Zemana dvakrát zmiňuje zpráva o extremismu. Jen potrava pro média, reaguje Ovčáček

Jan Hejl Jan Hejl
29. 1. 2016 11:28
Jméno prezidenta Miloše Zemana dvakrát zmiňuje zpráva o extremismu, kterou pravidelně zpracovává ministerstvo vnitra. Extremistická hnutí se podle dokumentu významně podílela na organizaci demonstrace 17. listopadu na Albertově, při které Zeman řečnil. Mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček odmítl, že by se prezident do extremistických aktivit zapojoval. Zmínka ve zprávě vnitra je podle něj "potrava pro média."
Miloš Zeman na demonstraci na Albertově.
Miloš Zeman na demonstraci na Albertově. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Zatím poslední zpráva o stavu extremismu v Česku výslovně zmiňuje i prezidenta Miloše Zemana. Oficiální dokument, který pravidelně zpracovává ministerstvo vnitra, hlavu státu spojuje s působením populistických protiislámských iniciativ.

Hnutí, která vnitro řadí na seznam extremistických skupin, se podle zprávy "významně podílela na organizaci" demonstrace na pražském Albertově loni 17. listopadu, na které vystoupil právě Zeman.

Prezident na akci pořádané v den výročí sametové revoluce řečnil například po boku lídra Bloku proti islámu Martina Konvičky nebo poslance Úsvitu – Národní koalice Marka Černocha.

Mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček odmítl, že by prezident účastí na demonstraci poškozoval Českou republiku.

"Nejde o žádné zapojení se do promigračních nebo protimigračních extremistických aktivit. Panu prezidentovi je ostatně extremismus obou znamének bytostně cizí," reagoval na dotaz deníku Aktuálně.cz. Zmínku ve zprávě ministerstva vnitra Ovčáček označil za "potravu pro média."

Podpora od hnutí, které chce zakládat domobrany

Zemana podle dokumentu přišlo loni na Albertov podpořit hned několik hnutí, která šíří nenávist k islámu.

"Mezi účastníky uvedené demonstrace se v hojném počtu vyskytli mimo jiné i členové paramilitantního uskupení Českoslovenští vojáci v záloze, kteří přišli vyjádřit podporu M. Zemanovi," stojí ve zprávě o extremismu za poslední čtvrtletí loňského roku.

Právě Českoslovenští vojáci v záloze, kteří Zemana otevřeně podporují, odmítají členství Česka v NATO, pojí je rovněž sympatie k putinovskému Rusku. Účastnili se i jedné demonstrace krajně pravicové politické strany Národní demokracie, kde vyzvali k zakládání oddílů domobran.

Akcí extremistů podle ministerstva vnitra loni přibylo. Jak levicoví, tak pravicoví extremisté se přiživovali na tématu migrace. Celkem uspořádali 323 akcí, což je o 44 více než loni. Počet extremistických trestných činů naopak loni meziročně mírně klesl o 26 na 175.

Každý má právo ve svobodné společnosti vyjádřit názor, ale opačný názor se nesmí být umlčován, řekl prezident Zeman u příležitosti 17. listopadu. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

před 46 minutami

Spojené státy chtějí do roku 2030 snížit emise o více než polovinu oproti roku 2005

Spojené státy se zavázaly do roku 2030 snížit své emise skleníkových plynů o 50 až 52 procent oproti úrovni z roku 2005. Podle agentury Reuters to ve čtvrtek řekl novinářům činitel administrativy prezidenta Joea Bidena. Šéf Bílého domu hostí dvoudenní virtuální summit světových lídrů zaměřený na boj s klimatickými změnami. Smyslem nově stanoveného cíle je podle americké vlády přimět další velké producenty skleníkových plynu ke zvýšení vlastních ambicí.

Biden se od ledna, kdy se ujal úřadu, snaží znovu postavit USA do čela celosvětového boje s klimatickými změnami po prezidentství jeho předchůdce Donalda Trumpa, který USA stáhl z pařížské klimatické dohody, která měla zajistit snižování emisí.

Nový cíl je podle Reuters význačným milníkem v Bidenově širší snaze dovést USA k takzvané uhlíkové neutralitě do roku 2050. Prezident přitom počítá s tím, že jeho plán přinese Američanům miliony nových a dobře placených pracovních pozic. Opoziční republikáni naopak tvrdí, že americké hospodářství poškodí.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Ruská armáda zahájila rozsáhlé vojenské cvičení na Krymu

Ruská armáda ve čtvrtek zahájila rozsáhlé vojenské cvičení na Krymu a v Černém moři. Účastní se ho přes 10 tisíc vojáků, k dispozici mají více než 1200 kusů zbraní a vojenské techniky a desítky válečných lodí, informují ruské tiskové agentury s odvoláním na ministerstvo obrany. Podle agentury AP tím Moskva ukazuje sílu v době rostoucího napětí mezi Ruskem a Ukrajinou. Rusko anektovalo ukrajinský poloostrov Krym v roce 2014, kvůli čemuž Západ na Moskvu uvalil sankce. Kyjev a Západ v poslední době s obavami sledují posilování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou.

Do cvičení se podle ruského ministerstva obrany zapojily různé složky armády, mimo jiné také výsadkové vojsko či jednotky protivzdušné obrany. Na manévry dorazil rovněž ruský ministr obrany Sergej Šojgu, který na ně dohlíží. Kvůli cvičení Rusko již dříve uzavřelo část námořního a nyní také vzdušného prostoru v Černém moři kolem Krymu. Proti tomu protestovala Ukrajina i Spojené státy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy