Sobotka pro Respekt: Zemanův výrok o kalašnikovu připomíná rétoriku fašistů nebo serveru White media

red
Aktualizováno 31. 1. 2016 15:18
Prezident v současné době společnost nesmyslně rozděluje, tvrdí v rozhovoru pro týdeník Respekt premiér Bohuslav Sobotka. Podle něho nemohlo být více rozdělující gesto než to, že si Miloš Zeman během připomínky významného státního svátku stoupl na pódium po bok Martina Konvičky a dalších extremistů. Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček kritiku odmítl. Společnost prý rozděluje Sobotka zostouzením kritiků migrace.
Bohuslava Sobotku Zemanův výrok o známém sovětském výrobku nepřekvapil.
Bohuslava Sobotku Zemanův výrok o známém sovětském výrobku nepřekvapil. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Výrok prezidenta Miloše Zemana o kalašnikovu premiéra Bohuslava Sobotku příliš nepřekvapil. Zaskočilo ho ale to, že připomíná rétoriku fašistů nebo serveru White media. "Nikdy by mě nenapadlo, že v téhle sestavě jednou najdu prezidenta republiky," vysvětluje předseda vlády v rozhovoru pro pondělní vydání týdeníku Respekt.

Podle Sobotky chce prezident zastrašovat a okřikovat každého s odlišným názorem. To ostatně dokázal i svým vystoupením 17. listopadu.

"Prezident společnost nesmyslně rozděluje. Myslím, že nemohlo být více rozdělující gesto než si právě na významný státní svátek stoupnout po boku Martina Konvičky a dalších extremistů na Albertově," míní premiér. 

Takové názory se podle Sobotky se sociální demokracií a levicovým pohledem na svět rozcházejí a připomínají spíš konzervativní smýšlení.

"Prezident, který začal svoji éru tím, že vyvěsil na Hradě evropskou vlajku, dnes začíná tlouct a bušit do Evropské unie skoro podobným způsobem, jak nám to předváděl Václav Klaus. Pro sociálního demokrata, který ve druhém kole jako předseda sociální demokracie vyzval k volbě Miloše Zemana, je to hodně nemilé překvapení a velmi složitá situace. Řada našich voličů Miloše Zemana volila, nyní si na něj vytváří svůj názor a podle toho budou hlasovat i v budoucnu."

V rozdělení Evropy a Evropské unie premiér rozumnou cestu nevidí. A už vůbec si nemyslí, že by evropské rozdrolení přineslo řešení současné uprchlické krize.

"Udržet Schengen, zůstat v Schengenu, neoddělit se, nepřipustit žádné zásadní rozdělení Evropy. Jednotlivé země budou mít svoji rychlost integrace, někdo přijme euro dříve, někdo později, někdo vůbec. I takto si myslím, že Evropa může fungovat. Jiná alternativa, rozumná, která by nám zajistila mír, stabilitu a prosperitu, tady prostě není," radí Sobotka a dodává, že pokud by k štěpení Evropy došlo, vzedme se nacionální vlna, která povede k radikalizaci společnosti a extremistickým běsům. 

"Já bych skutečně nechtěl, abychom se zapouzdřili jako český národ, abychom se vraceli k heslům typu 'Co je české, to je hezké', 'Češi Čechům' a tomu, co se dneska vykřikuje na demonstracích extrémně orientovaných hnutí. To nepovede k ničemu dobrému. Kdybychom podlehli těmhle sirénám, postupně se tím vyloučíme z Evropy, zakrníme, budeme zaostávat. Nesmíme je nechat ovládnout náš veřejný život, naši demokracii a vytvořit vládu, z níž potom budeme sami překvapeni, co všechno bude prosazovat," říká Sobotka. Životním zájmem českého národa je udržet Evropu silnou a pomoci jí se s migrační krizí vyrovnat, ne ji rozlomit, doplňuje

Mluvčí prezidenta kritiku odmítá

Ovčáček Sobotkovu kritiku prezidenta odmítl. "Jestli někdo rozděluje společnost, tak je to pan premiér, který soustavně zostouzí ty, kteří poukazují na nebezpečí migrace," sdělil ČTK. Dodal, že pokud někdo opustil levicové pozice, tak to není prezident, ale právě premiér, který "opustil sociálnědemokratickou politiku směrem k pozici bývalé Unie svobody".

Celý rozhovor s Bohuslavem Sobotkou najdete v pondělním vydání Respektu.

Premiéra Bohuslava Sobotky se podle prezidenta Miloše Zemana lze zbavit dvěma způsoby: buď počkat na svobodné volby, nebo použít kalašnikov. | Video: economia
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Gruzínské parlamentní volby podle odhadů vyhrál Gruzínský sen miliardáře Bidziny Ivanišviliho

Parlamentní volby v Gruzii podle čtyř různých průzkumů vyhrála vládnoucí strana Gruzínský sen miliardáře Bidziny Ivanišviliho. Tři průzkumy mezi voliči, kteří odevzdali svůj hlas, jí podle gruzínských televizních stanic připisují více než 50 procent hlasů, což by znamenalo šanci na vytvoření kabinetu bez koalice. Čtvrtý průzkum uvádí 41 procent pro Gruzínský sen.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vrchařskou 11. etapu Vuelty vyhrál Gaudu, v čele zůstal Roglič

Jedenáctou etapu Vuelty s pěti vrchařskými prémiemi vyhrál francouzský cyklista David Gaudu. Průběžný lídr Primož Roglič dojel ve skupince se svým největším soupeřem Richardem Carapazem a udržel červený trikot lídra.

Čtyřiadvacetiletý Gaudu vyhrál po 170 kilometrech v závěrečném stoupání na Alto de la Farrapona souboj o etapový triumf se Španělem Marcem Solerem, jemuž na posledních desítkách metrů nadělil čtyři sekundy. Člen týmu Groupama-FDJ si v etapě, jež zahrnovala jedno stoupání třetí kategorie a čtyři první kategorie, připsal první vítězství na Grand Tour.

Z původní sedmičlenné skupiny uprchlíků, která vstupovala do závěrečného stoupání, projela na třetím a čtvrtém místě cílem s odstupem 52 sekund dvojice z týmu Sunweb Michael Storer, Mark Donovan.

Po pátečním překvapivém útoku Rogliče v závěru rovinaté etapy, jenž mu zajistil návrat do červeného trikotu, se dnes adepti na celkové prvenství do žádných nástupů nepouštěli. Obhájce loňského prvenství Roglič přijel do cíle se ztrátou 1:03 minuty na vítěze desátý hned za Carapazem, s nímž má v průběžném hodnocení stejný čas. Solerovi zajistila účast v úniku posun z celkově desátého místa na šesté.

Svůj nejlepší výsledek na letošní Vueltě zaznamenal Jan Hirt, jenž se dlouho držel s nejlepšími a obsadil 21. pozici s odstupem 1:44 za Gauduem. Zdeněk Štybar dojel do cíle osmdesátý s téměr půlhodinovou ztrátou.

Další souboje v horách čekají cyklisty v neděli, kdy se jede pouze 109 km dlouhá, ale o to náročnější 12. etapa se závěrečným obávaným stoupáním na Angliru. Jeden z nejnáročnějších výstupů v profesionální cyklistice nabízí na posledních sedmi kilometrech průměrný sklon 13 procent a některé úseky mají hodnotu před 20 procent.

Další zprávy