje v Polsku, Francii a Británii. Byl velitelem leteckého stíhacího pluku, který působil v týlu nepřítele při Slovenském národním povstání.
Koncem války se zúčastnil operace k osvobození Ostravska. Byl dvakrát sestřelen. Fajtl byl po roce 1948 perzekvován a vězněn komunistickým režimem.
O Fajtlově blízkém příteli generálu Peřinovi ČTĚTE ZDE
Během života obdržel řadu vyznamenání, v roce 1991 například Řád M. R. Štefánika. Před dvěma lety jej prezident Václav Klaus vyznamenal Řádem Bílého lva.
Prezident kondoluje Fajtlově rodině
V roce 1990 povýšil František Fajtl do generálské hodnosti.
Infobox
LEGENDA I V LITERATUŘE
I přes nepřízeň osudu se Fajtl věnoval psaní a stal se legendou české válečné literatury. Je autorem převážně memoárových knih, kde popisuje své osudy či osudy spolubojovníků, mimo jiné Sestřelen, První doma, Vzpomínky na padlé kamarády, Létal jsem s Třistatřináctkou, Dva údery pod pás. Mezi nejznámější patří Fajtlova kniha Generál nebe, kde popisuje osudy svého vrstevníka s podobným osudem zesnulého generála Františka Peřiny.
Legendární pilot byl hospitalizován již několik měsíců kvůli zdravotním komplikacím spojeným s vysokým věkem.
Život generála Fajtla v datech
- František Fajtl se narodil se 20. srpna 1912 v Doníně, v okrese Louny. Absolvoval obchodní akademii v Trnovanech na Teplicku, nastoupil na základní vojenskou službu a byl přijat na Vojenskou akademii v Hranicích na Moravě. Jako poručík letectva pilot sloužil u 2. leteckého pluku dr. Edvarda Beneše v Olomouci a Přerově.
- V roce 1939 po obsazení Československa utekl do Polska, kde se přihlásil k československému zahraničnímu odboji. Po vypuknutí války se dostal ve Francii na frontu.
- V roce 1941 byl jmenován velitelem 313. československé stíhací perutě, se kterou létal až do konce roku 1943. Zúčastnil se leteckých útoků ve Francii, Belgii a Holandsku.
- V dubnu 1942 se stal velitelem 122. britské perutě, a tedy i prvním Čechem, který velel Angličanům. V severní Francii byl sestřelen a pěšky se dostal přes Pyreneje až do Španělska. Prošel vězením, koncentračním táborem. Díky diplomacii se dostal přes Madrid do Gibraltaru.
- Po příletu do Anglie byl zástupcem velitele letecké základny Skeabrae na Orkneyských ostrovech a v hodnosti majora převzal opět velení 313. perutě až do ruku 1944, kdy byl propuštěn ze služeb RAF a byl převelen se skupinou stíhačů do tehdejšího Sovětského svazu.
- Byl jmenován velitelem 1. československého stíhacího pluku v SSSR a v září 1944 odletěl do Banské Bystrice a účastnil se Slovenského národního povstání.
- Po roce 1945 byl propuštěn z armády a vězněn. Pracoval v různých profesích, u stavebního podniku a jako účetní.
- V odbodí tzv. Pražského jara byl Fajtl částečně rehabilitován. Okupace vojsky Varšavské smlouvy z něj opět udělala "nežádoucí" osobu.