Zemana při cestě na Kováčův pohřeb zdrželo počasí, tvrdí Ovčáček. Žádné jiné letadlo se nezpozdilo

ČTK Martina Heroldová, Michal Švec, ČTK
Aktualizováno 13. 10. 2016 20:17
Pozdní příchod české delegace na státní pohřeb Michala Kováče podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka způsobily komplikace při letu způsobené počasím. Jenže bratislavské letiště i české Řízení letového provozu tvrdí, že o žádných zvláštních meteorologických podmínkách, které by let ovlivnily, neví.
Česká delegace na pohřbu Michala Kováče.
Česká delegace na pohřbu Michala Kováče. | Foto: ČTK

Praha/Bratislava - Pozdní příchod české delegace na stání pohřeb bývalého slovenského prezidenta Michala Kováče zdůvodnil Zemanův mluvčí špatným počasím během letu. Bratislavské letiště a české Řízení letového provozu však tvrdí, že žádné zvláštní meteorologické podmínky nepanovaly.

Na pohřeb Michala Kováče byla vypravena delegace v čele s prezidentem Milošem Zemanem, spolu s ním cestoval také jeho předchůdce Václav Klaus. Na pohřeb však přijeli ve chvíli, kdy už byla vynášena rakev. "Důvodem bylo špatné počasí při letu do Bratislavy," vysvětlil zdržení Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček pro ČTK.

Delegace do Bratislavy letěla menším vládním letounem Challenger. "Zpoždění kvůli obtížím při letu bylo cca 10 minut. Každý prezidentský protokol je vždy plánovaný na minuty a samozřejmě že nenadálá událost může program ovlivnit," řekl Aktuálně.cz mluvčí Ovčáček.

O komplikacích při letu však nikdo jiný informace nemá. "Podle oficiálních letových plánů nedošlo při tomto ani žádném jiném dnešním letu k výraznému zpoždění. Počasí i povětrnostní podmínky byly zcela standardní. Žádné další informace k tomu sdělit nemůžeme," řekla Aktuálně.cz Veronika Ševčíková, mluvčí Letiště M. R. Štefánika v Bratislavě.

Ani Řízení letového provozu nezaznamenalo žádné problémy s počasím u letů směřujících na Bratislavu. "Nemáme žádnou informaci o tom, že by při letech tímto směrem docházelo k jakýmkoli problémům," uvedl mluvčí Řízení letového provozu Richard Klíma. Stejně tak o žádných komplikacích při letu neví ani mluvčí armády Jan Šulc.

Podle bývalého prezidentského mluvčího Ladislava Špačka by měl každý protokol počítat s dostatečnou časovou rezervou. „Protokol má vždy naplánované dostatečné rezervy, zajisté větší než patnáct minut. Věřím, že česká delegace ji měla také. Pokud ji však vyčerpali v důsledku špatných podmínek při letu, pak se nedá taková událost považovat za faux pas,“ uvedl. Dodal však, že je zapotřebí správně vypočítat délku letu i se všemi náležitostmi.

Podle webu Správy Pražského hradu měla celá delegace dorazit na místo v 11:35. Tedy plánovaně až hodinu po začátku ceremoniálu.

Pražský hrad ale pochybení odmítá. Podle Ovčáčka byl čas příjezdu domluven se slovenskou stranou. "O žádném pochybení mi není nic známo, věc komunikovaly protokoly obou zemí," uvedl Ovčáček. Doplnil, že Zeman se poklonil před rakví ještě na Bratislavském hradě a zúčastnil se i dalších částí Kováčova státního pohřbu.

Podle časového harmonogramu předem oznámeného slovenskou prezidentskou kanceláří, který ale během samotného ceremoniálu nebyl přesně dodržen, měly zahraniční delegace kondolovat Kováčově rodině v 11:30. Jiné zahraniční delegace přišly do sálu již dříve, například polská před 11:00. Kolem 11:30 dorazil slovenský premiér Robert Fico a prezident Andrej Kiska, který měl podle protokolu přistoupit k rakvi jako poslední, jak uvádějí slovenská média.

Kolona s českou delegací dorazila na Bratislavský hrad podle Ovčáčka v 11:44, tedy v době, kdy už kondolence v hradním sále skončily. Uvedl však, že cesta na Bratislavský hrad odpovídala domluvě se slovenskou stranou. "Přílet byl naplánován na 11:15, odjezd z letiště na 11:20 a příjezd na Bratislavský hrad v 11:35. Vše samozřejmě po dohodě se slovenskou stranou," napsal mluvčí Hradu v textové zprávě. Stejný čas příjezdu je i na webu prezidenta Zemana.

Kováč zemřel minulý týden na selhání srdce, bylo mu 86 let. Jeho funkční období v prezidentském úřadu v letech 1993 až 1998 poznamenaly spory s autoritářským premiérem Vladimírem Mečiarem, který podle slovenských medií pozvánku na poslední rozloučení s Kováčem nedostal. Před rozdělením Československa byl Kováč posledním předsedou Federálního shromáždění ČSFR.

 

Právě se děje

Další zprávy