Zemanova vláda půjde k výslechu kvůli Mostecké uhelné

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
6. 8. 2010 15:40
Výslechy si žádá Švýcarsko kvůli podezřelé privatizaci Mostecké uhelné
Tito pánové jsou podzemní ,,ajznboňáci", kteří se v depu starají o to, aby mašinky byly spolehlivě v provozu.
Tito pánové jsou podzemní ,,ajznboňáci", kteří se v depu starají o to, aby mašinky byly spolehlivě v provozu. | Foto: Karel Toman

Praha - Kvůli údajnému miliardovému tunelu při privatizaci společnosti Mostecká uhelná půjdou jako svědkové k výslechu na policii členové někdejší vlády Miloše Zemana.

Důkaz si vyžádalo Švýcarsko, které kauzu podezřelé privatizace vyšetřuje.

Informovalo o tom české Nejvyšší státní zastupitelství. "Švýcarské straně byly poskytnuty doposud všechny vyžádané informace, vyjma výslechů všech členů vlády České republiky z období roku 1999. Tato právní pomoc, tedy výslechy všech vyžádaných politiků, budou uskutečněny během následujícího měsíce," uvedla mluvší NSZ Renata Malinová.

Co se při privatizace Mostecké uhlené stalo? Existuje podezření, že management Mostecké uhelné nakoupil akcie vlastní firmy pro společnost Appian group, a to za peníze, které měly doly uložené na rekultivace. Stát ztratil vliv nad hnědouhelnou společností v roce 1998.

České policii se podezření nepodařilo prokázat. Pak se ale do případu vložila švýcarská strana. Stopy podivných transakcí podle Švýcarů vedou k desítkám offshorových společností, které použily přes 100 bankovních účtů. Část z nich policie nedávno zablokovala. Případ následně znovu otevřela i česká strana.

Aktéry transakce podezřívá ze podle dřívějších infoprmací serveru ihned.cz ze čtyř hospodářských trestných činů, včetně padělání dokumentů či praní špinavých peněž.

Stopy vedou i k bývalému manažerovi MMF

"Manažeři k převzetí použili majetek samotné přebírané společnosti. Podle našich předpokladů způsobily tyto operace finanční ztráty jak přebírané společnosti, tak České republice," sdělila před časem švýcarská generální prokuratura.

"Vyšetřováno je šest českých občanů, z nichž dva mají rovněž švýcarské občanství, a jeden Belgičan," dodala prokuratura.

Hlavními postavami transakce jsou podle informací médií tehdejší ředitel dolů Antonín Koláček, českošvýcarský podnikatel Jiří Diviš a bývalý vysoký manažer Mezinárodního měnového fondu Jacques de Groot.

 

Právě se děje

Další zprávy