Zeman se nás kritikou Sobotky snaží oslabit. Bratří se s Babišem a není levicový, zní z ČSSD

ČTK ČTK
1. 2. 2016 13:41
Miloš Zeman s kritikou premiéra v poslední době nešetří. Jeho "vtípek" s kalašnikovem však popudil nejen premiéra samotného, ale i jeho spolustraníky, kteří tvrdí, že již byl za hranou. Někteří představitelé ČSSD vyjádřili názor, že Zeman cíleně oslabuje nejen Sobotku, ale i celou ČSSD a sbližuje se naopak s Andrejem Babišem. Politici kritizují, že Zeman není nadstranickým, ani levicovým prezidentem, jak deklaroval, a připouštějí, že by jej v případné další kandidatuře na prezidenta nepodpořili.
Miloš Zeman a Bohuslav Sobotka po jednání vlády.
Miloš Zeman a Bohuslav Sobotka po jednání vlády. | Foto: ČTK

Praha - Prezident Miloš Zeman se podle některých předních sociálních demokratů snaží stranu znovu rozdělit a oslabit před podzimními krajskými a senátními volbami. Řekli to v reakci na Zemanovu kritiku premiéra a šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky. Hlava státu si podle nich vyřizuje účty a vměšuje se do věcí, které jí nepřísluší. ČSSD by si to prý neměla nechat líbit.

Prezident Sobotku kritizoval už v minulosti, v posledních dnech tak ale učinil hned několikrát. V jednom z rozhovorů prohlásil, že Sobotka škodí sociální demokracii, v dalším zase vyjádřil lítost nad tím, že neumětelové přivádějí sociální demokracii do nižších pater politického vlivu.

"Je to přímé vměšování do vnitřních záležitostí sociální demokracie a mě to velmi mrzí, protože je to něco, co Miloš Zeman sliboval, že dělat nebude," řekl ČTK šéf Sněmovny a místopředseda ČSSD Jan Hamáček. Poslední Zemanovy výroky vůči premiérovi podle něj rozhodně nepatří k tomu, jak by se měl chovat nadstranický prezident.

Hamáček vidí možnou souvislost s blížícími se podzimními krajskými a senátními volbami. "Může to souviset s nějakým sbližováním mezi Milošem Zemanem a (předsedou ANO) Andrejem Babišem, ale pak si kladu otázku, jestli platí to, co Miloš Zeman deklaroval, že je levicový prezident, protože ta stanoviska, která zaujímá, mají k levicovosti velmi, velmi daleko," podotkl také.

"Já si myslím, že nepřísluší panu prezidentovi se vyjadřovat k věcem sociální demokracie, protože on sociální demokracii opustil," řekl předseda Senátu a člen vedení ČSSD Milan Štěch. Ze Zemanových slov prý čiší zklamání, že věci nedopadly podle jeho představ.

Oklepal se z puče, teď chce vyvolat nové rozpory

Štěch je přesvědčen, že Zeman chtěl, aby Sobotka nestál v čele sociální demokracie a posléze aby neuspěl ve funkci premiéra. "Nakonec ten lánský puč, ten taky samozřejmě, že byl s jeho velkým přispěním nebo naprosto v jeho režii," poznamenal. Prezident se podle něho z neúspěchu puče už "oklepal" a v období nastupujících voleb zkouší znovu vyvolat rozpory.

Také šéf Sněmovny a místopředseda ČSSD Jan Hamáček vidí možnou souvislost s blížícími se podzimními krajskými a senátními volbami. "Může to souviset s nějakým sbližováním mezi Milošem Zemanem a (předsedou ANO) Andrejem Babišem, ale pak si kladu otázku, jestli platí to, co Miloš Zeman deklaroval, že je levicový prezident, protože ta stanoviska, která zaujímá, mají k levicovosti velmi, velmi daleko," podotkl také.

"Já už jsem před prezidentskými volbami říkal, že Miloš Zeman si bude chtít vyřídit účty, že bude rozdělovat sociální demokracii, oslabovat ji, poškozovat," řekl  ministr pro lidská práva a legislativu Jiří Dienstbier.

Nad vyřizování osobních účtů by se přitom měl prezident povznést. "Myslím si, že takovéto hulvátské jednání k premiérovi si sociální demokracie nemůže nechat líbit," je přesvědčen. Také podle Štěcha by se ČSSD měla zamyslet nad reakcí na Zemanova slova.

Za absurdní je považuje ministryně práce a sociálních věcí a místopředsedkyně ČSSD Michaela Marksová. Sobotka je podle ní premiérem úspěšné koaliční vlády, která má u lidí velkou důvěru.

"Mrzí mě, že se náš bývalý předseda o své rodné straně takto vyjadřuje, nevidím pro to žádný důvod," napsala také. Stejně jako Hamáček připomněla, že strana, která do minulých parlamentních voleb nesla Zemanovo jméno (tehdy Strana práv občanů - zemanovci), zcela propadla.

Je to cesta do pekel, tvrdí Paroubek

Expremiér a někdejší předseda ČSSD Jiří Paroubek uvedl, že se sociální demokracie jako už mnohokrát v minulosti stala bitevním polem Zemana v boji proti některému z předsedů. Zeman podle něj už v minulosti straně vědomě škodil. "V každém případě bude polemika Sobotky a Zemana sociální demokracii dále oslabovat. Je to cesta do pekel," je přesvědčen Paroubek.

"To poslední, co ČSSD potřebuje, je druhé kolo hry na slabého Sobotku," napsal zase předseda sociálnědemokratických poslanců Roman Sklenák. Také on má Sobotku za úspěšného premiéra, který má potenciál vyhrát příští volby.

Většina oslovených sociálních demokratů se shoduje, že i přes současné výroky Zemana je zatím brzo hovořit o tom, že by jej ČSSD nepodpořila při případné kandidatuře na prezidenta pro příští funkční období.

Hamáček ale uvedl, že aktuální výroky kopou příkopy, podle Štěcha to vypadá, že Zeman o podporu ČSSD zájem nemá. Nepředstavitelná je podpora případné Zemanovy kandidatury pro Dienstbiera.

 

Právě se děje

Další zprávy