Zemana dvakrát zmiňuje zpráva o extremismu. Jen potrava pro média, reaguje Ovčáček

Jan Hejl Jan Hejl
29. 1. 2016 11:28
Jméno prezidenta Miloše Zemana dvakrát zmiňuje zpráva o extremismu, kterou pravidelně zpracovává ministerstvo vnitra. Extremistická hnutí se podle dokumentu významně podílela na organizaci demonstrace 17. listopadu na Albertově, při které Zeman řečnil. Mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček odmítl, že by se prezident do extremistických aktivit zapojoval. Zmínka ve zprávě vnitra je podle něj "potrava pro média."
Miloš Zeman na demonstraci na Albertově.
Miloš Zeman na demonstraci na Albertově. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Zatím poslední zpráva o stavu extremismu v Česku výslovně zmiňuje i prezidenta Miloše Zemana. Oficiální dokument, který pravidelně zpracovává ministerstvo vnitra, hlavu státu spojuje s působením populistických protiislámských iniciativ.

Hnutí, která vnitro řadí na seznam extremistických skupin, se podle zprávy "významně podílela na organizaci" demonstrace na pražském Albertově loni 17. listopadu, na které vystoupil právě Zeman.

Prezident na akci pořádané v den výročí sametové revoluce řečnil například po boku lídra Bloku proti islámu Martina Konvičky nebo poslance Úsvitu – Národní koalice Marka Černocha.

Mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček odmítl, že by prezident účastí na demonstraci poškozoval Českou republiku.

"Nejde o žádné zapojení se do promigračních nebo protimigračních extremistických aktivit. Panu prezidentovi je ostatně extremismus obou znamének bytostně cizí," reagoval na dotaz deníku Aktuálně.cz. Zmínku ve zprávě ministerstva vnitra Ovčáček označil za "potravu pro média."

Podpora od hnutí, které chce zakládat domobrany

Zemana podle dokumentu přišlo loni na Albertov podpořit hned několik hnutí, která šíří nenávist k islámu.

"Mezi účastníky uvedené demonstrace se v hojném počtu vyskytli mimo jiné i členové paramilitantního uskupení Českoslovenští vojáci v záloze, kteří přišli vyjádřit podporu M. Zemanovi," stojí ve zprávě o extremismu za poslední čtvrtletí loňského roku.

Právě Českoslovenští vojáci v záloze, kteří Zemana otevřeně podporují, odmítají členství Česka v NATO, pojí je rovněž sympatie k putinovskému Rusku. Účastnili se i jedné demonstrace krajně pravicové politické strany Národní demokracie, kde vyzvali k zakládání oddílů domobran.

Akcí extremistů podle ministerstva vnitra loni přibylo. Jak levicoví, tak pravicoví extremisté se přiživovali na tématu migrace. Celkem uspořádali 323 akcí, což je o 44 více než loni. Počet extremistických trestných činů naopak loni meziročně mírně klesl o 26 na 175.

Každý má právo ve svobodné společnosti vyjádřit názor, ale opačný názor se nesmí být umlčován, řekl prezident Zeman u příležitosti 17. listopadu. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Frankfurt si v odloženém duelu EL v Salcburku zajistil postup

Fotbalisté Frankfurtu v odvetném duelu 2. kola Evropské ligy v Salcburku, jenž byl přeložen ze čtvrtka na dnešek kvůli hlášenému orkánu, remizovali 2:2 a v součtu s domácí výhrou 4:1 postoupili do osmifinále. V něm se Eintracht 12. a 19. března utká s Basilejí.

Salcburk v odloženém zápase před 29.000 diváky dvakrát vedl, ale hosté pokaždé vyrovnali a pohlídali si postup. Branky domácích vstřelili kapitán Andreas Ulmer a Jérome Onguéné, klid Frankfurtu zajistil dvěma góly André Silva.

Frankfurt se měl původně už za dva dny představit v bundeslize na hřišti Werderu Brémy, vedení ligy ale na neděli plánovaný duel kvůli nahuštěnému programu zatím na neurčito odložilo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy