Zemřel legendární generál nebe

ČTK
6. 5. 2006 11:01
Praha - Dnes ráno skonal generál František Peřina. V dubnu oslavil slavný pilot RAF 95. narozeniny. Uvnitř VIDEO z oslavy narozenin .
Slavný pilot z druhé světové války František Peřina pokračoval 6. dubna v oslavách 95. narozenin. V základní škole v pražských Řepích, která nese jeho jméno, dostal od ministra obrany Karla Kühnla čestný kord.
Slavný pilot z druhé světové války František Peřina pokračoval 6. dubna v oslavách 95. narozenin. V základní škole v pražských Řepích, která nese jeho jméno, dostal od ministra obrany Karla Kühnla čestný kord. | Foto: čtk

Infobox

František Peřina

se narodil 8. dubna 1911 v Morkůvkách na Břeclavsku. Absolvoval Školu pro odborný dorost letectva Vojenského leteckého učiliště v Prostějově. V roce 1937 reprezentoval Československo na mezinárodním leteckém mítinku v Curychu. Na základě jeho vzpomínek napsal František Fajtl knihu Generál nebe.

Peřina zemřel časně ráno po dlouhodobé hospitalizaci. Příčinou smrti byly podle Vlčka následky chronického onemocnění a celkové vyčerpání organismu. "Byl to hrdina, vynikající člověk. Budoval s námi novodobé tradice armády, proto je to pro armádu citelná ztráta," řekl náčelník generálního štábu Pavel Štefka.

Legendární pilot z druhé světové války, který byl přezdívaný za množství sestřelů nepřátelských stíhaček "generál nebe", se proslavil především v letech 1940 až 1942 během bitvy o Francii a později Anglii. Peřina byl jedním z nejznámějších českých vzdušných es. Za druhé světové války sestřelil nejméně 12 německých letadel. Sám byl pak sestřelen nad Paříží a vážně zraněn.

Zdravotní stav slavného pilota se zhoršil před několika týdny; 21. dubna byl převezen do pražské Ústřední vojenské nemocnice, kde dnes ráno zesnul. Několik dní před jeho hospitalizací zemřela jeho manželka Anna Peřinová-Klimešová.

Ve světě hrdina, doma až nedávno

Přestože byl válečný hrdina, kterého si hluboce vážili ve Francii i Británii, v mateřském Československu mu po roce 1948 hrozilo vězení. Raději domov opustil a 44 let prožil v emigraci..

Domů se vrátil až v devadesátých letech a v rodné vlasti se mu dostalo plného uznání. Prezident Václav Havel Peřinovi propůjčil státní vyznamenání - Řád Bílého lva za vynikající bojovou činnost, prezident Václav Klaus mu letos při příležitosti jeho 95. narozenin udělil čestnou plaketu.

Peřina je držitelem řady dalších domácích i zahraničních ocenění, například  nejvyššího francouzského vyznamenání - řádu Čestné legie.

Na frontu přes Polsko

Na frontu se Peřina vydal krátce po zahájení okupace ČSR německou armádou, protože se nechtěl smířit pouze s pasivním odporem proti fašismu. Dva dny poté, co se oženil, utekl přes Polsko na francouzskou frontu. V bitvě o Francii, kterou Němci rozpoutali v květnu 1940, sestřelil čtyři letadla.

Věhlas a úctu si zde vysloužil, když zcela sám zaútočil na skupinu letadel fašistické Luftwaffe, aby ochránil zbylé bombardéry ze své letky. "Přesila byla neúměrná, myslel jsem si, že budu zabit. Ve válce se ale uvažuje jinak - na vás nezáleží," komentoval svoje hrdinné počínání v jednom z rozhovorů. Manévr odnesl prostřeleným předloktím a 16 střepinami v pravé noze. Při jiné vojenské operaci byl sestřelen nad Paříží a vážně zraněn.

Po francouzské kapitulaci se přemístil do Anglie, kde se stal stíhačem 312. bombardovací perutě britského Královského letectva (Royal Air Force - RAF). V letech 1940 až 1942 na francouzských a anglických strojích poslal k zemi či do moře podle ministerstva obrany 12 německých letadel, dvě sestřelil pravděpodobně a jedno poškodil. Jeho ženu Annu nacisté během války věznili.

Kvůli komunistům musel emigrovat

Významný československý válečný veterán se po návratu z války usadil v Malackách, kde velel vojenské letecké střelnici. Když ho po únoru 1948 propustili z práce, rozhodl se emigrovat. V dubnu 1949 společně s manželkou a kamarádem uletěl na sportovním letounu do americké zóny obsazeného Německa.

Po několika letech strávených v britské RAF a v Kanadě se nakonec usadil ve Spojených státech, kde se podílel mimo jiné na navrhování sedadel do kosmického programu Gemini a do proudového letadla Boeing 747. V roce 1993 se natrvalo vrátil do České republiky.

Peřinův pohřeb se bude podle tiskového odboru ministerstva obrany pravděpodobně konat v týdnu od 15. do 19. května. Zatím není jasné, zda bude generál pohřben v Praze, nebo v rodných Mokrůvkách na Břeclavsku, kde žijí jeho příbuzní.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Do nového mýtného systému je přihlášeno jen 82 tisíc aut. Hrozí kolaps, říká ministr

Do nového mýtného systému, jenž má být spuštěn od letošního prosince, bylo dosud přihlášeno 82.000 vozidel, celkem se očekává 450 000 vozů. Většinu z registrovaných tvoří velcí dopravci, z menších firem, které ovšem v současném systému tvoří v souhrnu většinu, se zaregistrovalo pouze pět procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy