Praha - Vítěz prezidentské volby Miloš Zeman utratil za předvolební kampaň 37,2 milionu korun. Potvrdil to v pátek jeho kancléř a šéf kampaně Vratislav Mynář. Ten také dodal, že na úplné splacení všech účtů schází týmu ještě zhruba tři miliony korun a ostatní chybějící peníze už jsou nasmlouvané.
S vypršením termínu uzavření a odevzdání účetnictví se tak objevila další nedokonalost prováděcího zákona, který volbu hlavy státy upravuje.
Jde o to, jak se vypořádat se skutečností, když se kandidátovi nepodaří své účty uzavřít a dá se očekávat, že peníze přijdou i po uplynutí zákonem stanoveného limitu šedesáti dnů po vyhlášení výsledků voleb. Ten vyprší právě dnes.
Zákonodárci, kteří se na znění předpisu podíleli, přiznávají, že s "žitím na dluh" prezidentských kandidátů nepočítali.
Nejedná se ovšem jen o příběh Jana Fischera, který přiznal, že má potíže se splácením svých závazků a v současnosti mu chybí splatit dluhy mezi čtyřmi a pěti miliony korun.
Obdobně může dopadnout i vítěz voleb Miloš Zeman. Šéf jeho volební kampaně - dnes hradní kancléř Vratislav Mynář - tvrdil, že Zemanova kampaň bude stát kolem třiceti milionů korun. České televizi během pátku přiznal, že celkové náklady se nakonec vyšplhaly k 37,2 milionu korun.
Zeman měl tak zhruba o 1,2 milionu vyšší náklady než jeho finálový protivník Karel Schwarzenberg, který podle vyúčtování zaplatil celkem 36 milionů korun.
Do zmíněné konečné sumy podle Zemanova transparentního účtu chybí přibližně 14 milionů korun. Poslední dar veřejně přišel v úterý, a to půl milionu od společnosti Pro North Czech.
Fischerův volební zmocněnec Jan Pirk již v České televizi uvedl, že je domluven s věřiteli na splátkovém kalendáři a že Fischerův tým závazky dorovná do konce dubna.
"Pan Fischer dál nechá otevřený svůj volební účet, aby veřejnost mohla sledovat, kdo a jaké peníze mu posílá, aby se vyhnul podezření, že jde o nějakou šedou zónu," řekl pak Aktualně.cz Pirk.
"Zákon nehovoří, jak postupovat v případu dluhů. Nikoho to nenapadlo," dodává.
Zákon totiž říká jen toto: "Do této částky se započítávají částky, které kandidát na funkci prezidenta republiky uhradil nebo má uhradit, včetně částek, které uhradily nebo se zavázaly za kandidáta uhradit třetí osoby."
Znamená to, že zákonodárci na dluhy mysleli, ale počítali s tím, že kandidáti budou utrácet jen do výše nasmlouvaných darů. Například Fischerovi ale sponzoři utekli poté, když vypadl z prezidentského klání v prvním kole.
Otázkou tak zůstává, zda kandidáti s nekompletními účty vyhověli liteře zákona.
První odpověď by měla zaznít v rozhodnutí mandátového a imunitního výboru horní komory sněmovny, který je má prověřit. Sami senátoři si na to ale netroufají, a proto hledají auditorskou firmu, která účty prověří. To ale může trvat i několik měsíců.
"K našim zjištěním a identifikaci problémů by se pak mělo přihlížet při novelizaci zákona," dodává členka výboru, někdejší ústavní soudkyně Eliška Wágnerová.
Podle ní například není nyní ani jasné, že se na peníze, které přijdou na kandidátské účty po uplynutí šedesátidenního limitu, ještě zákon o volbě prezidenta vztahuje. "O tom všem se ještě musíme ve výboru poradit," komentuje potíže výkladu.
Ministerstvo vnitra, pod které volby obecně spadají, má pak vlastní výklad.
"V zákoně, co se týká účetnictví, se pouze říká, že ho musí kandidát předložit v určité lhůtě a s jakými náležitostmi. Jestli ho předloží například s osmi milionovým závazkem nebo bez závazku není podstatné. Pořád je to transparentní účetnictví. Takže za to sankce podle zákona o volbě prezidenta nehrozí," zaslal v reakci mluvčí ministerstva Vladimír Řepka.
K tomu, co se odehraje poté, co je účetnictví odevzdáno, se pak ministerstvo nevyjádřilo.
A financování prezidentských kampaní má ještě další úskalí. Senátní výbor nerozhoduje o případných sankcích za nesplnění podmínek zákona. O tom rozhoduje soud, nicméně pouze poté, co se na něj obrátí některý z prezidentských kandidátů.
Soud pak může určit, zda napadené účty skutečně odporují pravidlům financování kampaně, a může příslušnému kandidátovi uložit pokutu 1,5 násobku problematické částky, která následně poputuje do státní kasy.
Zda na sankci může získat další sponzorský dar, protože lze předpokládat, že peníze na kampaň jsou již utraceny, zákon znovu neřeší.
Během pátku pak odevzdal senátnímu výboru své účetnictví i nezávislý kandidát Vladimír Franz.